«ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՌԵԳԻՍՏՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի սեպտեմբերի 24-ի թիվ ՀՕ-419-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետություններում բնակվող» բառերը փոխարինել «ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս 183 օրից ավելի ժամկետով բնակվելու նպատակով հյուպատոսական հաշվառման կանգնած» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ կետով.
«11) Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս 183 օրից ավելի ժամկետով բնակվելու նպատակով հյուպատոսական հաշվառման կանգնած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների վերաբերյալ:»:
«2. Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս 183 օրից ավելի ժամկետով բնակվելու նպատակով հյուպատոսական հաշվառման կանգնած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների մասին տվյալները համապատասխան դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոսական հիմնարկը կամ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը յոթնօրյա ժամկետում պաշտոնապես տեղեկացնում է կենտրոնական ռեգիստր վարող մարմնին:».
«3. Հյուպատոսական հաշվառման կանգնած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների տվյալները կենտրոնական ռեգիuտր վարող մարմնին տրամադրելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասի վերջին նախադասությունը «պահպանելով նրանց անհատական հաշվառման տվյալները» բառերից հետո լրացնել «եւ հաշվառելով հյուպատոսական հաշվառման հասցեով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «եւ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններում եւ հյուպատոսական ծառայություններում հյուպատոսական հաշվառման կանգնած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների» բառերը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОМ РЕГИСТРЕ НАСЕЛЕНИЯ”
В части 1 статьи 3 Закона Республики Армения “О Государственном регистре населения” от 24 сентября 2002 года, ЗР-419-Н(далее – Закон) слова “проживающих в иностранных государствах” заменить словами “состоящих на консульском учете в целях временного проживания за пределами территории Республики Армения на срок более 183 дней”.
Статья 2. Часть 1 статьи 6 Закона дополнить пунктом 11 следующего содержания:
“11) о гражданах Республики Армения, состоящих на консульском учете в целях временного проживания за пределами территории Республики Армения на срок более 183 дней.”.
“2. Соответствующее дипломатическое представительство или консульское учреждение либо Министерство иностранных дел Республики Армения в семидневный срок официально уведомляет орган, ведущий Центральный регистр, о данныхграждан Республики Армении, состоящих на консульскомучете с целью временного проживания за пределами территории Республики Армения на срок более 183 дней.”;
“3. Порядок предоставления данных граждан Республики Армения, состоящих на консульском учете, органу, ведущему Центральный регистр, устанавливается Правительством Республики Армения.”.
Статья 4. В последнем предложении части 3 статьи 8 Закона слова “сохраняя в местном регистре данные их персонального учета” заменить словами “с сохранением данных их персонального учета в местном регистре и постановкой на учет по адресу их консульского учета”.
Статья 5. В части 1 статьи 12 Закона исключить слова “, и граждан Республики Армения, состоящих на консульском учете в консульских службах и дипломатических представительствах Республики Армения”.