Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Oրենսգիրք) 17-րդ հոդվածի 4-րդ մասի «սույն օրենսգրքով» բառերը փոխարինել «օրենքով» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 162.1-ին հոդվածում`
1) 1-ին մասը «պատկանող» բառից հետո լրացնել «նյութական կամ» բառերով, իսկ «անձնական» բառից հետո` «գույքային կամ»բառերով.
«2. Անձը, իսկ նրա մահվան կամ անգործունակության դեպքում նրա ամուսինը, ծնողը, որդեգրողը, երեխան, որդեգրվածը, խնամակալը, հոգաբարձուն իրավունք ունեն դատական կարգով պահանջելու պատճառված ոչ նյութական վնասի հատուցում, եթե քրեական հետապնդման մարմինը կամ դատարանը հաստատել է, որ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ դրա պաշտոնատար անձի որոշման, գործողության կամ անգործության հետեւանքով խախտվել են այդ անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայով երաշխավորված հետեւյալ հիմնարար իրավունքները.
1) կյանքի իրավունքը.
2) խոշտանգման, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի չենթարկվելու իրավունքը.
3) անձնական ազատության եւ անձեռնմխելիության իրավունքը.
4) արդար դատաքննության իրավունքը.
5) անձնական եւ ընտանեկան կյանքը հարգելու, բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքը.
6) մտքի, խղճի եւ կրոնի ազատության, սեփական կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքը.
7) հավաքների եւ միավորման ազատության իրավունքը.
8) իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների իրավունքը.
9) սեփականության իրավունքը:».
3) 4-րդ մասի «կոնվենցիոն» բառը փոխարինել «հիմնարար» բառով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Ոչ իրավաչափ վարչարարության հետեւանքով պատճառված ոչ նյութական վնասը ենթակա է հատուցման «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 3. Oրենսգրքի 1087.2-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի «Կոնվենցիոն» բառը փոխարինել «Հիմնարար» բառով.
2) 1-ին մասի «Կոնվենցիոն» բառը փոխարինել «Հիմնարար» բառով.
3) 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Եթե սույն օրենսգրքի 162.1 հոդվածով սահմանված հիմնարար իրավունքը խախտվել է տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ դրա պաշտոնատար անձի կողմից, ապա ոչ նյութական վնասը հատուցվում է համապատասխան համայնքային բյուջեի միջոցների հաշվին:».
«7. Հատուցման չափը չի կարող գերազանցել՝
1) նվազագույն աշխատավարձի երեքհազարապատիկը՝ սույն օրենսգրքի 162.1 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով, ինչպես նաեւ նույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված իրավունքների խախտման պարագայում,
2) նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկը՝ սույն օրենսգրքի 162.1 հոդվածի 2-րդ մասի 3-9-րդ կետերով նախատեսված իրավունքների խախտման պարագայում:».
5) 9-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9. Ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջը դատարան կարող է ներկայացվել ինչպես սույն օրենսգրքի 162.1 հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված իրավունքի խախտումը հաստատելու պահանջի հետ՝ խախտման մասին անձին հայտնի դառնալու պահից մեկ տարվա ընթացքում, այնպես էլ այդ իրավունքի խախտումը հաստատող դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, իսկ քրեական հետապնդման մարմնի կողմից խախտումը հաստատվելու դեպքում՝ դրա մասին անձին հայտնի դառնալու պահից ոչ շուտ, քան երկու ամսվա, բայց ոչ, ուշ քան մեկ տարվա ընթացքում.».
6) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ մասով.
«10. Հայաստանի Հանրապետությունը կամ համայնքը, որը հատուցել է պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ դրա պաշտոնատար անձի որոշման, գործողության կամ անգործության հետեւանքով պատճառած վնասը, հետադարձ պահանջի (ռեգրեսի) իրավունք ունի այդ անձի նկատմամբ՝ իր վճարած հատուցման չափով: Հետադարձ պահանջ ներկայացնելու հիմք է հանդիսանում պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի պաշտոնատար անձի մեղքի առկայությունը:».

Статья 1. В части 4 статьи 17 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) слова “настоящим Кодексом” заменить словом “законом”.
Статья 2. В статье162.1 Кодекса:
1) часть 1 после слов “посягающему на” дополнить словами “материальные или”, а после слова “личные” – словами “имущественные или”;
“2. Лицо, а в случае его смерти или недeeспособности — его супруг, родитель, усыновитель, ребенок, усыновленный, опекун, попечитель имеют право потребовать в судебном порядке компенсацию причиненного нематериального вреда, если орган уголовного преследования или суд подтвердил, что вследствие решения, действия или бездействия государственного органа или органа местного самоуправления или его должностного лица нарушены, гарантированные Конституцией Республики Армения и Конвенцией
"О защите прав и основных свобод человека" следующие фундаментальные права этого лица:
1) право на жизнь;
2) право не подвергаться пыткам, бесчеловечному или унижающему обращению или наказанию;
3) право на личную свободу и неприкосновенность;
4) право на справедливое судебное разбирательство;
5) право на уважение личной и семейной жизни, неприкосновенность жилища;
6) право на свободу мысли, совести и религии, свободное выражение собственного мнения;
7) право на свободу собраний и объединения;
8) право на эффективные средства правовой защиты;
9) право собственности.”;
3) в части 4 слово “конвенциональных” заменить словом “фундаментальных”;
4) статью дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Нематериальный вред, причиненный вследствие неправомерного администрирования, подлежит компенсации в порядке, установленном Законом Республики Армения "Об основах администрирования и административном производстве".”.
Статья 3. В статье 1087.2 Кодекса:
1) в заглавии слово “конвенциональных” заменить словом “фундаментальных”;
2) в части 1 слово “конвенциональных” заменить словом “фундаментальных”;
3) часть 4 дополнить новым предложением следующего содержания: “Если фундаментальное право, установленное статьей 162.1 настоящего Кодекса нарушено органом местного самоуправления или его должностным лицом, то нематериальный вред компенсируется за счет средств соответствующего муниципального бюджета.”;
“7. Размер компенсации не может превышать:
1) трехтысячекратный размер минимальной заработной платы - при нарушении прав, предусмотренных пунктами 1 и 2 части 2 статьи 162.1 настоящего Кодекса, а также частью 3 той же статьи;
2) двухтысячекратный размер минимальной заработной платы - при нарушении прав, предусмотренных пунктами 3-9 части 2 статьи 162.1 настоящего Кодекса.”;
5) часть 9 изложить в следующей редакции:
“9. Требование о компенсации нематериального вреда может быть предъявлено в суд как вместе с требованием о подтверждении нарушения права, установленного частью 2 статьи 162.1 настоящего Кодекса в течение года с момента, когда лицу стало известно о нарушении, так и в течение шести месяцев после вступления в законную силу судебного акта, подтверждающего нарушение этого права, а в случае подтверждения нарушения органом уголовного преследования, - не ранее чем в течение двух месяцев и не позднее чем в течение одного года с момента, когда лицу стало известно об этом.”;
5) статью дополнить частью 10 следующего содержания:
“10. Республика Армения или муниципалитет, возместившие вред, причиненный вследствие решения, действия или бездействия государственного органа или органа местного самоуправления, или его должностного лица, имеет право обратного требования (регресса) к этому лицу в размере уплаченного им возмещения. Основанием для предъявления обратного требования является наличие вины должностного лица государственного органа или органа местного самоуправления.”.