Գործում է ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու եւ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ 2010 թվականի ապրիլի 27-ի ՀՕ-55-Ն օրենքը չեղյալ ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքը
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 19-րդ հոդվածի 14-րդ կետում`
1) 14.2-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«14.2 յուրաքանչյուր վայրում մինչեւ 100 մեքենայացված շահումներով խաղերի սարքավորումների շահագործող շահումով խաղի կազմակերպման համար, այդ թվում`
| 14.2.1 | Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով մինչեւ 15 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան |
բազային տուրքի 150000-ապատիկի չափով |
| 14.2.2 | Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 15-ից մինչեւ 80 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան |
բազային տուրքի 90000-ապատիկի չափով |
| 14.2.4 | Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 80 (ներառյալ) կիլոմետրից ավելի հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան |
բազային տուրքի 50000-ապատիկի չափով». |
2) 14.3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
3) «14.3 յուրաքանչյուր վայրում մինչեւ 40 խաղասեղան շահագործող խաղատան կազմակերպման համար, այդ թվում`
| 14.3.1 | Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով մինչեւ 15 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան |
բազային տուրքի 1200000-ապատիկի չափով |
| 14.3.2 | Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 15-ից մինչեւ 80 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան |
բազային տուրքի 700000-ապատիկի չափով |
| 14.3.3 | Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 80 (ներառյալ) կիլոմետրից ավելի հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան |
բազային տուրքի 400000-ապատիկի չափով»: |
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Յուրաքանչյուր վայրում շահումով խաղերի կազմակերպիչների կողմից 100 եւ ավելի շահումով մեքենայացված խաղերի սարքավորումներ շահագործելու դեպքում նրանց կողմից վճարվող տարեկան պետական տուրքը սահմանվում է ըստ Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով հեռավորության վրա գտնվելու` համապատասխանաբար` սույն հոդվածի 14-րդ կետի 14.2-րդ ենթակետի 14.2.1-14.2.3-րդ ենթակետերով սահմանված տարեկան պետական տուրքերի 1.3-ապատիկը: Յուրաքանչյուր վայրում խաղատների կողմից 40 եւ ավելի խաղասեղան շահագործելու դեպքում նրանց կողմից վճարվող տարեկան պետական տուրքը սահմանվում է ըստ Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով հեռավորության վրա գտնվելու` համապատասխանաբար` սույն հոդվածի 14-րդ կետի 14.3-րդ ենթակետի 14.3.1-14.3.3-րդ ենթակետերով սահմանված տարեկան պետական տուրքերի 1.3-ապատիկը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Օրենքի 19-րդ հոդվածի 14-րդ կետի 14.2-րդ ենթակետի 14.2.1-14.2.3-րդ ենթակետերով, ինչպես նաեւ 14-րդ կետի 14.3-րդ ենթակետի 14.3.1-14.3.3-րդ ենթակետերով սահմանված պետական տուրքի տարեկան գումարի մեկ քառորդ մասը պետական բյուջե է վճարվում յուրաքանչյուր եռամսյակ` մինչեւ տվյալ եռամսյակի սկզբին նախորդող ամսվա 25-ը ներառյալ:»:

Статья 1. В пункте 14 статьи 19 Закона Республики Армения ”О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР – 186 (далее – Закон):
1) подпункт 14.2 изложить в следующей редакции:
”14.2 за организацию в каждом месте игры с выигрышем с эксплуатацией до 100 механизированных устройств игр с выигрышем, в том числе:
14.2.1 на территориях, находящихся на расстоянии до 15 километров по прямой от административных границ города Еревана, - ежегодно 14.2.2 на территориях, находящихся на расстоянии от 15 до 80 километров по прямой от административных границ города Еревана, – ежегодно 14.2.4 на территориях, находящихся на расстоянии более 80 километров (включительно) по прямой от административных границ города Еревана, – ежегодно | в 150000-кратном размере базовой пошлины в 90000-кратном размере базовой пошлины
2) подпункт 14.3 изложить в следующей редакции:
”14.3 за организацию в каждом месте игорного дома, эксплуатирующего до 40 игорных столов, в том числе:
14.3.1 на территориях, находящихся на расстоянии до 15 километров по прямой от административных границ города Еревана, - ежегодно 14.3.2 на территориях, находящихся на расстоянии от 15 до 80 километров по прямой от административных границ города Еревана, – ежегодно | в 1200000-кратном размере базовой пошлины
”При эксплуатации организаторами игр с выигрышем в каждом месте 100 и более устройств механизированных игр с выигрышем уплачиваемая ими годовая государственная пошлина устанавливается в 1,3-кратном размере годовой государственной пошлины, установленной подпунктами 14.2.1 – 14.2.3 подпункта 14.2 пункта 14 настоящей статьи, соответственно расстоянию их нахождения по прямой от административных границ города Еревана. При эксплуатации игорными домами в каждом месте 40 и более игровых столов уплачиваемая ими годовая государственная пошлина устанавливается в 1,3-кратном размере годовой государственной пошлины, установленной подпунктами 14.3.1.– 14.3.3 подпункта 14.3 пункта 14 настоящей статьи, соответственно расстоянию их нахождения по прямой от административных границ города Еревана.”.
Статья 3. Статью 32 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
”Одна четвертая часть суммы годовой государственной пошлины, установленной подпунктами 14.2.1 – 14.2.3 подпункта 14.2 пункта 14, а также подпунктами 14.3.1 – 14.3.3 подпункта 14.3 пункта 14 статьи 19 Закона, уплачивается в государственный бюджет каждый квартал - включительно до 25 числа месяца, предшествующего началу данного квартала.”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2013 года.