ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1.  2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 483-րդ հոդվածում՝
1) 12-րդ մասի «2023 թվականի հունվարի 1-ից» բառերը փոխարինել «2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ից» բառերով.
2) 15-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«15. Սույն օրենսգրքի 180-րդ եւ 181-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում 2024 թվականի հունվարի 1-ից: Մինչ այդ գործում են սույն հոդվածի 16-րդ եւ 17-րդ մասերով սահմանված քննչական ենթակայության կանոնները: Սույն օրենսգրքով հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների ենթակայությանը վերապահված, սակայն մինչեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ը հարուցված (նախաձեռնված), ինչպես նաեւ քննվող քրեական գործերով (քրեական վարույթներով) նախաքննությունն իրականացնում են այն մարմինները, որոնք մինչեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ը նշված գործերով (վարույթներով) իրականացրել են նախաքննություն, բացառությամբ այն գործերի, որոնք «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքը (սույն մասում այսուհետ՝ Օրենք)  ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի կողմից Օրենքով սահմանված կարգով հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի համաձայնությամբ հանձնվել են հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների վարույթին: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը նշված գործերը (վարույթները) կարող է այդ մարմինների քննիչների վարույթից վերցնել եւ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի համաձայնությամբ հանձնել հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների վարույթին: Սույն օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո նախաքննություն իրականացրած մարմնի գործունեությունը դադարեցվելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը վերը նշված գործերով (վարույթներով) վարույթը շարունակելը հանձնարարում է քննչական կոմիտեին:».
3)  17-րդ մասը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«17. 2023 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ը գործում են քննչական ենթակայության հետեւյալ կանոնները.
1) նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 1-ին հավելվածով նախատեսված կոռուպցիոն հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչները, եթե հանցանքները կատարվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 20-րդ կետի «ա» ենթակետով սահմանված՝ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց, պետական, պետական կառավարման համակարգի, տեղական ինքնակառավարման մարմնի, պետության կամ համայնքի կողմից ստեղծված ոչ առեւտրային կազմակերպության կամ հիմնարկի անունից հանդես գալու լիազորություն ունեցող կամ դրանց անունից իրավունք, պարտականություն կամ պատասխանատվություն առաջացնող գործառույթներ իրականացնող, ինչպես նաեւ «բ-զ» ենթակետերում նշված պաշտոնատար անձանց կողմից՝ իրենց պաշտոնեական դիրքի հետ կապված, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 272-277-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթների, որոնցով նախաքննությունը կատարում են քննչական կոմիտեի քննիչները.
2) նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 441-րդ եւ 549-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչները, բացառությամբ երբ արարքը կատարվել է բռնություն գործադրելով, բռնություն գործադրելու սպառնալիքով կամ զենք կամ հատուկ միջոց օգտագործելով.
3) Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 218-221-րդ, 231-րդ, 232-րդ, 435-439-րդ, 442-445-րդ, 480-482-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով նախաքննությունը կատարում են բացառապես հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչները.
4) նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 133-րդ, 134-րդ, 136-138-րդ, 142-146-րդ, 149-154-րդ, 308-314-րդ, 316-րդ, 317-րդ, 331-333-րդ, 349-րդ, 350-րդ, 418-429-րդ, 451-րդ,  469-471-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են ազգային անվտանգության ծառայության քննիչները.
5) նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 135-րդ, 139-141-րդ, 147-րդ, 148-րդ, 291-293-րդ, 329-րդ, 330-րդ, 340-րդ, 399-րդ, 430-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են քննչական կոմիտեի կամ ազգային անվտանգության ծառայության քննիչները.
6) նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են քննչական կոմիտեի քննիչները.
7) նախաքննությունը հակակոռուպցիոն կոմիտեում ծառայություն իրականացնող անձանց վերագրվող հանցանքների կամ նրանց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կատարված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են ազգային անվտանգության ծառայության քննիչները.
8) նախաքննությունը քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց վերագրվող հանցանքների կամ նրանց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կատարված՝ սույն մասի 1-ին կետով չնախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են ազգային անվտանգության ծառայության քննիչները.
9) նախաքննությունն ազգային անվտանգության ծառայությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց վերագրվող հանցանքների կամ նրանց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կատարված՝ սույն մասի 1-ին կետով չնախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում են քննչական կոմիտեի քննիչները.
10) սույն մասի 5-րդ կետով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով նախաքննությունը կատարում է այն մարմինը, որը նախաձեռնել է տվյալ քրեական վարույթը, բացառությամբ այն դեպքի, երբ վերադաս դատախազը տվյալ վարույթը շարունակելը հանձնարարում է նախաքննության մյուս մարմնին՝ համակողմանի եւ անաչառ նախաքննություն ապահովելու նպատակով.
11) նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 182-րդ, 238-րդ, 295-րդ, 446-րդ, 473-476-րդ, 483-րդ, 485-րդ, 495-րդ, 503-րդ, 504-րդ, 509-511-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ վարույթներով կատարում է նախաքննության այն մարմինը, որի կողմից իրականացվող վարույթի ընթացքում բացահայտվել է տվյալ հանցանքը, բացառությամբ սույն մասի 7-9-րդ կետերում նշված անձանց վերագրվող հանցանքների վերաբերյալ վարույթների.
12) նախաքննության տարբեր մարմինների քննիչներին ենթակա հանցանքների վերաբերյալ վարույթները մեկ վարույթում միացնելու կամ վարույթի ընթացքում այլ քննիչի ենթակա եւ սույն մասի 11-րդ կետով չնախատեսված հանցանքի բացահայտման դեպքում ենթակայության հարցը որոշում է վերադաս դատախազը՝ համակողմանի եւ անաչառ նախաքննություն ապահովելու նպատակով, բացառությամբ սույն մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով նախատեսված հանցանքների, ինչպես նաեւ սույն մասի 7-9-րդ կետերում նշված անձանց վերագրվող հանցանքների վերաբերյալ վարույթների.
13)  բացառիկ դեպքերում գլխավոր դատախազն իրավասու է իր որոշմամբ նախաքննության մեկ մարմնի քննիչի կողմից իրականացվող վարույթով նախաքննությունը շարունակելը հանձնարարելու նախաքննության մեկ այլ մարմնի, եթե դա, որպես վերջին միջոց, անհրաժեշտ է պատշաճ, համակողմանի եւ անաչառ նախաքննության կատարումն ապահովելու համար.
14) Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին եւ օրենքին համապատասխան ձեւակերպված՝ քրեական վարույթով իրավական օգնություն ցույց տալու մասին միջազգային հարցումները նախաքննության մարմինները կատարում են սույն հոդվածով սահմանված քննչական ենթակայությանը համապատասխան:»:

Статья 1. В статье 483 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года (далее - Кодекс):
1) в части 12 слова “с 1 января 2023 года” заменить словами “с 1 сентября 2023 года”;
2) часть 15 изложить в следующей редакции:
“15. Статьи 180 и 121 настоящего Кодекса вступают в силу с 1 января 2024 года. До этого действуют правила подследственности, установленные частями 16 и 17 настоящей статьи. “Предварительное следствие по отнесенным настоящим Кодексом к подследственности следователей Антикоррупционного комитета, однако возбужденным (инициированным), а также рассматриваемым уголовным делам (уголовным производствам) до 1 января 2024 года осуществляют органы, которые осуществляли предварительное следствие по указанным делам (производствам) до 1 января 2024 года, за исключением дел, которые после вступления в силу Закона “Об Антикоррупционном комитете” (далее в настоящей части - Закон), Генеральным прокурором Республики Армения в установленном Законом порядке по согласию председателя Антикоррупционного комитета переданы в производство следователей Антикоррупционного комитета. Генеральный прокурор Республики Армения в случае прекращения после вступления в силу настоящего Кодекса деятельности органа, осуществившего производство, поручает продолжение производства по вышуказанным делам (производствам) Следственному комитету.”;
3) часть 17 изложить в следующей редакции:
“17. С 1 января 2023 года до 1 января 2024 года действуют следующие правила подследственности:
1) предварительное следствие в производствах по коррупционным преступлениям, предусмотренным Приложением № 1 Уголовного кодекса Республики Армения, производят следователи Антикоррупционного комитета, если преступления совершены установленными подпунктом “а” пункта 20 части 1 статьи 3 Уголовного кодекса Республики Армения  лицами, занимающими публичную должность, лицами, обладающими полномочиями выступать от имени государственного органа, органа  системы государственного управления, местного самоуправления, некоммерческой организации или некоммерческого учреждения, созданных государством или муниципалитетом или осуществляющими от их имени функции, приводящие к возникновению права, обязанности или ответственности, а также указанными в подпунктах “б-е” должностными лицами в связи с их должностным положением, за исключением производств по преступлениям, предусмотренным статьями 272-277  Уголовного кодекса Республики Армения, предварительное следствие по которым производят следователи Следственного комитета;
2) предварительное следствие в производствах по преступлениям, предусмотренным статьями 441 и 549 Уголовного кодекса Республики Армения, производят следователи Антикоррупционного комитета, за исключением случая, когда деяние совершено с применением насилия, угрозой применения насилия или с применением оружия или специального средства;
3) предварительное следствие в производствах по преступлениям, предусмотренным статьями 218-221, 231, 232, 435-439, 442-445, 480-482 Уголовного кодекса Республики Армения, производят исключительно следователи Антикоррупционного комитета;
4) предварительное следствие в производствах по преступлениям, предусмотренным статьями 133, 134, 136-138, 142-146, 149-154, 308-314, 316, 317, 331-333, 349, 350, 418-429, 451, 469-471 Уголовного кодекса Республики Армения, производят следователи Службы национальной безопасности;
5) предварительное следствие в производствах по преступлениям, предусмотренным статьями 135, 139-141, 147, 148, 291-293, 329, 330, 340, 399, 430  Уголовного кодекса Республики Армения, производят следователи Следственного комитета или Службы национальной безопасности;
6) предварительное следствие в производствах по преступлениям, предусмотренным другими статьями Уголовного кодекса Республики Армения, производят следователи Следственного комитета;
7) предварительное следствие в производствах по преступлениям, вменяемым лицам, осуществляющим службу в Антикоррупционном комитете или преступлениям, совершенным при пособничестве в связи с их должностным положением, производят следователи Службы национальной безопасности;
8) предварительное следствие в производствах по преступлениям, вменяемым лицам, занимающим автономную должность в Следственном комитете, Комитете государственных доходов, или преступлениям, не предусмотренным пунктом 1 настоящей части, совершенным при пособничестве в связи с их должностным положением, производят следователи Службы национальной безопасности;
9) предварительное следствие в производствах по преступлениям, вменяемым лицам, занимающим автономную должность в Службе национально безопасности, или преступлениям, не предусмотренным пунктом 1 настоящей части, совершенным при пособничестве в связи с их должностным положением, производят следователи Следственного комитета;
10)  предварительное следствие в производствах по преступлениям, предусмотренным пунктом 5 настоящей части, производит орган, который инициировал данное уголовное производство, за исключением случаев, когда вышестоящий прокурор в целях обеспечения всестороннего и беспристрастного предварительного следствия поручает продолжение данного производства другому органу предварительного следствия;
11) предварительное следствие в производствах по преступлениям, предусмотренным статьями 182, 238, 295, 446, 473-476, 483, 485, 495, 503, 504, 509-511 Уголовного кодекса Республики Армения, производит орган предварительного следствия, в ходе осуществляемого которым производства  выявлено данное преступление, за исключением производств по преступлениям, вменяемым лицам, указанным в пунктах 7-9 настоящей части;
12) вопрос подчиненности в случае соединения в одно производство производств по преступлениям, подлежащим осуществлению следователями разных органов предварительного следствия, или выявления в ходе производства, подлежащего осуществлению другим следователем, преступления, не предусмотренного пунктом 11 настоящей части, определяет вышестоящий прокурор в целях обеспечения всестороннего и беспристрастного предварительного следствия, за исключением преступлений, предусмотренных пунктами 1 и 3 настоящей части, а также производств по преступлениям, вменяемым лицам, указанным в пунктах 7-9 настоящей част;
13) в исключительных случаях Генеральный прокурор вправе своим постановлением поручить продолжение предварительного следствия, осуществляемого следователем одного органа предварительного следствия, другому органу предварительного следствия, если это в качестве последнего средства необходимо для обеспечения производства всестороннего и беспристрастного предварительного следствия;
14) Оформленные в соответствии с международными договорами и законом Республики Армения международные запросы об оказании правовой помощи в уголовном производстве, органами предварительного следствия исполняются в соответствии с подследственностью, установленной настоящей частью.”.