ա) «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«ա) առեւտրի իրականացման վայրերից դուրս գտնվող` Երեւան քաղաքում` 7 քառակուսի մետր, այլ վայրերում` 10 քառակուսի մետր առեւտրական տարածքը չգերազանցող խանութների, կրպակների (տաղավարների) եւ այլ վաճառատեղերի միջոցով առեւտրական գործունեությունը (այսուհետ՝ խանութների, կրպակների (տաղավարների) առեւտրական գործունեություն).».
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ա1 » ենթակետով՝
«ա1 ) առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րե՟րում գտնվող` Երեւան քա՟ղա՟քում` 7 քա՟ռա՟կու՟սի մետր, այլ վայ՟րե՟րում` 10 քա՟ռա՟կու՟սի մետր առեւտրա՟կան տա՟րած՟քը չգե՟րա՟զան՟ցող տաղավարների, կրպակ՟նե՟րի մի՟ջո՟ցով առեւտրա՟կան գոր՟ծու՟նեութ՟յու՟նը (այսուհետ՝ առեւտրի իրականացման վայրերում առեւտրական գործունեություն).»:
Հոդված 2. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասը ««բ» ենթակետերով,» բառերից հետո լրացնել «251 հոդվածի 2-րդ մասի «ա» ենթակետով, » բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «3-րդ կետի «ա» ենթակետով» բառերից հետո լրացնել «, 251 հոդվածի 2-րդ մասի «ա» ենթակետով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասը «3-րդ կետի «ա» ենթակետով,» բառերից հետո լրացնել «251 հոդվածի 2-րդ մասի «ա» ենթակետով,» բառերով:
Հոդ՟ված 5. Օրենքի 20-րդ հոդվածում «Երեւան քա՟ղա՟քում առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րե՟րից դուրս գտնվող՝ 7 քա՟ռա՟կու՟սի մետր, այլ վայ՟րե՟րում առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րե՟րից դուրս գտնվող՝ 10 քա՟ռա՟կու՟սի մետր առեւտրա՟կան տա՟րած՟քը չգե՟րա՟զան՟ցող կրպակ՟նե՟րի» բառերը փոխարինել «Երեւան քա՟ղա՟քում գտնվող՝ 7 քա՟ռա՟կու՟սի մետր, այլ վայ՟րե՟րում՝ 10 քա՟ռա՟կու՟սի մետր առեւտրա՟կան տա՟րած՟քը չգե՟րա՟զան՟ցող կրպակ՟նե՟րի եւ տաղավարների» բառերով:
Հոդված 6 . Օրենքի 21-րդ հոդվածի «գ» ենթակետը «կրպակների (տաղավարների)» բառերից հետո լրացնել «եւ այլ վաճառատեղերի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 22-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին մասի «30 քառակուսի մետր» բառերը փոխարինել «Երեւան քաղաքում` 7 քառակուսի մետր, այլ վայրերում` 10 քառակուսի մետր» բառերով.
բ) 2-րդ մասի «30 քառակուսի մետրից» բառերը փոխարինել «Երեւան քաղաքում` 7 քառակուսի մետրից, այլ վայրերում` 10 քառակուսի մետրից» բառերով.
գ) 3-րդ մասի «ա» ենթակետի «310» թիվը փոխարինել «1200,0» թվով, իսկ «չափը» բառից հետո լրացնել «, ընդ որում, նշված չափը վերաբերում է հարկ վճարողի բոլոր կրպակների, տաղավարների եւ այլ վաճառատեղերի միջոցով իրականացվող գործունեությունից ստացված շրջանառության ընդհանուր գումարին» բառերով.
դ) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ» ենթակետով՝
«զ) առեւտրի իրականացման վայրերում առեւտրական գործունեության վրա, բացառությամբ սույն օրենքի 21 հոդվածի»:
Հոդված 8. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21 -րդ գլխով:
«ԳԼՈՒԽ 21 . ԱՌԵՎՏՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՎԱՅՐՈՒՄ ԱՌԵՎՏՐԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱՍՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐԸ
Հոդ՟ված 251 . Առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում առեւտրական գոր՟ծու՟նեութ՟յան հա՟մար հաս՟տա՟տագր՟ված վճար վճա՟րող՟նե՟րը
1. Վճա՟րող՟ներ են հա՟մար՟վում առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րե՟րում գտնվող` Երեւան քա՟ղա՟քում՝ 7 քա՟ռա՟կու՟սի մետր, այլ վայ՟րե՟րում` 10 քա՟ռա՟կու՟սի մետր առեւտրա՟կան տա՟րած՟քը չգե՟րա՟զան՟ցող տաղավարների, կրպակ՟նե՟րի եւ այլ վաճառատեղերի (բացառությամբ խանութների) մի՟ջո՟ցով առեւտրա՟կան գոր՟ծու՟նեութ՟յուն իրականացնող իրավաբանական անձինք եւ անհատ ձեռնարկատերերը:
2. Սույն գլխի դրույթ՟նե՟րի գոր՟ծո՟ղութ՟յու՟նը չի տա՟րած՟վում՝
ա) այն հարկ վճա՟րող՟նե՟րի վրա, ո՟րոնց կող՟մից ե՟ռամս՟յա՟կի ըն՟թաց՟քում (ան՟կախ գոր՟ծու՟նեութ՟յան իրա՟կա՟նաց՟ման օ՟րե՟րի թվից) առեւտրա՟կան տա՟րած՟քի 1 քա՟ռա՟կու՟սի մետ՟րի հաշ՟վով ապ՟րան՟քաշր՟ջա՟նա՟ռութ՟յան ծա՟վա՟լը գե՟րա՟զան՟ցում է 1200,0 հա՟զար դրա՟մը (սահ՟մա՟նա՟յին չա՟փը), իսկ ոսկերչական արտադրատեսակների վաճառք իրականացնողների համար` 2500,0 հա՟զար դրա՟մը (սահ՟մա՟նա՟յին չա՟փը), ընդ որում, նշված չափը վերաբերում է հարկ վճարողի բոլոր կրպակների, տաղավարների եւ այլ վաճառատեղերի միջոցով իրականացվող գործունեությունից ստացված շրջանառության ընդհանուր գումարին.
բ) սե՟փա՟կան ար՟տադ՟րութ՟յան ար՟տադ՟րանքն ինք՟նու՟րույ՟նա՟բար իրաց՟նող հարկ վճա՟րող՟նե՟րի վրա՝ գոր՟ծու՟նեութ՟յան այդ մա՟սով.
գ) առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում գյուղատնտեսական արտադրանքի վաճառք ի՟րա՟կա՟նաց՟նող քաղաքացիների վրա.
դ) առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող գործածության մեջ եղած անձնական օգտագործման իրեր վաճառող քաղաքացիների վրա:
Հոդ՟ված 252 . Առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում առեւտրա՟կան գոր՟ծու՟նեութ՟յան հա՟մար հաս՟տա՟տագր՟ված վճա՟րի չա՟փը
Առեւտրի իրականացման վայրում առեւտրական գործունեության համար հաստատագրված վճարը հաշվարկվում է յու՟րա՟քանչ՟յուր ամս՟վա հա՟մար՝ ելակետային տվյալի եւ ուղ՟ղիչ գոր՟ծակ՟ցի ար՟տադր՟յա՟լի 660-ապատիկի չափով` դրամական արտահայտությամբ:
Հոդ՟ված 253 . Առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում առեւտրա՟կան գոր՟ծու՟նեութ՟յան հա՟մար հաս՟տա՟տագր՟ված վճա՟րի ելակետային տվյալը
Առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում առեւտրա՟կան գործու՟նեութ՟յան հա՟մար հաս՟տա՟տագր՟ված վճա՟րի ելակետային տվյալ է համարվում առեւտրական տարածքը՝ ար՟տա՟հայտ՟ված քա՟ռա՟կու՟սի մետ՟րով:
Հոդված 254 . Առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում առեւտրա՟կան գոր՟ծու՟նեութ՟յան համար հաս՟տա՟տագր՟ված վճա՟րի հաշ՟վարկ՟ման ուղ՟ղիչ գոր՟ծա՟կից՟նե՟րը
Առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում առեւտրա՟կան գոր՟ծու՟նեութ՟յան համար հաս՟տա՟տագր՟ված վճա՟րի հաշ՟վարկ՟ման հա՟մար ուղ՟ղիչ գոր՟ծա՟կից՟ներն են՝
| Երեւան քաղաքի համար՝ |
2,75. |
| մարզկենտրոնների, Աբովյան, Վաղարշապատ քաղաքների համար` |
1,2. |
| մարզերի համար (բացի մարզկենտրոններից, Երեւան, Աբովյան եւ Վաղարշապատ քաղաքներից)` |
1,0. |
| աղետի գոտու, հեռավոր եւ սահմանամերձ բնակավայրերի համար` | 0,5:»: |
Հոդված 9. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Վճա՟րող՟ներն առեւտրի ի՟րա՟կա՟նաց՟ման վայ՟րում առեւտրա՟կան գոր՟ծու՟նեութ՟յուն ի՟րա՟կա՟նաց՟նող՟նե՟րին տա՟րածք՟ներ (վաճառատե՟ղեր) տրա՟մադ՟րե՟լիս օրենքով սահմանված կարգով կնքում են համապատասխան գրավոր պայմանագիր, որում նշվում են նաեւ`
ա) առեւտրի իրականացման վայրի կազմակերպչի անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձեւը, անհատ ձեռնարկատիրոջ անունը, ազգանունը, նրանց պետական գրանցման համարը եւ ամսաթիվը, հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ-ն).
բ) առեւտրի իրականացման վայրում առեւտրական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձեւը, անհատ ձեռնարկատիրոջ անունը, ազգանունը, նրանց պետական գրանցման համարը եւ ամսաթիվը, ՀՎՀՀ-ն.
գ) առեւտրի իրականացման վայրում առեւտրական գործունեության իրականացման ժամանակահատվածը (ոչ ամբողջ ամսվա համար` նշելով օրերը եւ դրանց թիվը).
դ) վաճառատեղի հերթական համարը եւ հատկացվող տարածքի մակերեսը (մ2).
ե) մեկ քառակուսի մետրի հաշվով գանձվող վճարի չափը.
զ) պայմանագրի կնքման եւ գործողության ժամկետները:»:
Հոդված 10. Օրենքի 97-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 97. Հաստատագրված վճարի չափի ինդեքսավորումը
2008 թվականի հուլիսի 1-ից յուրաքանչյուր երեք տարի ժամկետի համար սույն օրենքի համապատասխան հաշվարկված հաստատագրված վճարի ամսական չափը եւ սահմանային չափերը ճշգրտվում են (ավելացվում կամ նվազեցվում են)` ելնելով նախորդ երեք տարիների ընթացքում արձանագրված սպառողական գների ինդեքսից, որը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նշված ժամկետից առնվազն երեք ամիս առաջ կներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով:»:
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող քառասունհինգերորդ օրվանից:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից հետո՝ քսան օրվա ընթացքում, օրենքի 7-րդ հոդվածի «ա», «ա1» ենթակետերով նախատեսված գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձինք եւ անհատ ձեռնարկատերերը պարտավոր են իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեսչության մարմին ներկայացնել հայտարարություն՝ ելակետային տվյալի եւ ուղղիչ գործակցի վերաբերյալ:

В статье 7 Закона Республики Армения “О фиксированных платежах” (7 июля1998 года,
“а) торговая деятельность через магазины, ларьки, (павильоны) и другие торговые места, находящиеся вне мест осуществления торговли, с торговой площадью, не превышающей 7 квадратных метров - в городе Ереване, 10 квадратных метров – в других местах
(далее – торговая деятельность магазинов, ларьков (павильонов);”;
б) статью дополнить подпунктом “а1
” следующего содержания:
“а1
) торговая деятельность через павильоны, ларьки, находящиеся в местах осуществления торговли, с торговой площадью, не превышающей 7 квадратных метров -
в городе Ереване, 10 квадратных метров – в других местах
(далее – торговая деятельность в местах осуществления торговли);”.
Часть 1 статьи 11 Закона после слов “статьи 25,“ дополнить словами “подпунктом “а” части 2 статьи 251
,”.
Часть 3 статьи 13 Закона после слов “статьи 22“ дополнить словами “, подпунктом “а” части 2 статьи 251
Часть 1 статьи 16 Закона после слов “статьи 22,“ дополнить словами “подпунктом “а” части 2 статьи 251
В статье 20 Закона слова “ларьки, находящиеся в городе Ереване
вне мест торговли с торговой площадью, не превышающей 7 квадратных метров; находящиеся в других местах вне мест осуществления торговли с торговой площадью, не превышающей 10 квадратных метров;” заменить словами “ларьки и павильоны, находящиеся в городе Ереване с торговой площадью, не превышающей 7 квадратных метров, в других местах, –10 квадратных метров”.
Пункт “в” статьи 21 Закона после слов “ларьков (павильонов)” дополнить словами “и других торговых мест”.
В статье 22 Закона:
в части 1 слова “30 квадратных метров” заменить словами “7 квадратных метров - в городе Ереване, 10 квадратных метров – в других местах”;
б) в части 2 слова “30 квадратных метров” заменить словами “7 квадратных метров - в городе Ереване, 10 квадратных метров – в других местах”;
в) в подпункте “а” части 3 цифру “310” заменить цифрой “1200,0”, а после слова “размер” подпункт дополнить словами “, при этом указанный размер относится к общей сумме оборота, полученного от деятельности, осуществляемой через все ларьки, павильоны и другие торговые места налогоплательщика”;
г) часть 3 дополнить подпунктом “е” следующего содержания:
“е) торговую деятельность в местах осуществления торговли, за исключением статьи 21 настоящего Закона”.
Закон дополнить главой 21
“ГЛАВА 21
. ФИКСИРОВАННЫЙ ПЛАТЕЖ ЗА ТОРГОВУЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В МЕСТЕ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ ТОРГОВЛИ
Статья 251
. Плательщики фиксированного платежа за торговую деятельность в месте осуществления торговли
1. Плательщиками считаются юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие торговую деятельность через павильоны, ларьки и другие торговые места (за исключением магазинов), находящиеся в местах осуществления торговли, с торговой площадью, не превышающей 7 квадратных метров – в городе Ереване, 10 квадратных метров – в других местах.
Действие положений настоящей главы не распространяется на:
а) налогоплательщиков, объем товарооборота которых в течение квартала (независимо от числа дней осуществления деятельности) превышает 1200,0 тысяч драмов (предельный размер) из расчета на 1 квадратный метр торговой площади, а для лиц, осуществляющих продажу ассортимента ювелирной продукции, - 2500,0 тысяч драмов (предельный размер),
при этом, указанный размер относится к общей сумме оборота, полученного от деятельности, осуществляемой через все ларьки, павильоны и прочие торговые места налогоплательщика;
б) налогоплательщиков, самостоятельно реализующих продукцию собственного производства - в
данной части деятельности;
в) граждан, осуществляющих продажу сельскохозяйственной продукции в месте осуществления торговли;
г) граждан, продающих в месте осуществления торговли бывшие в употреблении
предметы личного потребления, принадлежащие им на праве собственности.
Статья 252
. Размер фиксированного платежа за торговую деятельность в месте осуществления торговли
Фиксированный платеж за торговую деятельность в месте осуществления торговли исчисляется за каждый месяц в 660-кратном размере произведения исходного данного и поправочного коэффициента - в денежном выражении.
Статья 253
. Исходное данное для фиксированного платежа за торговую деятельность в месте осуществления
торговли
Исходным данным для фиксированного платежа за торговую деятельность в месте осуществления торговли считается торговая площадь, выраженная в квадратных метрах.
Статья 254
. Поправочные коэффициенты для исчисления фиксированного платежа за торговую деятельность
в месте осуществления
Поправочные коэффициенты для исчисления фиксированного платежа за торговую деятельность в месте осуществления торговли:
для города Еревана
2,75;
для областных центров, городов Абовян, Вагаршапат
1, 2; |
для областей (кроме областных центров, городов Ереван, Абовян, Вагаршапат)
1, 0; |
для населенных пунктов зоны бедствия, отдаленных и приграничных населенных пунктов |
Часть 1 статьи 28 Закона изложить в следующей редакции:
“Плательщики при предоставлении лицам, осуществляющим торговую деятельность, площадей (торговых мест)
в месте осуществления торговли
в установленном законом порядке заключают соответствующий письменный договор, в котором также указываются:
а) организационно-правовая форма, наименование организатора места осуществления торговли, имя, фамилия индивидуального предпринимателя, номер и дата их государственной регистрации, учетный номер налогоплательщика (УНН);
б) наименование, организационно-правовая форма юридического лица, осуществляющего торговую деятельность в месте осуществления торговли, имя, фамилия индивидуального предпринимателя, номер и дата их государственной регистрации, УНН;
в) период осуществления торговой деятельности в месте осуществления торговли (с указанием дней и их количества для неполного месяца);
г) порядковый номер и площадь предоставленной территории (м2
) торгового места;
д) размер взимаемого платежа из расчета за один квадратный метр;
е) дата заключения и срок действия договора.”.
Статью 97 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 97. Индексация размера фиксированного платежа
Месячный размер и предельные размеры фиксированного платежа, исчисленные в соответствии с настоящим Законом, уточняются (увеличиваются либо уменьшаются) с 1 июля 2008 года для каждого трехгодичного срока, исходя из индекса потребительских цен, зарегистрированных в течение предшествующих трех лет, представляемого Правительством Республики Армения в Национальное собрание Республики Армения не позднее, чем за 3 месяца до указанного срока.”.
Настоящий Закон вступает в силу на сорок пятый день со дня его официального опубликования.
Юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность, предусмотренную подпунктами “а”, “а1 ” статьи 7 Закона, обязаны в течение двадцати дней с момента вступления настоящего Закона в силу представить в орган налоговой инспекции по месту своего учета объявление об исходном данном и поправочном коэффициенте.