ՊԵՏԱԿԱՆ ՍՈՒՐՀԱՆԴԱԿԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԱՍԻՆ
- Գլուխ 4. Սուրհանդակային կապի մարմնի զինծառայողների կողմից Ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների ու զենքի կիրառումը: Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցների պատասխանատվությունը
- Գլուխ 5. Սուրհանդակային կապի մարմնի ֆինանսական եւ նյութատեխնիկական ապահովումը
- Գլուխ 6. Եզրափակիչ դրույթ
Հոդված 1. Սույն օրենքի հիմնական հասկացությունները
թղթակցություն` պետական եւ ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ պարունակող փաթեթներ, ծանրոցներ, նամակահակեր, ինչպես նաեւ այլ ծառայողական (այդ թվում` ոչ գաղտնի) առաքանիներ, որոնք, սույն օրենքի համաձայն, ենթակա են առաքման.
սուրհանդակային կապ` մեթոդների ու միջոցների ամբողջություն, որն ապահովում է սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում նշված անձանց եւ պետական մարմինների թղթակցության օպերատիվ առաքումն ու երաշխիքային պահպանվածությունը.
սուրհանդակային կապի մարմին` սույն օրենքով սահմանված կարգով սուրհանդակային կապի բնագավառում գործունեություն իրականացնող մարմին.
սուրհանդակային երթուղի` թղթակցության առաքման համար սահմանված սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակցի ընթացուղին.
սուրհանդակային կապի ծառայությունների մատուցում` թղթակցության (բացա՟ռությամբ դիվանագիտական փոստի) ընդունման, մշակման, պահպանման, փոխադրման եւ հանձնման հետ կապված գործունեություն:
Հոդված 2. Սուրհանդակային կապի մարմինը
1. Սուրհանդակային կապն ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմնի համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումը (այսուհետ` սուրհանդակային կապի մարմին):
Հոդված 3. Սուրհանդակային կապի մարմնի գործունեության իրավական հիմքը
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի գործունեությունը կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով, սույն օրենքով, «Ազգային անվտանգու՟թյան մարմինների մասին», «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով, այլ օրենքներով եւ իրավական ակտերով:
Հոդված 4. Սուրհանդակային կապի մարմնի խնդիրները
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի խնդիրներն են`
1) սուրհանդակային կապի ծառայությունների մատուցումը`
ա. Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին եւ նրա աշխատակազմին,
բ. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին,
գ. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը,
դ. Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին,
ե. Հայաստանի Հանրապետության նախարարություններին,
զ. Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության մարմիններին,
է. Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությանը,
ը. Հայաստանի Հանրապետության օրենքով ստեղծված մշտական գործող հանձնաժողովներին, խորհուրդներին,
թ. Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկին,
ժ. Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման այլ մարմիններին,
ժա. Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման մարմիններին,
ժբ. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված զորամասերին (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության զորամասերի),
ժգ. Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Անկախ Պետությունների Համագործակցության երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչություններին.
2) Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված արտասահմանյան պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչություններին եւ հյուպատոսական հիմնարկներին ուղղված թղթակցության առաքումը:
2. Սուրհանդակային կապի ծառայությունների մատուցումը սուրհանդակային կապի մարմնի կողմից ապահովվում է միայն սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված անձանց եւ պետական մարմինների, ինչպես նաեւ դրանց ինքնուրույն կառուցվածքային (առանձնացված) ստորաբաժանումների միջեւ եւ Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանափակվում է մարզկենտրոններով եւ Երեւան քաղաքով:
Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված անձանց եւ պետական մարմինների թղթակցությունն անձեռնմխելի է եւ ենթակա չէ զննության:
3. Սուրհանդակային կապի ծառայություններից օգտվող մարմինները պարտավոր են իրենց իրավասության սահմաններում աջակցել թղթակցության օպերատիվ առաքման կազմակերպմանը, թղթակցության երաշխիքային պահպանվածության պայմանների ապահովմանը, ինչպես նաեւ օգնություն ցուցաբերել սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցներին թղթակցության փոխադրման պարտականությունները կատարելիս:
Հոդված 5. Սուրհանդակային կապի մարմնի գործունեության սկզբունքները
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի գործունեությունն իրականացվում է հետեւյալ սկզբունքներով.
1) օրինականության.
2) մարդու եւ քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, պատիվն ու արժանապատվությունը հարգելու.
3) պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի, ինչպես նաեւ օրենքով պաշտպանվող այլ տեղեկությունների պահպանության.
4) թղթակցության առաքման օպերատիվության եւ երաշխիքային պահպանվածության:
Հոդված 6. Թղթակցության ընդունման եւ առաքման կարգը, առավելագույն չափաքանակները
1. Թղթակցության ընդունման եւ առաքման կարգը, առավելագույն չափաքանակները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՍՈՒՐՀԱՆԴԱԿԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԱՐՄՆԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 7. Սուրհանդակային կապի մարմնի իրավունքները
1. Սուրհանդակային կապի մարմինն իրավունք ունի`
1) թղթակցությունը եւ այն ուղեկցող աշխատակիցներին փոխադրելու գործող օդային, երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային երթուղիներով.
2) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով օգտագործելու հատուկ տրանսպորտային միջոցներ.
3) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով համագործակցելու կապի բնագավառում գործունեություն իրականացնող մարմինների հետ:
Հոդված 8. Սուրհանդակային կապի մարմնի պարտականությունները
1. Սուրհանդակային կապի մարմինը պարտավոր է`
1) սուրհանդակային կապի ծառայություններ մատուցել սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում նշված անձանց եւ պետական մարմիններին.
2) ապահովել մշտապես գործող սուրհանդակային երթուղիների ցանցի, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նաեւ հատուկ սուրհանդակային երթուղիների միջոցով թղթակցության օպերատիվ առաքումը.
3) իրականացնել միջոցառումներ առաքվող թղթակցության պահպանման ուղղությամբ` ընդհուպ դրա ոչնչացումը, եթե բացակայում է պահպանությունն ապահովելու հնարավորությունը.
4) իր գործունեության ընթացքում կազմակերպել ու ապահովել պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի, ինչպես նաեւ օրենքով պաշտպանվող այլ տեղեկությունների պահպանությունը.
5) ապահովել սուրհանդակային կապի համակարգի մոբիլիզացիոն պատրաստ՟վածությունը` ռազմական դրության ժամանակ եւ արտակարգ իրավիճակներում գործելու համար.
6) Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության բնագավառում, լիազորված պետական կառավարման մարմնի իրավական ակտերի համաձայն, ապահովել սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցների մասնագիտական պատրաստությունը՝ անցկացնելով համապատասխան պարապմունքներ նրանց հետ:
ՍՈՒՐՀԱՆԴԱԿԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԱՐՄՆԻ ՈՒԺԵՐԸ ԵՎ ՄԻՋՈՑՆԵՐԸ
Հոդված 9. Ծառայությունը սուրհանդակային կապի մարմնում
1. Ծառայությունը սուրհանդակային կապի մարմնում կարգավորվում է «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական ակտերով:
2. Սուրհանդակային կապի մարմնում պայմանագրային կարգով սպասարկման աշխատանքներ իրականացնող անձանց գործունեությունը կանոնակարգվում է Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսդրությամբ:
Հոդված 10. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցների իրավական պաշտպանությունը եւ սոցիալական պաշտպանվածությունը
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցները ծառայողական պարտականությունները կատարելիս գտնվում են պետության պաշտպանության ներքո:
2. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցների ծառայողական պարտականությունների կատարմանը խոչընդոտելը, ծառայողական պարտականությունները կատարող աշխատակցին դիմադրելը, պատվին ու արժանապատվությանը վիրավորանք հասցնելը, բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքն առաջացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
3. Ծառայողական պարտականությունների հետ կապված` սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակցի եւ նրա ընտանիքի անդամների կյանքի ու առողջության, պատվի, արժանապատվության եւ գույքի պաշտպանությունը հանցավոր ոտնձգություններից կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
4. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցների` Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս գործուղվելու հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով, օրենքներով եւ այլ իրավական ակտերով:
5. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցների եւ նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական պաշտպանվածությունն իրականացվում է «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական ակտերով` ազգային անվտանգության մարմինների աշխատակիցների համար սահմանված կարգով:
Հոդված 11. Սուրհանդակային կապի մարմնի տեխնիկական միջոցները
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցները թղթակցության առաքման ժամանակ երաշխիքային պահպանվածությունն ու օպերատիվությունն ապահովելու համար իրենց իրավասության սահմաններում օգտագործում են կապի տեխնիկական միջոցներ: Նշված տեխնիկական միջոցների կիրառումը չպետք է սպառնալիք դառնա մարդկանց կյանքին եւ առողջությանը, ինչպես նաեւ վնաս պատճառի շրջակա միջավայրին:
ՍՈՒՐՀԱՆԴԱԿԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԱՐՄՆԻ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ՈՒԺԻ, ՀԱՏՈՒԿ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՈՒ ԶԵՆՔԻ ԿԻՐԱՌՈՒՄԸ: ՍՈՒՐՀԱՆԴԱԿԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԱՐՄՆԻ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 12. Ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների ու զենքի կիրառման պայմանները
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի զինծառայողներին թույլատրվում է կրել եւ պահել հաշվեցուցակային զենք ու հատուկ միջոցներ: Նրանք իրավունք ունեն օրենքով նախատեսված դեպքերում եւ կարգով կիրառելու ֆիզիկական ուժ, այդ թվում` ձեռնամարտի հնարքներ, ինչպես նաեւ զենք ու հատուկ միջոցներ:
2. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցը ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների ու զենքի կիրառման յուրաքանչյուր դեպքի մասին պարտավոր է կիրառման պահից սկսած` 24 ժամվա ընթացքում, գրավոր զեկուցել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմնի ղեկավարին:
Հոդված 13. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցների պատասխանատվությունը
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի աշխատակիցներն իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ ձեւով կատարելու համար ենթարկվում են պատասխանատվու՟թյան Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
ՍՈՒՐՀԱՆԴԱԿԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԱՐՄՆԻ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԵՎ ՆՅՈՒԹԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄԸ
Հոդված 14. Սուրհանդակային կապի մարմնի ֆինանսական եւ նյութատեխնիկական ապահովումը
1. Սուրհանդակային կապի մարմնի ֆինանսավորումը եւ նյութատեխնիկական ապահովումը կատարվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի եւ օրենսդրությամբ սահմանված այլ միջոցների հաշվին:
2. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում նշված պետական մարմինների վարչական շենքերում սուրհանդակային կապի մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումները կամ աշխատակիցներին տեղաբաշխելիս վերջիններիս նյութատեխնիկական ապահովումն իրականացվում է այդ մարմինների միջոցների հաշվին:

О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ
Настоящий Закон устанавливает принципы организации государственной фельдъегерской связи (далее - фельдъегерская связь), права и обязанности, силы и средства осуществляющего ее органа, регулирует другие отношения, связанные с деятельностью этого органа.
ГЛАВА 2. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ
ГЛАВА 3. СИЛЫ И СРЕДСТВА ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ
ГЛАВА 4. ПРИМЕНЕНИЕ ВОЕННОСЛУЖАЩИМИ ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ ФИЗИЧЕСКОЙ СИЛЫ, СПЕЦИАЛЬНЫХ СРЕДСТВ И ОРУЖИЯ. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СОТРУДНИКОВ ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ
ГЛАВА 5. ФИНАНСОВОЕ И МАТЕРИАЛЬНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ
Статья 1. Основные понятия настоящего Закона
1. В настоящем Законе используют следующие основные понятия:
корреспонденция – пакеты, багаж, тюки, содержащие сведения, составляющие государственную и служебную тайну, а также другие служебные (в том числе и несекретные) отправления, которые подлежат доставке согласно настоящему Закону;
фельдъегерская связь – совокупность методов и средств, которая обеспечивает оперативную доставку и гарантированную сохранность корреспонденции лиц и государственных органов, указанных в части 1 статьи 4 настоящего Закона;
орган фельдъегерской связи – орган, осуществляющий деятельность в области фельдъегерской связи в порядке, установленном настоящим Законом;
фельдъегерский маршрут – установленный для доставки корреспонденции маршрут следования сотрудника органа фельдъегерской связи;
оказание услуг фельдъегерской связи – деятельность, связанная с приемом, обработкой, хранением, перевозкой и передачей корреспонденции (за исключением дипломатической почты).
Статья 2. Орган фельдъегерской связи
1. Фельдъегерскую связь обеспечивает соответствующее структурное подразделение органа государственного управления, уполномоченного в области национальной безопасности Республики Армения (далее - орган фельдъегерской связи).
Статья 3. Правовая основа деятельности органа фельдъегерской связи
Статья 4. Задачи органа фельдъегерской связи
1. К задачам органа фельдъегерской связи относятся:
1) оказание услуг фельдъегерской связи:
а) Президенту Республики Армения и его аппарату,
б) Национальному собранию Республики Армения,
в) Правительству Республики Армения,
г) Премьер-министру Республики Армения,
д) министерствам Республики Армения,
е) органам судебной власти Республики Армения,
ж) Генеральной прокуратуре Республики Армения,
з) постоянно действующим комиссиям, советам, созданным согласно закону Республики Армения,
и) Центральному банку Республики Армения,
к) другим органам государственного управления Республики Армения,
л) органам территориального управления Республики Армения,
м) воинским частям, дислоцированным на территории Республики Армения (за исключением воинских частей Министерства обороны Республики Армения),
н) аккредитованным в Республике Армения дипломатическим представительствам стран Содружества Независимых Государств;
2) доставка корреспонденции, направленной аккредитованным в Республике Армения дипломатическим представительствам и консульским учреждениям иностранных государств.
2. Оказание услуг фельдъегерской связи обеспечивается органом фельдъегерской связи только лицам и государственн?м органам, указанным в части 1 настоящей статьи, а также их самостоятельным структурным (выделенным) подразделениям и ограничивается в Республике Армения областными центрами и городом Ереваном. Корреспонденция лиц и государственных органов, указанных в части 1 настоящей статьи, является неприкосновенной и не подлежит досмотру.
3. Органы, пользующиеся услугами фельдъегерской связи, обязаны оказывать в пределах своих полномочий содействие в организации оперативной доставки корреспонденции, обеспечении условий гарантированной сохранности корреспонденции, а также помощь сотрудникам органа фельдъегерской связи при исполнении ими обязанностей по перевозке корреспонденции.
Статья 5. Принципы деятельности органа фельдъегерской связи
1. Деятельность органа фельдъегерской связи осуществляется на следующих принципах:
2) уважения прав и свобод, чести и достоинства человека и гражданина;
3) охраны государственной и служебной тайны, а также иных охраняемых законом сведений;
4) оперативности доставки и гарантированной сохранности корреспонденции.
Статья 6. Порядок приема и доставки, предельные нормы корреспонденции
Статья 7. Права органа фельдъегерской связи
1. Орган фельдъегерской связи имеет право:
1) перевозить коореспонденцию и сопровождающих ее сотрудников по действующим воздушным, железнодорожным и автомобильным маршрутам;
2) использовать в установленном законодательством Республики Армения порядке специальные транспортные средства;
3) сотрудничать в установленном законодательством Республики Армения порядке с органами, осуществляющими деятельность в области связи.
Статья 8. Обязанности органа фельдъегерской связи
1. Орган фельдъегерской связи обязан:
1) оказывать услуги фельдъегерской связи лицам и государственным органам, указанным в части 1 статьи 4 настоящего Закона;
2) обеспечивать оперативную доставку корреспонденции посредством постоянно действующей сети фельдъегерских маршрутов, а при необходимости и специальных фельдъегерских маршрутов:
3) осуществлять мероприятия по охране доставляемой корреспонденции, вплоть до ее уничтожения, когда отсутствует возможность обеспечения ее сохранности;
4) организовывать и обеспечивать в своей деятельности сохранность государственной и служебной тайны, а также иных охраняемых законом сведений;
5) обеспечивать мобилизационную готовность системы фельдъегерской связи для действия во время военного положения и в чрезвычайных ситуациях;
6) обеспечивать согласно правовым актам уполномоченного органа государственного управления в области национальноой безопасности Республики Армения профессиональную подготовку сотрудников органа фельдъегерской связи с проведением с ними соответствующих занятий.
Статья 9. Служба в органе фельдъегерской связи
1. Служба в органе фельдъегерской связи регулируется Законом Республики Армения ,,О службе в органах национальной безопасности", иными законами и правовыми актами.
2. Деятельность лиц, осуществляющих в органе фельдъегерской связи работу по обслуживанию в договорном порядке, регламентируется трудовым законодательством Республики Армения.
Статья 10. Правовая и социальная защищита сотрудников органа фельдъегерской связи
2. Воспрепятствование исполнению сотрудниками органа фельдъегерской связи своих служебных обязанностей, сопротивление сотруднику, исполняющему служебные обязанности, оскорбление его чести и достоинства, применение или угроза применения в его отношении насилия влекут ответственность, установленную законом Республики Армения.
3. Защита жизни и здоровья, чести и достоинства и имущества сотрудника органа фельдъегерской связи и членов его семьи от преступных посягательств в связи с исполнением ими служебных обязанностей осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
4. Отношения, связанные с командированием сотрудников органа фельдъегерской связи за пределы границ Республики Армения, регулируются международными договорами, законами и иными правовыми актами Республики Армения.
5. Социальная защита сотрудников органа фельдъегерской связи и членов их семей осуществляется согласно Закону Республики Армения ,,О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей", иным законам и правовым актам в порядке, установленном для сотрудников органов национальной безопасности.
Статья 11. Техническте средства органа фельдъегерской связи
ПРИМЕНЕНИЕ ВОЕННОСЛУЖАЩИМИ ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ ФИЗИЧЕСКОЙ СИЛЫ,
СПЕЦИАЛЬНЫХ СРЕДСТВ И ОРУЖИЯ. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СОТРУДНИКОВ ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ
Статья 12. Условия применения физической силы, специальных средств и оружия
2. О каждом случае применения физической силы, специальных средств и оружия сотрудник органа фельдъегерской связи в течение 24 часов с момента их применения обязан представить письменный рапорт руководителю уполномоченного органа государственного управления в области национальноой безопасности Республики Армения.
Статья 13. Ответственность сотрудников органа фельдъегерской связи
ФИНАНСОВОЕ И МАТЕРИАЛЬНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ОРГАНА ФЕЛЬДЪЕГЕРСКОЙ СВЯЗИ
Статья 14. Финансовое и материально-техническое обеспечение органа фельдъегерской связи
2. При размещении в административных зданиях государственных органов, указанных в части 1 статьи 4 настоящего Закона, структурных подразделений или сотрудников органа фельдъегерской связи материально-техническое обеспечение последних осуществляется за счет этих органов.