Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքում (այսուհետ՝ Օրենք)`
1) ամբողջ տեքստի «արդյունաբերական նմուշի» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «արդյունաբերական դիզայնի» բառերով.
2) ամբողջ տեքստից հանել «, օգտակար մոդելի» եւ «, օգտակար մոդելների» բառերը.
3) ամբողջ տեքստի «արդյունաբերական նմուշի վկայագիր» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
| «1. |
գյուտերի իրավական պահպանության գծով՝ |
| ա) | գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) ստանալու հայտի, այդ թվում՝ ազգային փուլ փոխադրված միջազգային հայտի, գրանցման եւ նախնական փորձաքննության արդյունքներով որոշում կայացնելու համար
հավակնության սահմանման 5-ից ավելի կետերից յուրաքանչյուրի համար՝ լրացուցիչ |
20 5 |
| բ) | հայտի վաղաժամկետ հրապարակման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| գ) | գյուտի ըստ էության փորձաքննություն անցկացնելու եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար (հավակնության սահմանման յուրաքանչյուր անկախ կետի համար) | |
| դ) | գյուտի պետական գրանցման եւ արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) տալու համար | |
| ե) | գյուտի արտոնագրին (կարճաժամկետ արտոնագրին) կից գյուտի լրիվ նկարագրությունը հրապարակելու համար` 25 էջից ավելի յուրաքանչյուր էջի համար | |
| զ) | բողոքարկման խորհուրդ ներկայացված բողոքի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| է) | գյուտի արտոնագիր տալու հայտը գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալու հայտի փոխակերպելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ը) | գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալու հայտը գյուտի արտոնագիր տալու հայտի փոխակերպելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| թ) | սահմանված ժամկետների երկարաձգման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժ) | հայտով գործավարությունը շարունակելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժա) | իրավունքների վերականգնման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժբ) | միջազգային կամ ցուցահանդեսային առաջնության խնդրարկումը քննարկելու եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար (խնդրարկվող յուրաքանչյուր առաջնության համար) | |
| ժգ) | խնդրարկվող առաջնությունը ճշգրտելու կամ լրացնելու համար դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժդ) | առաջնության իրավունքի վերականգնման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժե) | արտոնագրի (կարճաժամկետ արտոնագրի) կրկնակը տալու համար | |
| ժզ) | արտոնագրի (կարճաժամկետ արտոնագրի) պատճենը տալու համար | |
| ժէ) | գյուտի արտոնագիրը գործողության մեջ պահելու համար (յուրաքանչյուր տարվա համար)` | |
| երկրորդ, երրորդ տարվա համար | ||
| չորրորդ, հինգերորդ տարվա համար | ||
| վեցերորդ, յոթերորդ տարվա համար | ||
| ութերորդ, իններորդ տարվա համար | ||
| տասներորդ, տասնմեկերորդ տարվա համար | ||
| տասներկուերորդ, տասներեքերորդ տարվա համար | ||
| տասնչորսերորդ, տասնհինգերորդ տարվա համար | ||
| տասնվեցերորդ, տասնյոթերորդ տարվա համար | ||
| տասնութերորդ, տասնիններորդ, քսաներորդ տարվա համար | ||
| քսանմեկերորդ, քսաներկուերորդ տարվա համար | ||
| քսաներեքերորդ, քսանչորսերորդ, քսանհինգերորդ տարվա համար | ||
| ժը) | գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիրը գործողության մեջ պահելու համար (յուրաքանչյուր տարվա համար)` | |
| տասներորդ տարվա համար | ||
| ժթ) | գյուտի արտոնագրի (կարճաժամկետ արտոնագրի) գործողության վերականգնման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ի) | լրացուցիչ իրավական պահպանություն խնդրարկելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| իա) | գյուտերի` Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան պետական գրանցամատյանում փոփոխություն կատարելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| իբ) | գյուտի կարճաժամկետ արտոնագիր տալու դեմ բողոքարկման խորհուրդ ներկայացված առարկության քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| իգ) | գյուտի կարճաժամկետ արտոնագրին կից գյուտի նոր լրիվ նկարագրությունը հրապարակելու համար | |
| 25 էջից ավելի յուրաքանչյուր էջի համար՝ լրացուցիչ | ||
| իդ) | արտոնագրատիրոջ իրավունքների փոխանցումը գրանցելու մասին որոշում կայացնելու համար (պայմանագրով (փոխանցման ակտով) նախատեսված յուրաքանչյուր գյուտի համար) | |
| իե) | լիցենզիայի գրանցման համար (յուրաքանչյուր գյուտի համար) | |
| իզ) | լիցենզիայի մեջ կատարված փոփոխությունները եւ լիցենզիայի չեղյալ հայտարարումը գրանցելու համար | |
| իէ) | բաց լիցենզիա տրամադրելու պատրաստակամության մասին հայտարարություն հրապարակելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| իը) | բաց լիցենզիա տրամադրելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունը հետ կանչելու մասին տեղեկությունների հրապարակման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| իթ) | արտոնագիր ստանալու իրավունքի փոխանցման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| լ) | հայտում փոփոխություն կատարելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| լա) | հայտին կամ գրանցված իրավունքներին վերաբերող փաստաթղթերն ու նյութերը ուսումնասիրելու կամ դրանց ծանոթանալու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| լբ) | Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիայի համաձայն՝ փորձաքննության պահանջներին (ձեւական հատկանիշներով) հայտի համապատասխանության ստուգման եւ առաքման համար | |
| լգ) | ազգային փուլ փոխադրված միջազգային հայտի քննարկումը սահմանված ժամկետից շուտ սկսելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար |
2) 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
| «3. | արդյունաբերական դիզայնի իրավական պահպանության հետ կապված գործողությունների գծով` | |
| ա) | արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր տալու հայտը գրանցելու, հայտի նախնական փորձաքննություն անցկացնելու եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար
հայտում ներառված մեկից ավելի յուրաքանչյուր արդյունաբերական դիզայնի համար՝ լրացուցիչ |
8 |
| բ) | հայտում կատարված փոփոխություն կատարելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| գ) | միջազգային կամ ցուցահանդեսային առաջնության խնդրարկման քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար (յուրաքանչյուրի համար) | |
| դ) | առաջնության իրավունքի վերականգնման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ե) | խնդրարկվող առաջնությունը ճշգրտելու կամ լրացնելու համար դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| զ) | հայտի հրապարակումը հետաձգելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| է) | հայտին կամ գրանցված իրավունքներին վերաբերող փաստաթղթերն ու նյութերն ուսումնասիրելու կամ դրանց ծանոթանալու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ը) | իրավունքների վերականգնման մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժ) | արդյունաբերական դիզայնի հայտի ըստ էության փորձաքննության անցկացման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար
20 |
| ժա) | բողոքարկման խորհուրդ ներկայացված բողոքի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժբ) | արդյունաբերական դիզայնի պետական գրանցման եւ արտոնագիր տալու համար | |
| ժգ) | արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր տալու դեմ առարկության քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| ժդ) | արդյունաբերական դիզայնի արտոնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման համար՝ | |
| առաջին հինգ տարվա համար | ||
| երկրորդ հինգ տարվա համար | ||
| երրորդ հինգ տարվա համար | ||
| չորրորդ հինգ տարվա համար | ||
| հինգերորդ հինգ տարվա համար | ||
| ժե) | արդյունաբերական դիզայնի նկատմամբ իրավունքների փոխանցումը գրանցելու համար (յուրաքանչյուր արդյունաբերական դիզայնի համար) | |
| ժզ) | լիցենզիայի գրանցման համար
մեկից ավելի յուրաքանչյուր արդյունաբերական դիզայնի համար՝ լրացուցիչ |
45 |
| ժէ) | արդյունաբերական դիզայնի լիցենզիայի փոփոխությունները եւ լիցենզիայի չեղյալ հայտարարումը գրանցելու համար | |
| ժը) | արտոնագրի կրկնակը տալու համար | |
| ժթ) | արտոնագրի պատճենը տալու համար | |
| ի) | արդյունաբերական դիզայնների Հայաստանի Հանրապետության պետական գրանցամատյանում փոփոխություն կատարելու համար | |
| իա) | արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր ստանալու իրավունքի փոխանցման մասին դիմումի քննարկման եւ փոխանցումը գրանցելու համար | |
| իբ) | արդյունաբերական դիզայնի հայտում փոփոխություն կատարելու համար | |
| իգ) | արդյունաբերական դիզայնի արտոնագրի գործողությունը վերականգնելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| իդ) | հայտի նկատմամբ իրավունքները վերականգնելու մասին դիմումի քննարկման եւ դրա արդյունքներով որոշում կայացնելու համար | |
| իե) | արդյունաբերական դիզայնի միջազգային հայտի եւ եվրասիական հայտի առաքման համար |
4) 8-րդ կետի՝
ա. «ե» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել,
բ. «ը» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
| «ը) | արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների մասին պաշտոնական հրապարակումներում հայտատուի, արտոնագրատիրոջ կամ այլ իրավատիրոջ թույլ տված վրիպակներն ուղղելու համար (յուրաքանչյուրի համար) |
Հոդված 3. Օրենքի 28-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 28. Գյուտերի, արդյունաբերական դիզայնների, բույսերի սորտերի, ապրանքային նշանների, աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների, երաշխավորված ավանդական արտադրանքի, ինտեգրալ միկրոսխեմաների տոպոլոգիաների իրավական պահպանության հետ կապված՝ իրավաբանական նշանակություն ունեցող գործողությունների համար պետական տուրքի գծով արտոնությունները
1. Պետության կողմից գաղտնի ճանաչված գյուտի արտոնագիրը գործողության մեջ պահելու համար տարեկան պետական տուրք չի վճարվում:
Արտոնագրատիրոջ կողմից գյուտի օգտագործման իրավունքը ցանկացած այլ անձի տրամադրելու պատրաստակամության մասին հայտարարության հրապարակումից հետո դրան հաջորդող տարվանից արտոնագիրն ուժի մեջ պահելու պետական տուրքը նվազեցվում է 50 տոկոսով:
Ֆիզիկական անձինք, մինչեւ 25 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձինք գյուտի, արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր ստանալու եւ այն գործողության մեջ պահելու հետ կապված, բույսերի սորտերի, գրանցման եւ դրա նկատմամբ իրավունքները գործողության մեջ պահելու հետ կապված` սույն oրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «ա», «դ»-«ժ», «ժբ»-«ժգ», «ժե», «ժէ»-«ժը», «իա», «իդ», «իթ» ենթակետերով, 3-րդ կետի «ա», «գ», «ե», «թ», «ժա»-«ժբ», «ժդ»-«ժե», «ժը», «ի»-«իբ» ենթակետերով նախատեսված պետական տուրքերը, ինչպես նաեւ ապրանքային նշանների (բացառությամբ կոլեկտիվ եւ հավաստագրային ապրանքային նշանների) գրանցման եւ վկայական ստանալու հետ կապված` սույն oրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի «ա»-«ժդ» եւ «ժը» ենթակետերով սահմանված պետական տուրքերը նվազեցվում են 75 տոկոսով, իսկ 25-ից 100 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձինք` 50 տոկոսով:
Ընդ որում, սույն oրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «իդ», «իթ», 3-րդ կետի «ժե», «իա», 4-րդ կետի «ժգ» ենթակետերով նվազեցված դրույքաչափը կիրառվում է, եթե արտոնագրատերը կամ ապրանքային նշանի իրավատերը եւ այդ իրավունքներն ստացողը կամ արտոնագիր ստանալու իրավունքը փոխանցողը եւ այդ իրավունքներն ստացողը օգտվում են նվազեցված դրույքաչափով պետական տուրք վճարելու արտոնությունից: Ընդ որում, եթե նրանք համարվում են տարբեր կատեգորիաների հայտատուներ եւ իրավատերեր, այսինքն՝ օգտվում են նվազեցված դրույքաչափի տարբեր տոկոսներից, ապա տուրքը վճարվում է նվազագույն նվազեցված տոկոսով:
Արտոնագրված գյուտի, բույսերի սորտերի օգտագործման լիցենզիայի գրանցման պահից տվյալ արտոնագիրը գործողության մեջ պահելու համար հետագա տարեկան պետական տուրքերը վճարվում են լրիվ դրույքաչափով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 33-րդ հոդվածում՝
«Գյուտի արտոնագիր (կարճաժամկետ արտոնագիր) կամ արդյունաբերական դիզայնի արտոնագիր տալու համար պետական տուրքը վճարվում է այդ մասին պետական լիազոր մարմնի որոշումն ուղարկելուց հետո՝ օրենքով սահմանված ժամկետում, իսկ բույսերի սորտերի, ապրանքային նշանների գրանցման եւ վկայագիր տալու, աշխարհագրական նշումների եւ ծագման տեղանունների գրանցման եւ (կամ) օգտագործման վկայագիր տալու, երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման տալու համար պետական տուրքերը վճարվում են այդ մասին պետական լիազոր մարմնի որոշումն ստանալուց հետո՝ օրենքով սահմանված ժամկետում: Նշված տուրքերը կարող են վճարվել նաեւ այդ ժամկետի ավարտից հետո` վեց ամսվա ընթացքում: Այս դեպքում դրանց չափերն ավելացվում են 50 տոկոսով, բացառությամբ ապրանքային նշանների գրանցման եւ վկայագիր տալու համար տուրքերի, որոնց չափերն ավելացվում են 20 տոկոսով:».
«Սույն օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «ե» ենթակետով սահմանված պետական տուրքը ենթակա է վճարման արտոնագիր տալու համար սահմանված պետական տուրքի հետ մեկտեղ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
1) во всем тексте Закона грамматические формы слов “промышленный образец” заменить соответствующими формами слов “промышленный дизайн”;
2) во всем тексте Закона исключить грамматические формы слов “, полезная модель”;
3) во всем тексте Закона грамматические формы слов “свидетельство на промышленный образец” заменить соответствующими формами слов “патент напромышленный дизайн”.
Статья 2. В части 1 статьи 18 Закона:
1)пункт 1 изложить в следующей редакции:
“ 1. |
по правовой охране изобретений: |
а) |
“1. По правовой охране изобретений: за регистрацию заявки (краткосрочной заявки) на получение патента на изобретение, в том числе международной заявки, прошедшейв национальную фазу, и вынесение решения по результатам предварительной экспертизы за каждое свыше 5 пунктов определение притязания, дополнительно |
20 5 |
б) |
за рассмотрение заявления о досрочном опубликовании заявки и вынесение решения по его результатам |
в) |
за проведение экспертизы изобретения по существу и вынесение решения по ее результатам (за каждый независимый пункт определения притязания ) |
г) |
за государственную регистрацию изобретения и выдачу патента (краткострочного патента) |
д) |
за о публикование приложенного к патенту на изобретение (краткострочному патенту) полного описания изобретения - за каждую страницу свыше 25 страниц |
2,5 |
е) |
за рассмотрение представленной в Апелляционный Совет апелляции и вынесениерешения по его результатам |
25 |
ж) |
за рассмотрение заявления о преобразовании заявки на выдачу патента на заявку на выдачу краткострочного патента и вынесение решения по его результатам |
з) |
за рассмотрение заявления о преобразованиии заявки на выдачу краткосрочного патента на заявку на выдачу патента и вынесение решения по его результатам |
и) |
за рассмотрение заявления о продлении установленных сроков и вынесение решения по его результатам |
8 |
к) |
зарассмотрение заявления о продолжении делопроизводства по заявке и вынесение решения по его результатам |
л) |
за рассмотрение заявления о восстановлении прав и вынесениерешения по его результатам |
м) |
за рассмотрение ходатайства о международном или выставочном приоритете и вынесение решения по его результатам (за каждый испрашиваемый приоритет) |
н) |
за рассмотрение заявления об уточнении или дополнении испрашиваемого приоритета и вынесение решения по его результатам |
о) |
за рассмотрение заявления о восстановлении приоритетного права и вынесение решения по его результатам |
п) |
за выдачу дубликата патента (краткосрочного патента) |
р) |
за выдачу копии патента (краткосрочного патента) |
с) |
за оставление патента на изобретение в действии (за каждый год): |
за второй, третий год |
20 |
за четвертый, пятый год |
за шестой, седьмой год |
30 |
за восьмой, девятый год |
40 |
за десятый, одиннадцатый |
50 |
за двенадцатый, тринадцатый год |
60 |
за четырнадцатый, пятнадцатый год |
70 |
за шестнадцатый, семнадцатый год |
80 |
за восемнадцатый, девятнадцатый, двадцатый год |
100 |
за двадцать первый, двадцать второй год |
130 |
за двадцать третий, двадцать четвертый, двадцать пятый год |
160 |
т) |
за оставление краткосрочного патента на изобретение в действии (за каждый год) |
за четвертий, пятый год |
35 |
за десятый год |
у) |
за рассмотрение заявления о восстановлении действия патента (краткосрочного патента) на изобретение и вынесение решения по его результатам |
ф) |
за рассмотрение заявления о ходатайстве о дополнительной правовой защите и вынесение решения по его результатам |
х) |
за рассмотрение заявления о внесении изменения в соответствующий Государственный реестр изобретений Республики Армения и вынесение решения по его результатам |
ц) |
за рассмотрение поданного в Апелляционный совет возражения против выдачи краткосрочного патента на изобретение и вынесения решения по его результатам |
ч) |
за опубликование нового полного описания изобретения, приложенного к краткосрочному патенту на изобретение - за каждую страницу описания свыше 25 страниц - дополнительно |
5 1,5 |
ш) |
за вынесение решения о регистрации передачи прав патентообладателя (за каждое изобретение, предусмотренное договором \актом передачи\); |
щ) |
за регистрацию лицензии (за каждое изобретение) |
ы) |
зарегистрацию внесенных в лицензию изменений и аннулирования лицензии |
э) |
за рассмотрение заявления об опубликовании объявления о готовности предоставления открытой лицензии и вынесение решения по его результатам |
2 |
ю) |
за рассмотрение заявления об опубликовании сведений об отзыве объявления о готовности предоставления открытой лицензии и вынесение решения по его результатам |
я) |
за рассмотрение заявления о передаче права на получение патента и вынесение решения по его результатам |
аа) |
за рассмотрение заявления о внесении изменения в заявку и вынесение решения по его результатам |
аб) |
за рассмотрение заявления об изучении или ознакомлении с документами и материалами, связанными с заявкой или зарегистрированным правом, и вынесение решения по его результатам |
ав) |
за проверку соответствия (по формальным признакам) заявки требованиям экспертизы и за ее отправление – согласно Евразийский патентной конвенции |
аг) |
за рассмотрение заявления о начале рассмотрения международной заявки, прошедшей в национальную фазу, до установленного срока и вынесение решения по его результатам |
10”; |
2) пункт 2 признать утратившим силу; 3) пункт 3 изложить в следующей редакции: |
“3. |
по действиям, связанным с правовой охраной промышленного дизайна: |
за регистрацию заявки на выдачу патента на промышленный дизайн, проведение предварительной экспертизы заявки и вынесение решения по ее результатам – за каждый более чем один включенный в заявку промышленный дизайн - дополнительно |
20 8 |
за рассмотрение заявления о внесении произведенного изменения в заявку и вынесение решения по его результатам |
за рассмотрение ходатайства о международном или выставочном приоритете и вынесение решения по его результатам (за каждое) |
зарассмотрение заявления об уточнении или дополнении испрашиваемого приоритета и вынесение решения по его результатам |
за рассмотрение заявления об отстрочке опубликования заявки и вынесение решения по его результатам |
за рассмотрение заявления о восстановлении прав и вынесение решения по его результатам |
за проведение экспертизы по существу заявки на промышленный дизайн и вынесение решения по его результатам за каждый более чем один включенный в заявку промышленный дизайн - дополнительно |
30 20 |
за рассмотрение представленной в Апелляционный совет апелляции и вынесение решения по его результатам |
за госудственную регистрацию промышленного дизайна и выдачу патента на промышленный дизайн |
за рассмотрение возражения на выдачу патента на промышленный дизайн и вынесение решения по его результатам |
за продление срока действия патента на промышленный дизайн |
за первые пять лет |
за вторые пять лет |
за третьи пять лет |
180 |
за четвертые пять лет |
270 |
за пятые пять лет |
480 |
за регистрацию передачи прав на промышленный дизайн (за каждый промышленный дизайн) |
за регистрацию лицензии за каждый более чем один промышленный дизайн - дополнительно |
60 45 |
за регистрацию изменений в лицензии на промышленный дизайн и признания лицензии недействительной |
за выдачу дубликата лицензии |
за выдачу копии лицензии |
за внесение изменений в Государственный реестр промышленных дизайнов Республики Армения |
за рассмотрение заявления о передаче права и регистрацию передачи права на пролучение патента на промышленный дизайн |
за внесение изменения в заявку на промышленный дизайн |
за рассмотрение заявления о восстановлении действия патента на промышленный дизайн и вынесения решения по его результатам |
за рассмотрение заявления о восстановлении прав на заявку и вынесение решения по его результатам |
за доставку международной заявки и евразийской заявки на промышленный дизайн |
30”. |
4) в пункте 8:
а. подпункт “д” признать утратившим силу;
б. подпункт “з” изложить в следующей редакции:
“з) |
за исправление ошибок, допущенных заявителем,патентообладателем или другим правообладателем в официальных публикациях об объектах промышленной собственности (за каждую ошибку) |
2,5”. |
Статья 3. Статью 28 Закона изложить в следующей редакции:
”Статья 28. Льготы в части госудственной пошлины за юридически значимые
действия, связанные с правовой охраной изобретений,
промышленных дизайнов, сортов растений, товарных знаков,
географических указаний,наименований мест происхождения,
гарантированныхтрадиционных продуктов, топологий
интегральныхмикросхем
1. Годовая государственная пошлина заподдержание в действии патента на
изобретение,признанное государством секретным, не уплачивается.
После опубликования объявления о готовности к передаче патентообладателем права на использование изобретения любому другому лицу государственная пошлина за поддержание патента в действиисокращается на 50 процентов – со следующего за этим года.
Для физических лиц июридических лиц, имеющих до 25 работников, предусмотренные подпунктами “а”, “г”-“к”, “м”-“н”, “п”, “с”-“т”, “х”, “ш”, “я” пункта 1 части 1, подпунктами “а”, “в”, “д”, “и”, “л”-“м”, “о”-“п”, “т”, “ф”-“ц” пункта 3 статьи 18 настоящего Закона государственные пошлины, связанные с получением и поддержанием в действии патента на изобретение, промышленный дизайн, с регистрацией сортов растений и поддержанием в действии прав на них,а также установленные подпунктами “а”-“о” и “т” пункта 4 части 1 статьи 18 настоящего Законагосударственные пошлины, связанные с регистрацией товарных знаков (за исключением коллективных и сертификационных товарных знаков) и получением свидетельства на них, уменьшаются на 75 процентов, а для юридических лиц, имеющих от 25 до 100 работников, - уменьшаются на 50 процентов.
При этом ставки, уменьшенные подпунктами “ш”, “я” пункта 1, “п”, “х” пункта 3, “н” пункта 4 части 1 статьи 18 настоящего Закона, применяются, если патентообладатель или правообладатель товарного знака и получатель этих прав или лицо, передающее право на получение патента, и получатель этих прав пользуются льготой по уплате государственной пошлины с уменьшенной ставкой. Приэтом если они считаются заявителями и правообладателями различных категорий, то есть пользуются различными процентами уменьшенной ставки, то пошлина уплачивается по минимально уменьшенномупроценту.
С момента регистрации лицензии на пользование запатентованным изобретением, сортами растений последующие годовые пошлины за поддержание данного патента в действии уплачиваются по полной ставке.”.
Статья 4. В статье 33 Закона:
”Государственная пошлина за выдачу патента (краткосрочного
патента) на изобретение или патента на промышленный дизайн уплачивается в установленный законом срок - после отправления решения об этом государственного уполномоченного органа, а государственные пошлины за регистрацию сортарастений и товарные знаки и выдачу на них свидетельств, за регистрациюгеографических указаний и наименований мест происхождения и (или) выдачу свидетельства на пользование, регистрацию гарантированного традиционного продукта уплачиваются в установленный законом срок - после получения решения об этом государственного уполномоченного органа. Указанные пошлины могут быть уплачены также в течение шести месяцев по истечении этого срока. В этом случае их размеры увеличиваются на 50 процентов, за исключением пошлин за регистрацию и выдачу свидетельствана товарные знаки, размеры которых увеличиваются на 20 процентов”;
”Государственная пошлина, установленная подпунктом “д” пункта 1 части 1 статьи 18 настоящего Закона, подлежит уплате наряду с государственной пошлиной, устновленной за выдачу патента.”.