Ընդունվել է 18.04.2025
Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 123-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-2.11-րդ մասերով.
«2.1. Քաղաքացիական գործի հարուցումից հետո մինչեւ ապացուցման պարտականությունը բաշխելու մասին որոշում կայացնելը կողմերը կարող են ներկայացնել հակակոռուպցիոն դատարանի տարբեր դատավորների վարույթներում գտնվող ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մի քանի գործերը մեկ վարույթում միացնելը թույլատրելու մասին միջնորդություն:
2.2. Հակակոռուպցիոն դատարանի տարբեր դատավորների վարույթներում գտնվող ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մի քանի գործերը մեկ վարույթում միացնելը թույլատրելու մասին միջնորդությունը ներկայացվում է միացման ենթակա գործերով հայցն առավել վաղ վարույթ ընդունած դատավորին, իսկ եթե հայցերը վարույթ են ընդունվել նույն օրը՝ առավել վաղ մուտքագրված գործը քննող դատավորին:
2.3. Գործերը կարող են միացվել մեկ վարույթում, եթե դրանց միջեւ առկա է փոխադարձ կապ, դրանց համատեղ քննությունը կարող է ապահովել գործերի առավել արագ եւ արդյունավետ լուծումը, եւ միացման ենթակա բոլոր գործերով դեռեւս չեն կայացվել ապացուցման պարտականությունը բաշխելու մասին որոշումներ:
2.4. Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մի քանի գործերը մեկ վարույթում միացնելը թույլատրելու մասին միջնորդություն ստանալուց հետո անհապաղ՝ ոչ ուշ, քան այն ստանալու հաջորդ օրը, դատավորն իր վարույթում գտնվող գործով գործին մասնակցող անձանց ուղարկում է միջնորդության պատճենը եւ միաժամանակ ծանուցում է միջնորդության վերաբերյալ գրավոր դիրքորոշում ներկայացնելու իրավունքի եւ միջնորդությանը կից ներկայացված փաստաթղթերը դրանց ծանոթանալու նպատակով դատարանում դեպոնացված լինելու մասին: Միջնորդության վերաբերյալ դիրքորոշումը կարող է ներկայացվել ծանուցումն ստանալուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում:
2.5. Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մի քանի գործերը մեկ վարույթում միացնելը թույլատրելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կայացվում է սույն հոդվածի 2.4-րդ մասով նախատեսված դիրքորոշում ներկայացնելու վերջնաժամկետը լրանալուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում՝ առանց դատական նիստ հրավիրելու:
2.6. Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մի քանի գործերը մեկ վարույթում միացնելը թույլատրելու մասին որոշում կայացվելու դեպքում որոշումը եւ դրա կայացման համար հիմք հանդիսացած փաստաթղթերի պատճեններն անհապաղ ուղարկվում են միացման ենթակա մյուս գործը քննող դատավորին:
2.7. Միացման ենթակա մյուս գործը քննող դատավորը սույն հոդվածի
2.6-րդ մասով սահմանված որոշումը եւ փաստաթղթերն ստանալու պահից անհապաղ՝ ոչ ուշ, քան այն ստանալու հաջորդ օրը, իր վարույթում գտնվող գործով գործին մասնակցող անձանց ուղարկում է միջնորդության պատճենը եւ միաժամանակ ծանուցում է միջնորդության վերաբերյալ գրավոր դիրքորոշում ներկայացնելու իրավունքի եւ միջնորդությանը կից ներկայացված փաստաթղթերը, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի 2.6-րդ մասով սահմանված որոշումը եւ փաստաթղթերը դրանց ծանոթանալու նպատակով դատարանում դեպոնացված լինելու մասին: Միջնորդության վերաբերյալ դիրքորոշումը կարող է ներկայացվել ծանուցումն ստանալուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում:
2.8. Միացման ենթակա մյուս գործը քննող դատավորը ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մի քանի գործերը մեկ վարույթում միացնելը թույլատրելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կայացնում է սույն հոդվածի 2.7-րդ մասով նախատեսված դիրքորոշում ներկայացնելու վերջնաժամկետը լրանալուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում՝ առանց դատական նիստ հրավիրելու:
2.9. Միացման ենթակա մյուս գործը քննող դատավորը հարցի քննության արդյունքով որոշում է կայացնում իր վարույթում գտնվող գործը մեկ այլ գործի միացնելը թույլատրելու կամ չթույլատրելու մասին:
2.10. Սույն հոդվածի 2.9-րդ մասով նախատեսված որոշումն ուղարկվում է, իսկ գործի միացումը թույլատրելու դեպքում որոշման հետ անհապաղ ուղարկվում է նաեւ գործը հայցն առավել վաղ վարույթ ընդունած դատավորին, իսկ հայցերը նույն օրը վարույթ ընդունված լինելու դեպքում՝ առավել վաղ մուտքագրված գործը քննող դատավորին:
2.11. Դատավորը սույն հոդվածի 2.10-րդ մասով նախատեսված որոշումը եւ գործն ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, որոշում է կայացնում գործը վարույթ ընդունելու եւ գործերը մեկ վարույթում միացնելու մասին, բացառությամբ եթե առկա են ինքնաբացարկի հիմքեր: Ինքնաբացարկի հիմքերի առկայության դեպքում դատարանը որոշում է կայացնում ինքնաբացարկ հայտնելու մասին եւ միացման ենթակա գործերն անհապաղ հանձնում է միացման ենթակա գործերով հայցը հաջորդ առավել վաղ վարույթ ընդունած, իսկ հայցերը նույն օրը վարույթ ընդունված լինելու դեպքում՝ հաջորդ առավել վաղ մուտքագրված գործը քննող դատավորին:»:
2. Սույն օրենքը տարածվում է նաեւ մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը ներկայացված՝ հայցադիմումների հիման վրա հարուցված գործերի վրա:

Статья 1. Статью 123 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года дополнить частями 2.1 – 2.11 следующего содержания:
“2.1. После возбуждения гражданского дела стороны до вынесения определения о распределении обязанности доказывания могут подать ходатайство о разрешении соединения в одно производство нескольких находящихся в производстве разных судей Антикоррупционного суда дел о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение.
2.2. Ходатайство о разрешении соединения в одно производство нескольких находящихся в производстве разных судей Антикоррупционного суда дел о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение подается в суд, ранее принявший к производству иск по делам, подлежащим соединению, а если иски приняты к производству в тот же день – судье, рассматривающему поступившее ранее дело.
2.3. Дела могут соединяться в одно производство, если между ними существует взаимная связь, их совместное рассмотрение может обеспечить наиболее скорое и эффективное разрешение дел и по всем делам, подлежащим соединению, пока не вынесены определения о распределении обязанности доказывания.
2.4. Судья незамедлительно после получения ходатайства о разрешении соединения в одно производство нескольких находящихся в производстве дел о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, но не позднее чем на следующий после его получения день, направляет лицам, участвующим в деле, находящемся в его производстве, копию ходатайства и одновременно уведомляет о праве на представление письменно позиции в отношении ходатайства и о депонировании в суде представленных в приложении к ходатайству документов в целях ознакомления с ними. Позиция в отношении ходатайства может быть представлена в 15-дневный срок после получения уведомления.
2.5. Определение по ходатайству о разрешении соединения в одно производство нескольких находящихся в производстве дел о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, выносится в 15-дневный срок после истечения окончательного срока представления позиции, предусмотренной частью 2.4 настоящей статьи, - без созыва судебного заседания.
2.6. В случае вынесения определения разрешении соединения в одно производство нескольких находящихся в производстве дел о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, определение и копии документов, ставших основанием для его вынесения, незамедлительно направляются судье, рассматривающему другие дела, подлежащие соединению.
2.7. Судья, рассматривающий другие дела, подлежащие соединению, незамедлительно с момента получения определения и документов, установленных частью 2.6 настоящей статьи, но не позднее чем на следующий после его получения день, направляет лицам, участвующим в деле, находящемся в его производстве, копию ходатайства и одновременно уведомляет о праве на представление письменно позиции в отношении ходатайства и о депонировании в суде представленных в приложении к ходатайству документов, а также определения и документов, установленных частью 2.6 настоящей статьи, в целях ознакомления с ними.
2.8. Судья, рассматривающий другое дело, подлежащее соединению, выносит определение по ходатайству о разрешении соединения в одно производство нескольких находящихся в производстве дел о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, в 15-дневный срок после истечения окончательного срока представления позиции, предусмотренной частью 2.7 настоящей статьи, - без созыва судебного заседания.
2.9. Судья, рассматривающий другое дело, подлежащее соединению, по результату рассмотрения вопроса выносит определение о разрешении или неразрешении соединения находящегося в его производстве дела с другим делом.
2.10. Определение, предусмотренное частью 2.9. настоящей статьи, подлежит направлению, а в случае разрешения на соединение дела вместе с определением дело незамедлительно направляется судье, ранее принявшему иск к производству, а если иски приняты к производству в тот же день – судье, рассматривающему поступившее ранее дело.
2.11. Судья в трехдневный срок после получения определения и дела, предусмотренных частью 2.10 настоящей статьи, выносит определение о принятии дела к производству и соединении дел в одно производство, за исключением случая, если имеются основания самоотвода. В случае наличия оснований для самоотвода суд выносит определение о заявлении самоотвода и незамедлительно передает дела, подлежащие соединению, следующему судье, ранее принявшему к производству иск по делам, подлежащим соединению, а если иски приняты к производству в тот же день – следующему судье, рассматривающему поступившее ранее дело.”.
2. Настоящий Закона распространяется также на дела, возбужденные на основании исковых заявлений, поданных до вступления в силу настоящего Закона.