Ընդունվել է 24.09.2003
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, Հայաստանի Հանրապետությունում բնակության իրավունք ունեցող եւ բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիներին, քաղաքացիություն չունեցող անձանց ու փախստականի կարգավիճակ ունեցող անձանց (այսուհետ՝ քաղաքացիներ) տրամադրվող սոցիալական ապահովության քարտեր (այսուհետ` սոցիալական քարտ) հատկացնելու, կիրառելու եւ սոցիալական քարտի համարի կիրառման հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Սոցիալական քարտերի մասին օրենսդրությունը
1. Սոցիալական քարտերի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից, այլ օրենքներից, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից եւ իրավական այլ ակտերից:
Հոդված 3. Սոցիալական քարտի հասկացությունը
1. Սոցիալական քարտը քաղաքացիներին հատկացվող փաստաթուղթ է, որի միջոցով ապահովվում է քաղաքացիների սոցիալական ապահովության իրավունքի իրականացումը:
2. Սոցիալական քարտի ձեւը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Սոցիալական քարտը տրվում է անվճար:
3. Սոցիալական քարտը հատկացնում է ՀայաստանիՀանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը (այսուհետ՝ լիազորված մարմին):
Հոդված 4. Սոցիալական քարտի համարը
1. Քաղաքացուն հատկացվող սոցիալական քարտի համարը եզակի է եւ փոփոխման ենթակա չէ:
2. Սոցիալական քարտի համարի ձեւավորման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 5. Սոցիալական քարտերի համակարգի ստեղծման նպատակը
Սոցիալական քարտերի համակարգի ստեղծման նպատակը տեղեկատվական համակարգերում անհատական տվյալների մշակման ընթացքում քաղաքացու նույնականացումը (իդենտիֆիկացումը), օրենսդրությամբ սահմանված կարգով տեղեկատվության փոխանակման գործընթացների կանոնակարգումը, բարելավումը եւ քաղաքացու անհատական տվյալների գաղտնիության ապահովումն է:
ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՔԱՐՏԵՐԻ ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ԲԱԶԱՆ ԵՎ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՔԱՐՏԵՐԻ ԿԻՐԱՌՈՒՄԸ
Հոդված 6. Սոցիալական քարտերի տեղեկատվական բազան
1. Սոցիալական քարտերի տեղեկատվական բազան (այսուհետ` տեղեկատվական բազա) սոցիալական քարտեր ստացած քաղաքացիների անհատական տվյալների ամբողջությունն է:
2. Տեղեկատվական բազան ձեւավորվում է քաղաքացիների ներկայացրած եւ համապատասխան պետական կառավարման մարմինների տրամադրած տվյալների հիման վրա:
Հոդված 7. Սոցիալական քարտերի տեղեկատվական բազայում ներառվող տվյալները եւ բազայի վարումը
1. Տեղեկատվական բազան ներառում է քաղաքացիների սոցիալական քարտերի համարները, ինչպես նաեւ քաղաքացիներին վերաբերող հետեւյալ տվյալները.
1) անունը, ազգանունը եւ հայրանունը.
2) ծննդյան օրը, ամիսը եւ տարին.
4) Հայաստանի Հանրապետության մինչեւ 16 տարեկան քաղաքացիների համար ծննդյան վկայականի, իսկ 16 տարին լրացած քաղաքացիների համար անձնագրի սերիան եւ համարը.
5) օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար Հայաստանի Հանրապետությունում կացության կարգավիճակը հավաստող փաստաթղթի սերիան եւ համարը.
6) Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվելու իրավունք ունեցող եւ բնակվող, սակայն կացության կարգավիճակ չունեցող օտարերկրյա քաղաքացիների համար անձնագրի կամ ծննդյան վկայականի սերիան եւ համարը.
7) փախստականի կարգավիճակ ունեցողների համար փախստականի վկայականի սերիան եւ համարը.
8) այն իրավասու մարմնի անվանումը, գտնվելու վայրը, որտեղ ներկայացվել է սոցիալական քարտ ստանալու հայտը (այսուհետ` հայտ).
9) սոցիալական քարտի հատկացման օրը, ամիսը եւ տարին.
10) մահվան դեպքում` մահվան օրը, ամիսը եւ տարին:
2. Պետական կառավարման մարմինների կողմից տեղեկատվական բազան ձեւավորելու համար անհրաժեշտ տվյալները լիազորված մարմնին տրամադրելու եւ տեղեկատվական բազան վարելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Սոցիալական քարտ ստանալու համար ներկայացված անհատական տվյալների գաղտնիությունը պաշտպանվում է օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 8. Սոցիալական քարտ հատկացնելու համար տվյալներ ներկայացնելը
1. Քաղաքացիները, սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-7-րդ կետերում նշված տվյալները` հայտերում լրացնելու միջոցով, ներկայացնում են համապատասխան իրավասու մարմնին, որն այդ տվյալները փոխանցում է լիազորված մարմնին:
2. Իրավասու մարմինների ցանկը, քաղաքացիների կողմից տվյալներ ներկայացնելու եւ իրավասու մարմինների կողմից քաղաքացիների անհատական տվյալները լիազորված մարմին փոխանցելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Սոցիալական քարտ ստանալու համար ներկայացվող տվյալներն անհրաժեշտության դեպքում հաստատվում են սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-7-րդ կետերում նշված փաստաթղթերով:
Հոդված 9. Սոցիալական քարտ հատկացնելը կամ սոցիալական քարտ հատկացնելը մերժելը
1. Ներկայացված հայտի հիման վրա լիազորված մարմինը, 30 օրվա ընթացքում, տեղեկատվական բազա է մուտքագրում քաղաքացու անհատական տվյալները եւ`
1) ձեւավորում է քաղաքացու սոցիալական քարտի համարը եւ սոցիալական քարտը փոխանցում է այն մարմնին, որից ստացվել է քաղաքացու հայտը.
2) մերժում է քաղաքացու հայտը՝ այդ մասին տեղեկացնելով այն մարմնին, որից ստացվել է քաղաքացու հայտը:
2. Սոցիալական քարտ ստանալու հայտը մերժվում է, եթե՝
1) քաղաքացուն արդեն հատկացվել է սոցիալական քարտ.
2) հայտը պարունակում է անճշտություններ:
Հայտը մերժելու մասին հայտնվում է գրավոր՝ նշելով դրա պատճառը եւ կրկին դիմելու ընթացակարգերը:
3. Քաղաքացին իրավասու մարմնից անձամբ կամ իր ներկայացուցչի միջոցով ստանում է իր սոցիալական քարտը կամ սոցիալական քարտ տալը մերժելու մասին փաստաթուղթը:
4. Քաղաքացուն սոցիալական քարտ հատկացնելու եւ դրան առնչվող փաստաթղթերը պահպանելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 10. Տեղեկատվական բազայում ներառված տվյալները փոփոխելը, քաղաքացուն նոր սոցիալական քարտ կամ սոցիալական քարտի կրկնօրինակ հատկացնելը
1. Տեղեկատվական բազայում ներառված անհատական տվյալները փոփոխվում են՝
1) պետական կառավարման համապատասխան մարմնից ստացված` մահացած անձանց վերաբերող տեղեկատվության հիման վրա.
2) քաղաքացու դիմելու դեպքում, եթե բազայում ներառված` քաղաքացու անհատական տվյալներում առկա են անճշտություններ, կամ փոխվել է քաղաքացուն վերաբերող` տեղեկատվական բազայում ներառված որեւէ անհատական տվյալ:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքերում քաղաքացուն հատկացվում է նոր սոցիալական քարտ:
3. Քաղաքացուն հատկացվում է սոցիալական քարտի կրկնօրինակ, եթե՝
1) կորել է քաղաքացու սոցիալական քարտը.
2) սոցիալական քարտը գործածության համար դարձել է ոչ պիտանի:
4. Տեղեկատվական բազայում ներառված` քաղաքացիների անհատական տվյալներում փոփոխություններ կատարելու, նոր սոցիալական քարտ կամ սոցիալական քարտի կրկնօրինակ հատկացնելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 11. Սոցիալական քարտի եւ սոցիալական քարտի համարի կիրառումը
1. Սոցիալական քարտի համարը կիրառվում է քաղաքացիների անհատական տվյալները մշակելիս՝
1) քաղաքացուն աշխատավարձ եւ դրան հավասարեցված եկամուտ վճարելու, սոցիալական ապահովության եւ ապահովագրության պետական ու ոչ պետական ծրագրերով նախատեսված կենսաթոշակ, նպաստ, հատուցում նշանակելու եւ վճարելու ժամանակ.
2) հարկեր, տուրքեր, պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարներ, ինչպես նաեւ պարտադիր այլ վճարներ վճարելու ժամանակ.
3) կազմակերպությունների կողմից այն տեղեկատվական բազաները վարելու ժամանակ, որտեղից սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված գործառնություններն իրականացնելու համար օրենքով սահմանված դեպքերում տեղեկատվություն է տրամադրվում պետական կառավարման մարմիններին.
4) քաղաքացու կողմից բանկային հաշիվ բացելու ժամանակ.
5) պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական եւ համայնքային ենթակայության կազմակերպությունների թղթային ու ինքնաշխատ տեղեկատվական բազաները վարելու ժամանակ:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված գործառնությունների հաշվառման ու հաշվետվական փաստաթղթերը՝ սոցիալական քարտ չունեցող անձանց մասով, համարվում են անվավեր, եթե դրանցում նշված չեն սոցիալական քարտերի համարները:
3. Սոցիալական քարտի եւ սոցիալական քարտի համարի կիրառման կանոնները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ԼԻԱԶՈՐՎԱԾ ՄԱՐՄՆԻ ՈՒ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 12. Լիազորված մարմնի իրավունքները եւ պարտականությունները
1. Լիազորված մարմինն իրավունք ունի՝
1) իրավասու մարմիններից ստանալ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված տվյալները.
2) ճշտել տեղեկատվական բազա մուտքագրվող տվյալների հավաստիությունը.
3) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից ստանալ անհրաժեշտ տեղեկություններ տեղեկատվական բազան վարելու համար:
2. Լիազորված մարմինը պարտավոր է՝
1) սույն օրենքի եւ այլ իրավական ակտերի համաձայն՝ ապահովել տեղեկատվական բազայի բնականոն գործունեությունը, իր իրավասության շրջանակներում ընդունել նորմատիվ ակտեր եւ տալ պարզաբանումներ սոցիալական քարտերի համակարգի աշխատանքների կազմակերպման ու տեղեկատվական բազան վարելու վերաբերյալ.
2) սույն օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետում ձեւավորել սոցիալական քարտերի համարները, իրավասու մարմիններ փոխանցել քաղաքացիների սոցիալական քարտերը.
3) տեղեկատվական բազայից տվյալներ տրամադրել` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով.
4) քաղաքացու դիմելու դեպքում նրան տրամադրել տեղեկատվական բազայում ներառված` նրա անհատական տվյալների մասին տեղեկատվություն.
5) Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից ստացված տեղեկատվության հիման վրա կամ քաղաքացու դիմելու դեպքում փոփոխություններ կատարել քաղաքացու՝ տեղեկատվական բազայում ներառված անհատական տվյալներում.
6) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով քաղաքացուն տրամադրել նոր սոցիալական քարտ կամ սոցիալական քարտի կրկնօրինակ:
Հոդված 13. Քաղաքացու իրավունքները եւ պարտականությունները
1. Քաղաքացին իրավունք ունի՝
1) ստանալ սոցիալական քարտ.
2) իրավասու մարմիններից անվճար ստանալ սոցիալական քարտ ստանալու հայտի ձեւաթուղթ.
3) դիմել լիազորված մարմին՝ տեղեկատվական բազայում ներառված իր անհատական տվյալներին ծանոթանալու կամ դրանցում փոփոխություններ կատարելու համար.
4) դիմել լիազորված մարմին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով նոր սոցիալական քարտ կամ սոցիալական քարտի կրկնօրինակ ստանալու համար:
2. Քաղաքացին պարտավոր է՝
1) սոցիալական քարտ ստանալու համար դիմելիս համապատասխան իրավասու մարմին ներկայացնել հավաստի տվյալներ եւ անհրաժեշտ փաստաթղթեր.
2 ) իր սոցիալական քարտը ներկայացնել այն մարմիններ, որոնց դա անհրաժեշտ է սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի պահանջները կատարելու համար:
Հոդված 14. Պատասխանատվությունը սույն օրենքը խախտելու դեպքում
Սույն օրենքը խախտողները պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 15. Սոցիալական քարտին վերաբերող որոշումների բողոքարկումը
Սոցիալական քարտին վերաբերող որոշումները կարող են բողոքարկվել վերադասության կամ դատական կարգով:
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ՄԱՍ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 16. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Հոդված 17. Անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքի 11-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում 2004 թվականի հուլիսի 1-ից:
2. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը հատկացված անհատական քարտերը համարվում են վավեր: Անհատական քարտերը սոցիալական քարտերով փոխանակելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել 2002 թվականի սեպտեմբերի 24-ի «Անհատական ծածկագրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը:
08.10.2003
23.05.2006 «Սոցիալական ապահովության քարտերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին
22.02.2007 «Սոցիալական ապահովության քարտերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին

О КАРТАХ СОЦИАЛЬНОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с выдачей, применением карт социального обеспечения (далее – социальная карта), предоставляемых гражданам Республики Армения, иностранным гражданам, имеющим право на проживание и проживающим в Республике Армения, лицам без гражданства и лицам, имеющим статус беженца (далее – граждане), и использованием номера социальной карты.
Статья 2. Законодательство о социальных картах
1. Законодательство Республики Армения о социальных картах состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона, других законов, международных договоров Республики Армения и иных правовых актов.
2. Если международными договорами Республика Армения установлены иные нормы, чем предусмотренные настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
Статья 3. Понятие социальной карты
1. Социальная карта – это предоставляемый гражданам документ, посредством которого обеспечивается реализация права граждан на социальное обеспечение.
2. Форма социальной карты устанавливается Правительством Республики Армения. Социальная карта предоставляется бесплатно.
3. Социальная карта предоставляется уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления (далее – уполномоченный орган).
Статья 4. Номер социальной карты
1. Номер предоставляемой гражданину социальной карты индивидуален и не подлежит изменению.
2. Порядок оформления номера социальной карты устанавливает Правительство Республики Армения.
Статья 5. Цель создания системы социальных карт
Целью создания системы социальных карт является идентификация гражданина в процессе обработки персональных данных в информационных системах, регламентирование и совершенствование процессов обмена информацией и обеспечение конфиденциальности персональных данных гражданина в порядке, установленном законодательством.
ИНФОРМАЦИОННАЯ БАЗА СОЦИАЛЬНЫХ КАРТ И ПРИМЕНЕНИЕ СОЦИАЛЬНЫХ КАРТ
Статья 6. Информационная база социальных карт
1. Информационная база социальных карт (далее – информационная база) – это совокупность персональных данных граждан, получивших социальные карты.
2. Информационная база формируется на основе данных, представленных гражданами и предоставленных соответствующим органом государственного управления.
Статья 7. Данные, включаемые в информационную базу социальных карт, и ведение базы
1. Информационная база включает номера социальных карт граждан, а также следующие сведения о гражданах:
1) фамилию, имя и отчество;
2) день, месяц, год рождения;
3) пол;
4) серию и номер свидетельства о рождении - для граждан Республики Армения до 16 лет, а для граждан Республики Армения, которым исполнилось 16 лет, - серию и номер паспорта;
5) серию и номер документа, удостоверяющего статус пребывания в Республике Армения, – для иностранных граждан и лиц без гражданства;
6) серию и номер паспорта или свидетельства о рождении - для иностранных граждан, имеющих право на проживание и проживающих, но не имеющих статуса пребывания в Республике Армения;
7) серию и номер удостоверения беженца – для лиц, имеющих статус беженца;
8) наименование, место нахождения компетентного органа, в который подана заявка на получение социальной карты (далее – заявка);
9) день, месяц и год предоставления социальной карты;
10) в случае смерти– день, месяц и год смерти.
2. Правительство Республики Армения устанавливает порядок предоставления органами государственного управления уполномоченному органу данных, необходимых для формирования информационной базы, и порядок ведения информационной базы.
3. Конфиденциальность персональных данных, представленных для получения социальной карты, охраняется в установленном законом порядке.
Статья 8. Представление данных с целью получения социальной карты
1. Граждане посредством заполнения заявок представляют данные, указанные в пунктах 1-7 части 1 статьи 7 настоящего Закона, в соответствующий компетентный орган, который передает эти данные уполномоченному органу.
2. Перечень компетентных органов, порядок передачи гражданами данных и порядок передачи компетентными органами уполномоченному органу персональных данных граждан устанавливается Правительством Республики Армения.
3. В случае необходимости представляемые для получения социальной карты данные удостоверяются документами, установленными пунктами 4-7 части 1 статьи 7 настоящего Закона.
Статья 9. Предоставление социальной карты либо отказ в предоставлении социальной карты
1. Уполномоченный орган на основании представленной заявки в течение 30 дней вносит в информационную базу персональные данные гражданина и:
1) оформляет номер социальной карты гражданина и передает социальную карту органу, от которого получена заявка гражданина;
2) отклоняет заявку гражданина, с уведомлением об этом ограна, от которого получена заявка гражданина.
2. Заявка на получение социальной карты отклоняется, если:
1) гражданину социальная карта уже предоставлена;
2) заявка содержит неточности.
Об отклонении заявки сообщается письменно, с указанием причины отклонения и процедур повторного обращения.
3. Гражданин получает в компетентном органе свою социальную карту или документ об отказе в предоставлении социальной карты лично либо через своего представителя.
4. Порядок предоставления гражданину социальной карты и хранения связанных с ней документов устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 10. Изменение данных, включенных в информационную базу, предоставление гражданину новой социальной карты либо дубликата социальной карты
1. Изменения в персональные данные, включенные в информационную базу, вносятся:
1) на основании информации об умерших лицах, полученной от соответствующего органа государственного управления;
2) в случае обращения гражданина, если в персональных данных гражданина, включенных в базу, содержатся неточности или произошли изменения включенных в информационную базу каких-либо персональных данных о гражданине.
2. Новая социальная карта предоставляется гражданину в случаях, предусмотренных пунктом 2 части 1 настоящей статьи.
3. Дубликат социальной карты предоставляется гражданину, если:
1) социальная карта гражданина утеряна;
2) социальная карта стала непригодной к применению.
4. Порядок внесения изменений в персональные данные гражданина, включенные в информационную базу, предоставления новой социальной карты либо дубликата социальной карты устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 11. Применение социальной карты и номера социальной карты
1. Номер социальной карты применяется при обработке персональных данных граждан:
1) при выплате гражданину заработной платы и приравненных к ней доходов, при назначении и выплате пенсии, пособия, компенсации, предусмотренных государственными и негосударственными программами по социальному обеспечению и страхованию;
2) при уплате налогов, пошлин, платежей обязательного социального страхования, а также других обязательных платежей;
3) при ведении организациями информационных баз, из которых для осуществления операций, предусмотренных пунктами 1 и 2 части 1 настоящей статьи, органам государственного управления в установленных законом случаях предоставляется информация;
4) при открытии гражданином банковского счета;
5) при ведении государственными органами и органами местного самоуправления и учреждениями государственного и муниципального подчинения документарной и автоматической информационной базы.
2. Документы учета и отчета по операциям, указанным в части 1 настоящей статьи, при отсутствии в них номеров социальных карт считаются недействительными в части лиц, не имеющих социальной карты.
3. Правила применения социальной карты и номера социальной карты устанавливаются Правительством Республики Армения.
ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ УПОЛНОМОЧЕННОГО ОРГАНА И ГРАЖДАН
Статья 12. Права и обязанности уполномоченного органа
1. Уполномоченный орган имеет право:
1) получать от компетентных органов данные, установленные статьей 7 настоящего Закона;
2) уточнять достоверность данных, вводимых в информационную базу;
3) получать в установленном Правительством Республики Армения порядке от государственных органов и органов местного самоуправления Республики Армения сведения, необходимые для ведения информационной базы.
2. Уполномоченный орган обязан:
1) обеспечивать согласно настоящему Закону и иным правовым актам нормальное функционирование информационной базы, принимать в пределах своей компетенции нормативные акты и давать разъяснения по организации работы системы социальных карт и ведению информационной базы;
2) оформлять номера социальных карт, передавать социальные карты граждан компетентным органам в сроки, установленные частью 1 статьи 9 настоящего Закона;
3) предоставлять данные из информационной базы в порядке, установленном Правительством Республики Армения;
4) в случае обращения гражданина предоставлять ему информацию о его персональных данных, включенных в информационную базу;
5) на основании информации, полученной от государственных органов и органов местного самоуправления Республики Армения, или в случае обращения гражданина вносить изменения в персональные данные гражданина, включенные в информационную базу;
6) предоставлять гражданину новую социальную карту или дубликат социальной карты в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 13. Права и обязанности гражданина
1. Гражданин имеет право:
1) получать социальную карту;
2) получать от компетентных органов бесплатно бланк заявки на получение социальной карты;
3) обращаться в уполномоченный орган для ознакомления со своими персональными данными, включенными в информационную базу, или внесения в них изменений;
4) обращаться в уполномоченный орган для получения в установленном Правительством Республики Армения порядке новой социальной карты или дубликата социальной карты.
2. Гражданин обязан:
1) представлять соответствующему компетентному органу достоверные данные и необходимые документы при обращении для получения социальной карты;
2) представлять свою социальную карту органам, которым она необходима для выполнения требований статьи 11 настоящего Закона.
Статья 14. Ответственность в случае нарушения настоящего Закона
Нарушители настоящего Закона несут ответственность в установленном законом порядке.
Статья 15. Обжалование решений, касающихся социальной карты
Решения, касающиеся социальной карты, могут быть обжалованы в порядке подчиненности или в судебном порядке.
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 16. Вступление Закона в силу
Статья 17. Переходные положения
1. Статья 11 настоящего Закона вступает в силу с 1 июля 2004 года.
2. До вступления настоящего Закона в силу предоставленные персональные карты считаются действительными. Порядок замены персональных карт социальными картами устанавливается Правительством Республики Армения.
3. С момента вступления настоящего Закона в силу считать утратившим силу Закон Республики Армения от 24 сентября 2002 года ,,Об индивидуальных кодах".