ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔԻ ՄԱՍՆԱՎՈՐԵՑՄԱՆ 2001-2003 ԹՎԱԿԱՆՆԵՐԻ ԾՐԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության պետական գույքի (այսուհետ՝ պետական գույք) մասնավորեցման 2001-2003 թվականների ծրագրի (այսուհետ՝ ծրագիր) հիմնական նպատակներն են՝
- առեւտրային կազմակերպությունների պետական բաժնեմասի մասնավորեցման արդյունքում դրանց գործունեության արդյունավետության բարձրացումը.
- պետական գույքի մասնավորեցման մեթոդների զարգացումը՝ առաջնություն տալով մասնավորեցման այն ձեւերին, որոնք նպաստում են մասնավորեցվող առեւտրային կազմակերպություններում ներդրումների ընդգրկմանը եւ սոցիալական երաշխիքների ապահովմանը.
- մասնավորեցման քաղաքականության շարունակականության հետեւողական ապահովումը եւ սույն ծրագրի գործողության ժամկետում պետական գույքի մասնավորեցման գործընթացն ավարտելը.
- մրցակցության ապահովման միջոցով տնտեսական կայուն աճի նախադրյալների ստեղծումը.
-տնտեսությունում ոչ պետական առեւտրային կազմակերպությունների թվի ավելացումը.
- պետական գույքի մասնավորեցումից ստացված միջոցների հաշվին պետական բյուջեի եկամուտների ավելացումը:
Սույն օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացություններն ունեն հետեւյալ իմաստը.
Պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերություններ՝ 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպությունները, «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի իմաստով ոչ պետական եւ պետական մասնակցությամբ ընկերությունները:
Մասնավորեցման նախորդ ծրագրեր՝ «Հայաստանի Հանրապետության պետական ձեռնարկությունների եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման եւ ապապետականացման 1994 թվականի ծրագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշումը, «Հայաստանի Հանրապետության պետական ձեռնարկությունների եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման եւ ապապետականացման 1995 թվականի ծրագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի որոշումը, «Հայաստանի Հանրապետության պետական ձեռնարկությունների եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման եւ ապապետականացման 1996-1997 թվականների ծրագրի մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության պետական գույքի մասնավորեցման 1998-2000 թվականների ծրագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքները:
Սույն օրենքում օգտագործվում են նաեւ «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված հիմնական հասկացությունները:
Հոդված 3. Մասնավորեցվող պետական գույքի ընտրության սկզբունքները
Մասնավորեցվող պետական գույքի ընտրության սկզբունքներն են՝
- գյուղատնտեսությունը սպասարկող եւ հարակից ճյուղերի պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների եւ օբյեկտների մասնավորեցումն ավարտելը.
- ժողովրդական սպառման ապրանքներ թողարկող եւ դրանցով հանրապետության սպառողական շուկայի վրա առավելագույն ազդեցություն ունեցող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների մասնավորեցումն ավարտելը.
- «փոքր» օբյեկտների, արտադրական եւ սոցիալական բնույթի անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումն ավարտելը.
- գիտաարտադրական եւ գիտահետազոտական աշխատանքներով զբաղվող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների մասնավորեցման գործընթացը նախաձեռնելը:
Հոդված 4. Տնտեսության այն ճյուղերը եւ ոլորտները, որոնցում մասնավորեցում չի նախատեսվում
1. Սույն ծրագրի համաձայն մասնավորեցման ենթակա չեն՝
- քաղաքացիական պաշտպանության եւ մոբիլիզացիոն նշանակության օբյեկտները, ռազմական կառույցները.
- դրամահատող, պետական շքանշաններ, կնիքներ եւ դրոշմակնիքներ պատրաստող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- հիմնարար հետազոտություններով զբաղվող ինստիտուտները.
- երկրաբանության, քարտեզագրության, երկրաբաշխության, հիդրոօդերեւութաբանության ճյուղերի, ինչպես նաեւ շրջակա միջավայրի եւ բնական ռեսուրսների վիճակի ու պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- պետական ռեզերվների եւ մոբիլիզացիոն պաշարների պահեստային տնտեսության օբյեկտները եւ սառնարանները.
- սանիտարահամաճարակային պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- ստանդարտացման եւ չափագիտության ծառայությունների պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- միջպետական եւ հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհները եւ երկաթուղիները, Երեւանի մետրոպոլիտենը, գնացքների երթեւեկության եւ օդային թռիչքների անվտանգությունն ապահովող ծառայությունները, զորային տիպի ավտոշարասյունները.
- ռադիոակտիվ եւ տրոհվող նյութեր (դրանց սարքավորումներ) արտադրող, ինչպես նաեւ այդ բնագավառում գիտահետազոտական եւ փորձարարական-կոնստրուկտորական աշխատանքներ իրականացնող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկները.
- Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները:
2. Մասնավորեցման ենթակա օբյեկտների զբաղեցրած տարածքները չեն մասնավորեցվում, եթե տվյալ օբյեկտները տեղաբաշխված են՝
ա) ինժեներատեխնիկական կառույցներում, հաղորդակցության ուղիներում (կամուրջներ, թունելներ, պատնեշներ, ստորգետնյա անցումներ եւ այլն) եւ ինժեներատեխնիկական առումով դրանց մասը համարվող կից տարածքներում, երկաթուղային կայարաններում, ավտոկայաններում, սոցիալական ոլորտի օբյեկտներում (դպրոցներ, ուսումնական հաստատություններ, մշակութային օբյեկտներ).
բ) պաշտպանական եւ անվտանգության նշանակություն ունեցող օբյեկտներում եւ դրանց կից տարածքներում:
Սույն հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքերում, երբ տվյալ տարածքի մասնավորեցումը չի թույլատրվում, այդ տարածքը կարող է օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ վարձակալական հիմունքներով:
Հոդված 5. Պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները, անավարտ շինարարության եւ «փոքր» օբյեկտները, որոնց մասնավորեցումն իրականացվում է ծրագրով
Սույն ծրագրի մաս է կազմում 2001-2003 թվականներին մասնավորեցման (կամ լուծարման) առաջարկվող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների (ձեռնարկությունների), մասնավորեցման օբյեկտների (այդ թվում՝ մասնավորեցման նախորդ ծրագրերում ընդգրկված) եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների N 1 ցանկը, բացառությամբ սույն օրենքի N 2 ցանկում նշված՝ մասնավորեցման նախորդ ծրագրերում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող այն ընկերությունների (ձեռնարկությունների) եւ մասնավորեցման օբյեկտների, որոնք հանվում են ծրագրից:
Մասնավորեցման նախորդ ծրագրերի ցանկերում ընդգրկված, սակայն չմասնավորեցված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները, «փոքր» եւ անավարտ շինարարության օբյեկտները համարվում են սույն ծրագրի մաս եւ ենթակա են մասնավորեցման «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ձեւերով:
Սույն ծրագրի մաս են կազմում դատական կարգով անվավեր ճանաչված մասնավորեցման գործարքների առարկաները՝ մասնավորեցման օբյեկտները: Ծրագրում ընդգրկված օբյեկտների մասնավորեցման գործարքների՝ դատարանի կողմից անվավեր ճանաչելու արդյունքում գնոդներին հետ վերադարձման ենթակա գումարները փոխհատուցվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ մասնավորեցումից ստացված միջոցների հաշվին:
Մասնավորեցման նախորդ ծրագրերի ցանկերում ընդգրկված, սակայն չմասնավորեցված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների ցանկերում մասնավորեցման առաջարկվող ձեւերը՝ «ԲԱԲ» կամ «Միջազգային մրցույթ» փոխարինվում են «մասնավորեցում» բառով:
Սույն ծրագրի մաս են համարվում մասնավորեցման նախապատրաստման աշխատանքների արդյունքում ստեղծված ընկերությունները եւ առանձնացված գույքի առանձին տարրերը:
Նախատեսվում է ծրագրի ցանկերում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերություններն առաջարկել մասնավորեցման կամ «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով լուծարման՝ հետեւյալ համամասնություններով.
2001 թվականին՝ ծրագրում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների ընդհանուր թվի 40 տոկոսը.
2002 թվականին՝ 30 տոկոսը.
2003 թվականին՝ 30 տոկոսը:
Հոդված 6. Սեփականաշնորհման սերտիֆիկատների օգտագործումը
Սույն ծրագրով սեփականաշնորհման սերտիֆիկատների թողարկում չի իրականացվում:
Հոդված 7. Պետական գույքի մասնավորեցման տարաժամկետ վճարումները
Պետական գույքի մասնավորեցման տարաժամկետ վճարումների սանդղակը կիրառվում է աշխատավորական կոլեկտիվների անդամների կողմից ներկայացրած հայտերով՝ պետական գույքը մասնավորեցնելու, «փոքր» օբյեկտները եւ վարձակալած գույքը մասնավորեցնելու դեպքերում եւ մասնավորեցման նախորդ ծրագրերով տարաժամկետ վճարման իրանվունք ստացած սուբյեկտների նկատմամբ:
Աշխատավորական կոլեկտիվի անդամների կողմից ներկայացրած հայտերով պետական գույքը մասնավորեցնելու, «փոքր» օբյեկտները եւ վարձակալած գույքը մասնավորեցնելու դեպքում տարաժամկետ վճարումների չափերը
(դրամով) |
(գնահատված արժեքի նկատմամբ՝ տոկոսով) |
(անգամ) |
| Մինչեւ 500.000 | |||
| 500.001-1.000.000 | |||
| 1.000.001-1.500.000 | |||
| 1.500.001-2.000.000 | |||
| 2.000.001-3.000.000 | |||
| 3.000.001-4.000.000 | |||
| 4.000.001-5.000.000 | |||
| 5.000.001-6.000.000 | |||
| 6.000.001-7.000.000 | |||
| 7.000.001-8.000.000 | |||
| 8.000.001-9.000.000 | |||
| 9.000.001-10.000.000 | |||
| 10.000.001-11.000.000 | |||
| 11.000.001-12.000.000 | |||
| 12.000.001-13.000.000 | |||
| 13.000.001-14.000.000 | |||
| 14.000.001-15.000.000 | |||
| 15.000.001-16.000.000 | |||
| 16.000.001-18.000.000 | |||
| 18.000.001-20.000.000 | |||
| 20.000.001-ից ավելի |
Պետական գույքի մասնավորեցման տարաժամկետ վճարման դեպքում յուրաքանչյուր հերթական վճարումից հետո օբյեկտի արժեքի մնացած մասը մուծվում է հավասար մասերով՝ տարին մեկ անգամ: Գնորդը ցանկացած ժամանակ կարող է մուծել մնացած ամբողջ գումարը: Հերթական վճարման ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով հաշվի է առնվում գնահատման պահի եւ վճարման պահի ԱՄՆ-ի դոլարի եւ հայկական դրամի փոխարժեքների հարաբերությունը:
Օբյեկտի գնահատված արժեքի հերթական վճարը կատարելուց հետո վճարման ենթակա տարաժամկետ մնացած գումարները միանվագ մուծելու դեպքում կիրառվում է զեղչ՝ համաձայն հետեւյալ սանդղակի՝
Տարաժամկետ վճարման կարգով մասնավորեցված (սեփականաշնորհված) օբյեկտի գնորդը 50 եւ ավելի տոկոս վճարելու դեպքում վճարված մասով կարող է ճանաչվել սեփականատեր, եթե առկա է մնացած մասի գնորդը, որը համաձայն է կնքել պայմանագիր եւ կատարել հետագա վճարումները՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 8. Մասնավորեցման համար անհրաժեշտ նախապատրաստական միջոցառումները՝ ըստ տնտեսության ոլորտների եւ առանձին պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների
Մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների, «փոքր» եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների նախապատրաստման նպատակով մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմինը կարող է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատմանը ներկայացնել տնտեսության առանձին ոլորտների մասնավորեցման ենթածրագրեր:
Մասնավորեցում իրականացնող պետական կառավարման լիազորված մարմինը սահմանում է պետական գույքի մասնավորեցման նախապատրաստման կազմակերպական-տեխնիկական համալիր միջոցառումների պլան: Այն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կամ վերոհիշյալ մարմնի կողմից նշանակված անձինք, կամ պետական, տարածքային կառավարման մարմինները, ընդ որում՝
- մասնավորեցում իրականացնող պետական կառավարման լիազորված մարմնի սահմանած կարգով Հայաստանի Հանրապետության նախարարությունները, պետական կառավարման մյուս եւ տարածքային կառավարման մարմինները տեղեկություններ են տրամադրում մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված իրենց համակարգի պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների ֆինանսական վիճակի, ինչպես նաեւ առաջարկություններ՝ այն կարգավորելու կամ ընկերությունը լուծարելու մասին.
- կարող են հրավիրվել նաեւ մասնագիտացված աուդիտորական կազմակերպություններ, որոնց հիմնական նպատակը լուծարման ենթակա պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների վնասաբերության պատճառները բացահայտելն է.
- անհրաժեշտության դեպքում ստեղծվում են փորձագետների ժամանակավոր խմբեր կամ հրավիրվում են անկախ փորձագետներ եւ խորհրդատուներ, որոնց միջոցով մշակվում են հանձնարարականներ՝ տնտեսության այս կամ այն ճյուղում կառուցվածքային փոփոխություններ իրականացնելու, պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները վերակազմակերպելու (միաձուլելու, միացնելու, բաժանելու, առանձնացնելու, վերակազմավորելու), ինչպես նաեւ պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերություններում զբաղվածության կառուցվածքի փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ:
Հոդված 9. Մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության պետական, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավասությունների սահմանափակումները
Հայաստանի Հանրապետության պետական, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրավունք չունեն ծրագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո դրանում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները լուծարել կամ վերակազմակերպել (միաձուլել, միավորել, բաժանել, առանձնացնել, վերակազմավորել), բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերի:
Ծրագրում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների մասնավորեցման եւ (կամ) մասնավորեցման նախապատրաստական աշխատանքների մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով եւ ժամկետներում, մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնին են փոխանցվում ընկերության՝ պետությանը պատկանող բաժնետոմսերի տնօրինման լիազորությունները, եթե Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ այլ բան չի նախատեսված:
Ծրագրում ընդգրկված պետական գույքի նկատմամբ այլ սահմանափակումները կարող են սահմանվել սույն օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու միջոցով:
Հոդված 10. Ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ կազմակերպական միջոցառումները
Ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ կազմակերպական միջոցառումներն են՝
- հասարակության լայն խավերին «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համապատասխան որոշումներին եւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերին ծանոթացնելու գործընթացը կազմակերպելը.
- մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված կադրերի համար մեթոդական եւ գործնական ուսուցում կազմակերպելը.
- մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնի տարածքային ստորաբաժանումների միջոցով բաժնետոմսերի բաժանորդագրություն իրականացնելը.
- նոր բաժնետոմսերի բաց տեղաբաշխումը ֆոնդային բորսաների միջոցով.
- մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնի կողմից մասնավորեցման եւ լուծարման գործընթացներում խորհրդատվական ընկերություններ եւ փորձագետներ ներգրավելը:

ON THE 2001-2003 PROGRAM FOR STATE PROPERTY PRIVATIZATION
The main objectives of the 2001-2003 Privatization Program (hereinafter referred to as the Program) for the ROA State Property (hereinafter the “State Property”) are as follows:
- Enhance efficiency of commercial organizations through the privatization of their state stake;
- Develop the methods of the state property privatization giving priority to those promoting investments in commercial organizations and providing for social guarantees;
- Provide for consistent and continuous privatization policy and completion of the state property privatization within the time this Program is in force;
- Create the prerequisites for a stable economic growth through promoting competition;
- Increase the number of non-state commercial organizations in economy;
- Increase the state revenues through the funds received from the state property privatization.
Article 2. Key Concepts Used in the Law
The key concepts used in this Law shall have the following meaning:
“The companies with state stake” - the commercial organizations with 100% state participation, non-state companies and those with the state participation in the sense of the ROA Law on State Property Privatization.
“The previous privatization programs” - the ROA Supreme Soviet Resolution on the 1994 Privatization and Denationalization Program for the ROA State Enterprises and Unfinished Construction Objects, the ROA National Assembly Resolution on the 1995 Privatization and Denationalization Program for the ROA State Enterprises and Unfinished Construction Objects, The ROA Laws on the 1996-1997 Privatization and Denationalization Program for the ROA State Enterprises and Unfinished Construction Objects and the 1998-2000 Program for the ROA State Property Privatization.
This Law also uses the main concepts defined by the ROA Law on State Property Privatization.
Article 3. Selection Criteria for the State Property Subject to Privatization
The criteria for selection of the State Property subject to privatization are as follows:
- Complete privatization of the companies and objects with state stake serving agriculture or relevant sectors;
- Complete privatization of the companies with state stake producing consumer goods and having the greatest influence upon the consumer market of the Republic;
- Complete privatization of “small” objects and unfinished construction sites with industrial or social profile;
- Undertake privatization of the companies with state stake engaged in scientific-industrial and research activities.
Article 4. Branches and Sectors of Economy Where Privatization is not Intended
1. The following are not subject to privatization under this Program:
- Objects of civil defense and mobilization, military structures;
- Companies with state stake involved in printing money, striking state badges of honor, seals, and stamps;
- Institutions engaged in fundamental investigations;
- Companies with state stake involved in geology, cartography, land-surveying, hydro-meteorology sectors as well as those monitoring the environmental situation, natural resources, and their preservation;
- The objects and refrigerators of the state reserves’ and mobilization stocks’ reserve;
- Companies with state stake delivering sanitary-epidemiological inspection services;
- Companies with state stake delivering standardization and metrology services;
- Motor highways and railways of interstate and republican importance, the Yerevan Subway, security services for railway and air traffic, army motorcades;
- Companies with state stake producing radioactive and decaying materials (equipment needed for them) as well as those conducting researches and experiment-design works;
- Penitentiary institutions;
- The ROA secondary educational institutions.
2. Areas under the objects subject to privatization shall not be privatized, if these objects are located:
a) In engineering-technical constructions, on communications (bridges, tunnels, dams, underground passages, and the like) and nearby sites regarded as their engineer-technical part, railway stations, motor-terminals, objects of social sector (schools, educational and cultural institutions);
b) In defense and security objects and related areas.
In the cases provided by Article 2, when privatization of a given site is prohibited, it may be used on lease basis according to the ROA laws.
Article 5. Companies with state stake, unfinished construction sites and “small” objects subject to privatization under the Program
The companies (enterprises) with state stake, privatization objects (including those listed in the previous privatization programs), and unfinished construction objects being offered for privatization (or liquidation) in 2001-2003, which are in the List #1 of this Law are considered to be a part of this program except the companies (enterprises) with state stake and privatization objects included in the previous privatization programs that are removed from the Program and are in the List #2 at this Law.
The companies with state stake, “small” and unfinished construction objects included in the previous privatization programs but not yet privatized shall be considered a part of this Program and subject to privatization by the methods provided for by the ROA State Property Privatization Law.
The objects of privatization transactions - privatization objects - declared invalid by the court are part of this Program. After the court declares invalid the privatization transaction with the objects included in the Program, the amount subject to reimbursement to the buyers shall be paid in compliance with the ROA laws from the funds raised by privatization.
In the lists of the companies with state stake included in the previous privatization programs but not yet privatized, the methods being suggested for privatization, such as “free subscription to shares” or “international tender,” shall be replaced by the word “privatization.”
The companies and some elements of detached property created in the process of preparation for privatization shall be considered a part of this Program.
It is intended to offer the companies with state stake included in the lists of the Program for privatization or liquidation, in compliance with the ROA State Property Privatization Law, in the following proportions:
in 2001 40% of the total number of companies with state stake included in the Program;
in 2002 30%
in 2003 30%
Article 6. Use of Privatization Certificates
The privatization certificates shall not be issued under this Program.
Article 7. Payment by Installments for State Property Privatization
The scale of payment by installments for the state property privatization shall be applied to the bids for the State Property privatization submitted by the workers’ collectives, to the cases of “small” objects and leased property privatization, and to the companies having the right to installments by the previous programs.
Payment by installments rates for privatization of the State Property
by the bids submitted by the workers’ collective as well as privatization of “small”
objects and leased property
(in drams) |
|||
Under the payment by installments for the State Property privatization, after each regular payment the remaining portion of an object’s value shall be paid evenly once a year. The buyer may pay in full the remaining sum at any time. While making a regular payment, the ratio of the USD to AMD exchange rates at the moment of assessment and the day of payment shall be taken into account, in accordance with the rules defined by the Government of the Republic of Armenia.
In cases when, after making a regular payment of an object’s assessed value, the remaining installments subject to payment are paid in a lamp, a discount shall be applied by the following scale:
Amount subject to payment
Discounted amount (in drams)
up to 1,000,000
10% of subject to payment amount
1,000,000-2,000,000
14% of the amount above 100,000 +1 million
2,000,001-4,000,000
16% of the amount above 240,000 +2 million
4,000,001-6,000,000
20% of the amount above 560,000 +4 million
6,000,001-8,000,000
24% of the amount above 960,000 +6 million
8,000,001-10,000,000
28% of the amount above 1,440,000 +8 million
10,000,001-12,000,000
44% of the amount above 2,000,000 +10 million
12,000,001-14,000,000
52% of the amount above 2,880,000 +12 million
14,000,001-16,000,000
60% of the amount above 3,920,000 +14 million
16,000,001-18,000,000
68% of the amount above 5,120,000 +16 million
18,000,001-20,000,000
76% of the amount above 6,480,000 +18 million
more than 20,000,001
50% of subject to payment amount
Article 8. Measures of Preparation for Privatization Per Sectors of Economy and Companies With a Separate State Stake
To prepare the companies with state stake, “small” objects and unfinished construction sites involved in privatization process, a state governing body authorized by the Government of the Republic of Armenia carrying out privatization may submit for the GOA approval subprograms on privatization of certain sectors of economy.
The authorized state governing body carrying out privatization shall design a plan of the overall organizational-technical measures for preparation of the State Property for privatization. It shall be implemented by the GOA Resolution or the persons appointed by the above-mentioned body or the state and territorial administration bodies, with
- the ROA ministries, other state governing and territorial administration bodies providing information, in accordance with the rules defined by the authorized state governing body carrying out privatization, on financial situation of their sector’s companies with state stake involved in privatization process and suggestions on its settlement or a company’s liquidation;
- specialized auditing organizations may also be invited primarily to reveal the reasons for losses incurred by the companies with state stake subject to liquidation;
- and hoc groups of experts being established or independent experts and consultants being invited if necessary to develop instructions for structural changes in one or another sector of economy, reorganization of the companies with state stake (merger, amalgamation, detachment, separation, transformation) and change in the employment structure at the companies with state stake.
Article 9. Restrictions of the ROA State, Territorial Administration, and Local Self-Governing Bodies’ Jurisdiction Over the Companies With State Stake Involved in Privatization Process
After the Program comes into force, the ROA state, territorial administration, and local self-governing bodies have no right to liquidate or reorganize (merge, amalgamate, detach, separate, transform) the companies with state stake included in the Program, expect the cases provided for by the ROA laws.
After the GOA Resolution on privatization and/or preparation for privatization of the companies with state stake included in the Program comes into force, in compliance with the rules and within the time stipulated by the GOA Resolution, the authority to administer the company’s shares owned by the state shall be given to the state governing body authorized by the Government of the Republic of Armenia carrying out privatization, unless stipulated otherwise by the GOA Resolution.
Other restrictions on the State Property included in the Program may be defined by amending this Law.
Article 10. Organizational Measures for the Program Implementation
The organizational measures for the implementation of the Program are as follows:
- Organizing campaign to raise awareness among large sections of the public on the ROA State Property Privatization Law, the GOA appropriate resolutions, and other normative legal acts;
- Organizing methodological and practical training for the staff engaged in privatization process;
- Carrying out subscription to shares through the territorial subdivisions of the state governing bodies authorized by the Government of the Republic of Armenia executing privatization;
- Floating new shares through the stock exchanges;
- Involving consulting companies and experts in privatization and liquidation activities through the state governing bodies authorized by the Government of the Republic of Armenia carrying out privatization.