Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածում՝
ա) 1-ին կետի «դրանց ստեղծած հիմնարկներում,» բառերը փոխարինել «հիմնարկներում (այդ թվում՝ օտարերկրյա իրավաբանական անձի), իրավաբանական անձի մասնաճյուղում կամ ներկայացուցչությունում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում» բառերով.
բ) 3-րդ կետը «ներքին ընթացակարգ է» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն կետի երկրորդ մասով նախատեսված դեպքերի» բառերով եւ հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով՝
«Որեւէ հարկային պարտավորությունից ավելի վճարված գումարների (գերավճարների) հաշվանցման եւ վերադարձի, ինչպես նաեւ հսկիչ գնումների իրականացման դեպքերում հարկային մարմնի կողմից ուսումնասիրությունների անցկացման առանձին կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ չեն առաջադրվում:
Սույն կետով նախատեսված ուսումնասիրությունն իրականացվում է նաեւ հարկ վճարողի գրավոր դիմումի հիման վրա:».
գ) 6-րդ կետը «բանկերի» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզիա ստացած անձանց» բառերով:
ա) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով՝
«Հարկային մարմինների կողմից ակցիզային դրոշմանիշների եւ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման, հաստատագրված վճարների մասին օրենքով սահմանված ելակետային տվյալների եւ դրանց ուղղիչ գործակիցների, տարադրամի փոխանակման կետերի կամ արժութային դիլերների, առանց պետական գրանցման, առանց համապատասխան լիցենզիայի (թույլտվության) ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացման ստուգումների դեպքերում հարկային մարմնի ղեկավարի որոշմամբ հրամանի կամ հանձնարարագրի տրման լիազորությունը կարող է փոխանցվել Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության տարածքային հարկային տեսչության պետին:
Հայաստանի Հանրապետության սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի մարմինների կողմից վարձու աշխատողի աշխատանքի ընդունումը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեւակերպելու ճշտությանն ուղղված ստուգումների դեպքում Հայաստանի Հանրապետության սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի նախագահի որոշմամբ հրամանի կամ հանձնարարագրի տրման լիազորությունը կարող է փոխանցվել սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի տարածքային կենտրոնի տնօրենին:
Հարկային մարմինների կողմից առանց պետական գրանցման, առանց համապատասխան լիցենզիայի գործունեություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների հայտնաբերմանն ուղղված ստուգումների ժամանակ ստուգման հրամանում (հանձնարարագրում) նշվում են ստուգումն իրականացնող մարմնի անվանումը, ստուգումն իրականացնող պաշտոնատար անձի (անձանց) պաշտոնը, անունը, ազգանունը, ստուգման նպատակը, ստուգմամբ ընդգրկվող ժամանակաշրջանը, ստուգման իրավական հիմքերը:».
բ) 3-րդ կետի «ինչպես նաեւ» բառերը փոխարինել «առաքվող, տրամադրվող, տեղափոխվող կամ վաճառվող արտադրանքի, ապրանքների գրանցման,» բառերով, իսկ «իրականացման» բառից հետո կետը լրացնել «, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի մարմինների կողմից վարձու աշխատողի աշխատանքի ընդունումը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեւակերպելու ճշտությանն ուղղված» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИИ ПРОВЕРОК В РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ"
В статье 1 Закона Республики Армения "Об организации и проведении проверок в Республике Армения":
а) в пункте 1 слова "созданных ими учреждений," заменить словами "учреждений (в том числе иностранного юридического лица), филиала и представительства юридического лица, органов местного самоуправления";
б) пункт 3 после слова "отчетности" дополнить словами ", за исклюением случаев, предусмотренных частью второй настоящего пункта" и новыми абзацами следующего содержания:
"В случаях зачета и возврата сумм, уплаченных сверх какого-либо налогового обязательства (переплаты), а также осуществления контрольных закупок отдельный порядок проведения налоговым органом обследований устанавливает Правительство Республики Армения.
В результате проводимых обследований дополнительные налоговые обязательства не предъявляются.
Предусмотренное настоящим пунктом обследование проводится также на основании письменного заявления налогоплательщика";
в) пункт 6 после слова "банков," дополнить словами "а также лиц, получивших лицензию от Центрального банка Республики Армения,".
а) пункт 2 дополнить новыми абзацами следующего содержания:
"При проверке налоговыми органами применения акцизных марок и контрольно-кассовых аппаратов, исходных данных и их поправочных коэффициентов, установленных Законом Республики Армения "О фиксированных платежах", пунктом обмена валюты или валютных дилеров, осуществления предпринимательской деятельности без государственной регистрации, без соответствующей лицензии (разрешения), полномочие на издание приказа или предписания, по решению руководителя налогового органа, может быть передано начальнику территориальной налоговой инспекции Министерства государственных доходов Республики Армения.
При проверке органами Государственного фонда социального страхования Республики Армения правильности порядка оформления приема на работу наемного работника, установленного законодательством Республики Армения, полномочие на издание приказа или предписания, по решению председателя Государственного фонда социального страхования Республики Армения, может быть передано директору территориального центра Государственного фонда социального страхования.
Во время проверок по выявлению налоговыми органами хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность без государственной регистрации, без соответствующей лицензии, в приказе (предписании) о проверке указываются наименование осуществляющего проверку органа, должность, имя, фамилия осуществляющего проверку должностного лица (лиц), цель проверки, период, охватываемый проверкой, правовые основы проверки";
б) в пункте 3 слова ", а также" заменить словами "; регистрации отгружаемых, предоставляемых, перемещаемых или продаваемых продукции, товаров;", а после слова "(разрешения)," пункт дополнить словами "а также проверки правильности установленного законодательством Республики Армения порядка оформления приема на работу наемного работника, осуществляемой органами Государственного фонда социального страхования Республики Армения".