Հոդված 2. Օրենսգրքի 148-րդ հոդվածում`
Հոդված 4. Օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 1-ին մասը «մինչեւ գործի դատաքննության ավարտը» բառերից հետո լրացնել «կամ վճռաբեկ բողոքը գրավոր ընթացակարգով քննելու դեպքում մինչեւ բողոքի քննության արդյունքով կայացվելիք դատական ակտի հրապարակման օրը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Դատավարության մասնակիցն իրավունք ունի ներկայացնելու վճռաբեկ բողոքի պատասխան վճռաբեկ բողոքի պատճենն ստանալու օրվանից մինչեւ վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու մասին որոշումն ստանալուն հաջորդող 15-րդ օրը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 166-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 166. Վճռաբեկ դատարանում բողոքի քննության կարգը
1. Վճռաբեկ դատարանը վերաքննիչ դատարանի դատական ակտի դեմ ներկայացված եւ վարույթ ընդունված վճռաբեկ բողոքները քննում եւ դրանց վերաբերյալ որոշումները կայացնում է գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վճռաբեկ դատարանը եկել է եզրահանգման, որ անհրաժեշտ է վճռաբեկ բողոքի քննությունն իրականացնել դատական նիստում:
2. Վճռաբեկ բողոքը դատական նիստում քննելու մասին կայացվում է որոշում:»:
Հոդված 7. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 166.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 166.1. Վճռաբեկ բողոքի քննությունը դատական նիստում
1. Վճռաբեկ բողոքը դատական նիստում քննելու վերաբերյալ որոշում կայացվելու դեպքում բողոք բերած անձը եւ գործին մասնակցող մյուս անձինք ծանուցվում են դատական նիստի ժամանակի եւ վայրի մասին: Նրանց չներկայանալն արգելք չէ բողոքի քննության համար:
2. Բողոքի քննությունը դատական նիստում սկսվում է վճռաբեկ դատարանի դատավորի զեկուցումով: Զեկուցողը ներկայացնում է վճռաբեկ բողոքը եւ վճռաբեկ բողոքի պատասխանի փաստարկները:
3. Վճռաբեկ դատարանի դատավորներն իրավունք ունեն հարցեր տալու զեկուցողին եւ նիստին ներկայացած գործին մասնակցող անձանց, որից հետո բողոքի քննությունը հայտարարվում է ավարտված:»:
Հոդված 8. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 166.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 166.2. Վճռաբեկ բողոքի քննությունը գրավոր ընթացակարգով
1. Վճռաբեկ բողոքի քննությունը գրավոր ընթացակարգով իրականացվում է առանց դատական նիստ հրավիրելու:
2. Վճռաբեկ բողոքը գրավոր ընթացակարգով քննելու դեպքում գործին մասնակցող անձինք տեղեկացվում են միայն բողոքի քննության արդյունքով կայացվելիք դատական ակտի հրապարակման օրվա մասին:
3. Գրավոր ընթացակարգով վճռաբեկ բողոքի քննության ընթացքում զեկուցող դատավորը կազմում է վճռաբեկ դատարանի որոշման նախագիծը, որը գործի նյութերի հետ տրամադրվում է վճռաբեկ դատարանի մյուս դատավորներին:
4. Վճռաբեկ դատարանի դատավորները կարող են որոշման նախագծի վերաբերյալ ներկայացնել դիտողություններ եւ առաջարկություններ, որոնց հիման վրա զեկուցող դատավորը կարող է լրամշակել որոշման նախագիծը:
5. Վճռաբեկ դատարանի որոշման նախագծի վերաբերյալ վճռաբեկ դատարանի դատավորների կողմից դիտողություններ եւ առաջարկություններ չներկայացվելու կամ դրանց հիման վրա նախագիծը լրամշակվելուց հետո կամ ներկայացված դիտողությունները եւ առաջարկությունները չընդունվելու դեպքում զեկուցողն այն ներկայացնում է քվեարկության:
6. Եթե քվեարկության արդյունքով զեկուցողի ներկայացրած նախագիծը չի ընդունվում, ապա տվյալ գործով որոշման նոր նախագիծը կազմում է դեմ քվեարկած դատավորների կազմից եւ նրանց կողմից որոշված դատավորը:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 170-րդ հոդվածի 7-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 172-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 172. Վճռաբեկ դատարանի որոշման օրինական ուժի մեջ մտնելը եւ որոշման հրապարակումը
1. Վճռաբեկ դատարանի որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, վերջնական է եւ բողոքարկման ենթակա չէ:
2. Վճռաբեկ դատարանի` վճռաբեկ բողոքի քննության արդյունքում կայացրած որոշումը հրապարակվում է դատական իշխանության պաշտոնական կայքի միջոցով:»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 173-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 173. Վճռաբեկ դատարանի` վճռաբեկ բողոքի քննության արդյունքում կայացրած որոշումը վճռաբեկ բողոք բերած անձին, դատավարության այլ մասնակիցներին եւ համապատասխան դատարան ուղարկելը
1. Վճռաբեկ դատարանի` վճռաբեկ բողոքի քննության արդյունքում կայացրած որոշումն ուղարկվում է բողոք բերած անձին, դատավարության այլ մասնակիցներին եւ համապատասխան դատարան այն կայացնելու օրվանից յոթնօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 12. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է նաեւ մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը վարույթ ընդունված վճռաբեկ բողոքների քննության վրա, որոնք քննվում են սույն օրենքով նախատեսված գրավոր ընթացակարգով, եթե վճռաբեկ բողոքը դատական նիստում քննելու վերաբերյալ որոշում չի կայացվել:

Статья 1. В части 7 статьи 127 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее – Кодекс) слова «опубликования решения» заменить словами «вынесения решения».
Статья 2. В статьей 148 Кодекса:
1) в части 3 слово «опубликования» заменить словом «вынесения»;
2) часть 4 после слов «если принесенный протест» дополнить словами «получил отказ в принятии к производству,».
Статья 3. Часть 23 статьи 153 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 4. Часть 1 статьи 159 Кодекса после слов «до окончания судебного разбирательства» дополнить словами «или до дня оглашения судебного акта, выносимого по результату рассмотрения протеста, - в случае рассмотрения кассационного протеста по письменной процедуре».
Статья 5. Часть 1 статьи 164 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Участник судебного процесса имеет право представить ответ на кассационный протест со дня получения копии кассационного протеста до 15-го дня получения определения Кассационного суда о принятии кассационного протеста к производству.».
Статья 6. Статью 166 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Статья 166. Порядок рассмотрения протеста в Кассационном суде
1. Кассационный суд рассматривает кассационные протесты, поданные на судебный акт Апелляционного суда и принятые к производству, и выносит по ним решения по письменной процедуре, за исключением случаев, когда Кассационный суд приходит к  тому заключению, что рассмотрение кассационного протеста необходимо осуществить в судебном заседании.
2. О рассмотрении кассационного протеста в судебном заседании выносится определение.».
Статья 7. Кодекс дополнить статьей 166.1 следующего содержания:
«Статья 166.1. Рассмотрение кассационного протеста в судебном заседании
1. В случае вынесения определения о рассмотрении кассационного протеста в судебном заседании лицо, принесшее протест, и другие лица, участвующие в деле, уведомляются о времени и месте судебного заседания. Их неявка не является препятствием для рассмотрения протеста.
2. Рассмотрение протеста в судебном заседании начинается с доклада судьи Кассационного суда. Докладчик представляет кассационный протест  и доводы ответа на кассационный протест.
3.  Судьи Кассационного суда вправе задавать вопросы докладчику и лицам, участвующим в представленном на заседании деле, после чего рассмотрение протеста объявляется завершенным.».
Статья 8. Кодекс дополнить статьей 166.2 следующего содержания:
«Статья 166.2. Рассмотрение кассационного протеста по письменной процедуре
1. Рассмотрение кассационного протеста по письменной процедуре осуществляется без созыва судебного заседания.
2. При рассмотрении кассационного протеста по письменной процедуре лица, участвующие в деле, извещаются только о дне оглашения судебного акта, выносимого по результатам рассмотрения протеста.
3.  Судья, докладывающий в ходе рассмотрения кассационного протеста по письменной процедуре, составляет проект решения Кассационного суда, который вместе с материалами дела  предоставляется другим судьям Кассационного суда.
4. Судьи Кассационного суда могут представлять по проекту решения замечания и предложения, на основании и которых докладывающий судья может доработать проект решения.
5. В случае непредставления судьями Кассационного суда замечаний и предложений по проекту решения Кассационного суда или после доработки  проекта на их основании либо непринятия представленных замечаний и предложений докладчик выносит его на голосование.
6. Если в результате голосования представленный докладчиком проект не принимается, то новый проект решения по данному делу составляет судья, из состава проголосовавших против судей и избранный ими.».
Статья 9. Часть 7 статьи 170 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 10. Статью 172 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Статья 172. Вступление решения Кассационного суда в законную силу и опубликование решения
1. Решение Кассационного суда вступает в силу с момента его вынесения, является окончательным и опротестованию не подлежит.
2. Решение Кассационного суда, вынесенное в результате рассмотрения кассационного протеста, опубликовывается на официальном интернет-сайте судебной власти.».
Статья 11. Статью 173 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Статья 173. Направление решения Кассационного суда, вынесенного в результате рассмотрения кассационной жалобы, лицу, принесшему кассационный протест, другим участникам судопроизводства и соответствующему суду
1. Решение Кассационного суда, вынесенное в результате рассмотрения кассационной жалобы, направляется лицу, принесшему кассационный протест, другим участникам судопроизводства и соответствующему суду в семидневный срок со дня его вынесения.».
Статья 12. Заключительная часть  и переходные положения
2. Действие настоящего Закона распространяется также на рассмотрение принятых к производству до вступления в силу настоящего Закона кассационных протестов, которые рассматриваются по предусмотренной настоящим Законом письменной процедуре, если не вынесено определение о рассмотрении кассационного протеста в судебном заседании.