Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի «ժբ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ժբ) սույն օրենքի 191 եւ 20 հոդվածներով սահմանված ծառայությունների կամ գործողությունների համար:»:
Հոդված 2. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 16-րդ հոդվածի 34-րդ ենթակետը:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Սույն հոդվածի դրույթները չեն տարածվում օրենքի 191 հոդվածում նշված լիցենզիաների վրա:»:
Հոդված 4. Օրենքը 19-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 191 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 191 . «Զենքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված լիցենզիաներ, թույլտվություններ եւ սերտիֆիկատներ տալու եւ դրանց գործողության ժամկետները երկարաձգելու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը
Իրավաբանական անձանց տրվող լիցենզիաներ
1. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի, դրանց փամփուշտների արտադրություն կազմակերպելու համար՝
ա) 3 տարի գործողության ժամկետով
բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
բ) 5 տարով երկարաձգելու համար
բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
2. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի գեղարվեստական հարդարում, նորոգում կազմակերպելու համար՝
բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով
3. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի առեւտուր իրականացնելու համար՝
բազային տուրքի 250-ապատիկի չափով
բազային տուրքի 150-ապատիկի չափով
4. Զենքի առեւտրի լիցենզիա ունեցող կազմակերպություններին՝ Հայաստանի Հան-րապետությունից դուրս քաղաքացիական եւ ծառայողական զենք ձեռք բերելու համար (6 ամիս գործողության ժամկետով)՝
ա) յուրաքանչյուր միավոր գազային զենքի (ատրճանակ կամ թմբուկավոր ռեւոլվեր), 7,5 ջոուլից ոչ ավելի փողային էներգիայով օդաճնշիչ, ազդանշանային, անփող կամ նետողական ու սառը շեղբավոր զենքի համար
բազային տուրքի չափով
բ) յուրաքանչյուր միավոր ողորկ-երկարափող հրազենի կամ 7,5 ջոուլից ավելի փողային էներգիայով օդաճնշիչ զենքի համար
բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով
գ) յուրաքանչյուր միավոր ծառայողական կարճափող, քաղաքացիական ակոսափող կամ համակցված հրազենի համար
բազային տուրքի եռապատիկի չափով
դ) հրազենի եւ գազային զենքի 100-ական փամփուշտներից եւ ռազմամթերքից բաղկացած յուրաքանչյուր խմբաքանակի համար
բազային տուրքի 50 տոկոսի չափով
5. Զենքի առեւտրի լիցենզիա ունեցող կազմակերպություններին՝ Հայաստանի Հան-րապետության տարածքում քաղաքացիական եւ ծառայողական զենք ձեռք բերելու համար (6 ամիս գործողության ժամկետով)՝
6. Քաղաքացիական կամ ծառայողական զենք ձեռք բերելու իրավունք ունեցող կազմակերպություններին՝ զենք ձեռք բերելու համար՝
ա) յուրաքանչյուր միավոր նետողական կամ սառը շեղբավոր զենքի համար
բ) յուրաքանչյուր միավոր գազային զենքի (ատրճանակ կամ թմբուկավոր ռեւոլվեր), ազդանշանային, անփող, ողորկ-երկարափող, 7,5 ջոուլից ավելի փողային էներգիայով օդաճնշիչ զենքի համար
գ) յուրաքանչյուր միավոր ակոսափող, համակցված կամ կարճ ակոսափող զենքի համար
բազային տուրքի քառապատիկի չափով
7. Զենքի հավաքածու կազմելու համար՝
բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով
բազային տուրքի տասնապատիկի չափով
8. Զենքի հավաքածու ցուցադրելու համար՝
բ) 5 տարով երկարաձգելու համար բազային տուրքի 40-ապատիկի չափով
Իրավաբանական անձանց տրվող թույլտվություններ
9. Քաղաքացիական եւ ծառայողական, առանձին դեպքերում՝ մարտական զենք պահելու եւ օգտագործելու համար՝
10. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենք եւ դրանց փամփուշտներ ներկրելու (արտահանելու) համար (6 ամիս գործողության ժամկետով կամ նույն ժամկետով երկարաձգելու համար) բազային տուրքի քառապատիկի չափով
Ֆիզիկական անձանց տրվող լիցենզիաներ
11. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին՝ յուրաքանչյուր միավոր քաղաքացիական զենք ձեռք բերելու համար՝
ա) գազային զենքի (ատրճանակ կամ թմբուկավոր ռեւոլվեր), անփող հրազենի, ազդանշանային զենքի համար (5 տարի գործողության ժամկետով կամ 5 տարով երկարաձգելու համար)
բ) ողորկ-երկարափող հրազենի կամ 7,5 ջոուլից ավելի փողային էներգիայով օդաճնշիչ զենքի համար (6 ամիս գործողության ժամկետով)
գ) որսորդական ակոսափող կամ համակցված հրազենի համար (6 ամիս գործողության ժամկետով)
բազային տուրքի վեցապատիկի չափով
12. Օտարերկրյա քաղաքացիներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական զենք ձեռք բերելու համար (5 օր գործողության ժամկետով)՝
ա) մեկ միավոր նետողական կամ սառը շեղբավոր զենքի համար
բ) մեկ միավոր գազային զենքի (ատրճանակ կամ թմբուկավոր ռեւոլվեր), անփող հրազենի ազդանշանային զենքի համար
գ) մեկ միավոր ողորկ-երկարափող հրազենի կամ 7,5 ջոուլից ավելի փողային էներգիայով օդաճնշիչ զենքի համար
բազային տուրքի 12-ապատիկի չափով
դ) մեկ միավոր ակոսափող կամ համակցված հրազենի համար
13. Հայաստանի Հանրապետության քաղա-քացիներին՝ զենքի հավաքածու կազմելու համար՝
14. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին՝ զենքի հավաքածու ցուցադրելու համար՝
բազային տուրքի 40-ապատիկի չափով
բ) 5 տարով երկարաձգելու համար բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով
Ֆիզիկական անձանց տրվող թույլտվություններ
15. Հայաստանի Հանրապետության քաղա-քացիներին՝ ինքնապաշտպանական ողորկ-երկարափող հրազեն պահելու (առանց կրելու իրավունքի) համար (5 տարի գործողության ժամկետով կամ նույն ժամկետով երկարաձգելու համար)
16. Հայաստանի Հանրապետության քաղա-քացիներին՝ հրազեն, օդաճնշիչ զենք, սպորտային ողորկափող հրազեն պահելու եւ կրելու համար (5 տարի գործողության ժամկետով կամ 5 տարով երկարաձգելու համար)
17. Ծառայողական պարտականությունների կատարման ժամանակ ծառայողական, այդ թվում նաեւ՝ մարտական զենքի առանձին տեսակներ պահելու եւ կրելու համար (մինչեւ 3 տարի գործողության ժամկետով կամ մինչեւ 5 տարով երկարաձգելու համար)
18. Քաղաքացիական եւ պարգեւատրական զենք եւ դրանց փամփուշտներ ներկրելու (արտահանելու) համար (մինչեւ 2 ամիս գործողության ժամկետով կամ մինչեւ 2 ամսով երկարաձգելու համար)
19. Օտարերկրյա քաղաքացիներին՝ քաղաքացիական զենք եւ դրանց փամփուշտներ արտահանելու համար (5 օր գործողության ժամկետով)
20. Սույն հոդվածում նշված լիցենզիաներն ու թույլտվությունները վերաձեւակերպելու կամ կրկնօրինակը տալու համար (առանց ժամկետի երկարաձգման)
լիցենզիայի կամ թույլտվության տվյալ տեսակը տալու համար սահմանված դրույքաչափի հիսուն տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի բազային տուրքի 12-ապատիկից:»:
Հոդված 5. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 20-րդ հոդվածի 25-րդ կետը:
Հոդված 6. Օրենքը 28-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 281 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 281 . «Զենքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված լիցենզիաներ, թույլտվություններ եւ սերտիֆիկատներ տալու եւ դրանց գործողության ժամկետները երկարաձգելու համար պետական տուրքի գծով արտոնությունները
Ուսումնական հաստատություններն ազատվում են զենք ձեռք բերելու լիցենզիաների եւ զենք պահելու եւ օգտագործելու թույլտվությունների համար նախատեսված պետական տուրքի վճարումներից:
Զենքով պարգեւատրված անձինք, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորները, Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի անդամները, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անդամները, դատավորները, դատախազները, քննիչները, գլխավոր դատախազի որոշմամբ՝ դատախազության մյուս աշխատողները, ինչպես նաեւ պետական ռազմականացված կազմակերպությունների զինծառայողները եւ կենսաթոշակի անցած աշխատակիցներն ազատվում են իրենց ժամանակավորապես հատկացված զենքը պահելու եւ կրելու թույլտվության համար նախատեսված պետական տուրքի վճարումներից:»:

Статья 1. Подпункт ,,м" статьи 7 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" изложить в следующей редакции:
,,м) за услуги или действия, установленные статьями 191 и 20 настоящего Закона.".
Статья 2. Подпункт 34 статьи 16 Закона признать утратившим силу.
Статья 3. Статью 19 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,Положения настоящей статьи не распространяются на лицензии, указанные в статье 191 Закона.".
Статья 4. Закон после статьи 19 дополнить статьей 191 следующего содержания:
,,Статья 191 . Ставки государственной пошлины за выдачу лицензий, разрешений и сертификатов, предусмотренных Законом Республики Армения ,,Об оружии", и продление сроков их действия.
Лицензии, выдаваемые юридическим лицам:
1. На организацию производства гражданского и служебного оружия и патронов к нему:
а) со сроком действия 3 года
в 300-кратном размере базовой пошлины
б) за продление срока на 5 лет в 200-кратном размере базовой пошлины
2. На организацию художественной отделки, ремонт гражданского и служебного оружия:
б) за продление срока на 5 лет в 80-кратном размере базовой пошлины
3. На осуществление торговли гражданским и служебным оружием:
в 250-кратном размере базовой пошлины
б) за продление срока на 5 лет в 150-кратном размере базовой пошлины
4. На приобретение гражданского и служебного оружия за пределами Республики Армения (со сроком действия 6 месяцев) – организациям, имеющим лицензию на торговлю оружием:
а) за каждую единицу газового оружия (пистолет или револьвер), пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж, сигнального, бесствольного или метательного и холодного клинкового оружия
б) за каждую единицу огнестрельного
гладкоствольного длинноствольного оружия или пневматического оружия с дульной энергией более 7,5 Дж
в) за каждую единицу служебного короткоствольного, гражданского нарезного или комбинированного огнестрельного оружия
г) за каждую партию, состоящую из 100 патронов и боеприпасов к огнестрельному и газовому оружию
в двукратном размере базовой пошлины
в трехкратном размере базовой пошлины
в размере 50 процентов базовой пошлины
5. На приобретение гражданского и служебного оружия на территории Республики Армения (со сроком действия 6 месяцев) – организациям, имеющим лицензию на торговлю оружием:
б) за каждую единицу огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия или пневматического оружия с дульной энергией более 7,5 Дж
6. На приобретение оружия – организациям, имеющим право на приобретение гражданского или служебного оружия:
а) за каждую единицу метательного или холодного клинкового оружия
б) за каждую единицу газового оружия (пистолет или револьвер), сигнального, бесствольного, гладкоствольного длинноствольного, пневматического оружия с дульной энергией более 7,5 Дж
в) за каждую единицу нарезного, комбинированного или нарезного короткоствольного оружия
7. На коллекционирование оружия:
б) за продление срока на 5 лет
8. На экспонирование коллекции оружия:
Разрешения, выдаваемые юридическим лицам
9. На хранение и использование гражданского и служебного оружия, в отдельных случаях и боевого оружия:
10. На ввоз (вывоз) гражданского и служебного оружия и патронов к нему (со сроком действия 6 месяцев или за продление срока на такой же период)  в четырехкратном размере базовой пошлины
Лицензии, выдаваемые физическим лицам
11. На каждую единицу приобретенного гражданского оружия – гражданам Республики Армения:
а) за газовое оружие (пистолет или револьвер), огнестрельное бесствольное оружие, сигнальное оружие (со сроком действия 5 лет или за продление срока на 5 лет)
б) за огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие или пневматическое оружие с дульной энергией более 7,5 Дж (со сроком действия 6 месяцев)
в) за огнестрельное охотничье нарезное или комбинированное оружие (со сроком действия 6 месяцев)
в шестикратном размере базовой пошлины
12. На приобретение гражданского оружия в Республике Армения (со сроком действия 5 дней) – иностранным гражданам:
а) за одну единицу метательного или холодного клинкового оружия
б) за одну единицу газового оружия (пистолет или револьвер), огнестрельного бесствольного оружия, сигнального оружия
в) за одну единицу огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия или пневматического оружия с дульной энергией более 7,5 Дж
г) за одну единицу огнестрельного нарезного или комбинированного оруж
в 12-кратном размере базовой пошлины
13. На коллекционирование оружия – гражданам Республики Армения:
14. На экспонирование коллекции оружия – гражданам Республики Армения:
Разрешения, выдаваемые физическим лицам
15. На хранение (без права ношения) огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия для самообороны (со сроком действия 5 лет или за продление срока на такой же период)- гражданам Республики Армения
16. На хранение и ношение огнестрельного оружия, пневматического оружия, спортивного огнестрельного гладкоствольного оружия (со сроком действия 5 лет или за продление срока на 5 лет) – гражданам Республики Армения
17. На хранение и ношение при исполнении служебных обязанностей отдельных видов служебного, в том числе и боевого оружия (со сроком действия до 3 лет или за продление срока до 5 лет)
18. На ввоз (вывоз) гражданского и наградного оружия и патронов к нему (со сроком действия до 2 месяцев или за продление срока до 2 месяцев)
19. На вывоз гражданского оружия и патронов к нему (со сроком действия 5 дней) - иностранным гражданам
20. За переоформление или выдачу дубликатов указанных в настоящей статье лицензий и разрешений (без продления сроков)
в размере пятидесяти процентов ставки, установленной за данный вид лицензии или разрешения, но не более 12-кратного размера базовой пошлины.".
Статья 5. Пункт 25 статьи 20 Закона признать утратившим силу.
Статья 6. Закон после статьи 28 дополнить статьей 281 следующего содержания:
,,Статья 281 . Льготы по государственной пошлине за выдачу лицензий, разрешений и сертификатов, предусмотренных Законом Республики Армения ,,Об оружии", и продление сроков их  действия
Учебные заведения освобождаются от уплаты государственной пошлины, предусмотренной за лицензии на приобретение оружия и разрешения на хранение и использование оружия.
Лица, награжденные оружием, депутаты Национального Собрания Республики Армения, члены Конституционного Суда Республики Армения, члены Правительства Республики Армения, судьи, прокуроры, следователи, решением Генерального прокурора другие работники прокуратуры, а также военнослужащие и вышедшие на пенсию сотрудники государственных военизированных организаций освобождаются от уплаты государственной пошлины, предусмотренной за разрешение на хранение и ношение временно предоставленного им оружия.".