Գլուխ 2. Հանրագրերը ներկայացնելու կարգը
1) հանրագիր` Սահմանադրության 53-րդ հոդվածի հիման վրա հանրային նշանակություն ունեցող հարցերով ներկայացվող գրություն կամ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց գործունեության թերությունների մասին հաղորդում կամ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց գործունեության բարելավման, տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական եւ հասարակական կյանքի այլ ոլորտների վերաբերող հարցերի կարգավորման կամ գործող իրավակարգավորումների կատարելագործման վերաբերյալ առաջարկություն.
2) անհատական հանրագիր` հանրագիր, որը ներկայացրել է մեկ անձ.
3) կոլեկտիվ հանրագիր` հանրագիր, որը ներկայացրել են երկու եւ ավելի անձինք միեւնույն հարցով.
4) կրկնակի հանրագիր` հանրագիր, որը կրկին ներկայացրել է միեւնույն անձը միեւնույն հարցով եւ հիմնավորմամբ միեւնույն մարմնին կամ պաշտոնատար անձին, որի վերաբերյալ սույն օրենքով սահմանված կարգով տրվել է պատասխան.
5) էլեկտրոնային եղանակով ներկայացվող հանրագիր` «Էլեկտրոնային փաստաթղթի եւ էլեկտրոնային թվային ստորագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջներին համապատասխան ներկայացված հանրագիր.
6) հրապարակային հանրագիր` էլեկտրոնային միասնական հարթակում սահմանված ձեւով ներկայացվող հանրագիր:
Հոդված 2. Հանրագիր ներկայացնելու սահմանափակումները
1. Հանրագրով անձը չի կարող պահանջել այնպիսի միջոցառումների իրականացում, որոնք ուղղված են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության դեմ կամ սահմանադրական կարգի բռնի տապալմանը կամ տարածքային ամբողջականության բռնի փոփոխությանը կամ ազգային, ռասայական, կրոնական ատելություն բորբոքելուն կամ այլ խտրական վերաբերմունք հարուցելուն, բռնություն կամ պատերազմ քարոզելուն, այլ անձանց հիմնական իրավունքների եւ ազատությունների խախտմանը կամ մարդու արժանապատվության նսեմացմանը:
Հոդված 3. Հանրագիր ներկայացրած անձի իրավունքները
1. Հանրագիր ներկայացրած անձն իրավունք ունի`
1) հանրագրի հետ ներկայացնելու լրացուցիչ փաստաթղթեր եւ տեղեկություններ.
2) միանալու կոլեկտիվ հանրագրին.
3) ցանկացած ժամանակ հետ վերցնելու իր ներկայացրած հանրագիրը կամ հրաժարվելու կոլեկտիվ հանրագրից.
4) ստանալու պատշաճ պատասխան հանրագրի վերաբերյալ.
5) բողոքարկելու սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով նախատեսված որոշումները.
6) իրականացնելու սույն օրենքով սահմանված այլ իրավունքներ:
2. Հանրագիր ներկայացնելու եւ դրան պատասխան տալու համար պետական տուրք կամ այլ վճար չի գանձվում:
Հոդված 4. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց լիազորությունները
1. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք լիազորված են`
1) հանրագիրը վերադարձնելու կամ հանրագրի քննարկումը մերժելու մասին որոշում կայացնելու դեպքում դրա մասին ծանուցելու հանրագիր ներկայացրած անձին.
2) էլեկտրոնային եղանակով հրապարակելու կոլեկտիվ հանրագիրը.
3) հանրագրում նշված առաջարկությանը հավանություն տալու դեպքում միջոցներ ձեռնարկելու դրա կատարման ուղղությամբ.
4) հանրագիր ներկայացնող անձին պարզաբանելու հանրագիրը վերադարձնելու կամ հանրագրի քննարկումը մերժելու մասին որոշումների բողոքարկման կարգը.
5) սույն օրենքով նախատեսված կարգով եւ ժամկետում պատշաճ պատասխանելու հանրագիր ներկայացրած անձին:
2. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավունք ունեն անհրաժեշտության դեպքում հանրագրի քննարկումներին ներգրավելու մասնագետների:
3. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք ապահովում են հանրագրի լիարժեք, բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ քննարկումը:
Հոդված 5. Հանրագիրը ներկայացնելու կարգը
1. Հանրագիր ներկայացնելու իրավունք ունի յուրաքանչյուր ոք:
2. Մինչեւ տասնչորս տարեկան անչափահասները հանրագիրը ներկայացնում են օրինական ներկայացուցչի միջոցով:
3. Հանրագիրը ներկայացվում է գրավոր` թղթային (առձեռն կամ փոստով) կամ էլեկտրոնային եղանակով:
4. Հանրագիրը ներկայացվում է հայերեն, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
5. Եթե անհատական ընդունելության ժամանակ անձի հնչեցրած առաջարկությունը բովանդակում է սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով նախատեսված տեղեկությունները, եւ անձն ստորագրում է ընդունելության ժամանակ կազմված արձանագրությունը, ապա այդ արձանագրությունը դիտարկվում է որպես հանրագիր եւ քննվում սույն օրենքով սահմանված կարգով:
6. Հանրագիրը կարող է ներկայացվել ինչպես անձամբ, այնպես էլ ներկայացուցչի միջոցով:
7. Հանրագիրը ներկայացվում է այն պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ու պաշտոնատար անձանց, որոնց իրավասություններին վերաբերում են հանրագրով առաջադրված հարցերը:
8. Սահմանադրության 7-րդ գլխով նախատեսված դատական իշխանության մարմիններին հանրագրեր ներկայացվում են նրանց գործունեության կազմակերպման հարցերով, որոնց վերաբերյալ պատասխան ներկայացնելու իրավունք ունեն նաեւ դատական իշխանության մարմինների աշխատակազմերը:
9. Տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ուղղված հանրագրերը վերադարձնելու, ինչպես նաեւ հանրագրի քննարկումը մերժելու հետ կապված հարցերը որոշում է համայնքի աշխատակազմը:
10. Հանրագիրը ենթակա չէ քննարկման, եթե հանրագիր ներկայացրած անձը դիմում է ներկայացրել այն հետ վերցնելու վերաբերյալ:
11. Կոլեկտիվ հանրագիրը ենթակա չէ քննարկման, եթե ներկայացվել է կոլեկտիվ հանրագրից հրաժարվելու վերաբերյալ դիմում` կոլեկտիվ հանրագրի բոլոր մասնակիցների համաձայնությամբ: Եթե կոլեկտիվ հանրագիր ներկայացրած անձինք, բացառությամբ մեկի, հրաժարվել են կոլեկտիվ հանրագրից, ապա այն դադարում է համարվել կոլեկտիվ եւ ենթակա է քննարկման` որպես անհատական հանրագիր:
12. Անկախ հանրագիրը հետ վերցնելու կամ կոլեկտիվ հանրագրից հրաժարվելու մասին դիմումից` հանրագիրը ենթակա է քննարկման, եթե հանրագրի քննարկումն էական նշանակություն ունի հանրային շահերի պաշտպանության տեսանկյունից:
13. Հանրագիրը հետ վերցնելու կամ կոլեկտիվ հանրագրից հրաժարվելու մասին դիմումը ներկայացվում է գրավոր:
Հոդված 6. Հանրագրի բովանդակությունը
1. Հանրագիրը պետք է բովանդակի հետեւյալ տեղեկությունները.
1) «Հանրագիր» վերտառությունը.
2) ֆիզիկական անձի դեպքում` հանրագիրը ներկայացնող ֆիզիկական անձի անունը, ազգանունը, բնակության կամ հաշվառման վայրի հասցեն, կապի միջոցի վերաբերյալ տվյալներ.
3) իրավաբանական անձի դեպքում` իրավաբանական անձի անվանումը, մշտապես գործող մարմնի գտնվելու վայրի հասցեն, կապի միջոցի վերաբերյալ տվյալներ.
4) կոլեկտիվ հանրագրի դեպքում` նաեւ հանրագիր ներկայացրած այն պատասխանատու անձը, որ լիազորված է հանդես գալու հանրագիրը ներկայացնողների անունից.
5) հանրագիրը ներկայացուցչի միջոցով ներկայացվելու դեպքում՝ նրա անունը, ազգանունը, բնակության կամ հաշվառման կամ գործունեության վայրի հասցեն, կապի միջոցի վերաբերյալ տվյալներ.
6) այն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի անվանումը կամ պաշտոնատար անձի անունը, որին ուղղված է հանրագիրը.
7) հանրագիր ներկայացնող անձի առաջարկը, ինչպես նաեւ հիմնավորումը` ցանկության դեպքում:
2. Հանրագիրն ստորագրում է հանրագիրը ներկայացրած անձը կամ նրա ներկայացուցիչը: Իրավաբանական անձի ներկայացրած հանրագիրն ստորագրում է կանոնադրությամբ իրավաբանական անձը ներկայացնելու իրավասություն ունեցող անձը կամ իրավաբանական անձի կողմից օրենքով սահմանված կարգով լիազորված անձը:
3. Կոլեկտիվ հանրագիրն ստորագրում են հանրագրին միացած բոլոր անձինք:
4. Եթե հանրագիրը ներկայացնում է ներկայացուցիչը, ապա հանրագրին կցվում է ներկայացուցչի լիազորագիրը:
5. Հանրագրին կարող են կցվել ներկայացված առաջարկը հիմնավորող փաստաթղթեր եւ այլ նյութեր:
6. Եթե որպես հանրագիր ներկայացված գրությունը, հաղորդումը կամ առաջարկությունը պարունակում են վարչական վարույթ հարուցելու հիմք հանդիսացող դիմում կամ բողոք, ապա վարչական վարույթ հարուցելու իրավասություն ունեցող պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինը կամ պաշտոնատար անձը, որին հասցեագրված է հանրագիրը, վարչական վարույթ հարուցելու հիմք հանդիսացող դիմումը կամ բողոքն առանձնացնում եւ ընթացք է տալիս օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 7. Հանրագրի գրանցումը եւ հրապարակումը
1. Հանրագիրն ստանալու օրը հանրագիրը ենթակա է գրանցման այդ նպատակի համար նախատեսված գրանցամատյանում: Գրանցամատյանում նշվում են հանրագիրը ներկայացնելու ամսաթիվը, հանրագիր ներկայացրած անձի անունը, կոլեկտիվ հանրագրի դեպքում` որպես պատասխանատու նշված անձի անունը:
2. Անանուն հանրագիրը, ինչպես նաեւ այն հանրագիրը, որում նշված չէ հետադարձ կապի վերաբերյալ որեւէ տեղեկություն, ենթակա չեն գրանցման եւ քննարկման:
3. Կոլեկտիվ հանրագիրը ոչ ուշ, քան ստանալուն հաջորդող երկու օրվա ընթացքում ենթակա է հրապարակման այդ նպատակով ստեղծված համացանցում հասանելի տիրույթում, եթե կոլեկտիվ հանրագրի բոլոր մասնակիցները ներկայացրել են այն հրապարակելու վերաբերյալ իրենց համաձայնությունը:
Հոդված 8. Հանրագիրը վերադարձնելը
1. Եթե հանրագիրը չի համապատասխանում սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով հանրագրի բովանդակությանը ներկայացվող պահանջներին, ապա հանրագիր ներկայացրած անձը հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղյակ է պահվում դրանք շտկելու անհրաժեշտության մասին: Նշված ժամկետում հանրագիրը սահմանված պահանջներին չհամապատասխանեցնելու դեպքում հանրագիրը ենթակա է վերադարձման:
2. Եթե հանրագիրը կամ դրա մի մասը չի վերաբերում այն պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց իրավասություններին, որոնց հասցեագրվել է, ապա ստանալու օրվան հաջորդող հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հանրագիրն ամբողջությամբ կամ մասամբ վերադարձվում է հանրագիրը ներկայացրած անձին՝ պարզաբանելով, թե որ մարմինն է իրավասու տվյալ հարցով:
3. Եթե անհատական ընդունելության արդյունքում ներկայացված բանավոր առաջարկն ամբողջությամբ կամ մասամբ չի վերաբերում տվյալ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց իրավասություններին, որոնց հասցեագրվել է, ապա առաջարկն ամբողջությամբ կամ մասամբ որպես հանրագիր չի արձանագրվում, իսկ այն ներկայացրած անձին պարզաբանվում է, թե որ մարմինն է իրավասու տվյալ հարցով:
Հոդված 9. Հանրագրի քննարկումը մերժելը
1. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք ամբողջությամբ կամ մասամբ մերժում են հանրագրի քննարկումը, եթե`
1) անձը ներկայացրել է կրկնակի հանրագիր.
2) հանրագրում նշված հարցը արդեն իսկ ստացել է համապատասխան օրենսդրական կամ այլ կարգավորում.
3) առկա է սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով սահմանված հիմքը.
4) հանրագրով ներկայացված պահանջը ենթակա է լուծման քաղաքացիական, վարչական, քրեական կամ սահմանադրական դատավարության կարգով, կամ այդպիսի պահանջի լուծման համար օրենքով նախատեսված է այլ ընթացակարգ, կամ
5) հանրագիրը ներկայացվել է օտար լեզվով, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
2. Հանրագրի քննարկումը մերժելու հիմքերի առկայության դեպքում իրավասու մարմինը կամ պաշտոնատար անձը հանրագիրն ստանալուց հետո` հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոշում է կայացնում հանրագրի քննարկումն ամբողջությամբ կամ մասամբ մերժելու մասին` հանրագիրը, կից փաստաթղթերը եւ որոշումն ուղարկելով հանրագիրը ներկայացրած անձին:
3. Հանրագրի քննարկումը մերժելու մասին որոշումը պետք է լինի պատճառաբանված:
Հոդված 10. Հանրագրին պատասխան ներկայացնելու ժամկետը
1. Հանրագրին պատասխան է ներկայացվում հանրագիրն ստանալուց հետո` մեկ ամսվա ընթացքում:
2. Հանրագրին պատասխան ներկայացնելու ժամկետն իրավասու պաշտոնատար անձը կարող է երկարաձգել մինչեւ մեկ ամսով` այդ մասին ծանուցելով հանրագիրը ներկայացրած անձին սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետի ավարտից առնվազն երեք աշխատանքային օր առաջ:
3. Հանրագրին պատասխան ներկայացնելու ժամկետը կարող է երկարաձգվել, եթե`
1) առկա է լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու անհրաժեշտություն, կամ
2) նույն հարցի վերաբերյալ առկա է մեկից ավելի հանրագիր:
4. Առանձին դեպքերում, երբ հանրագրում նշված հարցի քննարկման համար ձեւավորվել է առանձին հանձնաժողով կամ այլ աշխատանքային խումբ, ապա հանրագիրը քննարկվում է, եւ հանրագրին պատասխան է ներկայացվում հանձնաժողովի կամ այդ խմբի գործունեության ժամկետում, սակայն ոչ ավելի, քան վեց ամսում:
Հոդված 11. Հանրագրին պատասխան ներկայացնելը
1. Հանրագրի քննարկումը մերժելու մասին որոշում չկայացվելու դեպքում դրան սույն օրենքով նախատեսված ժամկետում տրվում է պատշաճ պատասխան:
2. Պատասխանն ստորագրում է պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի իրավասու պաշտոնատար անձը:
3. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք հանրագրի պատասխանը ոչ ուշ, քան այն կայացնելուն հաջորդող աշխատանքային օրը ուղարկում են հանրագիրը ներկայացրած անձին:
4. Նույն անձի կամ անձանց կողմից նույն հարցի վերաբերյալ մի քանի հանրագիր ներկայացվելու դեպքում մինչեւ դրա վերաբերյալ պատասխան ներկայացնելը իրավասու մարմինը կամ պաշտոնատար անձն իրավունք ունի միավորելու դրանք եւ ներկայացնելու մեկ ընդհանուր պատասխան, որն ուղարկվում է բոլոր հասցեատերերին:
Հոդված 12. Հրապարակային հանրագրերը ներկայացնելու եւ քննարկելու առանձնահատկությունները
1. Հրապարակային հանրագրերը ներկայացնելու եւ դրանց պատասխան ներկայացնելու նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենքով սահմանված ընդհանուր կանոնները` հաշվի առնելով սույն հոդվածով նախատեսված առանձնահատկությունները:
2. Հրապարակային հանրագիրը ներկայացվում է էլեկտրոնային միասնական հարթակում սահմանված ձեւաթուղթը լրացնելու միջոցով:
3. Հրապարակային հանրագիր նախաձեռնած անձը համարվում է գլխավոր նախաձեռնող: Հրապարակային հանրագրին միացած անձինք համարվում են հանրագրի աջակիցներ:
4. Գլխավոր նախաձեռնողը նշում է իր անուն-ազգանունը, հասցեն, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային փոստի հասցեն, իսկ հանրագրի աջակիցները` անուն-ազգանունը եւ էլեկտրոնային փոստի հասցեն: Գլխավոր նախաձեռնողի անունը եւ կապի միջոցի վերաբերյալ տվյալները հրապարակվում են հանրագրի հետ:
5. Հրապարակային հանրագիրը մերժելու հիմքերի բացակայության դեպքում իրավասու մարմինը կամ պաշտոնատար անձը հնգօրյա ժամկետում հանրագիրը հրապարակում է էլեկտրոնային միասնական հարթակում:
6. Հրապարակային հանրագրի գլխավոր նախաձեռնողը գրավոր ծանուցվում է հանրագրի հրապարակման, հանրագրի քննարկումը մերժելու որոշման մասին:
7. Անձինք հրապարակային հանրագրին կարող են միանալ հանրագիրը էլեկտրոնային միասնական հարթակում հրապարակվելուց հետո` 30-օրյա ժամկետում:
8. Հրապարակային հանրագրին պատասխան ներկայացնելու ժամկետը հաշվարկվում է սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված ժամկետը լրանալուն հաջորդող օրվանից:
9. Հրապարակային հանրագրերը ներկայացնելու ձեւաթուղթը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 13. Ազգային ժողով ներկայացված հանրագրերի քննարկման առանձնահատկությունները
1. Ազգային ժողով ներկայացված հանրագրերի քննարկումն իրականացվում է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 14. Կառավարություն ներկայացված հանրագրերի քննարկման առանձնահատկությունները
1. Կառավարություն ներկայացված հանրագրերը գրանցում, իսկ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում նաեւ հրապարակում է վարչապետի աշխատակազմը:
2. Վարչապետի աշխատակազմը որոշում է հանրագրերը վերադարձնելու, հանրագրի քննարկումը մերժելու հետ կապված հարցերը, ինչպես նաեւ ծանուցում է հանրագրի վերաբերյալ ընդունված որոշումների մասին:
3. Եթե բացակայում են հանրագրի քննարկումը մերժելու հիմքերը, ապա հանրագիրը գրանցելուց հետո վարչապետի աշխատակազմն այն վերահասցեագրում է հանրագրում նշված հարցով իրավասու նախարարությանը: Եթե հանրագրում նշված հարցը ենթակա չէ որեւէ նախարարության իրավասությանը, ապա հանրագրի քննարկումն իրականացնում է Կառավարության հանրագրերի հարցերով հանձնաժողովը, որի կազմավորման եւ գործունեության կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 15. Հանրագրի վերաբերյալ ընդունված որոշումների, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց գործողության (անգործության) բողոքարկումը
1. Հանրագիրը վերադարձնելու կամ հանրագրի քննարկումը մերժելու մասին որոշումները, ինչպես նաեւ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմնի ու պաշտոնատար անձի գործողությունը (անգործությունը) ենթակա են բողոքարկման վարչական կամ դատական կարգով:
Հոդված 16. Հանրագրի վերաբերյալ ընդունված որոշումների մասին ծանուցելը, հանրագրի պատասխանն ուղարկելը
1. Սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով նախատեսված որոշումները, ինչպես նաեւ հանրագրի պատասխանն ուղարկվում են փոստով` հանձնելու մասին ծանուցմամբ հանրագրի մեջ նշված հասցեով կամ հասցեատիրոջն ստորագրությամբ առձեռն հանձնելու կամ հասցեատիրոջ կողմից էլեկտրոնային կամ հաղորդակցության այլ միջոց ներկայացված լինելու դեպքում` այդ միջոցով:
2. Կոլեկտիվ հանրագրի դեպքում սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված փաստաթղթերն ուղարկվում են հանրագրում որպես պատասխանատու նշված անձի հասցեով, իսկ պատասխանը հրապարակվում է նաեւ էլեկտրոնային միասնական հարթակում:
3. Հրապարակային հանրագրի պատասխանը պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինը կամ պաշտոնատար անձը հրապարակում է էլեկտրոնային միասնական հարթակում:
4. Էլեկտրոնային եղանակով ստացված հանրագրի վերաբերյալ փաստաթղթերը հանրագիր ներկայացրած անձին ուղարկվում են նույն եղանակով:
Հոդված 17. Եզրափակիչ մաս
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1999 թվականի նոյեմբերի 24-ի ՀՕ-24 օրենքը:
1. Սույն օրենքի 12-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնում 2019 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Մինչեւ համացանցում հասանելի տիրույթում հանրագրեր ներկայացնելու էլեկտրոնային միասնական հարթակի ստեղծումը պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք կոլեկտիվ հանրագրերը հրապարակում են իրենց պաշտոնական կայքերում: Տեղական ինքնակառավարման այն մարմինները, որոնք չունեն պաշտոնական կայք, կոլեկտիվ հանրագրերը հրապարակում են համապատասխան մարզպետարանի պաշտոնական կայքում, իսկ մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող համայնքներում կոլեկտիվ հանրագրերը հրապարակվում են նաեւ համայնքի վարչական շենքին հարող տարածքում այդ նպատակի համար հատկացված վայրում:
3. Սույն օրենքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված որոշումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ընդունում է, եւ Կառավարության հանրագրերի հարցերով հանձնաժողովը կազմավորվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` երեք ամսվա ընթացքում:

Глава 2. Порядок подачи петиций
1) петиция - представляемое на основании статьи 53 Конституции письмо по имеющим общественное значение вопросам или сообщение о недостатках деятельности государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц, или предложение по улучшению деятельности государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц, регулированию вопросов, относящихся к сферам экономической, политической, социальной и общественной жизни, или по совершенствованию действующих правовых регулирований;
2) индивидуальная петиция - петиция, поданная одним лицом;
3) коллективная петиция - петиция, поданная двумя или более лицами по одному и тому же вопросу;
4) повторная петиция - петиция, поданная одним и тем же лицом одному и тому же органу или должностному лицу по одному и тому же вопросу и с обоснованием, по которой в установленном настоящим Законом порядке был дан ответ;
5) петиция, поданная электронным способом, - петиция, поданная в соответствии с требованиями Закона Республики Армения "Об электронном документе и электронной цифровой подписи";
6) публичная петиция - петиция, представляемая по установленной форме на едином электронном портале.
Статья 2. Ограничения представления петиций
1. Петицией лицо не может требовать осуществления мероприятий, направленных против суверенитета Республики Армения, или на насильственное свержение конституционного порядка, или насильственное изменение территориальной целостности, или разжигание национальной, расовой, религиозной ненависти, или возбуждение иного дискриминационного отношения, на пропаганду насилия или войны, нарушение основных прав и свобод других лиц или унижение достоинства человека.
Статья 3. Права лица, подавшего петицию
1. Лицо, подавшее петицию, имеет право:
1) подавать вместе с петицией дополнительные документы и сведения;
2) присоединяться к коллективной петиции;
3) отзывать поданную им петицию или отказываться от коллективной петиции в любое время;
4) получать надлежащий ответ на петицию;
5) обжаловать решения, предусмотренные статьей 15 настоящего Закона;
6) осуществлять иные права, установленные настоящим Законом.
2. За подачу петиции и ответ на нее государственная пошлина или другие сборы не взимаются.
Статья 4. Полномочия государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц
1. Государственные органы и органы местного самоуправления и должностные лица уполномочены:
1) в случае вынесения решения о возврате петиции или об отказе в рассмотрении петиции уведомлять об этом лицо, подавшее петицию;
2) публиковать коллективную петицию электронным способом;
3) в случае одобрения указанного в петиции предложения принимать меры по его исполнению;
4) разъяснять подавшему петицию лицу о порядке обжалования решений о возврате или об отказе в рассмотрении петиции;
5) давать надлежащий ответ подавшему петицию лицу в порядке и сроки, установленные настоящим Законом.
2. Государственные органы и органы местного самоуправления и должностные лица имеют право при необходимости привлекать специалистов к рассмотрению петиции.
3. Государственные органы и органы местного самоуправления и должностные лица обеспечивают полноценное, всестороннее и объективное рассмотрение петиции.
Статья 5. Порядок подачи петиций
1. Право на подачу петиции имеет любое лицо.
2. Несовершеннолетние в возрасте до четырнадцати лет подают петицию через законного представителя.
3. Петиция подается в письменной форме на бумажном носителе (лично или по почте) или электронным способом.
4. Петиция подается на армянском языке, за исключением случаев, предусмотренных законом.
5. Если предложение лица, озвученное во время индивидуального приема, содержит предусмотренные статьей 6 настоящего Закона сведения и лицо подписывает составленный во время приема протокол, то этот протокол считается петицией и рассматривается в порядке, установленном настоящим Законом.
6. Петиция может подаваться как лично, так и через представителя.
7. Петиция подается государственным органам и органам местного самоуправления и должностным лицам, к правомочиям которых относятся выдвинутые петицией вопросы.
8. Петиции подаются предусмотренным главой 7 Конституции органам судебной власти по вопросам организации их деятельности, давать ответы по которым имеют право также аппараты органов судебной власти.
9. Направленные органам местного самоуправления вопросы, связанные с возвратом петиций, а также с отказом в рассмотрении петиции, решаются аппаратом муниципалитета.
10. Петиция не подлежит рассмотрению, если подавшее петицию лицо представило заявление о ее отзыве.
11. Коллективная петиция не подлежит рассмотрению, если заявление об отказе от коллективной петиции подано с согласия всех участников коллективной петиции. Если подавшие коллективную петицию лица отказались от коллективной петиции, за исключением одного лица, она перестает считаться коллективной и подлежит рассмотрению в качестве индивидуальной петиции.
12. Петиция подлежит рассмотрению независимо от заявления об отзыве петиции или отказе от коллективной петиции, если рассмотрение петиции имеет существенное значение с точки зрения защиты общественных интересов.
13. Заявление об отзыве петиции или отказе от коллективной петиции представляется в письменной форме.
Статья 6. Содержание петиции
1. Петиция должна содержать следующие сведения:
1) заглавие "Петиция";
2) в случае физического лица - имя, фамилию, адрес места жительства или регистрации, данные о средстве связи физического лица, подающего петицию;
3) в случае юридического лица - наименование, адрес места нахождения постоянно действующего органа, данные о средстве связи юридического лица;
4) в случае коллективной петиции - также подавшее петицию ответственное лицо, уполномоченное выступать от имени подавших петицию;
5) в случае подачи петиции через представителя - его имя, фамилию, адрес места жительства или регистрации, или деятельности, данные о средстве связи;
6) наименование государственного органа или органа местного самоуправления или имя должностного лица, которому адресована петиция;
7) предложение лица, подавшего петицию, а также его обоснование - при желании.
2. Петицию подписывает подавшее петицию лицо или его представитель. Петицию, поданную юридическим лицом, подписывает лицо, правомочное согласно уставу представлять юридическое лицо, или лицо, уполномоченное юридическим лицом в установленном законом порядке.
3. Коллективную петицию подписывают все лица, присоединившиеся к петиции.
4. Если петицию представляет представитель, то к петиции прилагается доверенность на представителя.
5. К петиции могут прилагаться документы и другие материалы, обосновывающие представленное предложение.
6. Если представленные в качестве петиции письмо, сообщение или предложение содержат заявление или жалобу, являющиеся основанием для возбуждения административного производства, то государственный орган или орган местного самоуправления или должностное лицо, которому адресована петиция, выделяет заявление или жалобу, являющиеся основанием для возбуждения административного производства, и дает им ход в порядке, установленном законом.
Статья 7. Регистрация и опубликование петиции
1. Петиция подлежит регистрации в день получения петиции в предусмотренном для этой цели регистрационном журнале. В регистрационном журнале указывается дата подачи петиции, имя подавшего петицию лица, в случае коллективной петиции - имя лица, указанного в качестве ответственного лица.
2. Анонимная петиция, а также петиция, в которой не указано какое-либо сведение об обратной связи, не подлежит регистрации и рассмотрению.
3. Коллективная петиция подлежит опубликованию на созданном для этой цели доступном в сети Интернет домене не позднее чем в течение двух дней, следующих за днем ее получения, если все участники коллективной петиции представили свое согласие на ее опубликование.
Статья 8. Возврат петиции
1. Если петиция не соответствует предъявляемым статьей 6 настоящего Закона требованиям к содержанию петиции, то подавшее петицию лицо в течение пяти рабочих дней уведомляется о необходимости ее исправления. Петиция подлежит возврату в случае, если петиция не приведена в соответствие с установленными требованиями в указанный срок.
2. Если петиция или ее часть не относятся к правомочиям государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц, которым она адресована, то петиция в течение пяти рабочих дней, следующих за днем ее получения, полностью или частично возвращается подавшему петицию лицу с разъяснением о том, какой орган правомочен по данному вопросу.
3. Если представленное в ходе индивидуального приема устное предложение полностью или частично не относится к правомочиям данного государственного органа и органа местного самоуправления и должностных лиц, которым оно адресовано, то предложение не фиксируется полностью или частично в качестве петиции, а представившему его лицу дается разъяснение о том, какой орган правомочен по данному вопросу.
Статья 9. Отказ в рассмотрении петиции
1. Государственные органы и органы местного самоуправления и должностные лица полностью или частично отказывают в рассмотрении петиции, если:
1) лицо представило повторную петицию;
2) указанный в петиции вопрос уже получил законодательное или иное регулирование;
3) имеется основание, установленное статьей 2 настоящего Закона;
4) представленное петицией требование подлежит решению в порядке гражданского, административного, уголовного или конституционного судопроизводства или законом предусмотрена иная процедура для разрешения такого требования, или
5) петиция представлена на иностранном языке, за исключением предусмотренных законом случаев.
2. При наличии оснований для отказа в рассмотрении петиции правомочный орган или должностное лицо в течение пяти рабочих дней после получения петиции выносит решение о полном или частичном отказе в рассмотрении петиции с направлением петиции, прилагаемых документов и решения лицу, подавшему петицию.
3. Решение об отказе в рассмотрении петиции должно быть обоснованным.
Статья 10. Срок представления ответа на петицию
1. Ответ на петицию представляется в течение одного месяца со дня получения петиции.
2. Правомочное должностное лицо может продлить срок представления ответа на петицию до одного месяца, уведомив об этом подавшее петицию лицо не менее чем за три рабочих дня до истечения срока, установленного частью 1 настоящей статьи.
3. Срок представления ответа на петицию может быть продлен, если:
1) имеется необходимость в дополнительном изучении, или
2) имеется не менее чем одна петиция по одному и тому же вопросу.
4. В отдельных случаях, когда для рассмотрения указанного в петиции вопроса сформирована отдельная комиссия или другая рабочая группа, петиция рассматривается и ответ на петицию представляется в течение срока действия комиссии или этой группы, но не более чем в течение шести месяцев.
Статья 11. Представление ответа на петицию
1. В случае невынесения решения об отказе в рассмотрении петиции надлежащий ответ на нее представляется в течение срока, предусмотренного настоящим Законом.
2. Ответ подписывается правомочным должностным лицом государственного органа или органа местного самоуправления.
3. Государственные органы и органы местного самоуправления и должностные лица направляют подавшему петицию лицу ответ на петицию не позднее чем на следующий рабочий день после его подготовки.
4. В случае подачи одним и тем же лицом или одними и теми же лицами нескольких петиций по одному и тому же вопросу правомочный орган или должностное лицо до представления ответа на него имеет право объединить их и представить один общий ответ, который направляется всем адресатам.
Статья 12. Особенности подачи и рассмотрения публичных петиций
1. В отношении подачи публичных петиций и представления ответа на них применяются установленные настоящим Законом общие правила - с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. Публичная петиция представляется на едином электронном портале посредством заполнения установленной формы.
3. Лицо, инициировавшее публичную петицию, считается главным инициатором. Присоединившиеся к публичной петиции лица считаются сторонниками петиции.
4. Главный инициатор указывает свои имя и фамилию, адрес, а также адрес электронной почты, а сторонники петиции - имя, фамилию и адрес электронной почты. Имя и данные о средстве связи главного инициатора публикуются вместе с петицией.
5. При отсутствии оснований для отклонения публичной петиции правомочный орган или должностное лицо в пятидневный срок публикует петицию на едином электронном портале.
6. Главный инициатор публичной петиции письменно уведомляется о решении об опубликовании петиции, отказе в рассмотрении петиции.
7. Лица могут присоединяться к публичной петиции в 30-дневный срок после опубликования петиции на едином электронном портале.
8. Срок представления ответа на публичную петицию исчисляется со дня, следующего за днем истечения срока, предусмотренного частью 7 настоящей статьи.
9. Форма подачи публичных петиций утверждается Правительством Республики Армения.
Статья 13. Особенности рассмотрения петиций, поданных в Национальное Собрание
1. Рассмотрение поданных в Национальное Собрание петиций осуществляется в порядке, установленном конституционным Законом Республики Армения "Регламент Национального Собрания".
Статья 14. Особенности рассмотрения петиций, поданных в Правительство
1. Поданные в Правительство петиции регистрирует, а в предусмотренных настоящим Законом случаях также публикует Аппарат Премьер-министра.
2. Аппарат Премьер-министра решает вопросы, связанные с возвратом петиций, отказом в рассмотрении петиции, а также уведомляет о решениях, принятых по петиции.
3. Если отсутствуют основания отказа в рассмотрении петиции, то Аппарат Премьер-министра после регистрации петиции перенаправляет ее в правомочное по указанному в петиции вопросу министерство. Если указанный в петиции вопрос не входит в правомочие какого-либо министерства, то рассмотрение петиции осуществляется комиссией Правительства по вопросам петиций, порядок формирования и деятельности которой устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 15. Обжалование принятых решений о петиции, действия (бездействия) государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц
1. Решения о возврате или об отказе в рассмотрении петиции, а также действия государственного органа и органа местного самоуправления и должностного лица подлежат обжалованию в административном или судебном порядке.
Статья 16. Уведомление о принятых решениях о петиции, направление ответа на петицию
1. Решения, предусмотренные статьей 15 настоящего Закона, а также ответ на петицию отправляются по почте по указанному в петиции адресу с уведомлением о вручении либо с вручением лично адресату под расписку, либо при представлении адресатом электронного или другого средства коммуникации - через это средство.
2. При коллективной петиции документы, предусмотренные частью 1 настоящей статьи, отправляются по адресу лица, указанного в петиции как ответственное лицо, а ответ публикуется также на едином электронном портале.
3. Государственный орган или орган местного самоуправления или должностное лицо публикует ответ на публичную петицию на едином электронном портале.
4. Документы по петиции, полученные электронным способом, направляются подавшему петицию лицу таким же способом.
Статья 17. Заключительная часть
2. С момента вступления в силу настоящего Закона признать утратившим силу Закон Республики Армения "О порядке рассмотрения предложений, заявлений и жалоб граждан" от 24 ноября 1999 года ЗР-24.
1. Статья 12 настоящего Закона вступает в силу с 1 января 2019 года.
2. Государственные органы и органы местного самоуправления и должностные лица до создания единого электронного портала для представления петиций на доступном в сети Интернет домене публикуют коллективные петиции на своих официальных сайтах. Органы местного самоуправления, не имеющие официального сайта, публикуют коллективные петиции на официальном сайте соответствующей областной администрации, а в муниципалитетах с населением до 1000 человек коллективные петиции размещаются также на отведенном для этой цели месте на территории, прилегающей к административному зданию муниципалитета.
3. Правительство Республики Армения принимает постановление, предусмотренное частью 3 статьи 14 настоящего Закона, и комиссия Правительства по вопросам петиций формируется в течение трех месяцев после вступления в силу настоящего Закона.