«ՎԱՐԴԱՆ ՄԱՄԻԿՈՆՅԱՆ» ՇՔԱՆՇԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Վարդան Մամիկոնյան» շքանշանը շնորհվում է հայրենիքի հանդեպ զինվորական պարտքը կատարելիս ցուցաբերած բացառիկ խիզախության, ինչպես նաեւ բանակաշինության եւ զորքերի մարտական պատրաստության ապահովման գործում մատուցած ակնառու ծառայությունների համար:
Հոդված 2. «Վարդան Մամիկոնյան» շքանշանով պարգեւատրվում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, այլ զորքերի բարձրագույն եւ ավագ սպայական կազմի զինծառայողները:
Հոդված 3. «Վարդան Մամիկոնյան» շքանշանով պարգեւատրելու միջնորդությունը ներկայացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, պաշտպանության, ներքին գործերի եւ ազգային անվտանգության բնագավառների պետական լիազորված մարմինները:

ОБ ОРДЕНЕ ВАРДАНА МАМИКОНЯНА
Статья 1. Награждение орденом Вардана Мамиконяна производится за исключительную храбрость, проявленную при выполнении воинского долга перед Родиной, а также за выдающиеся заслуги, оказанные в деле военного строительства и обеспечения боевой подготовки войск.
Статья 2. Орденом Вардана Мамиконяна награждаются военнослужащие высшего и старшего офицерского состава Вооруженных Сил и других войск Республики Армения.
Статья 3. Ходатайство о награждении орденом Вардана Мамиконяна представляют Правительство Республики Армения, государственные уполномоченные органы в областях обороны, внутренних дел и национальной безопасности.