«ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հարկային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-407, այսուհետ՝ օրենք)՝
1) 4-րդ հոդվածի՝
ա) «հարկային ծառայության ընթացակարգեր՝ » պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«հարկային ծառայության գործառույթներ՝ վերադաս հարկային մարմնի եւ հարկային տեսչությունների՝ ըստ կառուցվածքային ստորաբաժանումների, հարկային մարմնի ղեկավարի կողմից հաստատվող գործառութային պարտականություններ.».
բ) «ծառայողական քննություններ անցկացնող հանձնաժողով՝ » պարբերության «իր կանոնադրությամբ» բառերը փոխարինել «հարկային մարմնի ղեկավարի սահմանած կարգով» բառերով.
2) 4-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«հարկային վարչարարություն՝ հարկային մարմնի՝ սույն օրենքի եւ այլ իրավական ակտերի հիման վրա իրականացվող գործողություններ՝ ուղղված հարկային օրենսդրության համատարած եւ ճիշտ կիրառման ապահովմանը, հարկային մարմնի խնդիրների իրագործմանը.
հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտներ՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ համայնքների բյուջեներ վճարվող հարկերի, տուրքերի եւ օրենքով սահմանված պարտադիր այլ վճարների, դրանց նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկվող տույժերի եւ տուգանքների ամբողջություն, որոնց հաշվառումը, հաշվառման եւ (կամ) վճարման նկատմամբ հսկողությունը, մուտքերի ապահովման վերահսկողությունն օրենսդրությամբ վերապահված է հարկային մարմնին.
հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումներ՝ վերադաս հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումներ, հարկային մարմնի հարկային տեսչություններ:»:
Հոդված 2.. Օրենքը 5-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 51 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 51 . Հարկային մարմինը
Հարկային մարմինը հարկային օրենսդրության կատարման նկատմամբ հսկողություն իրականացնող միասնական պետական կառավարման հանրապետական մարմին է, որը կոչված է իրագործելու սույն օրենքով սահմանված խնդիրները, ապահովելու բյուջեների՝ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտները, նպաստելու Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական անվտանգությանը:»:
Հոդված 3 . Օրենքի 6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-7-րդ կետերով.
«6) ֆիզիկական անձանց եկամուտների, գույքի եւ ծախսերի հայտարարագրման մասին օրենսդրության պահանջների կատարման եւ կիրառման նկատմամբ հսկողության իրականացումը.
7) հարկային հարաբերությունները կարգավորող օրենսդրական ակտերի կիրառման վերաբերյալ հարկային ծառայողների եւ հարկ վճարողների ուսուցման կազմակերպումը:»:
Հոդված 4. . Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. Հարկային մարմնի համակարգը
1. Հարկային մարմնի համակարգը ներառում է վերադաս հարկային մարմինը, հարկային մարմնի հարկային տեսչությունները (այսուհետ՝ նաեւ հարկային մարմիններ) եւ հարկային մարմնի առանձնացված ստորաբաժանումները:
2. Վերադաս հարկային մարմնի կառուցվածքը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Հարկային մարմնի հարկային տեսչություններն ստեղծում, վերակազմակերպում եւ լուծարում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
4. Հարկային մարմնի առանձնացված ստորաբաժանումներն ստեղծում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
5. Վերադաս հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումների եւ հարկային տեսչությունների կառուցվածքը եւ գործառույթները հաստատում է հարկային մարմնի ղեկավարը:
6. Հարկային մարմնի եւ հարկային մարմնի առանձնացված ստորաբաժանումների կանոնադրությունները, ինչպես նաեւ հարկային մարմնի համակարգի հաստիքների թվաքանակը՝ ըստ համակարգի հարկային ծառայողների, քաղաքացիական ծառայողների եւ վարչատեխնիկական աշխատողների, հարկային մարմնի ղեկավարի ներկայացմամբ հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 9-րդ հոդվածի՝
«2. Հարկային մարմինը հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն իրականացնում է հետաքննություն:».
2) 3-րդ մասը ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6.. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասի`
1) 2-րդ կետը «անձանց մոտ» բառերից առաջ լրացնել «, եկամուտներ, գույք եւ ծախսեր հայտարարագրող» բառերով.
2) 4-րդ եւ 5-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) ստուգման կամ ստուգումների բնագավառը կարգավորող օրենսդրությամբ իրականացվող ուսումնասիրությունների ընթացքում ստուգվող սուբյեկտի ներկայացուցչի մասնակցությամբ անարգել մուտք գործել ստուգվող սուբյեկտի գրասենյակային, առեւտրային, արտադրական, պահեստային, արխիվային, դրամարկղային տարածքներ եւ ստուգվող այլ ստորաբաժանումներ, ստուգումների բնագավառը կարգավորող օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կապարակնքել, կնքել այդ տարածքները, այցելել հարկային մարմիններում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրանցված հարկային հաշվառման գրքերի գրանցման հասցեները.
5) օրենքով սահմանված դեպքերում ինքնուրույն հաշվարկել, վերահաշվարկել, ճշգրտել հարկ վճարողի, հարկային գործակալի, հարկային պարտավորություն ունեցող այլ անձի՝ հարկերի եւ պարտադիր այլ վճարների գծով պարտավորությունները՝ երրորդ անձանցից, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից եւ օրենքով չարգելված այլ աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության հիման վրա, կատարել չափագրումներ, գույքագրումներ, հսկիչ գնումներ՝ ստուգումների բնագավառը կարգավորող օրենսդրությամբ սահմանված կարգով.».
3) 13-րդ կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14-16-րդ կետեր.
«14) դատարան ներկայացվելիք հայցերի ապահովման նպատակով հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եւ դեպքերում արգելանք դնել գույքի վրա, վերջինիս վրա բռնագանձում տարածելու մասին դատարանի վճռից հետո մասնակցել գույքի իրացմանը եւ հսկել ստացված միջոցների մուտքագրումը պետական բյուջե.
15) լիազորված մարմիններ ներկայացնել առաջարկություններ՝ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց տրված լիցենզիաներն ուժը կորցրած ճանաչելու կամ դրանցգործողությունը կասեցնելու վերաբերյալ, եթե տնտեսական գործունեություն իրականացնող ֆիզիկական կամ իրավաբանական կամ այլ անձինք հաշվառման չեն կանգնել հարկային մարմնում կամ հարկային մարմին չեն ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսդրությամբ սահմանված հաշվարկներ, հայտարարագրեր, հաշվետվություններ կամ հաշվապահական փաստաթղթեր` առանց որոնց հարկային մարմնի պաշտոնատար անձինք չեն կարող որոշել հարկման բազան, կամ հնարավոր չէ հարկերի գանձումը, կամ հարկային մարմնի պաշտոնատար անձանց թույլ չեն տալիս մուտք գործել հարկ վճարողների տարածքներ, եթե նշված պաշտոնատար անձինք ունեն այդպիսի իրավասություն.
16) հարկային հարաբերությունները կարգավորող իրավական ակտերի կիրառման վերաբերյալ պաշտոնական պարզաբանումներ տրամադրել:»:
Հոդված 7.. Օրենքը 11-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 111 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 111 . Հարկային մարմնի ղեկավարը
Հարկային մարմնի ղեկավարն իրականացնում է սույն օրենքով սահմանված գործառույթներ, կրում է սույն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով նախատեսված պարտականություններ եւ իրավունքներ, այդ թվում՝
1) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ընդունում է նորմատիվ ակտեր, որոնց կատարումը պարտադիր է պետական մարմինների, համայնքների, հիմնարկների, կազմակերպությունների, քաղաքացիների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական (ձեռնարկատիրական) գործունեություն իրականացնող կամ եկամուտ ստացող (վճարող) այլ ռեզիդենտների եւ ոչ ռեզիդենտների համար.
2) տալիս է ստուգումների բնագավառը կարգավորող օրենսդրությամբ նախատեսված հանձնարարագրեր, հրամաններ.
3) հարկային ծառայողներին եւ հարկային մարմնի համակարգի քաղաքացիական ծառայողներին ու այլ աշխատակիցներին տալիս է բանավոր եւ գրավոր հանձնարարություններ.
4) սահմանում է հարկային մարմնի ղեկավարի տեղակալների, վերադաս հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումների պետերի, հարկային տեսչությունների պետերի իրավասությունների շրջանակները, գործունեության բնագավառները եւ պատասխանատվությունը՝ սույն օրենքից ելնելով.
5) սահմանում է վերադաս հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումների եւ հարկային տեսչությունների գործառույթները, հարկային տեսչությունների գործունեության բնագավառները.
6) հաստատում է վերադաս հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումների եւ հարկային տեսչությունների կառուցվածքային հաստիքացուցակը.
7) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատմանն է ներկայացնում հարկային մարմնի տարեկան աշխատանքային ծրագիրը.
8) հաստատում է հարկային մարմնի տարեկան հաշվեկշիռը, տարեկան պահպանման ծախսերի նախահաշիվը, դրա կատարողականը, ֆինանսական հաշվետվությունները.
9) վերահսկողություն է իրականացնում հարկային մարմնին ամրացված պետական սեփականության պահպանման եւ արդյունավետ օգտագործման նկատմամբ.
10) կասեցնում կամ ուժը կորցրած է ճանաչում հարկային մարմնի համակարգում ընդունված՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը չհամապատասխանող իրավական ակտերը.
11) չեղյալ է ճանաչում հարկային մարմնի գանգատարկման հանձնաժողովի` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը չհամապատասխանող որոշումները.
12) տնօրինում է հարկային մարմնի համակարգի զարգացման ֆոնդի միջոցները.
13) ստեղծում է աշխատանքային եւ փորձագիտական հանձնաժողովներ եւ խմբեր՝ ըստ անհրաժեշտության.
14) պատասխանատվություն է կրում հարկային վարչարարության՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով կազմակերպման եւ իրականացման համար.
15) հարկային մարմնի ծառայողական քննություն անցկացնող հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա կայացնում է հետեւյալ որոշումներից մեկը.
- եզրակացությունը թողնել անհետեւանք,
- եզրակացությունը վերադարձնել լրացուցիչ քննության,
- վերանայել պատասխանատվության ձեւը,
- արձակել հրաման՝ հարկային ծառայողին կարգապահական կամ նյութական պատասխանատվության ենթարկելու համար:»:
Հոդված 8.. Օրենքը 111 -րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 112 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 11 2 . Հարկային մարմնի իրավունքների իրականացումը
Սույն օրենքի`
- 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված լիազորությունն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած վերադաս հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանումները,
- 11-րդ հոդվածի առաջին մասի՝
1) 1-5-րդ կետերով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքներն իրականացնում է ստուգում կամ ուսումնասիրություն իրականացնող հարկային ծառայողը.
2) 6-7-րդ կետերով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքներն իրականացնում են հարկային տեսչության պետը, վերադաս հարկային մարմնի համապատասխան լիազորություններ ունեցող ստորաբաժանման պետը, հարկային մարմնի ղեկավարի տեղակալը, հարկային մարմնի ղեկավարը.
3) 8-րդ կետով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքներն իրականացնում են ստուգում կամ ուսումնասիրություն իրականացնող հարկային ծառայողը, հարկային տեսչության պետը, վերադաս հարկային մարմնի համապատասխան լիազորություններ ունեցող ստորաբաժանման պետը.
4) 9-րդ կետով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքներն իրականացնում են հարկային մարմնի օպերատիվ ստորաբաժանման հարկային ծառայողը, հարկային մարմնի կառուցվածքային ստորաբաժանման ղեկավարը.
5) 10-րդ կետով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքներն իրականացնում է հարկային մարմնի օպերատիվ ստորաբաժանման հարկային ծառայողը.
6) 11-րդ կետով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքներն իրականացնում են հարկային մարմնի օպերատիվ ստորաբաժանման հարկային ծառայողը, ստուգում կամ ուսումնասիրություն իրականացնող հարկային ծառայողը` ստուգման ընթացքում.
7) 12-րդ կետով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքն իրականացնում է հարկային մարմնի ղեկավարը.
8) 13-րդ կետով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքն իրականացնում են հարկային մարմնի ղեկավարը, հարկային մարմնի ղեկավարի լիազորած հարկային ծառայողը.
9) 14-րդ կետով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքն իրականացնում են հարկային տեսչության պետը, վերադաս հարկային մարմնի համապատասխան լիազորություններ ունեցող ստորաբաժանման պետը, հարկային մարմնի ղեկավարի տեղակալը, հարկային մարմնի ղեկավարը.
10) 15-րդ եւ 16-րդ կետերով սահմանված հարկային մարմնի իրավունքներն իրականացնում է հարկային մարմնի ղեկավարը:
Հարկային տեսչության պետի, վերադաս հարկային մարմնի համապատասխան լիազորություններ ունեցող ստորաբաժանման պետի, հարկային մարմնի ղեկավարի իրավունքներն անհրաժեշտության դեպքում իրականացնում են նաեւ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նրանց փոխարինող պաշտոնատար անձինք:»:
Հոդված 9.. Օրենքի 13-րդ հոդվածի`
«5) խուսափել է ժամկետային զինվորական ծառայությունից:».
2) 4-րդ մասի «դա հանձնել հավատարմագրային կառավարման» բառերը փոխարինել «լիազորագրի հիման վրա դա հանձնել այլ անձի» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 15-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 15. Հարկային ծառայության պաշտոնների անվանացանկը
1. Հարկային մարմնի համակարգում սահմանվում են հարկային ծառայության հետեւյալ պաշտոնները.
Ա խումբ. հարկային ծառայության բարձրագույն պաշտոններ՝
հարկային մարմնի ղեկավար,
հարկային մարմնի ղեկավարի տեղակալ,
հարկային մարմնի վարչության պետ,
հարկային տեսչության պետ.
Բ խումբ. հարկային ծառայության գլխավոր պաշտոններ՝
հարկային մարմնի վարչության պետի տեղակալ,
վերադաս հարկային մարմնի բաժնի պետ.
հարկային տեսչության պետի տեղակալ.
Գ խումբ. հարկային ծառայության առաջատար պաշտոններ՝
վերադաս հարկային մարմնի գլխավոր օպերլիազոր,
վերադաս հարկային մարմնի գլխավոր հարկային տեսուչ,
վերադաս հարկային մարմնի գլխավոր մասնագետ,
վերադաս հարկային մարմնի ավագ հետաքննիչ,
հարկային տեսչության բաժնի պետ,
վերադաս հարկային մարմնի ավագ օպերլիազոր,
վերադաս հարկային մարմնի ավագ հարկային տեսուչ,
վերադաս հարկային մարմնի առաջատար մասնագետ,
վերադաս հարկային մարմնի հետաքննիչ,
հարկային տեսչության գլխավոր հարկային տեսուչ,
հարկային տեսչության գլխավոր մասնագետ,
վերադաս հարկային մարմնի օպերլիազոր,
վերադաս հարկային մարմնի հարկային տեսուչ.
Դ խումբ. հարկային ծառայության կրտսեր պաշտոններ՝
հարկային տեսչության ավագ հարկային տեսուչ,
հարկային տեսչության առաջատար մասնագետ,
վերադաս հարկային մարմնի 1-ին կարգի մասնագետ,
վերադաս հարկային մարմնի 2-րդ կարգի մասնագետ,
հարկային տեսչության հարկային տեսուչ,
հարկային տեսչության 1-ին կարգի մասնագետ,
հարկային տեսչության 2-րդ կարգի մասնագետ:
2. Սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ստեղծվող հարկային մարմնի այլ առանձնացված ստորաբաժանումների հարկային ծառայողների պաշտոնների անվանացանկը հաստատվում է առանձնացված ստորաբաժանում ստեղծելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համապատասխան որոշմամբ:
3. Հարկային մարմնի ղեկավարի եւ հարկային մարմնի ղեկավարի տեղակալի պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վրա չեն տարածվում սույն օրենքով սահմանված մրցույթի, ատեստավորման եւ վերապատրաստման հետ կապված նորմերը:»:
Հոդված 11. Օրենքի 16-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Հարկային ծառայողների համար կենսաթոշակային տարիքը հաշվարկվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ընդհանուր կարգով:»:
Հոդված 12. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ մասի վերջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հանձնաժողովի նախագահը պետք է ունենա հարկային ծառայության առնվազն հինգ տարվա աշխատանքային ստաժ, իսկ անդամները՝ հարկային ծառայության կամ ֆինանսահարկային բնագավառի գիտական աշխատանքի առնվազն երկու տարվա աշխատանքային ստաժ:»:
Հոդված 13. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 5-րդ մասի «90 տոկոսին» բառերը փոխարինել «80 տոկոսին» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 19-րդ հոդվածի՝
1) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Փակ մրցույթին կարող են մասնակցել հարկային ծառայողները, ինչպես նաեւ ֆինանսական, բանկային, մաքսային մարմիններում, ֆինանսավարկային կազմակերպություններում, պետական կառավարման (տեղական ինքնակառավարման) մարմինների ֆինանսական ծառայություններում, գիտական, բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում մասնագիտական աշխատանքի փորձ ունեցող եւ սույն օրենքի 12-13-րդ հոդվածների պայմանները բավարարող քաղաքացիները, ընդ որում, հարկային ծառայության պաշտոնների անվանացանկի Ա եւ Բ խմբերի թափուր պաշտոնների համար կազմակերպվող փակ մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքի փորձ, իսկ հարկային ծառայության պաշտոնների անվանացանկի Գ խմբի թափուր պաշտոնների համար կազմակերպվող փակ մրցույթին մասնակցելու համար՝ 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքի փորձ:».
2) 3-րդ մասից հանել «բաց» բառը:
Հոդված 15. Օրենքի 20-րդ հոդվածի՝
1) 5-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) մեկ տարուց պակաս հարկային ծառայության ստաժ ունեցող հարկային ծառայողները, եթե նրանք նման ցանկություն չեն հայտնել.».
2) 12-րդ մասի՝
ա) «կարող է կայացնել» բառերը փոխարինել «կայացնում է» բառերով.
բ) առաջին պարբերության 2-3-րդ կետերի փոխարեն լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր կետեր.
«2) զբաղեցրած պաշտոնին հարկային ծառայողի համապատասխանության մասին.
3) հարկային ծառայողի վերապատրաստում անցկացնելու մասին.
4) հարկային ծառայողին զբաղեցրած պաշտոնից իջեցնելու մասին: Նման որոշում կայացվում է նաեւ, եթե հարկային ծառայողը վերապատրաստման արդյունքում ստանում է բացասական գնահատական.
5) հարկային ծառայությունից ազատելու մասին: Նման որոշում կարող է կայացվել նաեւ, եթե հարկային ծառայողը վերապատրաստման արդյունքում ստանում է բացասական գնահատական:»:
Հոդված 16. Օրենքը 21-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 211 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 211 . Հարկային ծառայության կոչումների դասակարգումը
1. Հարկային ծառայության բարձրագույն կոչումներն են՝
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության պետական խորհրդական,
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության առաջին դասի պետական խորհրդական, Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության գեներալ-մայոր:
2. Հարկային ծառայության գլխավոր կոչումներն են՝
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության առաջին դասի ավագ խորհրդական, Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության գնդապետ,
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երկրորդ դասի ավագ խորհրդական, Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության փոխգնդապետ:
3. Հարկային ծառայության ավագ կոչումներն են՝
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երրորդ դասի ավագ խորհրդական, Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության մայոր,
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության առաջին դասի խորհրդական, Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության կապիտան,
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երկրորդ դասի խորհրդական, Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության ավագ լեյտենանտ,
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երրորդ դասի խորհրդական, Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության լեյտենանտ:»:
Հոդված 17. Օրենքի 22-րդ հոդվածի`
1) 2-րդ մասից հանել «- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երկրորդ դասի պետական խորհրդական,
- Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երրորդ դասի պետական խորհրդական, » բառերը.
2) 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը « Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության պետական խորհրդականի» բառերից հետո լրացնել «եւ Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության առաջին դասի պետական խորհրդականի» բառերով, իսկ երկրորդ նախադասությունը հանել:
Հոդված 18. Օրենքը 23-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 231 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 231
. Հարկային ծառայության պաշտոններին համապատասխանող
հարկային ծառայության կոչումները
1. Հարկային ծառայության բարձրագույն պաշտոններից հարկային մարմնի ղեկավարի պաշտոնին համապատասխանող հարկային ծառայության կոչումների վերին սահմանը Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության պետական խորհրդականի կոչումն է:
2. Հարկային ծառայության բարձրագույն պաշտոններից հարկային մարմնի ղեկավարի տեղակալների պաշտոններին համապատասխանող հարկային ծառայության կոչումների վերին սահմանը Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության առաջին դասի պետական խորհրդականի կամ հարկային ծառայության գեներալ-մայորի կոչումն է:
3. Հարկային ծառայության բարձրագույն պաշտոններից հարկային մարմնի վարչության պետի, հարկային տեսչության պետի պաշտոնին համապատասխանող հարկային ծառայության կոչումների վերին սահմանը Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության առաջին դասի ավագ խորհրդականի կամ հարկային ծառայության գնդապետի կոչումն է:
4. Հարկային ծառայության գլխավոր պաշտոններին համապատասխանող հարկային ծառայության կոչումների վերին սահմանը Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երկրորդ դասի ավագ խորհրդականի կամ հարկային ծառայության փոխգնդապետի կոչումն է:
5. Հարկային ծառայության առաջատար պաշտոններից վերադաս հարկային մարմնի գլխավոր օպերլիազորի, վերադաս հարկային մարմնի գլխավոր հարկային տեսուչի, վերադաս հարկային մարմնի գլխավոր տեսուչ-իրավաբանի, ավագ հետաքննիչի, հարկային տեսչության բաժնի պետի պաշտոնին համապատասխանող հարկային ծառայության կոչումների վերին սահմանը Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երրորդ դասի ավագ խորհրդականի կամ հարկային ծառայության մայորի կոչումն է:
6. Հարկային ծառայության առաջատար մյուս պաշտոններին համապատասխանող հարկային ծառայության կոչումների վերին սահմանը Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երկրորդ դասի խորհրդականի կամ հարկային ծառայության ավագ լեյտենանտի կոչումն է:
7. Հարկային ծառայության կրտսեր պաշտոններին համապատասխանող հարկային ծառայության կոչումների վերին սահմանը Հայաստանի Հանրապետության հարկային ծառայության երրորդ դասի խորհրդականի կամ հարկային ծառայության լեյտենանտի կոչումն է:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГОВОЙ СЛУЖБЕ"
,,функции налоговой службы – функциональные обязанности вышестоящего налогового органа и налоговых инспекций по структурным подразделениям, утверждаемые руководителем налогового органа;";
б) в определении понятия ,,комиссия по проведению служебных расследований-" слова ,,положением о ней." заменить словами ,,порядком, установленным руководителем налогового органа.";
2) статью 4 дополнить новыми абзацами следующего содержания:
,,налоговое администрирование – осуществляемые на основании настоящего Закона и иных правовых актов действия налогового органа по обеспечению повсеместного и правильного применения налогового законодательства, по реализации задач налогового органа;
доходы, контролируемые налоговым органом, - совокупность уплачиваемых в государственный и муниципальные бюджеты Республики Армения налогов, пошлин и иных установленных законом обязательных платежей, пеней и штрафов, начисленных по ним в установленном законом порядке, учет которых, надзор за их учетом и (или) уплатой, контроль за обеспечением их поступлений законодательством предоставлены налоговому органу;
структурные подразделения налогового органа- структурные подразделения вышестоящего налогового органа, налоговые инспекции налогового органа.".
Статья 2. Закон после статьи 5 дополнить статьей 51 следующего содержания:
,,Статья 51 . Налоговый орган
Налоговый орган является единым республиканским органом государственного управления, осуществляющим надзор за исполнением налогового законодательства, призванным реализовать установленные настоящим Законом задачи, обеспечивать контролируемые налоговым органом доходы бюджетов, способствовать экономической безопасности Республики Армения.".
Статья 3. Статью 6 Закона дополнить пунктами 6-7 следующего содержания:
,,6) осуществление надзора за выполнением и применением требований законодательства о декларировании доходов, имущества и расходов физических лиц;
7) организация обучения налоговых служащих и налогоплательщиков применению законодательных актов, регулирующих налоговые отношения.".
,,Статья 8. Система налогового органа
1. Система налогового органа включает в себя вышестоящий налоговый орган, налоговые инспекции налогового органа (далее также –налоговые органы) и выделенные подразделения налогового органа.
2. Структура вышестоящего налогового органа утверждается Правительством Республики Армения.
3. Налоговые инспекции налогового органа создаются, реорганизуются и ликвидируются Правительством Республики Армения.
4. Выделенные подразделения налогового органа создаются Правительством Республики Армения.
5. Структура и функции структурных подразделений и налоговых инспекций вышестоящего налогового органа утверждаются руководителем налогового органа.
6. Положения о налоговом органе и выделенных подразделениях налогового органа, а также численность штатов системы налогового органа, то есть налоговых служащих, гражданских служащих и административно-технических работников системы, по представлению руководителя налогового органа утверждаются Правительством Республики Армения.".
- часть 2 изложить в следующей редакции:
2) пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
,,4) в ходе проверки или изучений, осуществляемых по законодательству, регулирующему область проверок, при участии представителя проверяемого субъекта беспрепятственно входить в офисные, коммерческие, производственные, складские, архивные, кассовые помещения и иные проверяемые подразделения субъекта, пломбировать, опечатывать эти помещения в порядке, установленном законодательством, регулирующим область проверок, являться по адресам, зарегистрированным в установленном законодательством порядке в книге налогового учета налоговых органов;
5) в установленных законом случаях на основании информации, полученной от третьих лиц, государственных органов и органов местного самоуправления и от иных не запрещенных законом источников, самостоятельно производить расчет, перерасчет, уточнение обязательств по налогам и иным обязательным платежам налогоплательщика, налогового агента, другого лица, имеющего налоговое обязательство, производить обмеры, инвентаризации, контрольные закупки в порядке, установленном законодательством, регулирующим область проверок;";
3) после пункта 13 дополнить пунктами 14-16 следующего содержания:
,,14) в порядке и случаях, установленных налоговым законодательством, налагать арест на имущество в обеспечение предъявляемых в суд исков, участвовать в реализации имущества после решения суда об обращении на него взыскания и контролировать поступление полученных средств в государственный бюджет;
15) представлять в уполномоченные органы предложения о признании лицензий, выданных физическим и юридическим лицам, утратившимb силу или о приостановлении их действия, если осуществляющие хозяйственную деятельность физические, юридические или другие лица не стали на учет в налоговом органе или не представили в налоговый орган установленные налоговым законодательством Республики Армениz расчеты, декларации, отчеты или бухгалтерские документы, без которых должностными лицами налогового органа не может быть определена налогооблагаемая база, или если невозможно взимать налоги, или если должностных лиц налогового органа не допускают в помещения налогоплательщиков, если указанные должностные лица имеют такое правомочие;
16) предоставлять официальные разъяснения о применении правовых актов, регулирующих налоговые отношения.".
Статья 7. Закон после статьи 11 дополнить статьей 111 следующего содержания:
,,Статья 111 . Руководитель налогового органа
Руководитель налогового органа осуществаляет установленные настоящим Законом функции, несет предусмотренные настоящим Законом и иными правовыми актами обязанности и имеет права, в том числе:
1) в установленном законодательством порядке принимает нормативные акты, исполнение которых является обязательным для государственных органов, муниципалитетов, учреждений, организаций, граждан, а также для других резидентов и нерезидентов, осуществляющих в Республике Армения хозяйственную (предпринимательскую) деятельность или получающих (выплачивающих) доход;
2) издает предусмотренные законодательством предписания, приказы, регулирующие область проверок;
3) дает устные и письменные поручения налоговым служащим, гражданским служащим и другим сотрудникам системы налогового органа;
4) устанавливает круг правомочий, сферы деятельности и ответственность заместителей руководителя налогового органа, начальников структурных подразделений, начальников налоговых инспекций вышестоящего налогового органа исходя из настоящего Закона;
5) устанавливает функции структурных подразделений и налоговых инспекций вышестоящего налогового органа, сферы деятельности налоговых инспекций;
6) утверждает структурное штатное расписание структурных подразделений и налоговых инспекций вышестоящего налогового органа;
7) вносит на утверждение Правительства Республики Армения годовой план работы налогового органа;
8) утверждает годовой баланс, годовую смету расходов на содержание, ее исполнение, финансовые отчеты налогового органа;
9) осуществляет контроль за сохранностью и эффективным использованием государственной собственности, закрепленной за налоговым органом;
10) приостанавливает или признает утратившими силу принятые в системе налогового органа нормативные акты, не соответствующие законодательству Республики Армения;
11) признает недействительными решения апелляционной комиссии налогового органа, не соответствующие законодательству Республики Армения;
12) распоряжается средствами Фонда развития системы налогового органа;
13) при необходимости создает рабочие и экспертные комиссии и группы;
14) несет ответственность за организацию и осуществление налогового администрирования в установленном настоящим Законом порядке;
15) на основании заключения комиссии по проведению служебных расследований налогового органа выносит одно из следующих решений:
- оставить заключение без последствий,
- вернуть заключение на доследование,
- пересмотреть вид ответственности,
- издать приказ о привлечении налогового служащего к дисциплинарной или материальной ответственности.".
Статья 8. Закон после статьи 111 дополнить статьей 112 следующего содержания:
,,Статья 112 . Осуществление налоговым органом своих прав
В настоящем Законе:
- полномочие, установленное частью 2 статьи 9, осуществляется структурными подразделениями вышестоящего налогового органа, утвержденными Правительством Республики Армения;
- в части первой статьи 11:
1) права налогового органа, установленные пунктами 1-5, осуществляются налоговым служащим, проводящим проверку или изучение;
2) права налогового органа, установленные пунктами 6-7, осуществляются начальником налоговой инспекции, начальником подразделения вышестоящего налогового органа, имеющим соответствующие полномочия, заместителем руководителя налогового органа, руководителем налогового органа;
3) права налогового органа, установленные пунктом 8, осуществляются налоговым служащим, проводящим проверку или изучение, начальником налоговой инспекции, начальником подразделения вышестоящего налогового органа, имеющим соответствующие полномочия;
4) права налогового органа, установленные пунктом 9, осуществляются налоговым служащим оперативного подразделения налогового органа, руководителем структурного подразделения налогового органа;
5) права налогового органа, установленные пунктом 10, осуществляются налоговым служащим оперативного подразделения налогового органа;
6) права налогового органа, установленные пунктом 11, осуществляются налоговым служащим оперативного подразделения налогового органа, налоговым служащим, проводящим проверку или изучение, - в ходе проверки;
7) право налогового органа, установленное пунктом 12, осуществляется руководителем налогового органа;
8) право налогового органа, установленное пунктом 13, осуществляется руководителем налогового органа, налоговым служащим, уполномоченным руководителем налогового органа;
9) право налогового органа, установленное пунктом 14, осуществляется начальником налоговой инспекции, начальником подразделения вышестоящего налогового органа, имеющим соответствующие полномочия, заместителем руководителя налогового органа, руководителем налогового органа;
10) права налогового органа, установленные пунктами 15 и 16, осуществляются руководителем налогового органа.
При необходимости права начальника налоговой инспекции, начальника подразделения вышестоящего налогового органа, имеющего соответствующие полномочия, руководителя налогового органа осуществляются также должностными лицами, заменяющими их в установленном законодательством порядке.".
Статья 9. В статье 13 Закона:
,,5) уклонившееся от срочной военной службы.";
2) в части 4 слова ,,передать ее в доверительное управление" заменить словами ,,передать ее другому лицу на основании доверенности".
Статья 10. Статью 15 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 15. Номенклатура должностей налоговой службы
1. В системе налогового органа устанавливаются следующие должности налоговой службы:
группа А – высшие должности налоговой службы:
руководитель налогового органа,
заместитель руководителя налогового органа,
начальник управления налогового органа,
начальник налоговой инспекции;
группа Б – главные должности налоговой службы:
заместитель начальника управления налогового органа,
начальник отдела вышестоящего налогового органа,
заместитель начальника налоговой инспекции;
группа В – ведущие должности налоговой службы:
главный оперуполномоченный вышестоящего налогового органа,
главный налоговый инспектор вышестоящего налогового органа,
главный специалист вышестоящего налогового органа,
старший дознаватель вышестоящего налогового органа,
начальник отдела налоговой инспекции,
старший оперуполномоченный вышестоящего налогового органа,
старший налоговый инспектор вышестоящего налогового органа,
ведущий специалист вышестоящего налогового органа,
дознаватель вышестоящего налогового органа,
главный налоговый инспектор налоговой инспекции,
главный специалист налоговой инспекции,
оперуполномоченный вышестоящего налогового органа,
налоговый инспектор вышестоящего налогового органа;
группа Г – младшие должности налоговой службы:
старший налоговый инспектор налоговой инспекции,
ведущий специалист налоговой инспекции,
специалист вышестоящего налогового органа 1-ой категории,
специалист вышестоящего налогового органа 2-ой категории,
налоговый инспектор налоговой инспекции,
специалист налоговой инспекции 1-ой категории,
специалист налоговой инспекции 2-ой категории.
2. Предусмотренная частью 4 статьи 8 настоящего Закона Номенклатура должностей налоговых служащих других выделенных подразделений налогового органа, создаваемых Правительством Республики Армения, утверждается соответствующим постановлением Правительства Республики Армения о создании выделенного подразделения.
3. На лиц, занимающих должности руководителя налогового органа и заместителя руководителя налогового органа, не распространяются установленные настоящим Законом нормы, касающиеся конкурсов, аттестаций и переподготовки.".
Статья 11. Статью 16 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
,,4. Пенсионный возраст для налоговых служащих определяется в общем порядке, установленном законодательством Республики Армения.".
Статья 12. Последнее предложение части 3 статьи 17 Закона изложить в следующей редакции: ,, Председатель Комиссии должен иметь не менее пяти лет трудового стажа налоговой службы, а члены – не менее двух лет трудового стажа налоговой службы или научной работы в финансово-налоговой области.".
Статья 13. В части 5 статьи 18 Закона слова ,,на 90 процентов" заменить словами ,,на 80 процентов".
- абзац второй части 2 изложить в следующей редакции:
2) в части 3 слово ,,открытому" исключить.
В статье 20 Закона:
1. пункт 1 части 5 изложить в следующей редакции:
,,1) налоговые служащие, имеющие стаж налоговой службы менее одного года, если они не изъявили такого желания;";
а) слова ,,может вынести" заменить словом ,,выносит";
,,2) о соответствии налогового служащего занимаемой должности;
3) о прохождении налоговым служащим переподготовки;
5) об увольнении с налоговой службы. Такое решение также может быть вынесено, если в результате переподготовки налоговый служащий получает неудовлетвортельную оценку.".
Статья 16. Закон после статьи 21 дополнить новой статьей 211 следующего содержания:
,,Статья 211
. Классификация званий налоговой службы
1. Высшими званиями налоговой службы являются:
- государственный советник налоговой службы Республики Армения;
2. Главными званиями налоговой службы являются:
- старший советник налоговой службы Республики Армения первого класса, полковник налоговой службы Республики Армения;
- старший советник налоговой службы Республики Армения второго класса, подполковник налоговой службы Республики Армения.
3. Старшими званиями налоговой службы являются:
- старший советник налоговой службы Республики Армения третьего класса, майор налоговой службы Республики Армения;
- советник налоговой службы Республики Армения первого класса, капитан налоговой службы Республики Армения;
- советник налоговой службы Республики Армения второго класса, старший лейтенант налоговой службы Республики Армения;
- советник налоговой службы Республики Армения третьего класса, лейтенант налоговой службы Республики Армения.".
В статье 22 Закона:
1) в части 2 исключить абзацы:
- государственный советник налоговой службы Республики Армения третьего класса;";
2) первое предложение части 3 после слов ,,государственного советника налоговой службы Республики Армения" дополнить словами ,,и государственного советника налоговой службы Республики Армения первого класса", а второе предложение исключить.
Статья 18. Закон после статьи 23 дополнить статьей 231 следующего содержания:
,,Статья 231
. Звания налоговой службы, соответствующие должностям
налоговой службы
1. Для высших должностей налоговой службы верхним пределом званий налоговой службы, соответствующих должности руководителя налогового органа, является звание государственного советника налоговой службы Республики Армения.
2. Для высших должностей налоговой службы верхним пределом званий налоговой службы, соответствующих должностям заместителей руководителя налогового органа, является звание государственного советника налоговой службы Республики Армения первого класса или звание генерал-майора налоговой службы.
3. Для высших должностей налоговой службы верхним пределом званий налоговой службы, соответствующих должностям начальника управления налогового органа, начальника налоговой инспекции, является звание старшего советника налогового органа Республики Армения первого класса или звание полковника налоговой службы.
4. Верхним пределом званий налоговой службы, соответствующих главным должностям налоговой службы, является звание старшего советника налоговой службы Республики Армения второго класса или звание подполковника налоговой службы.
5. Для ведущих должностей налоговой службы верхним пределом званий налоговой службы, соответствующих должностям главного оперуполномоченного вышестоящего налогового органа, главного налогового инспектора вышестоящего налогового органа, главного инспектора-юриста вышестоящего налогового органа, старшего дознавателя вышестоящего налогового органа, начальника отдела налоговой инспекции, является звание старшего советника налоговой службы Республики Армения третьего класса или звание майора налоговой службы.
6. Верхним пределом званий налоговой службы, соответствующих другим ведущим должностям налоговой службы, является звание советника налоговой службы Республики Армения второго класса или звание старшего лейтенанта налоговой службы.
7. Верхним пределом званий налоговой службы, соответствующих младшим должностям налоговой службы, является звание советника налоговой службы Республики Армения третьего класса или звание лейтенанта налоговой службы.".
В статье 24 Закона:
1. Таблицу 1 изложить в следующей редакции:
| Уровни заработной платы налоговых служащих | Нормальный рост заработной платы | Специалист налоговой инспекции 2-ой и 1-ой категории | Налоговый инспектор налоговой инспекции, специалист вышестоящего налогового органа 2-ой категории, специалист вышестоящего налогового органа 1-ой категории, | Ведущий специалист налоговой инспекции, старший налоговый инспектор налоговой инспекции | Налоговый инспектор вышестоящего налогового органа, оперуполномоченный вышестоящего налогового органа | Главный специалист налоговой инспекции, главный налоговый инспектор налоговой инспекции | Дознаватель вышестоящего налогового органа, ведущий специалист вышестоящего налогового органа, старший налоговый инспектор вышестоящего налогового органа, старший оперуполномоченный вышестоящего налогового органа | Начальник отдела налоговой инспекции, старший дознаватель вышестоящего налогового органа , главный специалист вышестоящего налогового органа, главный налоговый инспектор вышестоящего налогового органа, главный оперуполномоченный вышестоящего налогового органа | Замеcтитель начальника налоговой инспекции, начальник отдела вышестоящего налогового органа | Заместитель начальника управления налогового органа, начальник налоговой инспекции | Начальник управления налогового органа | Заместитель руководителя налогового органа |