• Գլուխ III.  Խորհրդանշանի գործածությունը  որպես տարբերակիչ նշան
Սույն օրենքը, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորություններին համապատասխան, կարգավորում է Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի խորհրդանշանների, տարբերակիչ ազդանշանների, ինչպես նաեւ «Կարմիր խաչ» եւ «Կարմիր մահիկ» անվանումների գործածության եւ պաշտպանության հարաբերությունները:
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորությունները Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի խորհրդանշանների գործածության եւ պաշտպանության ոլորտում
Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի խորհրդանշանների գործածության եւ պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորությունները բխում են 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի՝ «Գործող բանակներում վիրավորների եւ հիվանդների վիճակի բարելավման մասին», «Ծովում զինված ուժերի կողմից վիրավորների, հիվանդների եւ նավաբեկյալների վիճակի բարելավման մասին», «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին», «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» ժնեւյան կոնվենցիաներից (այսուհետ՝ կոնվենցիաներ), նշված կոնվենցիաներին կից 1977 թվականի հունիսի 8-ի՝ «Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին» լրացուցիչ արձանագրությունից (այսուհետ՝ 1-ին արձանագրություն), 1977 թվականի հունիսի 8-ի՝ «Միջազգային բնույթ չկրող զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին» կից լրացուցիչ արձանագրությունից (այսուհետ՝ 2-րդ արձանագրություն), ինչպես նաեւ 1965 թվականի՝ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի 20-րդ միջազգային կոնֆերանսի ընդունած «Ազգային ընկերությունների կողմից Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի խորհրդանշանների գործածության մասին» կանոններից՝ 1991 թվականի փոփոխություններով եւ լրացումներով հանդերձ (այսուհետ՝ խորհրդանշանի գործածության կանոններ):
Հոդված 3. Օրենքի հիմնական հասկացությունները
զինված հակամարտություն ՝ կոնվենցիաների 2-րդ հոդվածում, 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածի 4-րդ կետում եւ 2-րդ արձանագրության 1-ին հոդվածում սահմանված իրավիճակները.
հոգեւոր անձնակազմ ՝ հոգեւոր սպասավորներ, ովքեր Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հոգեւոր ծառայության նպատակով մշտապես կամ ժամանակավորապես գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում, այլ զինվորական կազմավորումներում, բժշկական կազմավորումներում, սանիտարատրանսպորտային միջոցներում, քաղաքացիական պաշտպանության ուժերում.
բժշկական կազմավորումներ ՝ ստացիոնար կամ շարժական բժշկական հաստատություններ եւ քաղաքացիական կամ զինվորական այլ կազմավորումներ, որոնք հիմնական կամ ժամանակավոր հիմունքներով ստեղծված են վիրավորներին, հիվանդներին, նավաբեկյալներին եւ աղետից տուժածներին որոնելու, տարահանելու, փոխադրելու, ախտորոշելու եւ բուժելու համար, ներառյալ՝ առաջին բուժօգնությունը եւ հիվանդության կանխարգելումը.
բժշկական անձնակազմ ՝ հիմնական կամ ժամանակավոր հիմունքներով նշանակված անձինք՝ վիրավորներին, հիվանդներին, նավաբեկյալներին եւ աղետից տուժածներին որոնելու, տարահանելու, փոխադրելու, ախտորոշելու եւ բուժելու համար, ներառյալ՝ առաջին բուժօգնությունը եւ հիվանդության կանխարգելումը, ինչպես նաեւ բժշկական կազմավորումների տնտեսական եւ նյութատեխնիկական ապահովումը.
Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային շարժում ՝ շարժում, որն ընդգրկում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների ֆեդերացիան ու Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունները, որոնք ճանաչված են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից, ինչպես նաեւ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի անդամ են.
տարբերակիչ ազդանշան ՝ ազդանշան կամ հաղորդում, որն 1-ին արձանագրության առաջին հավելվածին համապատասխան նախատեսված է բացառապես բժշկական կազմավորումների կամ սանիտարատրանսպորտային միջոցների նույնականացման համար.
սանիտարատրանսպորտային միջոցներ ՝ մշտական կամ ժամանակավոր օգտագործման օդային, վերգետնյա, ծովային, գետային փոխադրամիջոցներ՝ ռազմական կամ քաղաքացիական, որոնք նախատեսված են բժշկական անձնակազմին, վիրավորներին, հիվանդներին, նավաբեկյալներին, աղետից տուժածներին եւ բժշկական գույքը փոխադրելու, ինչպես նաեւ զինված ընդհարման կողմի հսկողության տակ գտնվող բժշկական այլ ծառայությունների համար:
Հոդված 4. Պաշտպանության ենթակա օբյեկտները
Սույն օրենքն ապահովում է Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի խորհրդանշանների, «Կարմիր խաչ» եւ «Կարմիր մահիկ» անվանումների եւ տարբերակիչ ազդանշանների պաշտպանությունը:
Հոդված 5. Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի խորհրդանշանները
Կարմիր խաչի խորհրդանշանը սպիտակ ֆոնի վրա պատկերված խաչ է, որը կազմված է ուղիղ անկյան տակ հատվող եւ ֆոնի եզրին չհասնող միեւնույն հաստության եւ միեւնույն երկարության հորիզոնական եւ ուղղահայաց կարմիր գծերից:
Կարմիր մահիկի խորհրդանշանը սպիտակ ֆոնի վրա պատկերված կարմիր մահիկ է, որի ձեւն ու ուղղվածությունն ազատ են, եւ որի ծայրերը չեն շոշափում ֆոնի եզրերը:
Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի խորհրդանշանները (այսուհետ՝ խորհրդանշան) կարող են օգտագործվել որպես տարբերակիչ կամ պաշտպանիչ նշաններ:
Խորհրդանշանի պատկերումը եւ գործածության կարգը սահմանվում են սույն օրենքով, կոնվենցիաներով, 1-ին եւ 2-րդ արձանագրություններով, ինչպես նաեւ խորհրդանշանի գործածության կանոններով:
Հոդված 6. Տարբերակիչ ազդանշանները
Տարբերակիչ ազդանշաններն են լուսային, էլեկտրոնային եւ ռադիոազդանշանները:
Տարբերակիչ ազդանշանների գործածության կարգը սահմանվում է 1-ին արձանագրությամբ:
Հոդված 7. «Կարմիր խաչ» եւ «Կարմիր մահիկ» անվանումների գործածությունը
«Կարմիր խաչ» եւ «Կարմիր մահիկ» անվանումները (այսուհետ՝ անվանումներ) բացառապես գործածվում են Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման մեջ ընդգրկված եւ այդ շարժման սկզբունքներով առաջնորդվող կազմակերպությունների անվանումներում:
Այս անվանումների գործածության կարգը սահմանվում է սույն օրենքով, կոնվենցիաներով, 1-ին եւ 2-րդ արձանագրություններով, ինչպես նաեւ խորհրդանշանի գործածության կանոններով:
Հոդված 8. Կարմիր խաչի ազգային ընկերությունը
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող Կարմիր խաչի միակ ազգային կազմակերպությունն է:
«Կարմիր խաչ» անվանման գործածության բացառիկ իրավունքը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պատկանում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը, եթե սույն օրենքով այլ վերապահում նախատեսված չէ:
ԽՈՐՀՐԴԱՆՇԱՆԻ ԳՈՐԾԱԾՈՒԹՅՈՒՆԸ ՈՐՊԵՍ ՊԱՇՏՊԱՆԻՉ ՆՇԱՆ
Հոդված 9. Խորհրդանշանը, որպես պաշտպանիչ նշան, գործածելու ընդհանուր պահանջները
Զինված ընդհարման ժամանակ խորհրդանշանը, որպես պաշտպանիչ նշան, գործածվում է կոնվենցիաներին եւ 1-ին եւ 2-րդ արձանագրություններին համապատասխան՝ հատուկ պաշտպանությունից օգտվող բժշկական եւ հոգեւոր անձնակազմերի, բժշկական կազմավորումների, սանիտարատրանսպորտային միջոցների եւ բժշկական գույքի տարբերակման նպատակով:
Խորհրդանշանի չափսը պետք է լինի հնարավորինս մեծ՝ դրա տեսանելիությունն առավելագույն հեռավորություններից ապահովելու համար:
Զինված ընդհարման ժամանակ սույն օրենքում նշված բժշկական եւ հոգեւոր անձնակազմերն իրենց կարգավիճակի հավաստման համար պարտավոր են ձախ ձեռքին կրել թեւկապ եւ իրենց մոտ ունենալ կոնվենցիաներով եւ 1-ին արձանագրությամբ սահմանված՝ խորհրդանշանի պատկերով եւ կնիքի դրոշմվածքով վկայական (այսուհետ՝ վկայական):
Հոդվա ծ 10. Խորհրդանշանի՝ որպես պաշտպանիչ նշանի գործածությունը Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ներքին գործերի պետական կառավարման մարմինների, սահմանապահ զորքերի, ինչպես նաեւ այլ զինվորական կազմավորումների ու արտակարգ իրավիճակների պետական կառավարման մարմինների բժշկական ծառայությունների կողմից
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ներքին գործերի պետական կառավարման մարմինների, սահմանապահ զորքերի, ինչպես նաեւ այլ զինվորական կազմավորումների ու արտակարգ իրավիճակների պետական կառավարման մարմինների բժշկական ծառայությունները, ինչպես խաղաղ, այնպես էլ զինված ընդհարումների ժամանակ խորհրդանշանը, որպես պաշտպանիչ նշան, գործածում են միայն իրենց բժշկական անձնակազմը, բժշկական կազմավորումները, սանիտարատրանսպորտային միջոցները եւ բժշկական գույքը տարբերակելու նպատակով:
Սույն հոդվածի առաջին մասում նշված բժշկական անձնակազմին թեւկապներ եւ վկայականներ են տալիս Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ներքին գործերի պետական կառավարման մարմինների, սահմանապահ զորքերի, ինչպես նաեւ այլ զինվորական կազմավորումների ու արտակարգ իրավիճակների պետական կառավարման մարմինների բժշկական ծառայությունները:
Հոդված 11. Խորհրդանշանի՝ որպես պաշտպանիչ նշանի գործածությունը քաղաքացիական բժշկական կազմավորումների կողմից
Զինված ընդհարման ժամանակ քաղաքացիական բժշկական անձնակազմի, բժշկական կազմավորումների, սանիտարատրանսպորտային միջոցների, բժշկական գույքի տարբերակման համար խորհրդանշանը, որպես պաշտպանիչ նշան, գործածվում է առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման հանրապետական մարմնի թույլտվությամբ եւ դրա վերահսկողության ներքո:
Զինված ընդհարման ժամանակ սույն հոդվածի առաջին մասում նշված բժշկական անձնակազմին թեւկապներ եւ վկայականներ է տալիս առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման հանրապետական մարմինը:
Հոդված 12. Խորհրդանշանի՝ որպես պաշտպանիչ նշանի գործածությունը Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից
Զինված ընդհարման ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ներքին գործերի պետական կառավարման մարմինների, սահմանապահ զորքերի, ինչպես նաեւ այլ զինվորական կազմավորումների ու արտակարգ իրավիճակների պետական կառավարման մարմինների բժշկական ծառայությունների ենթակայությանը հանձնված Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության բժշկական անձնակազմի, բժշկական կազմավորումների, սանիտարատրանսպորտային միջոցների, բժշկական գույքի տարբերակման համար խորհրդանշանը գործածվում է որպես պաշտպանիչ նշան: Զինված ընդհարման ժամանակ նշված անձնակազմի, կազմավորումների, միջոցների եւ գույքի վրա տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը, ինչպես նաեւ զինվորական պաշտոնատար անձանց եւ զինված ուժերի կառավարման մարմինների հրամաններն ու կարգադրությունները:
Զինված ընդհարման ժամանակ սույն հոդվածի առաջին մասում նշված բժշկական անձնակազմին թեւկապներ եւ վկայականներ են տալիս Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ներքին գործերի պետական կառավարման մարմինների, սահմանապահ զորքերի, ինչպես նաեւ այլ զինվորական կազմավորումների ու արտակարգ իրավիճակների պետական կառավարման մարմինների բժշկական ծառայությունները:
Հոդված 13. Խորհրդանշանի՝ որպես պաշտպանիչ նշանի գործածությունը չեզոք եւ զինված ընդհարումներին չմասնակցող այլ պետությունների Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունների բժշկական կազմավորումների կողմից
Մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության բնագավառի պետական կառավարման մարմինների համաձայնությամբ եւ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության վերահսկողության ներքո չեզոք եւ զինված ընդհարումներին չմասնակցող այլ պետությունների Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունների բժշկական անձնակազմը, բժշկական կազմավորումները եւ սանիտարա-տրանսպորտային միջոցները կարող են հանձնվել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ներքին գործերի պետական կառավարման մարմինների, սահմանապահ զորքերի, ինչպես նաեւ այլ զինվորական կազմավորումների ու արտակարգ իրավիճակների պետական կառավարման մարմինների ենթակայությանը եւ կարող են տարբերակվել պաշտպանիչ նշան հանդիսացող խորհրդանշանով: Զինված ընդհարման ժամանակ նշված անձնակազմի, կազմավորումների եւ միջոցների վրա տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը, ինչպես նաեւ զինվորական պաշտոնատար անձանց եւ զինված ուժերի կառավարման մարմինների հրամաններն ու կարգադրությունները:
Հոդված 14. Հոգեւոր անձնակազմի կարգավիճակը
Հ ոգեւոր անձնակազմն օգտվում է նույն պաշտպանությունից եւ տարբերակումից, որոնք սույն օրենքով սահմանված կարգով նախատեսված են բժշկական անձնակազմի համար:
ԽՈՐՀՐԴԱՆՇԱՆԻ ԳՈՐԾԱԾՈՒԹՅՈՒՆԸ ՈՐՊԵՍ ՏԱՐԲԵՐԱԿԻՉ ՆՇԱՆ
Հոդված 15. Խորհրդանշանի գործածությունը որպես տարբերակիչ նշան
Խորհրդանշանը, որպես տարբերակիչ նշան, գործածվում է Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային շարժմանը տվյալ անձի, տրանսպորտային միջոցների, կառույցների եւ այլ օբյեկտների պատկանելությունը ցույց տալու համար:
Տարբերակիչ խորհրդանշանը պետք է փոքր լինի որպես պաշտպանիչ նշան գործածվող խորհրդանշանից:
Հոդված 16. Խորհրդանշանի՝ որպես տարբերակիչ նշանի գործածությունը զինված ընդհարման ժամանակ
Զինված ընդհարման ժամանակ Հայկական Կարմիր խաչի կամ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի այլ ազգային ընկերությունների կողմից Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման սկզբունքներից բխող գործունեություն իրականացնելիս, որը պայմանավորված չէ վիրավորներին, հիվանդներին, նավաբեկյալներին եւ աղետից տուժածներին օգնություն ցույց տալով, խորհրդանշանը՝ որպես տարբերակիչ նշան, կարող է գործածվել համեմատաբար փոքր չափսերով: Արգելվում է խորհրդանշանն օգտագործել նաեւ թեւկապների վրա ու շինությունների տանիքներին:
Հոդված 17. Խորհրդանշանի՝ որպես տարբերակիչ նշանի գործածությունը խաղաղ ժամանակ
Խաղաղ ժամանակ վիրավորներին, հիվանդներին, նավաբեկյալներին եւ աղետից տուժածներին բժշկական անվճար օգնություն ցուցաբերող անձնակազմին, որպես հիվանդների փոխադրամիջոց օգտագործվող ավտոմեքենաները եւ բացառապես հիվանդների, վիրավորների, նավաբեկյալների եւ աղետից տուժածների խնամքի համար նախատեսված օգնության կայանները տարբերակելու համար խորհրդանշանի՝ որպես տարբերակիչ նշանի գործածությունը թույլատրվում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հատուկ որոշմամբ:
ՀԱՏՈՒԿ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 18. Խորհրդանշանն առանց հատուկ լիազորության գործածող կազմակերպությունները
Միջազգային Կարմիր խաչի կոմիտեն, Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիան, կոնվենցիաներին, 1-ին եւ 2-րդ արձանագրություններին, ինչպես նաեւ խորհրդանշանի գործածության կանոններին համապատասխան, ինչպես խաղաղ, այնպես էլ պատերազմական իրավիճակներում իրենց բոլոր կարգի գործողություններում խորհրդանշանը եւ անվանումը գործածում են առանց հատուկ լիազորության:
Հոդված 19. Խորհրդանշանի, անվանման եւ տարբերակիչ ազդանշանների գործածության սահմանափակումը
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց արգելվում է գործածել՝
ա) խորհրդանշանը՝ որպես պաշտպանիչ կամ տարբերակիչ նշան, ինչպես նաեւ տարբերակիչ ազդանշաններ, որոնք կհակասեն սույն օրենքին, կոնվենցիաներին, 1-ին եւ 2-րդ արձանագրություններին ու խորհրդանշանի գործածության կանոններին.
բ) անվանումներն իրավաբանական անձանց անուններում, ապրանքային նշաններում, ինչպես նաեւ այնպիսի նպատակներով, որոնք չեն համապատասխանում Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման սկզբունքներին.
գ) ցանկացած նշանի պատկեր, այդ թվում՝ սպիտակ խաչ կարմիր ֆոնի վրա, որոնք սխալմամբ կարող են նույնացվել որպես պաշտպանիչ նշան գործածվող խորհրդանշանի հետ:
Հոդված 20. Խորհրդանշանի՝ որպես պաշտպանիչ նշանի գործածության վերահսկողությունը
Խորհրդանշանի՝ որպես պաշտպանիչ նշանի գործածության վերահսկողությունն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության լիազորված պետական մարմինները՝ իրենց իրավասության սահմաններում:
Հոդված 21. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի պահանջների խախտման դեպքում
Սույն օրենքի պահանջների խախտումն առաջացնում է պատասխանատվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Հոդված 22. Միջազգային պայմանագրերը
Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի եւ սույն օրենքի հակասության դեպքում գործում են Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերը:

ГЛАВА 2. ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭМБЛЕМЫ В КАЧЕСТВЕ ЗНАКА ЗАЩИТЫ
Настоящий Закон в соответствии с принятыми Республикой Армения международными обязательствами регулирует отношения по использованию и защите эмблем Красного Креста и Красного Полумесяца, отличительных сигналов, а также наименований "Красный Крест" и "Красный полумесяц".
Статья 2. О международных обязательствах Республики Армения в области использования и защиты эмблем Красного Креста и Красного Полумесяца
Международные обязательства Республики Армения в области использования и защиты эмблем Красного Креста и Красного Полумесяца вытекают из Женевских конвенций ,,Об улучшении участи раненых и больных в действующих армиях", ,,Об улучшении участи раненых, больных и лиц, потерпевших кораблекрушение, из состава вооруженных сил на море", ,,Об обращении с военнопленными", ,,О защите гражданского населения во время войны" от 12 августа 1949 года (далее – конвенции), Дополнительного протокола ,,О защите жертв международных вооруженных конфликтов" от 8 июня 1977года (далее - Протокол I) и Дополнительного протокола "О защите жертв вооруженных конфликтов немеждународного характера" от 8 июня 1977 года (далее - Протокол II) к указанным конвенциям, а также принятых в 1965 году ХХ Международной конференцией Красного Креста и Красного Полумесяца правил ,,Об использовании национальными Обществами эмблем Красного Креста и Красного Полумесяца" с изменениями и дополнениями 1991 года (далее – правила использования эмблем).
Статья 3. Основные понятия Закона
вооруженное противостояние – ситуации, установленные статьей 2 конвенций, пунктом 4 статьи 1 Протокола I и статьей 1 Протокола II;
духовный персонал – духовные служители, которые в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Армения, в целях духовного служения постоянно или временно находятся в Вооруженных силах Республики Армения, в других военных формированиях, в медицинских формированиях, в санитарно-транспортных средствах, в силах гражданской обороны;
медицинские формирования – стационарные или подвижные медицинские учреждения и гражданские или другие военные формирования, которые созданы на постоянной или временной основе для поиска, спасения, транспортировки, диагностики и лечения раненых, больных, лиц, потерпевших кораблекрушение и пострадавших от катастроф, включая оказание первой медицинской помощи и профилактику заболеваний;
медицинский персонал – лица, на постоянной или временной основе назначенные для поиска, спасения, транспортировки, диагностики и лечения раненых, больных, лиц, потерпевших кораблекрушение и пострадавших от катастроф, включая оказание первой медицинской помощи и профилактику заболеваний, а также для хозяйственного и материально-технического обеспечения медицинских формирований;
Международное Движение Красного Креста и Красного Полумесяца- движение, которое включает Международный Комитет Красного Креста, Лигу обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и национальные Общества Красного Креста и Красного Полумесяца, которые признаны Международным Комитетом Красного Креста, а также являются членами Международной Лиги Красного Креста и Красного Полумесяца;
отличительный сигнал – сигнал либо передача, которые согласно Приложению первому к Протоколу I предусмотрены для опознавания исключительно медицинских формирований или санитарно-транспортных средств;
санитарно-транспортные средства – временно или постоянно используемые военные или гражданские, воздушные, наземные, морские, речные средства перевозки, которые предусмотрены для перемещения медицинского персонала, раненых, больных, лиц, потерпевших кораблекрушение и пострадавших от катастроф, и медицинского имущества, а также для других медицинских служб, находящихся под контролем стороны вооруженного конфликта.
Статья 4. Объекты, подлежащие защите
Настоящий Закон обеспечивает защиту эмблем Красного Креста и Красного Полумесяца, наименований ,,Красный Крест" и ,,Красный Полумесяц" и отличительных сигналов.
Статья 5. Эмблемы Красного Креста и Красного Полумесяца
Эмблема Красного Креста – изображенный на белом фоне крест, который состоит из пересекающихся под прямым углом, не достигающих края фона горизонтальных и вертикальных красных линий одинаковой ширины и одинаковой длины.
Эмблема Красного Полумесяца – изображенный на белом фоне красный полумесяц, форма и направленность которого свободны и края которого не соприкасаются с краями фона.
Эмблемы Красного Креста и Красного Полумесяца (далее – эмблема) могут использоваться как опознавательные или защитные знаки.
Изображение и порядок использования эмблемы устанавливаются настоящим Законом, конвенциями, Протоколами I и II, а также правилами использования эмблемы.
Статья 6. Отличительные сигналы
Отличительными сигналами являются световые, электронные и радиосигналы.
Порядок использования отличительных сигналов устанавливается Протоколом I.
Статья 7. Использование наименований ,,Красный Крест" и ,,Красный Полумесяц"
Наименования ,,Красный Крест" и ,,Красный Полумесяц" (далее – наименования) используются исключительно в наименованиях организаций, вовлеченных в Международное Движение Красного Креста и Красного Полумесяца и руководствующихся принципами этого движения.
Порядок использования этих наименований устанавливается настоящим Законом, конвенциями, Протоколами I и II, а также правилами использования эмблемы.
Статья 8. Национальное Общество Красного Креста
Армянское Общество Красного Креста - единственная действующая на территории Республики Армения национальная организация Красного Креста.
Исключительное право использования на территории Республики Армения наименования ,,Красный Крест" принадлежит Армянскому Обществу Красного Креста, если настоящим Законом не предусмотрена иная оговорка.
ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭМБЛЕМЫ В КАЧЕСТВЕ ЗНАКА ЗАЩИТЫ
Статья 9. Общие требования к использованию эмблемы в качестве знака защиты
В соответствии с конвенциями и Протоколами I и II эмблема, в качестве знака защиты, используется во время вооруженного конфликта в целях опознавания пользующихся специальной защитой медицинского и духовного персонала, медицинских формирований, санитарно-транспортных средств и медицинского имущества.
Размер эмблемы должен быть по возможности большим, для обеспечения ее визуальной видимости с максимально далеких расстояний.
Во время вооруженного конфликта медицинский и духовный персонал, указанные в настоящем Законе, обязаны для подтверждения своего статуса носить на левой руке нарукавную повязку и иметь при себе установленное конвенциями и Протоколом I удостоверение с изображением эмблемы и оттиском печати (далее – удостоверение).
Статья 10. Использование эмблемы в качестве знака  защиты медицинскими службами органов государственного управления Вооруженными силами, внутренними делами Республики Армения, органов государственного управления пограничными войсками, а также иными военными формированиями и органа государственного управления по чрезвычайным ситуациям
Медицинские службы органов государственного управления Вооруженными силами, внутренними делами Республики Армения, органов государственного управления пограничными войсками, а также другими военными формированиями и органа государственного управления по чрезвычайным ситуациям как в мирное время, так и во время вооруженных конфликтов используют эмблему в качестве знака защиты в целях опознавания только своих медицинского персонала, медицинских формирований, санитарно-транспортных средств и медицинского имущества.
Медицинскому персоналу, указанному в части первой настоящей статьи, нарукавные повязки и удостоверения выдают медицинские службы органов государственного управления Вооруженными силами, внутренними делами Республики Армения, органов государственного управления пограничными войсками, а также другими военными формированиями и органа государственного управления по чрезвычайным ситуациям.
Статья 11. Использование эмблемы в качестве знака защиты  гражданскими медицинскими формированиями
Во время вооруженных конфликтов для опознавания гражданского медицинского персонала, медицинских формирований, санитарно-транспортных средств, медицинского имущества эмблема в качестве знака защиты используется с разрешения республиканского органа государственного управления в области здравоохранения и под его контролем.
Во время вооруженных конфликтов медицинскому персоналу, указанному в части первой настоящей статьи, нарукавные повязки и удостоверения выдает республиканский орган государственного управления в области здравоохранения.
Статья 12. Использование эмблемы в качестве знака защиты Армянским Обществом Красного Креста
Во время вооруженного конфликта эмблема используется в качестве знака защиты для различения медицинского персонала, медицинских формирований, санитарно-транспортных средств и медицинского имущества Армянского Общества Красного Креста, переданного в подчинение медицинских служб органов государственного управления Вооруженными силами, внутренними делами Республики Армения, органов государственного управления пограничными войсками, а также другими военными формированиями и органа государственного управления по чрезвычайным ситуациям. Во время вооруженного конфликта на указанный персонал, формирования, средства и имущество распространяются законодательство Республики Армения, а также приказы и распоряжения военных должностных лиц и органов управления Вооруженными силами.
Во время вооруженного конфликта медицинскому персоналу, указанному в части первой настоящей статьи, нарукавные повязки и удостоверения выдают медицинские службы органов государственного управления Вооруженными силами, внутренними делами Республики Армения, органов государственного управления пограничными войсками, а также другими военными формированиями и органа государственного управления по чрезвычайным ситуациям.
Статья 13. Использование эмблемы в качестве знака защиты медицинскими формированиями национальных Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца других нейтральных и не участвующих в вооруженных конфликтах государств
Медицинский персонал, медицинские формирования и санитарно-транспортные средства национальных Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца других нейтральных и не участвующих в вооруженных конфликтах государств с целью оказания гуманитарной помощи могут с согласия государственных органов управления Республики Армения в области обороны и под контролем Армянского Общества Красного Креста передаваться в подчинение органов государственного управления Вооруженными силами, внутренними делами Республики Армения, органов государственного управления пограничными войсками, а также других военных формирований и органа государственного управления по чрезвычайным ситуациям и могут распознаваться по эмблеме, служащей знаком защиты. Во время вооруженного конфликта на указанный персонал, формирования и средства распространяются законодательство Республики Армения, а также приказы и распоряжения военных должностных лиц и органов управления Вооруженными силами.
Статья 14. Статус духовного персонала
Духовный персонал пользуется той же защитой и отличиями, которые в установленном настоящим Законом порядке предусмотрены для медицинского персонала.
ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭМБЛЕМЫ В КАЧЕСТВЕ ОТЛИЧИТЕЛЬНОГО ЗНАКА
Статья 15. Использование эмблемы в качестве отличительного знака
Эмблема в качестве отличительного знака используется для указания принадлежности данного лица, транспортного средства, строений и других объектов Международному Движению Красного Креста и Красного Полумесяца.
Отличительная эмблема по размерам должна быть меньше эмблемы, используемой в качестве знака защиты.
Статья 16. Использование эмблемы в качестве отличительного знака во время вооруженного конфликта
При осуществлении во время вооруженных конфликтов Армянским Обществом Красного Креста или иными национальными Обществами Красного Креста и Красного Полумесяца деятельности, вытекающей из принципов Международного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца, которая не обусловлена оказанием помощи раненым, больным, лицам, потерпевшим кораблекрушение и пострадавшим от катастроф, эмблема, в качестве отличительного знака, может использоваться в сравнительно меньших размерах. Запрещается использование эмблемы также на нарукавных повязках и на крышах строений.
Статья 17. Использование эмблемы в качестве отличительного знака в мирное время
В мирное время использование эмблемы в качестве отличительного знака для различения медицинского персонала, оказывающего бесплатную помощь раненым, больным, лицам, потерпевшим кораблекрушение и пострадавшим от катастроф, автомобилей, используемых в качестве средства перемещения больных, и станций помощи, предусмотренных исключительно для ухода за больными, ранеными, лицами, потерпевшими кораблекрушение и пострадавшими от катастроф, допускается специальным решением Армянского Общества Красного Креста.
ОСОБЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 18. Организации, использующие эмблему без специального полномочия
Международный Комитет Красного Креста, Международная Лига Красного Креста и Красного Полумесяца в соответствии с конвенциями, Протоколами I и II, а также правилами использования эмблемы, как в мирной, так и в военной ситуации, во всякого вида своей деятельности используют эмблему и наименование без специального полномочия.
Статья 19. Ограничение использования эмблемы, наименования и отличительных сигналов
Физическим и юридическим лицам на территории Республики Армения запрещается использовать:
а) эмблему, в качестве знака защиты или отличительного знака, а также отличительные сигналы, которые будут противоречить настоящему Закону, конвенциям, Протоколам I и II, и правилам использования эмблемы;
б) наименования в наименованиях юридических лиц, в товарных знаках, а также в таких целях, которые не соответствуют принципам Международного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца;
в) изображения любого знака, в том числе белого креста на красном фоне, которые как защитный знак могут ошибочно идентифицироваться с используемой эмблемой.
Статья 20. Контроль за использованием эмблемы в качестве знака защиты
Контроль за использованием эмблемы в качестве знака защиты в пределах своих полномочий осуществляют уполномоченные государственные органы Республики Армения.
Статья 21. Ответственность при нарушении требований  настоящего Закона
Нарушение требований настоящего Закона влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Армения.
Статья 22. Международные договоры
В случае противоречия между международными договорами Республики Армения и настоящим Законом действуют международные договоры Республики Армения.