Ընդունվել է 13.12.2000
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2 հոդվածում «գանձույթ» բառը փոխարինել «վճար» բառով:
Հոդված 2. Oրենքի 2,3,6 հոդվածներից, 11 հոդվածի 13-րդ եւ 19-րդ կետերից, 16 հոդվածի 34-րդ կետի «բ» ենթակետից, 19 հոդվածի 1-ին կետի «գ» ենթակետից, 19 հոդվածի 9-րդ կետից, 20 հոդվածի 26-րդ եւ 27-րդ կետերից, 28-րդ կետի «բ» ենթակետից եւ 28 հոդվածից հանել «ձեռնարկություններ» եւ «իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկություններ» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 5 հոդվածից հանել «կամ դրանց պատճենները» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 7 հոդվածի «թ» ենթակետում «սարքերի» բառը փոխարինել «մոդելների» բառով, «պաշտպանության» բառը՝ «պահպանության» բառով:
Հոդված 5. Օրենքի 8 հոդվածի վերջին մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենքի 9 հոդվածի 4-րդ կետի «բ», «գ», «դ» ենթակետերը եւ 10-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 7. Օրենքի 14 հոդվածում՝
ա) 4-րդ կետի ձախ մասը «քաղաքացիություն չունեցող անձանց» բառերից հետո շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝ «(բացառությամբ փախստականների) հաշվառելու կամ փաստացի բնակության վայրի մասին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրում նշումներ կատարելու համար».
բ ) 6-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
գ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ կետ՝
«12. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրին կից ռուսերեն ներդիր տալու համար բազային տուրքի չափով»:
Հոդված 8 . Օրենքի 16 հոդվածում՝
ա) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 46 -րդ եւ 47 -րդ կետեր՝
«46 . Հիմնարկների հաշվառման համար  բազային տուրքի տասնապատիկի չափով
47 . Հատուկ արտոնագիր ունեցող փաստաբաններին վճռաբեկ դատարանում գրանցելու համար  բազային տուրքի  250-պատիկի չափով»
բ) 19-րդ եւ 31-րդ կետերն ուժը կորցրած ճանաչել.
գ) 32-րդ կետից հանել «գրանցելու, » բառը.
դ) 35-րդ կետում՝
- «ա» եւ «գ» ենթակետերը յուրաքանչյուր «դեղաձեւի» բառից հետո լրացնել «կամ դեղաչափի» բառերով.
- «զ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«զ) բուսապատրաստուկներ, այլ բնականծագում ունեցող պատրաստուկներ  բազային տուրքի տասնապատիկի չափով».
ե) «ը» ենթակետում «ին վիվո» (in vivo)» բառերը փոխարինել «ին վիտրո» (in vitro)» բառերով.
զ) 36-րդ կետի անվանումը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«36. գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցում կատարելու համար՝ ».
է) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 40-րդ կետ՝
«40. Մտավոր սեփականության օբյեկտի  գրանցման եւ այդ ապրանքների ցանկացած մաքսային ռեժիմով բացթողումը կասեցնելու մասին դիմումը վերադաս մաքսային մարմնի կողմից ընդունելու համար բազային տուրքի 20-պատիկի չափով:»:
Հոդված 9. Օրենքի 17 հոդվածում՝
- «ա» ենթակետում «40» թիվը փոխարինել «50» թվով.
- «բ» ենթակետում «40» թիվը փոխարինել «51» թվով.
- «գ» ենթակետում «100 եւ ավելի տարվա» բառերը փոխարինել «100 տարվանից ավելի» բառերով.
- «դ» ենթակետը «բայց» բառից հետո լրացնել «ոչ պակաս բազային տուրքի չափից եւ» բառերով.
- «ե» ենթակետից հանել «կամ ժամանակավոր արտահանելու» բառերը.
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ» ենթակետ՝
«զ) մշակութային արժեքներն արտահանելու կամ ժամանակավոր արտահանելու իրավունքի վկայագրի կրկնօրինակը տալու համար` բազային տուրքի եռապատիկի չափով:»:
Հոդված 10. Օրենքի 18 հոդվածում՝
ա) վերնագրում եւ տեքստում «պաշտպանության» բառը փոխարինել «պահպանության» բառով.
բ) վերնագրից եւ առաջին մասից հանել «(արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների)» բառերը.
գ) հոդվածում «գանգատ», «գանգատարկման խորհուրդ» բառերը փոխարինել համապատասխանաբար՝ «բողոք» եւ «բողոքարկման խորհուրդ» բառերով.
դ) 1-ին կետում՝
- առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. գյուտերի իրավական պահպանության գծով՝ ».
- «ը» ենթակետից հանել «հայտի» բառը.
- «թ» եւ «ժ» ենթակետերը «արտոնագիր» բառից հետո լրացնել «(հիմնական)» բառով.
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իա» ենթակետ՝
«իա) հայտատուի նախաձեռնությամբ գյուտի հայտի նյութերում լրացումներ, ճշգրտումներ եւ ուղղումներ կատարելու համար 10».
ե) 1-ին եւ 2-րդ կետերի «ա» ենթակետերը «հայտ ներկայացնելու» բառերից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ միջազգային հայտն ազգային փուլ փոխադրելու» բառերով.
զ) 1-ին կետի «ժէ», 2-րդ կետի «ժգ» եւ 3-րդ կետի «ժա» ենթակետերում բազային տուրքի նկատմամբ դրույքաչափի «2» գործակիցները փոխարինել «10» գործակիցներով.
է) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժէ» ենթակետով՝
«ժէ) հայտատուի նախաձեռնությամբ օգտակար մոդելի հայտի նյութերում լրացումներ, ճշգրտումներ եւ ուղղումներ կատարելու համար  10».
ը) 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժե» ենթակետով՝
«ժե) հայտատուի նախաձեռնությամբ արդյունաբերական նմուշի հայտի
նյութերում լրացումներ, ճշգրտումներ եւ ուղղումներ կատարելու համար
10».
թ) 4-րդ կետի «է» ենթակետում «կոլեկտիվ նշանի համար» բառերը փոխարինել «կոլեկտիվ նշանի դեպքում» բառերով, «ժդ» ենթակետում բազային տուրքի նկատմամբ դրույքաչափի «2» գործակիցը փոխարինել «30» գործակցով, իսկ «ժզ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
ժզ) Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված եւ գրանցման ներկայացված ապրանքային նշանների տվյալների հիմնապաշարում որոնում անցկացնելու համար՝
ապրանքների եւ ծառայությունների միջազգային դասակարգման համապատասխան յուրաքանչյուր դասով ներկայացված նշանին նույնական կամ նման նշանների 20
մեկ սեփականատիրոջը եւ (կամ) հայտատուին պատկանող նշանների  20».
ժ) 4-րդ կետի «դ» եւ 5-րդ կետի «գ» ենթակետերում «նյութերի ստուգումից» բառերը փոխարինել «նախնական» բառով.
ժա) 6-րդ կետի «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ա) ֆիրմային անվանման գրանցման հայտ ներկայացնելու, փորձաքննություն անցկացնելու եւ վկայական տալու համար  5
անվանափոխության դեպքում, երբ գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանման մեջ պահպանված է «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին համապատասխան նախկինում գրանցված ֆիրմային անվանման տարբերակող նշանակության անունը  1».
ժբ) 8-րդ կետում՝
- «զ» ենթակետը «որակավորման» բառից հետո լրացնել «քննություն ընդունելու» բառերով.
- «է» ենթակետը «գրանցման» բառից հետո լրացնել «կամ գրանցման մեջ փոփոխություն կատարելու» բառերով.
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ը» ենթակետ՝
«ը) արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների մասին պաշտոնական հրապարակումներում հայտատուի մեղքով տեղ գտած ակնհայտ սխալներն ուղղելու մասին նրա կողմից դիմում ներկայացնելու համար (յուրաքանչյուր սխալի համար)  2.5»:
Հոդված 11. Օրենքի 19 հոդվածում՝
ա) 1-ին կետի «գ» ենթակետում «տասնապատիկի» բառը փոխարինել «24-պատիկի» բառով.
բ) 7-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 71 -րդ, 72 -րդ, 73 -րդ, 74 -րդ, 75 -րդ եւ 76 -րդ կետերով՝
«71 . էներգետիկայի բնագավառում գործունեություն իրականացնելու համար
ա) իրավաբանական անձանցից բազային տուրքի 50-պատիկի չափով
բ) ֆիզիկական անձանցից  բազային տուրքի հնգապատիկի չափով
72 . մաքսային պահեստներում մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների պահպանության գործունեության համար, այդ թվում՝
ա) բաց տիպի մաքսային պահեստների համար բազային տուրքի 1000-պատիկի չափով
բ) փակ տիպի մաքսային պահեստների համար բազային տուրքի 200-պատիկի չափով
գ) մասնագիտացված տիպի մաքսային պահեստների համար բազային տուրքի  200-պատիկի չափով
73 . ազատ մաքսային պահեստներում ապրանքների պահպանության գործունեության համար բազային տուրքի 2000-պատիկի չափով
74 . անմաքս առեւտրի խանութներում մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների իրացման գործունեության համար բազային տուրքի 500-պատիկի չափով
75 . մաքսային միջնորդական (բրոքերային) գործունեության համար  բազային տուրքի 200-պատիկի չափով
76 . մաքսային փոխադրման գործունեության համար  բազային տուրքի 1000-պատիկի չափով:»:
գ) 8-րդ եւ 9-րդ կետերում «7» թիվը փոխարինել «76 » թվով.
դ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ կետ՝
«11. լիցենզիայի մեկից ավելի յուրաքանչյուր հաջորդ ներդիրի կամ կորցրած ներդիրի կրկնօրինակը տալու համար  բազային տուրքի տասնապատիկի չափով»:
Հոդված 12. Օրենքի 20 հոդվածում՝
ա) 8-րդ կետը «լիցենզավորման» բառից հետո լրացնել «եւ արտոնագրային հավատարմատարների որակավորման» բառերով.
բ) 28-րդ կետի «բ» ենթակետից հանել «այլ» բառը.
գ) 31-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«31. «Հայ», «Հայաստան», «հայկական» բառերը եւ դրանց թարգմանությունները ֆիրմային անվանման տարբերակող շանակության անվան մեջ օգտագործելու թույլտվության համար` տարեկան  բազային տուրքի 600-պատիկի չափով».
դ) 33-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«33. պետական մարմինների լիազորությունների իրականացմամբ պայմանավորված՝  սույն օրենքով սահմանված ծառայությունների կամ գործողությունների մատուցումը հաստատող փաստաթղթի (վկայականի) փոխանակման, վերաձեւակերպման կամ կորցրած վկայականի կրկնօրինակ տալու համար (բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի) տվյալ  փաստաթուղթը (վկայականը) տալու համար դրույքաչափի կրկնապատիկը, սակայն ոչ ավելի  բազային տուրքի տասնապատիկից».
ե) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 36-րդ, 37-րդ եւ 38-րդ կետեր՝
«36. միջին եւ բարձրագույն մասնագիտական  ուսումնական հաստատությունների պետական հավատարմագրման անցկացման կամ հավատարմագրման վկայական տալու համար բազային տուրքի 40-պատիկի չափով
37. միջին եւ բարձրագույն մասնագիտական ուսումնական հաստատություններին տրված պետական հավատարմագրման վկայականում փոփոխություններ եւ (կամ) լրացումներ կատարելու համար բազային տուրքի 20-պատիկի չափով
38. միջին եւ բարձրագույն մասնագիտական ուսումնական հաստատություններին պետական հավատարմագրման կորցրած վկայականի կրկնօրինակ տալու համար բազային տուրքի 80-պատիկի չափով»:
Հոդված 13. Օրենքի 22 հոդվածում՝
- «զ», «ը» եւ «ժա» ենթակետերն ուժը կորցրած ճանաչել.
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժե», «ժզ», «ժէ», «ժը» եւ «ժթ» ենթակետեր՝
«ժե) դիմողները՝ քաղաքացուն անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումներով.
ժզ) փախստականի կարգավիճակ հայցողները՝ փախստականի կարգավիճակ ստանալու մասին դիմումի մերժումը բողոքարկելու վերաբերյալ հայցերով եւ բողոքներով.
ժէ) փախստականի կարգավիճակ ունեցող անձինք՝ իրենց խախտված բնակարանային իրավունքները վերականգնելու վերաբերյալ հայցերով եւ բողոքներով.
ժը) հոգեբուժական հաստատությունները՝ քաղաքացուն հոգեբուժական հիվանդանոցային հարկադիր բուժման ենթարկելու վերաբերյալ դիմումներով.
ժթ) դատական ակտերի հարկադիր կատարողները՝ կողմերի հաշտության համաձայնության հիման վրա դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճռի վերանայման վերաբերյալ դիմումներով:»:
Հոդված 14. Օրենքի 27 հոդվածում՝
- «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ա) արտահանվող մշակութային արժեքների հեղինակը կամ այլ իրավատերը, իսկ հեղինակի մահվանից հետո, նրա մահվան հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից՝ հաշված 50 տարվա ընթացքում, նրա ժառանգները կամ իրավահաջորդը.».
- «բ» ենթակետը «գծով» բառից հետո լրացնել «՝ համապատասխան հիմնավորող փաստաթուղթ ներկայացնելու դեպքում» բառերով.
«գ) առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամ հեղինակի խնամակալը կամ հոգաբարձուն.».
- «դ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«դ) պետության եւ (կամ) համայնքների սեփականությունը հանդիսացող թանգարանները, արխիվները, գրադարանները, մշակութային արժեքների այլ պահոցներն իրենց հավաքածուներում (ֆոնդերում) մշտապես պահպանվող մշակութային արժեքները ժամանակավոր արտահանելիս օրենքով սահմանված համապատասխան փաստաթղթերի առկայության դեպքում.».
- «ե» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ե) երաժշտական համույթները, երաժիշտ կատարողները հյուրախաղերի կամ ուսումնառության մեկնելիս հայրենական կամ արտասահմանյան վարպետների ձեռքով պատրաստված ժամանակավոր արտահանվող երաժշտական գործիքների եւ նվագարանների համար՝ օրենքով սահմանված համապատասխան փաստաթղթերի առկայության դեպքում.».
- ուժը կորցրած ճանաչել «զ» ենթակետը.
- հոդվածի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Այն անձինք, ովքեր պետությանը նվիրաբերել են մշակութային արժեքներ, որոնք Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրանցված են կամ ենթակա են գրանցման պետական պահպանական ցուցակներում կամ գրանցամատյաններում՝ նվիրաբերված յուրաքանչյուր մշակութային արժեքի դիմաց մեկ անգամ օգտվում են արտահանման իրավունքի վկայագիր տալու համար պետական տուրքի 50 տոկոս զեղչի իրավունքից:»:
Հոդված 15. Օրենքի 28 հոդվածում՝
- վերնագրից հանել «(արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների)» բառերը, իսկ «պաշտպանության» բառը փոխարինել «պահպանության» բառով.
- հոդվածի երկրորդ եւ երրորդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Արտոնագրատիրոջ կողմից արդյունաբերական սեփականության օբյեկտի օգտագործման իրավունքը ցանկացած այլ անձի տալու պատրաստակամության մասին հայտարարության հրապարակումից հետո տրված յուրաքանչյուր լիցենզիայի համար դրան հաջորդող տարվանից արտոնագիրն ուժի մեջ պահելու պետական տուրքը նվազեցվում է 10 տոկոսով, բայց 50 տոկոսից ոչ ավելի:
Ֆիզիկական անձինք, մինչեւ 25 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձինք գյուտի նախնական արտոնագիր, օգտակար մոդելի, արդյունաբերական նմուշի արտոնագիր ստանալու եւ այն գործողության մեջ պահելու հետ կապված սույն օրենքի 18 հոդվածի 1-ին կետի «ա»-«ե», «ժա»-«ժդ», «ժզ» (նախնական արտոնագրի զիջման պայմանագրում փոփոխություն կատարելու մասով) եւ «ժէ»-«ի» ենթակետերով, 2-րդ կետի «ա»-«ե», «է»-«ժ», «ժբ» (արտոնագրի զիջման պայմանագրում փոփոխություն կատարելու մասով) եւ «ժգ»-«ժզ» ենթակետերով, 3-րդ կետի «ա»-«դ», «զ»-«ը», «ժ» (արտոնագրի զիջման պայմանագրում փոփոխություն կատարելու մասով) եւ «ժա» - «ժդ» ենթակետերով նախատեսված տուրքերը, ինչպես նաեւ ապրանքային եւ սպասարկման նշանների (բացառությամբ կոլեկտիվ նշանի) գրանցման եւ վկայական ստանալու հետ կապված՝ սույն օրենքի 18 հոդվածի 4-րդ կետի «ա» - «ը», «ժ», «ժա», «ժգ» (զիջման պայմանագրում փոփոխություն կատարելու մասով), «ժդ» եւ «ժէ» - «ժթ» ենթակետերով սահմանված տուրքերը վճարում են 75 տոկոս զեղչով, իսկ 25-ից 100 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձինք՝ 50 տոկոս զեղչով:»:
Հոդված 16. Օրենքի 31 հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» ենթակետով՝
«ե) պետական տուրքի վճարման գծով այլ արտոնությունները սահմանվում են օրենքով:»:
Հոդված 17. Օրենքի 32 հոդվածում՝
- երրորդ մասում «գանձվում է» բառը փոխարինել «հաշվարկվում է» բառով.
- չորրորդ մասում «պետական տուրքի այլ տեսակներ» բառերը փոխարինել «պետական տուրքի այն տեսակները» բառերով:
Հոդված 18. Օրենքի 33 հոդվածում՝
- առաջին մասում «Արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների, ինտեգրալ միկրոսխեմաների տոպոլոգիաների» բառերը փոխարինել «Արդյունաբերական սեփականության օբյեկտի, ինտեգրալ միկրոսխեմայի տոպոլոգիայի» բառերով.
- չորրորդ եւ հինգերորդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների իրավական պահպանության հետ կապված տարեկան պետական տուրքերը վճարվում են արտոնագրի գործողության լրիվ տարվա համար: Տարեկան պետական տուրքի առաջին վճարումը կատարվում է մինչեւ արտոնագրի գործողության երկրորդ տարվա սկիզբը կամ արտոնագիր տալու համար սահմանված պետական տուրքի հետ մեկտեղ:
Սույն օրենքի 18 հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերի «ե» ենթակետերով սահմանված պետական տուրքերը ենթակա են վճարման արտոնագիր տալու համար սահմանված պետական տուրքի հետ մեկտեղ:
Եթե արտոնագիր տալու համար պետական տուրքը վճարվել է սահմանված ժամկետի ավարտից հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում՝ սույն հոդվածի երրորդ մասի համաձայն՝ 50 տոկոսով ավելացված դրույքաչափով, ապա դրա հետ մեկտեղ վճարման ենթակա այլ պետական տուրքերի դրույքաչափերը չեն փոխվում:
Արտոնագրի գործողության յուրաքանչյուր հաջորդ տարվա համար պետական տուրքը վճարվում է գործողության ընթացիկ տարվա ընթացքում: Տարեկան պետական տուրքը կարող է վճարվել նաեւ սահմանված ժամկետի ավարտից հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում: Այս դեպքում պետական տուրքի չափն ավելացվում է 50 տոկոսով:
Նշանի գրանցման գործողության, ինչպես նաեւ ապրանքի ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի վկայականի գործողության ժամկետը երկարաձգելու համար պետական տուրքը վճարվում է դրանց գործողության տասներորդ տարվա ընթացքում: Պետական տուրքը կարող է վճարվել նաեւ այդ ժամկետի ավարտից հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում: Այս դեպքում տուրքի չափն ավելացվում է 50 տոկոսով:
Մինչեւ արտոնագիր տալու օրը չվճարված տարեկան պետական տուրքը վճարվում է արտոնագիրը փաստացի տալու օրվանից ոչ ուշ:
Սույն հոդվածի երկրորդ, երրորդ, չորրորդ, վեցերորդ եւ յոթերորդ մասերով սահմանված ժամկետներում վճարված պետական տուրքի վճարումը հաստատող փաստաթուղթը պետական տուրք գանձող մարմին է ներկայացվում ոչ ուշ, քան տվյալ ժամկետի ավարտից հետո՝ 10 օրվա ընթացքում: Նշված ժամկետում վճարումը հաստատող փաստաթուղթը չներկայացնելու դեպքում տվյալ պետական տուրքը համարվում է չվճարված, եւ համապատասխան գործողությունը չի կատարվում, կամ ծառայությունը չի մատուցվում:».
- հանել հոդվածի վեցերորդ մասը:
Հոդված 19. Օրենքի 35 հոդվածի առաջին եւ երրորդ մասերում «1 տոկոսի» բառակապակցությունը փոխարինել «0.5 տոկոսի» բառակապակցությամբ:
Հոդված 20. Օրենքի 38 հոդվածում՝
- «է» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«է) մինչեւ համապատասխան գործողությունների կատարման կամ ծառայությունների մատուցման ավարտման պահը, պետական տուրքը վճարողի կողմից համապատասխան ծառայություններ ստանալուց կամ գործողություններ կատարելուց հրաժարվելու դեպքում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ պետական տուրք գանձող մարմնի կողմից, սահմանված կարգով, արդեն սկսվել է տեւական բնույթ կրող համապատասխան գործողության կատարումը կամ ծառայության մատուցումը.».
- «ժ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ժ) արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների գրանցման հայտերով փորձաքննության կայացրած որոշումների դեմ գանգատարկողի օգտին գանգատարկման խորհրդի կամ դատարանի որոշում ընդունելու դեպքում տվյալ մարմիններին գանգատ ներկայացնելու համար վճարված պետական տուրքը.».
- հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ մասով՝
«Սույն օրենքի 18 հոդվածով նախատեսված եւ վերադարձման ենթակա պետական տուրքի գումարները վճարողի կողմից, պետական տուրք գանձող մարմնի սահմանած կարգով, կարող են օգտագործվել նույն մարմնի կողմից այլ գործողություն կատարելու կամ ծառայություն մատուցելու համար, եթե վերադարձման ենթակա պետական տուրքի գումարները վճարված են այն հաշվին, որին վճարվում են տվյալ գործողության կատարման կամ ծառայության մատուցման համար սահմանված պետական տուրքի գումարները:»:

Статья 1. В статье 2 Закона Республики Армения "О государственной пошлине" слово "сбор" заменить словом "платеж".
Статья 2. В статьях 2, 3, 6, пунктах 13 и 19 статьи 11, подпункте "б" пункта 34 статьи 16, подпункте "в" пункта 1 статьи 19, пункте 9 статьи 19, пунктах 26 и 27, подпункте "б" пункта 28 статьи 20 и статье 28 Закона исключить слова "предприятиям", "предприятий", "предприятиям, не имеющим статуса юридического лица", "предприятия, не имеющие статуса юридического лица", "предприятий, не имеющих статуса юридического лица".
Статья 3. В статье 5 Закона исключить слова "или их копии".
Статья 4. В подпункте "и" статьи 7 Закона слово "защитой" заменить словом "охраной".
Статья 5. Последнюю часть статьи 8 Закона признать утратившей силу.
Статья 6. Подпункты "б", "в", "г" пункта 4 и пункта 10 статьи 9 Закона признать утратившими силу.
а) левую часть пункта 4 после слов "Республики Армения" изложить в следующей редакции: "(за исключением беженцев) или внесение отметок о фактическом месте проживания в паспорт гражданина Республики Армения";
б) пункт 6 признать утратившим силу;
в) дополнить пункт 12 следующего содержания:
"12. за выдачу вкладыша на русском языке к паспорту гражданина Республики Армения
в размере базовой пошлины".
а) дополнить пункты 46 и 47 следующего содержания:
"46 . за регистрацию учреждений
47 . за регистрацию в Кассационном суде адвокатов, имеющих специальную лицензию
в 250-кратном размере базовой пошлины.";
б) пункты 19 и 31 признать утратившими силу;
в) в пункте 32 исключить слово "регистрацию,";
г) в пункте 35:
дополнить словами "или дозы",
" е) фитопрепаратов, других препаратов, имеющих растительное происхождение
в десятикратном размере базовой пошлины";
д) в подпункте "з" слова "in vivo" заменить словами "in vitro";
е) название пункта 36 изложить в следующей редакции:
" 36. за государственную регистрацию прав в отношении имущества:";
ж) дополнить пункт 39 следующего содержания:
" 39. за регистрацию объекта интеллектуальной собственности и прием вышестоящим таможенным органом заявления о приостановлении выпуска таких товаров в любом таможенном режиме
в 20-кратном размере базовой пошлины.".
Статья 9. В статье 17 Закона:
- в подпункте "а" цифры "40" заменить цифрами "50";
- в подпункте "б" цифры "40" заменить цифрами "51";
- настоящий пункт не влечет изменений в русском переводе Закона;
- подпункт "г" после слова "но" дополнить словами "не менее размера базовой пошлины и";
- в подпункте "д" исключить слова "временный вывоз";
- дополнить подпункт "е" следующего содержания:
"е) за выдачу дубликата свидетельства о праве на вывоз или временный вывоз культурных ценностей - в техкратном размере базовой пошлины.".
а) в заглавии и тексте слово "защитой" заменить словом "охраной";
б) в заглавии и части первой исключить слова "(объектов промышленной собственности)";
в) слова "жалобы" в статье заменить словом "апелляции";
г) в пункте 1:
- первый абзац изложить в следующей редакции:
"1. по правовой охране изобретений:";
- в подпункте "з" слова "заявки на изобретение" заменить словом "изобретения";
- подпункты "и" и "к" после слова "патента" дополнить словом "(основного)";
- дополнить подпункт "х" следующего содержания:
"х) за внесение дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки на изобретение по инициативе заявителя
10";
д) подпункты "а" пунктов 1 и 2 после слов "об изобретении" и "на полезную модель" дополнить словами ", в том числе перевод международной заявки в национальную фазу";
е) в подпунктах "с" пункта 1, "н" пункта 2 и "л" пункта 3 коэффициенты ставки относительно базовой пошлины "2" заменить на коэффициенты "10";
ж) пункт 2 дополнить подпунктом "с" следующего содержания:
"с) за внесение дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки на полезную модель по инициативе заявителя
з) пункт 3 дополнить подпунктом "п" следующего содержания:
"п) за внесение дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки на промышленный образец по инициативе заявителя
и) в подпункте "ж" пункта 4 слова "за коллективный знак" заменить словами "в случае коллективного знака", в подпункте "о" коэфициент ставки относительно базовой пошлины "2" заменить на коэффициент "30", а подпункт "р" изложить в следующей редакции:
"р) за поиск в банке данных зарегистрированных и представленных на регистрацию в Республике Армения товарных знаков:
по каждому классу в соответствии с международной классификацией товаров и услуг
идентичных или сходных с представленным знаком знаков, принадлежащих одному владельцу и (или) заявителю
20";
к) подпункт "г" пункта 4 и подпункт "в" пункта 5 после слов "несогласия с" изложить в следующей редакции: "решением предворительной экспертизы заявки";
л) подпункт "а" пункта 6 изложить в следующей редакции:
"а) за подачу заявки на регистрацию фирменного наименования, проведение экспертизы фирменного наименования и выдачу свидетельства на фирменное наименование
в случае переименования, когда в представленном на регистрацию фирменном наименовании сохраняется имеющее отличительное значение название фирменного наименования, зарегистрированного в прошлом в соответствии с Законом Республики Армения "О фирменных наименованиях"
1";
м) в пункте 8:
- подпункт "е" после слова "за" дополнить словами "принятие экзамена на ";
- подпункт "ж" после слова "регистрацию" дополнить словами "или внесение изменения в регистрацию";
- дополнить подпункт "з" следующего содержания:
"з) за подачу заявителем заявления об исправлении очевидных ошибок, имевших место по его вине в официальных публикациях об объектах интеллектуальной собственности (за каждую ошибку)
2,5".
Статья 11. В статье 19 Закона :
а) в подпункте "в" пункта 1 слово "десятикратном" заменить словом "24-кратном";
б) после пункта 7 дополнить пунктами 71 , 72 , 73 , 74 , 75 и 76 следующего содержания:
"71 . за осуществление деятельности в области энергетики:
а) с юридических лиц
б) с физических лиц
в пятикратном размере базовой пошлины
72 . за деятельность по хранению товаров на таможенных складах под таможенным контролем, в том числе:
а) для таможенных складов открытого типа
б) для таможенных складов закрытого типа
в) для таможенных складов специализированного типа
73 . за деятельность по хранению товаров на свободных таможенных складах
в 2000-кратном размере базовой пошлины
74 . за деятельность по реализации товаров под таможенным контролем в магазинах безпошлинной торговли
75 . за посредническую (брокерскую) таможенную деятельность
76 . за деятельность по таможенной перевозке
в 1000-кратном размере базовой пошлины.";
в) в пунктах 8 и 9 цифру "7" заменить цифрой "76 ";
г) дополнить пункт 11 следующего содержания:
"11. за выдачу дубликата каждого более чем одного последующего вкладыша или утеренного вкладыша к лицензии
в десятикратном размере базовой пошлины.".
Статья12. В статье 20 Закона:
а) пункт 8 после слов "фармацевтической деятельности" дополнить словами "и аттестации патентных поверенных";
б) в подпункте "б" пункта 28 исключить слово "других";
в) пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. за выдачу разрешения на использование в имеющем отличитеьное значение названии фирменного наименования слов "Арм", "Армения", "армянский" и их переводов - в год
в 600-кратном размере базовой пошлины";
г) пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. за обмен, переоформление документа (свидетельства) или выдачу дубликата утраченного свидетельства, удостоверяющего оказание услуг или совершение действий, установленных настоящим Законом, обусловленное осуществлением полномочий государственных органов (за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом)
в двукратном размере ставки за
выдачу данного документа (свидетельства),
но не более десятикратного размера базовой пошлины";
д) дополнить пункты 36, 37 и 38 следующего содержания:
"36. за проведение государственной аккредитации средних и высших специальных учебных заведений или выдачу государственного аккредитационного свидетельства  в 40-кратном размере базовой пошлины
37. за внесение изменений и (или) дополнений в государственное аккредитационное свидетельство, выданное среднему и высшему специальному учебному заведению
38. за выдачу средним и высшим специальным учебным заведениям дубликата утраченного государственного аккредитационного свидетельства
в 80-кратном размере базовой пошлины.".
- подпункты "е", "з", и "л" признать утратившими силу;
- дополнить подпункты "п", "р", "с", "т" и "у" следующего содержания:
" п) заявители - по заявлениям о признании гражданина недееспособным или ограниченно недееспособным;
р) лица, испрашивающие статус беженца, - по искам и протестам, по опротестованию отклонения заявления о получении статуса беженца:
с) лица, имеющие статус беженца, - по искам и протестам относительно восстановления своих нарушенных жилищных прав;
т) психиатрические учреждения - по заявлениям о привлечении гражданина к принудительному психиатрическому больничному лечению;
у) приставы по принудительному исполнению судебных актов - по заявлениям о пересмотре на основании мирового соглашения сторон вступившего в законную силу решения суда.".
Статья 14. В статье 27 Закона:
- подпункт "а" изложить в следующей редакции:
" а) автор вывозимых культурных ценностей или иной правообладатель, а после смерти автора его посредники или правопреемник, - с 1 января года, следующего за его смертью, в течении 50 лет;";
- подпункт "б" перед словами "по этим наградам" дополнить словами "в случае представления соответствующих удостоверяющих документов";
- подпункт "в" изложить в следующей редакции:
" в) опекун или попечитель автора-инвалида первой или второй группы;";
- подпункт "г" изложить в следующей редакции:
"г) являющиеся государственной и (или) муниципальной собственностью музеи, архивы, библиотеки, другие хранилища культурных ценностей при временном вывозе культурных ценностей, находящихся на постоянном хранении в их коллекциях (фондах),- в случае наличия соответствующих документов, установленных законом;";
- подпункт "д" изложить в следующей редакции:
"д) музыкальные ансамбли, музыканты-исполнители - за временно вывозимые отечественные или изготовленные зарубежными мастерами музыкальные инструменты при выезде на гастроли или учебу, в случае наличия соответствующих документов, установленных законом;";
- подпункт "е" признать утратившим силу;
- часть вторую статьи изложить в следующей редакции:
"Лица, принесшие в дар государству культурные ценности, которые в установленном законодательством Республики Армения порядке зарегистрированы либо подлежат регистрации в государственных охранных списках или реестрах, пользуются разовым правом на 50-процентную скидку с государственной пошлины за выдачу свидетельства на право вывоза - за каждую принесенную в дар культурную ценность.".
Стаья 15. В статье 28 Закона:
- в названии исключить слова (объектов промышленной собственности)", а слово "защитой" заменить словом "охраной";
- части вторую и третью статьи изложить в следующей редакции:
"Государственная пошлина за поддержание в действии патента на каждую лицензию, выданную после опубликования лицензиаром объявления о готовности к передаче права на использование объекта промышленной собственности любому иному лицу, сокращается на 10 процентов, но не более чем на 50 процентов - с года, следующего за выдачей этой лицензии.
Физические лица, юридические лица, имеющие до 25 работников, предусмотренные подпунктами "а" - "д", "л" - "о", "р" (в части внесения изменения в договоре об уступке предварительного патента) и подпунктами "с"- "ф" пункта 1, подпунктами "а"- "д", "ж"- "к", "м" (в части внесения изменения в договор об уступке патента) и подпунктами "н" - "р" пункта 2, подпунктами "а" - "г", "е" - "з", "к" (в части внесения изменения в договор об уступке патента) и подпунктами "л"-"о" пункта 3 статьи 18 настоящего Закона пошлины, связанные с получением предварительного патента на изобретение, патента на полезную модель, промышленный образец и их поддержанием в действии, а также установленные подпунктами "а" - "з", "к", "л", "н" (в части внесения изменения в договор об уступке), подпунктами "о" и "с"- "у" пункта 4 стаьи 18 настоящего Закона пошлины, связанные с регистрацией и получением свидетельства на товарный знак и знак обслуживания (за исключением коллективного знака), уплачиваются со скидкой на 75 процентов, а юридические лица, имеющие от 25 до 100 работников, - со скидкой на 50 процентов.".
Статья 16. Статью 31 Закона дополнить подпунктом "д" следующего содержания:
"д) иные льготы по уплате государственной пошлины устанавливаются законом.".
Статья 17. В статье 32 Закона:
- в части третьей слово "взимается" заменить словом "начисляется";
- в части четвертой слова "другие виды государственной пошлины" заменить словами "те виды государственной пошлины".
Статья 18 . В статье 33 Закона:
- в названии исключить слова "(объектов промышленной собственности)", а слово "защитой" заменить словом "охраной";
- в части первой слова "объекты промышленной собственности, топологии интегральных микросхем" заменить словами "объект промышленной собственности и топологию интегральной микросхемы";
- части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"Годовая пошлина, связанная с правовой охраной объектов промышленной собственности, уплачивается за полный год действия патента. Первый платеж годовой государственной пошлины производится до начала второго года действия патента или одновременно с государственной пошлиной, установленной за выдачу патента.
Государственные пошлины, установленные подпунктами "д" пунктов 1 и 2 статьи 18 настоящего Закона, подлежат уплате одновременно с государственной пошлиной, установленной за выдачу патента.
Если государственная пошлина за выдачу патента уплачена по увеличенной согласно части третьей настоящей статьи на 50 процентов ставке в течении шести месяцев по истечении установленного срока, то ставки других подлежащих уплате одновременно с ней государственных пошлин не изменяются.
Государственная пошлина за каждый последующий год действия патента уплачивается в течение текущего года его действия. Годовая государственная пошлина может быть также уплачена в течение шести месяцев, по истечении установленного срока. В этом случае размер государственной пошлины увеличивается на 50 процентов.
Государственная пошлина за продление срока действия регистрации знака, а также действия свидетельства на право использования наименования места происхождения товара уплачивается в течение десятого года их действия. Государственная пошлина может быть также уплачена в течение шести месяцев, по истечении этого срока. В этом случае размер пошлины увеличивается на 50 процентов.
Неуплаченная на день выдачи патента годовая государственная пошлина уплачивается не позднее дня фактической выдачи патента.
Документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины, уплаченной в сроки, установленные частями второй, третьей, четвертой, шестой и седьмой настоящей статьи, представляется в орган, взимающий государственную пошлину, не позднее, чем в течение 10 дней после истечения данного срока. В случае непредставления в указанный срок документов, удостоверяющих уплату, данная государственная пошлина считается неуплаченной и не совершается соответствующее действие или не оказывается соответствующая услуга.";
- часть шестую статьи исключить.
Статья 19. В статье 35 Закона словосочетание "одного процента" заменить словосочетанием "0,5 процентов".
Статья 20. В статье 38 Закона:
- подпункт "ж" изложить в следующей редакции:
"ж) в случае отказа плательщика пошлины от получения соответствующих услуг или совершения соответствующих действий до момента завершения совершения соответствующих действий или оказания соответствующих услуг, за исключением случаев, когда органом, взимающим государственную пошлину, в установленном порядке уже начато совершение соответствующего действия или оказания соответствующией услуги, носящих продолжительный характер.";
- подпункт "к" изложить в следующей редакции:
" к) в случае принятия Апелляционным советом или судом решения в пользу подателя апелляции против решений экспертизы по заявкам на регистрацию объектов промышленной собственности - государственная пошлина, уплаченная за подачу апелляции данным органом.";
- дополнить статью частью второй следующего содержания:
"Предусмотренные стаьей 18 настоящего Закона и подлежащие возврату суммы государственной пошлины могут быть использованы плательщиком в порядке, установленном органом, взимающим государственную пошлину, для совершения иных действий или оказания иных услуг тем же органом, если подлежащие возврату суммы государственной пошлины внесены на счет, на который вносятся суммы государственной пошлины, установленные для совершения данного действия или оказания данной услуги."