Ընդունվել է 22.10.2025
Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 132-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում անշարժ գույքի նկատմամբ կամ դրա կապակցությամբ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին որոշումը դատարանն առանց կատարողական թերթը հարկադիր կատարման ուղարկելու անշարժ գույքի պետական ռեգիստր է ուղարկում  էլեկտրոնային եղանակով: Էլեկտրոնային փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջները եւ ներկայացման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 134-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Դատարանն անշարժ գույքի նկատմամբ կամ դրա կապակցությամբ հայցի ապահովման մեկ միջոցը մեկ այլ միջոցով փոխարինելու, ձեւափոխելու, իսկ հայցի ապահովման միջոցը լրիվ կամ մասնակի վերացնելու մասին որոշումը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով վերաքննիչ դատարան բողոքարկված չլինելու պարագայում էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով ուղարկում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստր, եթե տվյալ հայցի ապահովման միջոցը կիրառելու մասին որոշումը դատարանն անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկել է առանց կատարողական թերթը հարկադիր կատարման ուղարկելու: Այն դեպքում, երբ անշարժ գույքի նկատմամբ կամ դրա կապակցությամբ հայցի ապահովման միջոցը լրիվ կամ մասնակի վերացնելու մասին որոշումը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով բողոքարկվել է վերաքննիչ դատարան, ապա դատարանն այն էլեկտրոնային եղանակով՝ Կառավարության սահմանած կարգով անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ուղարկում է վերաքննիչ դատարանի՝ սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով կայացրած որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտն ուժի մեջ մտնելու պահից:
2. Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտը Կառավարությունն ընդունում է սույն օրենքն ընդունվելուց հետո՝ չորս ամսվա ընթացքում:

Статья 1. Статью 132 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее - Кодекс) дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. В случаях, установленных частью 3 настоящей статьи, суд без направления исполнительного листа на принудительное исполнение направляет определение о применении меры обеспечения иска в отношении недвижимого имущества или в связи с ним в Государственный регистр недвижимого имущества электронным способом. Требования, предъявляемые к электронным документам, и порядок их представления устанавливает Правительство.”.
Статья 2. Статью 134 Кодекса дополнить частью 5.1 следующего содержания:
“5.1. Определение о замене, видоизменении одной меры по обеспечению иска в отношении недвижимого имущества или в связи с ним на другую меру, о полной или частичной отмене меры по обеспечению иска суд при отсутствии его обжалования в установленном настоящим Кодексом порядке в Апелляционный суд направляет его установленным Правительством электронным способом в Государственный регистр недвижимого имущества, если суд направил определение о применении меры обеспечения данного иска в Государственный регистр недвижимого имущества без направления исполнительного листа на принудительное исполнение. В случае, когда определение о полной или частичной отмене меры по обеспечению иска в отношении недвижимого имущества или в связи с ним в установленном настоящим Кодексом порядке было обжаловано в Апелляционный суд, суд в установленном Правительством порядке направляет его электронным способом в Государственный регистр недвижимого имущества после вступления в силу определения Апелляционного суда, вынесенного в порядке, установленном настоящим Кодексом.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с момента вступления в силу подзаконного нормативного правового акта, установленного частью 2 настоящей статьи.
2. Правительством принимает следующий из настоящего Закона подзаконный нормативный правовой акт в течение четырех месяцев после принятия настоящего Закона.