ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 24.10.2024
Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 102-րդ հոդվածում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին մասով.
«9.1. Եթե «Պետական տուրքի մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «գ» ենթակետով սահմանված հայցապահանջն իր բնույթով այնպիսին է, որ հայցադիմում ներկայացնելու պահին անհնար է որոշել պետական տուրքի չափը, ապա հայցվորը պարտավոր է վճարել ոչ դրամական պահանջներով հայցադիմումների ներկայացման համար օրենքով սահմանված պետական տուրքի չափը: Այս դեպքում, եթե համապատասխան պահանջի բավարարումը հանգեցնում է պայմանագրի անվավերության կամ ազդում է պայմանագրի գնի վրա, ապա դատարանը դատական ակտով անդրադառնում է պայմանագրի գնին համապատասխան լրացուցիչ պետական տուրք գանձելու հարցին:».
2) 12-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 126-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ եւ 7-րդ կետերով.
«6) հայցադիմումում ձեւակերպված հայցապահանջն ակնհայտորեն ոչ իրավաչափ է (հայցն ակնհայտորեն ենթակա է լինելու մերժման՝ անկախ դրա հիմքում դրված փաստերից).
7) հայցադիմում է ներկայացրել դրա իրավունքն ակնհայտորեն չունեցող անձը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
2. Սույն օրենքը տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ներկայացված հայցադիմումների հիման վրա հարուցված գործերի վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ГРАЖДАНСКИЙ ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В статье 102 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее - Кодекс):
1)  дополнить часть 9.1 следующего содержания:
“9.1. Если исковое требование, установленное подпунктом “в” пункта 1 части 1 статьи 9 Закона “О государственной пошлине”, по своему характеру таково, что в момент подачи искового заявления определить размер государственной пошлины невозможно, то  истец обязан уплатить размер государственной пошлины, установленный законом за подачу исковых заявлений по неденежным требованиям. В этом случае, если удовлетворение соответствующего требования приводит к недействительности договора или воздействует на цену договора, суд своим судебным актом обращается к вопросу о взимании дополнительной государственной пошлины соответственно цене иска.”;
2) часть 12 признать утратившей силу.
Статья 2. Часть 1 статьи 126 Кодекса дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
“6) исковое требование, сформулированное в исковом заявлении, явным образом является неправомерным (иск явным образом подлежит отклонению, независимо от заложенных в него фактов);
7)  исковое заявление подано лицом, явным образом не имеющим на это право.”.
Статья 3. Часть 2 статьи 301 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 4. Заключительная часть и переходное положение
1. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев со дня его официального опубликования.
2. Настоящий Закон распространяется на дела, возбужденные на основании исковых заявлений, поданных после вступления в силу настоящего Закона.