ԽՄԵԼՈՒ ՋՐԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՄԱՆ, ՋՐԱՀԵՌԱՑՄԱՆ, ԿԵՂՏԱՋՐԵՐԻ ՄԱՔՐՄԱՆ ԵՎ ՈՌՈԳՄԱՆ ՋՐԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՄԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԴԻՄԱՑ ԱՌԱՋԱՑԱԾ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳԾՈՎՎՃԱՐՄԱՆ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՍԱՀՄԱՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Սույն օրենքի նպատակն է կարգավորել խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման, կեղտաջրերի մաքրման եւ ոռոգման ջրի մատակարարման ծառայություններ իրականացնող կազմակերպությունների (այսուհետ` ջրամատակարար կազմակերպություններ) եւ այդ ծառայություններից օգտվող սպառողների միջեւ կուտակված պարտքերի հետ կապված ֆինանսական հարաբերությունները, ինչպես նաեւ նպաստել ջրամատակարար կազմակերպությունների ֆինանսական առողջացմանը, հաշվառման համակարգի կատարելագործմանը, համակարգում բարեփոխումների իրականացմանը եւ որպես արդյունք` մատուցվող ծառայությունների բարելավմանը:
Հոդված 2. Խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայություններից օգտվող բնակիչ-բաժանորդները, համատիրությունները, բազմաբնակարան շենքերի սպասարկում (կառավարում) իրականացնող իրավաբանական անձինք, քաղաքային եւ գյուղական համայնքները, բնակարանային տնտեսության կազմակերպությունները, բնակարանային շինարարական կոոպերատիվները (այսուհետ` խմելու ջուր օգտագործողներ) ազատվում են մինչեւ 2000 թվականի հունվարի 1-ը խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից` խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման, կեղտաջրերի մաքրման ծառայություններ իրականացնող կազմակերպությունների հետ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ քառամսյա ժամկետում պարտքերի հաշվարկման եւ դուրսգրման (չվճարման) պայմանագիր կնքելու դեպքում:
Հոդված 3. Խմելու ջուր օգտագործողները, բացառությամբ սույն օրենքի 4-րդ եւ 5-րդ հոդվածներով նախատեսված դեպքերի, սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի պահանջներից որեւէ մեկը կատարելու դեպքում ազատվում են 2000 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրն ընկած ժամանակահատվածի համար խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից՝ այդ ժամանակահատվածի համար շուրջօրյա ջրամատակարարման դեպքում հաշվարկային գումարի առնվազն 50 տոկոսի, իսկ ժամային գրաֆիկով ջրամատակարարման դեպքում՝ հաշվարկային գումարի առնվազն 30 տոկոսի վճարման դեպքում:
Հոդված 4. Աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացող խմելու ջուր օգտագործողները սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի պահանջներից որեւէ մեկը կատարելու դեպքում ազատվում են 2000 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ ջրաչափական սարքի տեղադրման օրն ընկած ժամանակահատվածի համար խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից՝ այդ ժամանակահատվածի համար շուրջօրյա ջրամատակարարման դեպքում հաշվարկային գումարի առնվազն 30 տոկոսի, իսկ ժամային գրաֆիկով ջրամատակարարման դեպքում՝ հաշվարկային գումարի առնվազն 15 տոկոսի վճարման դեպքում:
Հոդված 5. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրը ջրաչափական սարք տեղադրած խմելու ջուր օգտագործողները, բացառությամբ սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքի, ազատվում են 2000 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ ջրաչափական սարքի տեղադրման օրն ընկած ժամանակահատվածի համար խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից` այդ ժամանակահատվածի համար շուրջօրյա ջրամատակարարման դեպքում հաշվարկային գումարի առնվազն 50 տոկոսի, իսկ ժամային գրաֆիկով ջրամատակարարման դեպքում՝ հաշվարկային գումարի առնվազն 30 տոկոսի վճարման դեպքում, եթե սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ քառամսյա ժամկետում, ջրամատակարար կազմակերպության հետ կնքել են պարտքերի մարման եւ ջրամատակարարման պայմանագիր:
Հոդված 6. Խմելու ջուր օգտագործողները սույն օրենքի 3-րդ կամ 4-րդ հոդվածներով նախատեսված արտոնություններից օգտվում են, եթե սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո քառամսյա ժամկետում՝
1) ջրամատակարար կազմակերպության հետ կնքել են պարտքերի մարման եւ ջրամատակարարման պայմանագիր, պայմանագրի կնքման պահից վեցամսյա ժամկետում իրենց միջոցներով տեղադրել են ջրաչափական սարք եւ մինչեւ ջրաչափական սարքի տեղադրումը կատարել են պայմանագրային պարտավորությունները.
2) ջրամատակարար կազմակերպության հետ կնքել են պարտքերի մարման եւ ջրամատակարարման պայմանագիր՝ նախատեսելով ջրամատակարար կազմակերպության կողմից վեցամսյա ժամկետում տեղադրել ջրաչափական սարք, վճարել ջրաչափական սարքի ձեռքբերման եւ տեղադրման արժեքի կեսը ջրաչափական սարքի տեղադրման օրը, իսկ մնացած կեսը տեղադրումից հետո՝ վեցամսյա ժամկետում (աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացող բնակիչ-բաժանորդները ջրաչափական սարքի ձեռքբերման եւ տեղադրման արժեքը վճարում են համամասնորեն` ջրաչափական սարքի տեղադրումից հետո՝ 5 տարվա ընթացքում), ինչպես նաեւ մինչեւ ջրաչափական սարքի տեղադրելը կատարել են պայմանագրային պարտավորությունները.
3) բազմաբնակարան շենքի բնակիչ-բաժանորդները ջրամատակարար կազմակերպության հետ կնքել են պարտքերի մարման եւ ջրամատակարարման պայմանագիր` նախատեսելով չտեղադրել ջրաչափական սարք եւ պայմանագրի կնքման պահից վեցամսյա ժամկետում կատարել են պայմանագրային պարտավորությունները:
Հոդված 7. Խմելու ջուր օգտագործողների՝ սույն օրենքի 3-րդ, 4-րդ կամ 5-րդ հոդվածներով հաշվարկված գումարից ավելի վճարված գումարը համարվում է կանխավճար՝ հետագայում մատուցվելիք ջրամատակարարման, ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների դիմաց:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում, ջրաչափական սարք չտեղադրած անհատական բնակելի տների բնակիչ-բաժանորդների՝ խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների դիմաց վարձավճարները հաշվարկվում եւ գանձվում են կառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 9. 2000 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահն ընկած ժամանակահատվածի համար (իսկ աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացող բնակիչ-բաժանորդի համար` մինչեւ ջրաչափական սարքի տեղադրման օրը) խմելու ջրի շուրջօրյա կամ ժամային ջրամատակարարման գրաֆիկը որոշվում է ջրամատակարար կազմակերպության կողմից կազմված եւ համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված տեղեկանքի հիման վրա։
Հոդված 10. Ոռոգման ջուր օգտագործողները՝ ջուր սպառողների կոոպերատիվները, ջրօգտագործողների ընկերությունները, քաղաքային եւ գյուղական համայնքներն ու անհատ ոռոգման ջուր օգտագործողները (այսուհետ` ոռոգման ջուր օգտագործողներ) ազատվում են մինչեւ 2000 թվականի հունվարի 1-ը ոռոգման ջրի մատակարարման դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից` ոռոգման ջրի մատակարարման ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների հետ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ քառամսյա ժամկետում՝ պարտքերի հաշվարկման եւ դուրսգրման (չվճարման) պայմանագիր կնքելու դեպքում։
Հոդված 11. Ոռոգման ջուր օգտագործողները, բացառությամբ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածում նախատեսված դեպքի, սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի պահանջը կատարելու դեպքում ազատվում են`
1) 2000 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2002 թվականի հունվարի 1-ը մատակարարված ոռոգման ջրի դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից՝ հաշվարկային գումարի առնվազն 55 տոկոսի վճարման դեպքում.
2) 2002 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու օրն ընկած ժամանակահատվածում մատակարարված ոռոգման ջրի դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից՝ հաշվարկային գումարի առնվազն 75 տոկոսի վճարման դեպքում:
Հոդված 12. Ոռոգման ջուր օգտագործող աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացող բնակիչ-բաժանորդները սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի պահանջը կատարելու դեպքում ազատվում են 2000 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրն ընկած ժամանակահատվածում մատակարարված ոռոգման ջրի դիմաց պարտքի վճարման պարտականություններից` հաշվարկային գումարի առնվազն 30 տոկոսի վճարման դեպքում:
Հոդված 13. Ոռոգման ջուր օգտագործողները սույն օրենքի 11-րդ կամ 12-րդ հոդվածներով նախատեսված արտոնություններից օգտվում են, եթե սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո քառամսյա ժամկետում, ջրամատակարար կազմակերպության հետ կնքել են պարտքերի մարման եւ ջրամատակարարման պայմանագիր, ինչպես նաեւ պայմանագրի կնքման պահից եռամսյա ժամկետում կատարել են պայմանագրային պարտավորությունները:
Հոդված 14. Ոռոգման ջուր օգտագործողների՝ սույն օրենքի 11-րդ կամ 12-րդ հոդվածներով հաշվարկված գումարից ավելի վճարված գումարը համարվում է կանխավճար՝ հետագայում մատուցվելիք ջրամատակարարման ծառայությունների դիմաց:
Հոդված 15. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ տասն ամսվա ընթացքում, կառավարությունը որոշում է ընդունում սույն օրենքով սահմանված արտոնությունների կիրառման արդյունքում խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման, կեղտաջրերի մաքրման եւ ոռոգման ջրի մատակարարման ծառայություններ իրականացնող կազմակերպություններին համապատասխան ակտիվների տրամադրման կամ պարտավորությունների մարման վերաբերյալ:
Հոդված 16. Խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման, կեղտաջրերի մաքրման եւ ոռոգման ջրի մատակարարման ծառայությունների դիմաց առաջացած պարտքերը սույն օրենքով նախատեսված արտոնությունների մասով օրենսդրությամբ սահմանված կարգով դուրս են գրվում ջրամատակարար կազմակերպությունների հաշվեկշիռներից՝ չվարելով արտահաշվեկշռային հետագա հաշվառում:
Հոդված 17. Ջրամատակարար կազմակերպությունները սույն օրենքով նախատեսված արտոնությունների տրամադրման մասով ազատվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի նկատմամբ հաշվարկված եւ չվճարված ավելացված արժեքի հարկի ու շահութահարկի վճարման պարտավորություններից, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով նախատեսված գործարքների մասով առաջացող հարկային պարտավորություններից:
Հոդված 18. Խմելու եւ ոռոգման ջուր օգտագործողներն ազատվում են սույն օրենքով նախատեսված արտոնությունների տրամադրման արդյունքում առաջացող ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկի եւ եկամտահարկի գծով առաջացող պարտավորությունների վճարման պարտականություններից:
Հոդված 19. Սույն օրենքով նախատեսված վճարման ենթակա պարտքի հաշվարկման եւ վճարման գործընթացների կազմակերպման եւ իրականացման ընթացքում ծագած վեճերը լուծվում են օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
Հոդված 20. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, կառավարությունը որոշում է ընդունում սույն օրենքի կիրարկումն ապահովող միջոցառումների կատարման մասին:
Հոդված 21. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրվանից:
27 նոյեմբերի 2002թ.
ՀՕ-441
22.10.2003 «Խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման, կեղտաջրերի մաքրման եւ ոռոգման ջրի մատակարարման ծառայությունների դիմաց առաջացած պարտավորությունների գծով վճարման արտոնություններ սահմանելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին

ОБ УСТАНОВЛЕНИИ ЛЬГОТ ПО ОПЛАТЕ ВОЗНИКШИХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ ПО ОКАЗАНИЮ УСЛУГ ПИТЬЕВОГО ВОДОСНАБЖЕНИЯ, ВОДООТВЕДЕНИЯ, ОЧИСТКИ СТОЧНЫХ ВОД И ИРРИГАЦИОННОГО ВОДОСНАБЖЕНИЯ
Статья 1. Целью настоящего Закона является регулирование в связи с накопившимися задолженностями финансовых отношений между организациями, осуществляющими услуги питьевого водоснабжения, водоотведения, очистки сточных вод и ирригационного водоснабжения (далее – водоснабжающие организации), и потребителями, пользующимися этими услугами, а также содействие финансовому оздоровлению, совершенствованию системы учета организаций водоснабжения, осуществлению преобразований в системе и в результате – улучшению оказываемых услуг.
Статья 2. Жители–абоненты, кондоминиумы, юридические лица, осуществляющие обслуживание многоквартирных домов (управление ими), городские и сельские муниципалитеты, организации жилищного хозяйства, жилищно-строительные кооперативы (далее – потребители питьевой воды), пользующиеся услугами питьевого водоснабжения, водоотведения, очистки сточных вод, освобождаются до 1 января 2000 года от обязанностей по уплате задолженности по услугам питьевого водоснабжения, водоотведения и очистки сточных вод в случае заключения в четырехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу с организациями, осуществляющими услуги питьевого водоснабжения, водоотведения, очистки сточных вод, договора об исчислении и списании (неуплате) задолженностей.
Статья 3. При выполнении одного из требований статьи 6 настоящего Закона потребители питьевой воды, за исключением случаев, установленных статьями 4 и 5 настоящего Закона, освобождаются от обязанностей по уплате задолженности по услугам питьевого водоснабжения, водоотведения и очистки сточных вод за период с 1 января 2000 года до дня вступления настоящего Закона в силу, если за этот период при круглосуточном водоснабжении ими уплачено не менее чем 50 процентов исчисленной суммы, а при водоснабжении по почасовому графику – не менее чем 30 процентов исчисленной суммы.
Статья 4. Потребители питьевой воды, получающие семейное пособие по бедности, при выполнении одного из требований статьи 6 настоящего Закона освобождаются от обязанностей по уплате задолженности по услугам питьевого водоснабжения, водоотведения и очистки сточных вод за период с 1 января 2000 года до дня установления водоизмерительного прибора, если за этот период при круглосуточном водоснабжении ими уплачено не менее чем 30 процентов исчисленной суммы, а при водоснабжении по почасовому графику – не менее чем 15 процентов исчисленной суммы.
Статья 5. Потребители питьевой воды, установившие водоизмерительный прибор до дня вступления настоящего Закона в силу, за исключением случая, предусмотренного статьей 4 настоящего Закона, освобождаются от обязанностей по уплате задолженности по услугам питьевого водоснабжения, водоотведения и очистки сточных вод за период с 1 января 2000 года до дня установления водоизмерительного прибора, в случае уплаты ими в этот период при круглосуточном водоснабжении не менее чем 50 процентов исчисленной суммы, а при водоснабжении по почасовому графику – не менее чем 30 процентов исчисленной суммы, если в четырехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу они заключили с водоснабжающей организацией договор о погашении задолженностей и водоснабжении.
Статья 6. Потребители питьевой воды пользуются льготами, предусмотренными статьями 3 и 4 настоящего Закона, если в четырехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу:
1) они заключили с водоснабжающей организацией договор о погашении задолженностей и водоснабжении, в шестимесячный срок с момента заключения договора установили на свои средства водоизмерительный прибор и выполнили договорные обязательства до установления водоизмерительного прибора;
2) они заключили с водоснабжающей организацией договор о погашении задолженностей и водоснабжении, предусматривая в нем установление водоснабжающей организацией водоизмерительного прибора в шестимесячный срок, уплату половины стоимости приобретения и установления водоизмерительного прибора в день установления водоизмерительного прибора, а остальной части – в шестимесячный срок после установления (жители-абоненты, получающие семейное пособие по бедности, уплачивают стоимость приобретения и установления водоизмерительного прибора равными частями в течение 5 лет после установления водоизмерительного прибора), а также выполнили договорные обязательства до установления водоизмерительного прибора;
3) жители-абоненты многоквартирного дома заключили с водоснабжающей организацией договор о погашении задолженностей и водоснабжении, не предусматривая в нем установление водоизмерительного прибора, и выполнили договорые обязательства в шестимесячный срок с момента заключения договора.
Статья 7. Сумма, уплаченная потребителями питьевой воды сверх суммы, исчисленной по статьям 3, 4 и 5 настоящего Закона, считается авансом за оказание услуг водоснабждения, водоотведения и очистки сточных вод в будущем.
Статья 8. Абонентная плата за услуги питьевого водоснабжения, водоотведения и очистки сточных вод с жителей-абонентов индивидуальных жилых домов, не установивших водоизмерительный прибор в шестимесячный срок после вступления настоящего Закона в силу, исчисляется и взимается в порядке, установленном Правительством.
Статья 9. График круглосуточного или почасового питьевого водоснабжения за период с 1 января 2000 года до момента вступления настоящего Закона в силу (а для жителя-абонента, получающего семейное пособие по бедности, - до дня установления водоизмерительного прибора) определяется на основании справки, составленной водоснабжающей организацией и утвержденной главой муниципалитета.
Статья 10. Пользователи оросительной воды – кооперативы водопотребителей, общества водопользователей, городские и сельские муниципалитеты и индивидуальные пользователи оросительной воды (далее – пользователи оросительной воды) освобождаются от обязанностей по уплате задолженности по ирригационному водоснабжению до 1 января 2000 года в случае заключения в четырехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу договора об исчислении и списании (неуплате) задолженностей с организациями, оказывающими услуги ирригационного водоснабжения.
Статья 11. Пользователи оросительной воды, за исключением предусмотренного статьей 12 настоящего Закона случая, при выполнении требования статьи 13 настоящего Закона освобождаются:
1) от обязанностей по уплате задолженности по ирригационному водоснабжению за период с 1 января 2000 года до 1 января 2002 года при уплате не менее чем 55 процентов исчисленной суммы;
2) от обязанностей по уплате задолженности по ирригационному водоснабжению за период с 1 января 2002 года до дня вступления настоящего Закона в силу при уплате не менее чем 75 процентов исчисленной суммы.
Статья 12. Использующие оросительную воду жители-абоненты, получающие семейное пособие по бедности, при выполнении требования статьи 13 настоящего Закона освобождаются от обязанностей по уплате задолженности по ирригационному водоснабжению за период с 1 января 2000 года до дня вступления настоящего Закона в силу при уплате не менее чем 30 процентов исчисленной суммы.
Статья 13. Потребители оросительной воды пользуются льготами, предусмотренными статьями 11 или 12 настоящего Закона, если они в четырехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу заключили с водоснабжающей организацией договор о погашении задолженностей и водоснабжении, а также выполнили договорные обязательства в трехмесячный срок с момента заключения договора.
Статья 14. Сумма, уплаченная потребителями оросительной воды сверх суммы, исчисленной по статьям 11 или 12 настоящего Закона, считается авансом за оказание услуг водоснабжения в будущем.
Статья 15. Правительство в течение десяти месяцев после вступления настоящего Закона в силу принимает постановление о предоставлении организациям, осуществляющим услуги питьевого водоснабжения, водоотведения, очистки сточных вод и ирригационного водоснабжения, соответствующих активов или о погашении их обязательств в результате применения установленных настоящим Законом льгот.
Статья 16. Задолженности по услугам питьевого водоснабжения, водоотведения, очистки сточных вод и ирригационного водоснабжения, образовавшиеся в части предусмотренных настоящим Законом льгот, списываются в установленном законодательством порядке с балансов водоснабжающих организаций без проведения последующего внебалансового учета.
Статья 17. Водоснабжающие организации в части предоставления предусмотренных настоящим Законом льгот освобождаются от обязательств по уплате налога на добавленную стоимость и налога на прибыль, исчисленных и не уплаченных в государственный бюджет Республики Армения, а также налоговых обязательств, возникающих в части сделок, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона.
Статья 18. Потребители питьевой и оросительной воды освобождаются от обязанностей, следующих из обязательств по уплате налога на добавленную стоимость, налога на прибыль и подоходного налога, возникающих в результате предоставления предусмотренных настоящим Законом льгот.
Статья 19. Споры, возникающие в процессе организации и осуществления исчисления и уплаты предусмотренной настоящим Законом задолженности, подлежащей уплате, разрешаются в порядке, установленном законодательством.
Статья 20. Правительство в месячный срок после вступления настоящего Закона в силу принимает постановление о выполнении мероприятий по обеспечению применения настоящего Закона.
Статья 21. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования.
ЗР-441
22.10.2003 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения ,,Об установлении льгот по оплате возникших обязательств по оказанию услуг питьевого водоснабжения, водоотведения, очистки сточных вод и ирригационного водоснабжения"