Գործում է «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին » ՀՀ օրենքը
1. Սույն օրենքը կարգավորում է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների, իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց կողմից անհատական տվյալների մշակմանն առնչվող հարաբերությունները:
2. Սույն օրենքը չի կարգավորում պետական գաղտնիք համարվող անհատական տվյալների, հանրամատչելի աղբյուրներում հրապարակված անհատական տվյալների, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձանց կողմից իրենց անձնական, ընտանեկան եւ նմանօրինակ այլ նպատակներով անհատական տվյալների մշակմանն առնչվող հարաբերությունները:
Հոդված 2. Անհատական տվյալների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը
1. Անհատական տվյալների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից, անհատական տվյալների մշակումը կարգավորող օրենսդրական այլ ակտերից:
անհատական տվյալ՝ նյութական կրիչի վրա գրավոր կամ այլ կերպ ամրագրված` ֆիզիկական անձին վերաբերող փաստերի, դեպքերի, հանգամանքների մասին ցանկացած տվյալ այնպիսի տեսքով, որը թույլ է տալիս կամ կարող է թույլ տալ նույնականացնել անհատի ինքնությունը.
անհատական տվյալների մշակում՝ ցանկացած գործողություն կամ գործողությունների խումբ` կապված անհատական տվյալների հավաքման, մուտքագրման, համակարգման, վերափոխման, փոխանցման, պահպանման, ուղղման, ուղեփակման, ոչնչացման եւ օգտագործման հետ.
մշակող՝ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմին, պետական կամ համայնքային հիմնարկ, իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ, որը մշակում է անհատական տվյալներ.
տվյալների սուբյեկտ՝ ֆիզիկական անձ, ում վերաբերում են անհատական տվյալները.
անհատական տվյալների տեղեկատվական բազա (այսուհետ` տեղեկատվական բազա)` որոշակի հատկանիշներով համակարգված անհատական տվյալների ամբողջություն.
ապանձնավորված անհատական տվյալ՝ ֆիզիկական անձանց վերաբերող ցանկացած տվյալ այնպիսի տեսքով, որը թույլ չի տալիս նույնականացնել անհատի ինքնությունը.
խորհրդապահական տեղեկատվություն` տեղեկատվություն, որի մատչելիությունը սահմանափակված է օրենքով.
ուղեփակում` տեղեկատվական բազայում առկա անհատական տվյալների փոխանցման եւ օգտագործման հնարավորության կասեցում.
երրորդ անձ (պատվիրատու)՝ ցանկացած սուբյեկտ, որը տվյալների սուբյեկտ կամ անհատական տվյալներ մշակող չէ:
ԱՆՀԱՏԱԿԱՆ ՏՎՅԱԼՆԵՐԻ ՄՇԱԿՈՒՄ
Հոդված 4. Անհատական տվյալների մշակման հիմնական սկզբունքները
1. Անհատական տվյալները հավաքվում եւ մշակվում են օրինական ձեւով:
2. Անհատական տվյալները հավաքվում են հստակ սահմանված կամ հայտարարված օրինական նպատակների համար եւ չեն կարող օգտագործվել այլ նպատակներով, բացառությամբ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերի:
Արգելվում է այնպիսի անհատական տվյալների հավաքումը եւ մշակումը, որոնք անհրաժեշտ չեն տվյալների մշակման նպատակի իրականացման համար:
3. Անհատական տվյալները պահպանվում են այնքան ժամանակ, որքան պահանջում է այն նպատակը, որի համար դրանք հավաքվել եւ մշակվել են, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
4. Տեղեկատվական բազա վարող անհատական տվյալ մշակողները, բացառությամբ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների, սահմանում են տեղեկատվական բազայի վարման կանոնակարգը:
Հոդված 5. Տեղեկատվական բազայի վարման կանոնակարգը
1. Տեղեկատվական բազայի վարման կանոնակարգը ներառում է հետեւյալ տեղեկությունները.
1) մշակողի անվանումը (անունը) եւ գտնվելու (բնակության) վայրը.
2) անհատական տվյալների մշակման նպատակը եւ օրինական հիմքերը.
3) մշակման ենթակա անհատական տվյալների ցանկը.
4) տվյալների սուբյեկտների շրջանակները.
5) անհատական տվյալների հնարավոր տրամադրման շրջանակները.
6) տվյալների սուբյեկտին` իրեն վերաբերող անհատական տվյալների տրամադրման կարգը.
7) անհատական տվյալների ուղղման, ուղեփակման եւ ոչնչացման պայմաններն ու կարգը.
8) անհատական տվյալների պաշտպանության կազմակերպչական եւ տեխնիկական միջոցառումները.
9) անհատական տվյալների մշակմանը վերաբերող այլ տեղեկություններ:
2. Տեղեկատվական բազայի վարման կանոնակարգ սահմանելը պարտադիր չէ՝
1) պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների առաջադրանքով անհատական տվյալներ մշակելիս.
2) գործատուների հետ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվող ֆիզիկական անձանց աշխատանքային գործունեությանն առնչվող անհատական տվյալները գործատուների կողմից` օրենսդրությամբ սահմանված կարգով մշակվելիս:
Հոդված 6. Անհատական տվյալների մշակման օրինականությունը
1. Անհատական տվյալների մշակումը համարվում է օրինական, եթե`
1) անհատական տվյալները մշակվում են տվյալների սուբյեկտի համաձայնությամբ.
2) անհատական տվյալները մշակվում են տվյալների սուբյեկտի կենսական շահերի պաշտպանության համար, երբ հիմքեր չկան ենթադրելու, որ նա, իմանալով մշակման մասին, չէր տա իր համաձայնությունը.
3) անհատական տվյալների մշակումը նախատեսված է օրենսդրությամբ, կամ ուղղակի բխում է օրենքից, կամ անհրաժեշտ է օրենքի պահանջները կատարելու համար.
4) անհատական տվյալները մշակվում են պետական եւ հասարակական անվտանգությունն անմիջական սպառնալիքից պաշտպանելու համար:
2. Տվյալների սուբյեկտի համաձայնությունն անհատական տվյալների մշակման միանշանակ, ցանկացած ձեւով արտահայտված կամավոր թույլտվությունն է:
Տվյալների սուբյեկտը յուրաքանչյուր պահի կարող է համաձայնությունը գրավոր ձեւով հետ կանչել: Համաձայնության հետկանչը հետադարձ ուժ չունի:
Հոդված 7. Անհատական տվյալների մշակումը պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների կողմից
1. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, պետական կամ համայնքային հիմնարկներն իրավասու են անհատական տվյալներ մշակել միայն օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում եւ կարգով:
2. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, պետական կամ համայնքային հիմնարկները պարտավոր են ապահովել իրենց կողմից մշակվող անհատական տվյալների հավաստիությունը:
3. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների` անհատական տվյալները միմյանց փոխանցելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 8. Անհատական տվյալների տեղեկատվական բազաների մատչելիությունը
1. Եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով այլ բան նախատեսված չէ, ապա արգելվում է սահմանափակել՝
1) պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների գործունեությանը, տնտեսական իրադրությանը, բնակչության կարիքներին, շրջակա միջավայրին, սանիտարահամաճարակային իրավիճակին, ժողովրդագրությանը վերաբերող՝ պետական եւ համայնքների բյուջեների հաշվին վարվող, ապանձնավորված անհատական տվյալներ պարունակող տեղեկատվական բազաների մատչելիությունը.
2) պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների կողմից ապանձնավորված անհատական տվյալներ պարունակող գրադարանային եւ արխիվային փաստաթղթերի մատչելիությունը, որոնք հասարակական հետաքրքրություն են ներկայացնում կամ անհրաժեշտ են քաղաքացիների իրավունքների եւ ազատությունների իրականացման կամ պարտականությունների կատարման համար:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասում նշված` անհատական տվյալների տեղեկատվական բազաների մատչելիությունը սահմանափակվում է, եթե տեղեկատվական բազաները պարունակում են օրենքով սահմանված գաղտնի տեղեկություններ:
Հոդված 9. Երրորդ անձի (պատվիրատուի) առաջադրանքով անհատական տվյալների մշակումը
1. Անհատական տվյալները կարող են մշակվել նաեւ երրորդ անձի (պատվիրատուի) առաջադրանքով: Առաջադրանքը տրվում է գրավոր, որի մեջ պետք է շարադրված լինեն անհատական տվյալների մշակման իրավական հիմքերը եւ պայմանները, տեխնիկական եւ կազմակերպչական միջոցառումներն ու տեղեկատվական բազայի վարման կանոնակարգ սահմանելու համար անհրաժեշտ` օրենքով նախատեսված այլ տվյալներ:
2. Անհատական տվյալները մշակվում են միայն առաջադրանքի շրջանակներում: Առաջադրանքի շրջանակներում անհատական տվյալների մշակման համար պատասխանատու է առաջադրանք տվողը: Եթե առաջադրանքը չի համապատասխանում սույն օրենքի կամ անհատական տվյալների մշակումը կարգավորող այլ իրավական ակտերի պահանջներին, ապա անհատական տվյալներ մշակողը պետք է այդ մասին տեղեկացնի երրորդ անձին (պատվիրատուին) եւ հրաժարվի մշակումից:
3. Անհատական տվյալները պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների առաջադրանքով մշակվում են սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
Հոդված 10. Անհատական տվյալների իրավական ռեժիմը
1. Մշակողի տնօրինության տակ գտնվող անհատական տվյալները խորհրդապահական տեղեկատվություն են, բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի:
2. Մշակողը պարտավոր է ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ` ապահովելու անհատական տվյալներ պարունակող տեղեկատվական բազաների պաշտպանվածությունը պատահական կորստից, տեղեկատվական բազաներ անօրինական մուտք գործելուց, տվյալներն անօրինական օգտագործելուց:
3. Իրավապահ մարմինների գործունեության ընթացքում հավաքված անհատական տվյալների իրավական ռեժիմը սահմանվում է օրենքով:
4. Տվյալների սուբյեկտի համաձայնությամբ կամ օրենքով նախատեսված դեպքերում կարող է սահմանվել անհատական տվյալների հանրամատչելի տեղեկատվության ռեժիմ (հեռախոսային տեղեկատուներ, հասցեների գրքեր, կենսագրական տեղեկատուներ, մասնավոր հայտարարություններ, եկամուտների հայտարարագրում եւ այլն):
5. Տվյալների սուբյեկտի մահից հետո անհատական տվյալների իրավական ռեժիմը կարող է փոխվել օրենքով սահմանված արխիվային պահպանության կամ այլ իրավական ռեժիմով:
6 .Մահացած անձի անհատական տվյալների պաշտպանության իրավունքը, օրենքով սահմանված կարգով, կարող են իրականացնել այլ անձինք (այդ թվում՝ ժառանգները)՝ պատիվը, արժանապատվությունը, գործարար համբավը, ինչպես նաեւ անձնական եւ ընտանեկան կյանքն անօրինական միջամտությունից պաշտպանելու նպատակով:
Հոդված 11. Տվյալների սուբյեկտին տրամադրվող տեղեկատվությունը
1. Տվյալների սուբյեկտի համաձայնությունը ձեռք բերելիս մշակողը պարտավոր է նրան հայտնել՝
1) անհատական տվյալների մշակման նպատակը.
2) մշակողի անվանումը (անունը) եւ գտնվելու (բնակության) վայրը.
3) տեղեկություններ այն սուբյեկտների մասին, ում տրամադրվելու են կամ կարող են տրամադրվել անհատական տվյալները.
4) հանրամատչելի աղբյուրներում հրապարակման ենթակա անհատական տվյալները:
2. Տվյալների սուբյեկտի պահանջով, բացի սույն հոդվածի առաջին մասով սահմանված տեղեկություններից, մշակողը պարտավոր է տրամադրել տեղեկություններ՝
1) տվյալների սուբյեկտի անհատական տվյալների մշակման փաստի վերաբերյալ.
2) տվյալների սուբյեկտին վերաբերող` մշակվող անհատական տվյալների բովանդակության եւ դրանց ձեռքբերման աղբյուրի վերաբերյալ.
3) առանց տվյալների սուբյեկտի համաձայնության՝ տվյալների փոխանցման հիմքերի վերաբերյալ:
Տվյալների սուբյեկտը պարտավոր չէ հիմնավորել պահանջը:
3. Տեղեկությունները տվյալների սուբյեկտին տրամադրվում են անվճար, եթե օրենսդրությամբ այլ բան նախատեսված չէ:
4. Տեղեկությունների տրամադրումը կարող է մերժվել օրենքով սահմանված դեպքերում:
Հոդված 12. Անհատական տվյալների ուղղումը, ուղեփակումը եւ ոչնչացումը
1. Տվյալների սուբյեկտը կարող է մշակողից պահանջել ուղղումներ կատարել իր անհատական տվյալներում, եթե ներկայացնում է անհատական տվյալների սխալ լինելը հավաստող համապատասխան փաստաթղթեր:
2. Անհատական տվյալներն ուղեփակվում են, եթե՝
1) տվյալների սուբյեկտը վիճարկում է իր անհատական տվյալների հավաստիությունը կամ մշակման օրինականությունը.
2) դա պահանջում է տվյալների սուբյեկտը, ում անհատական տվյալները մշակվել են իր համաձայնությամբ.
3) դրանք մշակողին այլեւս անհրաժեշտ չեն մշակման նպատակի իրականացման համար, եւ չեն լրացել տվյալների պահպանության` օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետները:
Անհատական տվյալների ուղեփակումը վերացվում է ուղեփակման հիմքերը դադարելու դեպքում:
3. Անհատական տվյալները ոչնչացվում են, եթե՝
1) դրանց մշակումը չի համապատասխանում սույն օրենքի պահանջներին.
2) մշակողին դրանք այլեւս անհրաժեշտ չեն մշակման նպատակի իրականացման համար, եւ (կամ) լրացել են տվյալների պահպանության` օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետները.
3) դա պահանջում է տվյալների այն սուբյեկտը, ում անհատական տվյալները մշակվել են իր համաձայնությամբ:
4. Անհատական տվյալների ուղղման, ուղեփակման եւ ոչնչացման մասին տեղեկացվում են այն անձինք, որոնց կանոնավոր կերպով անհատական տվյալներ են փոխանցվում հետագա օգտագործման նպատակով:
Հոդված 13. Անհատական տվյալների փոխանցումն օտարերկրյա պետություններ
Անհատական տվյալներն օտարերկրյա պետություններ փոխանցվում են Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան կամ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերով:
ՕՐԵՆՔԸ ԽԱԽՏԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 14. Անհատական տվյալներ մշակողների գործողությունների բողոքարկումը
Եթե տվյալների սուբյեկտը համարում է, որ իր անհատական տվյալների նկատմամբ իրականացվել են անօրինական գործողություններ, ապա նա իրավունք ունի այդ գործողությունները բողոքարկել վերադասության կամ դատական կարգով:
Հոդված 15. Օրենքը խախտելու համար պատասխանատվությունը
Անհատական տվյալների մասին օրենսդրությունը խախտողները պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:

ГЛАВА 1.ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с обработкой государственными органами управления и органами местного самоуправления, государственными или муниципальными учреждениями, юридическими или физическими лицами персональных данных.
2. Настоящий Закон не регулирует отношения, связанные с обработкой персональных данных, считающихся государственной тайной, персональных данных, опубликованных в общедоступных источниках, а также персональных данных физических лиц, используемых в личной, семейной и иных подобных целях.
Статья 2. Законодательство Республики Армения о персональных данных
1. Законодательство Республики Армения о персональных данных состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона, иных законодательных актов, регулирующих обработку персональных данных.
Основные понятия, используемые в настоящем Законе, имеют следующий смысл:
персональные данные – любые данные о фактах, случаях, обстоятельствах, относящиеся к физическому лицу, закрепленные на материальном носителе письменно или иным образом, в таком виде, который дает или может дать возможность идентифицировать личность индивидума;
обработка персональных данных – любое действие или группа действий, связанных со сбором, внесением, систематизацией, преобразованием, передачей, хранением, исправлением, закрытием, уничтожением и использованием персональных данных;
обработчик –государственный орган и орган местного самоуправления, государственное или муниципальное учреждение, физическое или юридическое лицо, обрабатываеющее персональные данные;
субъект данных – физическое лицо, к которому относятся персональные данные;
информационная база персональных данных (далее – информационная база) – совокупность персональных данных, систематизированных по определенным признакам;
деиндивидуализированные персональные данные – любые данные о физических лицах в таком виде, который не допускает идентификацию личности индивидума;
конфиденциальная информация – информация, доступность которой ограничена законом;
закрытие – приостановление возможности передачи и использования персональных данных, имеющихся в информационной базе;
третье лицо (заказчик) – любой субъект, который не является субъектом данных либо обработчиком персональных данных.
ОБРАБОТКА ПЕРСОНАЛЬНЫХ ДАННЫХ
Статья 4. Основные принципы обработки персональных данных
1. Персональные данные собираются и обрабатываются законным способом.
2. Персональные данные собираются для четко установленных и заявленных законных целей и не могут употребляться для иных целей, за исключением случаев, установленных законодательством.
Запрещаются сбор и обработка таких персональных данных, которые не являются необходимыми для осуществления целей обработки данных.
3. Персональные данные хранятся столько времени, сколько требует цель, для которой они собирались и обрабатывались, если законом не предусмотрено иное.
4. Осуществляющие ведение информационной базы обработчики персональных данных, за исключением государственных органов и органов местного самоуправления, государственных или муниципальных учреждений, устанавливают регламент ведения информационной базы.
Статья 5. Регламент ведения информационной базы
1. Регламент ведения информационной базы включает следующие сведения:
1) наименование (имя) и место нахождения (проживания) обработчика;
2) цель и законные основания обработки персональных данных;
3) перечень персональных данных, подлежащих обработке;
4) круг субъектов данных;
5) пределы возможного предоставления персональных данных;
6) порядок предоставления субъекту данных относящихся к нему персональных данных;
7) условия и порядок исправления, закрытия и уничтожения персональных данных;
8) организационные и технические мероприятия по защите персональных данных;
9) прочие сведения, касающиеся обработки персональных данных.
2. Установление регламента ведения информационной базы не обязательно при:
1) обработке персональных данных по заданию государственных органов и органов местного самоуправления, государственных или муниципальных учреждений;
2) обработке работодателями в установленном законодательством порядке персональных данных, касающихся трудовой деятельности физических лиц, находящихся в трудовых отношениях с работодателями.
Статья 6. Законность обработки персональных данных
1. Обработка персональных данных считается законной, если:
1) персональные данные обрабатываюся с согласия субъекта данных;
2) персональные данные обрабатываются для защиты жизненных интересов субъекта данных, когда нет оснований предполагать, что он, узнав об обработке, не дал бы на то своего согласия;
3) обработка персональных данных предусмотрена законодательством, или непосредственно вытекает из закона, или необходима для выполнения требований закона;
4) персональные данные обрабатываются для защиты от непосредственной угрозы государственной и общественной безопасности.
2. Согласием субъекта данных на обработку персональных данных является однозначное, добровольное разрешение, выраженное в любой форме.
Субъект данных может в любой момент в письменной форме отозвать согласие. Отзыв согласия обратной силы не имеет.
Статья 7. Обработка персональных данных государственными органами и органами местного самоуправления, государственными или муниципальными учреждениями
1. Государственные органы и органы местного самоуправления, государственные или муниципальные учреждения правомочны обрабатывать персональные данные только в случаях и порядке, установленных законодательством.
2. Органы государственного управления и местного самоуправления, государственные или муниципальные учреждения обязаны обеспечивать достоверность обрабатываемых ими персональных данных.
3. Порядок передачи государственными органами и органами местного самоуправления, государственными либо муниципальными учреждениями персональных данных друг другу устанавливает Правительство Республики Армения.
Статья 8. Доступность информационной базы персональных данных
1. Если законами Республики Армения не предусмотрено иное, то запрещается ограничение:
1) доступности ведущейся за счет государственного и муниципального бюджета информационной базы, содержащей деиндивидуализированные персональные данные о деятельности государственных органов и органов местного самоуправления, государственных или муниципальных учреждений, об экономической ситуации, о нуждах населения, об окружающей среде, о санитарно-эпидемиологической ситуации, о демографии;
2) доступности библиотечных и архивных документов, содержащих деиндивидуализированные персональные данные о государственных органах и органах местного самоуправления, государственных или муниципальных учреждениях, которые представляют общественный интерес либо необходимы для осуществления прав и свобод граждан или выполнения обязательств.
2. Доступность информационных баз персональных данных, указанных в части первой настоящей статьи, ограничивается, если информационные базы содержат установленные законом секретные сведения.
Статья 9. Обработка персональных данных по заданию третьего  лица (заказчика)
1. Персональные данные могут обрабатываться также по заданию третьего лица (заказчика). Задание, в котором должны быть изложены правовые основы и условия обработки персональных данных, технические и организационные мероприятия и другие предусмотренные законом данные, необходимые для установления регламента ведения информационной базы, дается письменно.
2. Персональные данные обрабатываются только в рамках задания. Ответственным за обработку персональных данных в рамках задания является лицо, дающее задание. Если задание не соответствует требованиям настоящего Закона или иных правовых актов, регулирующих обработку персональных данных, то обработчик персональных данных должен уведомить об этом третье лицо (заказчика) и отказаться от обработки.
3. Персональные данные по заданию государственных органов и органов местного самоуправления, государственных или муниципальных учреждений обрабатываются в порядке, установленном статьей 7 настоящего Закона.
Статья 10. Правовой режим персональных данных
1. Персональные данные, находящиеся в распоряжении обработчика, являются конфиденциальной информацией, за исключением случаев, установленных законом.
2. Обработчик обязан принимать соответствующие меры для обеспечения защиты от случайной утраты информационных баз, содержащих персональные данные, незаконного вторжения в информационные базы, незаконного использования данных.
3. Правовой режим персональных данных, собранных в процессе деятельности правоохранительных органов, устанавливается законом.
4. Общедоступный информационный режим персональных данных (телефонные справочники, адресные книги, биографические сведения, частные объявления, декларация о доходах и прочее) может устанавливаться с согласия субъекта данных либо в случаях, предусмотренных законом.
5. Правовой режим персональных данных после смерти субъекта данных может быть изменен на установленный законом режим архивного хранения или иной правовой режим.
6. Право защиты персональных данных умершего лица в установленом законом порядке может осуществляться иным лицом (в том числе наследниками) в целях защиты чести, достоинства, деловой репутации, а также защиты от незаконного вторжения в личную и семейную жизнь.
Статья 11. Информация, предоставляемая субъекту данных
1. Обработчик, при получении согласия субъекта данных, обязан сообщить ему:
1) цель обработки персональных данных;
2) наименование (имя) и место нахождения (проживания) обработчика;
3) сведения о субъектах, которым будут предоставлены или могут быть предоставлены персональные данные;
4) персональные данные, подлежащие опубликованию в общедоступных источниках.
2. Обработчик по требованию субъекта данных обязан кроме установленных частью первой настоящей статьи сведений предоставить сведения:
1) о факте обработки персональных данных субъекта данных;
2) о содержании обрабатываемых персональных данных, касающихся субъекта данных, и об источниках их получения.
3) об основаниях на передачу данных без согласия на то субъекта данных.
Субъект данных не обязан обосновывать требование.
3. Сведения предоставляются субъекту данных бесплатно, если законодательством не предусмотрено иное.
4. В предоставлении сведений может быть отказано в случаях, установленных законом.
Статья 12. Исправление, закрытие и уничтожение персональных данных
1. Субъект данных может потребовать у обработчика внесения исправлений в его персональные данные, если представляет соответствующие документы, удостоверяющие наличие ошибки в персональных данных.
2. Персональные данные закрываются, если:
1) субъектом данных оспаривается достоверность его персональных данных или законность обработки;
2) этого требует субъект данных, персональные данные которого обрабатывались с его согласия;
3) они уже не нужны обработчику для осуществления целей обработки и не истекли установленные законодательством сроки хранения данных.
Закрытость персональных данных устраняется в случае прекращения оснований закрытия.
3. Персональные данные уничтожаются, если:
1) их обработка не соответствует требованиям настоящего Закона;
2) они уже не нужны обработчику для осуществления целей обработки и (или) истекли сроки хранения данных, установленные законодательством;
3) этого требует субъект данных, персональные данные которого обрабатывались с его согласия.
4. Об исправлении, закрытии и уничтожении персональных данных информируются лица, которым персональные данные передаются для дальнейшего использования в законном порядке.
Статья 13. Передача персональных данных в иностранные государства
Персональные данные передаются в иностранные государства в соответствии с международными договорами Республики Армения или по основаниям, предусмотренным статьей 6 настоящего Закона.
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ ЗАКОНА
Статья 14. Обжалование действий обработчиков персональных данных
Если субъект данных считает, что в отношении его персональных данных осуществлены незаконные действия, то он имеет право обжаловать эти действия в порядке подчиненности или в судебном порядке.
Статья 15. Ответственность за нарушение Закона
Нарушители законодательства о персональных данных несут ответственность в установленном законом порядке.