ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔԻ ՄԱՍՆԱՎՈՐԵՑՄԱՆ 2001-2003 ԹՎԱԿԱՆՆԵՐԻ ԾՐԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության պետական գույքի (այսուհետ՝ պետական գույք) մասնավորեցման 2001-2003 թվականների ծրագրի (այսուհետ՝ ծրագիր) հիմնական նպատակներն են՝
- առեւտրային կազմակերպությունների պետական բաժնեմասի մասնավորեցման արդյունքում դրանց գործունեության արդյունավետության բարձրացումը.
- պետական գույքի մասնավորեցման մեթոդների զարգացումը՝ առաջնություն տալով մասնավորեցման այն ձեւերին, որոնք նպաստում են մասնավորեցվող առեւտրային կազմակերպություններում ներդրումների ընդգրկմանը եւ սոցիալական երաշխիքների ապահովմանը.
- մասնավորեցման քաղաքականության շարունակականության հետեւողական ապահովումը եւ սույն ծրագրի գործողության ժամկետում պետական գույքի մասնավորեցման գործընթացն ավարտելը.
- մրցակցության ապահովման միջոցով տնտեսական կայուն աճի նախադրյալների ստեղծումը.
-տնտեսությունում ոչ պետական առեւտրային կազմակերպությունների թվի ավելացումը.
- պետական գույքի մասնավորեցումից ստացված միջոցների հաշվին պետական բյուջեի եկամուտների ավելացումը:
Սույն օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացություններն ունեն հետեւյալ իմաստը.
Պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերություններ՝ 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպությունները, «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի իմաստով ոչ պետական եւ պետական մասնակցությամբ ընկերությունները:
Մասնավորեցման նախորդ ծրագրեր՝ «Հայաստանի Հանրապետության պետական ձեռնարկությունների եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման եւ ապապետականացման 1994 թվականի ծրագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշումը, «Հայաստանի Հանրապետության պետական ձեռնարկությունների եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման եւ ապապետականացման 1995 թվականի ծրագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի որոշումը, «Հայաստանի Հանրապետության պետական ձեռնարկությունների եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման եւ ապապետականացման 1996-1997 թվականների ծրագրի մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության պետական գույքի մասնավորեցման 1998-2000 թվականների ծրագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքները:
Սույն օրենքում օգտագործվում են նաեւ «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված հիմնական հասկացությունները:
Հոդված 3. Մասնավորեցվող պետական գույքի ընտրության սկզբունքները
Մասնավորեցվող պետական գույքի ընտրության սկզբունքներն են՝
- գյուղատնտեսությունը սպասարկող եւ հարակից ճյուղերի պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների եւ օբյեկտների մասնավորեցումն ավարտելը.
- ժողովրդական սպառման ապրանքներ թողարկող եւ դրանցով հանրապետության սպառողական շուկայի վրա առավելագույն ազդեցություն ունեցող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների մասնավորեցումն ավարտելը.
- «փոքր» օբյեկտների, արտադրական եւ սոցիալական բնույթի անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումն ավարտելը.
- գիտաարտադրական եւ գիտահետազոտական աշխատանքներով զբաղվող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների մասնավորեցման գործընթացը նախաձեռնելը:
Հոդված 4. Տնտեսության այն ճյուղերը եւ ոլորտները, որոնցում մասնավորեցում չի նախատեսվում
1. Սույն ծրագրի համաձայն մասնավորեցման ենթակա չեն՝
- քաղաքացիական պաշտպանության եւ մոբիլիզացիոն նշանակության օբյեկտները, ռազմական կառույցները.
- դրամահատող, պետական շքանշաններ, կնիքներ եւ դրոշմակնիքներ պատրաստող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- հիմնարար հետազոտություններով զբաղվող ինստիտուտները.
- երկրաբանության, քարտեզագրության, երկրաբաշխության, հիդրոօդերեւութաբանության ճյուղերի, ինչպես նաեւ շրջակա միջավայրի եւ բնական ռեսուրսների վիճակի ու պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- պետական ռեզերվների եւ մոբիլիզացիոն պաշարների պահեստային տնտեսության օբյեկտները եւ սառնարանները.
- սանիտարահամաճարակային պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- ստանդարտացման եւ չափագիտության ծառայությունների պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- միջպետական եւ հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհները եւ երկաթուղիները, Երեւանի մետրոպոլիտենը, գնացքների երթեւեկության եւ օդային թռիչքների անվտանգությունն ապահովող ծառայությունները, զորային տիպի ավտոշարասյունները.
- ռադիոակտիվ եւ տրոհվող նյութեր (դրանց սարքավորումներ) արտադրող, ինչպես նաեւ այդ բնագավառում գիտահետազոտական եւ փորձարարական-կոնստրուկտորական աշխատանքներ իրականացնող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները.
- ուղղիչ աշխատանքային հիմնարկները.
- Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները:
2. Մասնավորեցման ենթակա օբյեկտների զբաղեցրած տարածքները չեն մասնավորեցվում, եթե տվյալ օբյեկտները տեղաբաշխված են՝
ա) ինժեներատեխնիկական կառույցներում, հաղորդակցության ուղիներում (կամուրջներ, թունելներ, պատնեշներ, ստորգետնյա անցումներ եւ այլն) եւ ինժեներատեխնիկական առումով դրանց մասը համարվող կից տարածքներում, երկաթուղային կայարաններում, ավտոկայաններում, սոցիալական ոլորտի օբյեկտներում (դպրոցներ, ուսումնական հաստատություններ, մշակութային օբյեկտներ).
բ) պաշտպանական եւ անվտանգության նշանակություն ունեցող օբյեկտներում եւ դրանց կից տարածքներում:
Սույն հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքերում, երբ տվյալ տարածքի մասնավորեցումը չի թույլատրվում, այդ տարածքը կարող է օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ վարձակալական հիմունքներով:
Հոդված 5. Պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները, անավարտ շինարարության եւ «փոքր» օբյեկտները, որոնց մասնավորեցումն իրականացվում է ծրագրով
Սույն ծրագրի մաս է կազմում 2001-2003 թվականներին մասնավորեցման (կամ լուծարման) առաջարկվող պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների (ձեռնարկությունների), մասնավորեցման օբյեկտների (այդ թվում՝ մասնավորեցման նախորդ ծրագրերում ընդգրկված) եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների N 1 ցանկը, բացառությամբ սույն օրենքի N 2 ցանկում նշված՝ մասնավորեցման նախորդ ծրագրերում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող այն ընկերությունների (ձեռնարկությունների) եւ մասնավորեցման օբյեկտների, որոնք հանվում են ծրագրից:
Մասնավորեցման նախորդ ծրագրերի ցանկերում ընդգրկված, սակայն չմասնավորեցված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները, «փոքր» եւ անավարտ շինարարության օբյեկտները համարվում են սույն ծրագրի մաս եւ ենթակա են մասնավորեցման «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ձեւերով:
Սույն ծրագրի մաս են կազմում դատական կարգով անվավեր ճանաչված մասնավորեցման գործարքների առարկաները՝ մասնավորեցման օբյեկտները: Ծրագրում ընդգրկված օբյեկտների մասնավորեցման գործարքների՝ դատարանի կողմից անվավեր ճանաչելու արդյունքում գնոդներին հետ վերադարձման ենթակա գումարները փոխհատուցվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ մասնավորեցումից ստացված միջոցների հաշվին:
Մասնավորեցման նախորդ ծրագրերի ցանկերում ընդգրկված, սակայն չմասնավորեցված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների ցանկերում մասնավորեցման առաջարկվող ձեւերը՝ «ԲԱԲ» կամ «Միջազգային մրցույթ» փոխարինվում են «մասնավորեցում» բառով:
Սույն ծրագրի մաս են համարվում մասնավորեցման նախապատրաստման աշխատանքների արդյունքում ստեղծված ընկերությունները եւ առանձնացված գույքի առանձին տարրերը:
Նախատեսվում է ծրագրի ցանկերում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերություններն առաջարկել մասնավորեցման կամ «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով լուծարման՝ հետեւյալ համամասնություններով.
2001 թվականին՝ ծրագրում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների ընդհանուր թվի 40 տոկոսը.
2002 թվականին՝ 30 տոկոսը.
2003 թվականին՝ 30 տոկոսը:
Հոդված 6. Սեփականաշնորհման սերտիֆիկատների օգտագործումը
Սույն ծրագրով սեփականաշնորհման սերտիֆիկատների թողարկում չի իրականացվում:
Հոդված 7. Պետական գույքի մասնավորեցման տարաժամկետ վճարումները
Պետական գույքի մասնավորեցման տարաժամկետ վճարումների սանդղակը կիրառվում է աշխատավորական կոլեկտիվների անդամների կողմից ներկայացրած հայտերով՝ պետական գույքը մասնավորեցնելու, «փոքր» օբյեկտները եւ վարձակալած գույքը մասնավորեցնելու դեպքերում եւ մասնավորեցման նախորդ ծրագրերով տարաժամկետ վճարման իրանվունք ստացած սուբյեկտների նկատմամբ:
Աշխատավորական կոլեկտիվի անդամների կողմից ներկայացրած հայտերով պետական գույքը մասնավորեցնելու, «փոքր» օբյեկտները եւ վարձակալած գույքը մասնավորեցնելու դեպքում տարաժամկետ վճարումների չափերը
(դրամով) |
(գնահատված արժեքի նկատմամբ՝ տոկոսով) |
(անգամ) |
| Մինչեւ 500.000 | |||
| 500.001-1.000.000 | |||
| 1.000.001-1.500.000 | |||
| 1.500.001-2.000.000 | |||
| 2.000.001-3.000.000 | |||
| 3.000.001-4.000.000 | |||
| 4.000.001-5.000.000 | |||
| 5.000.001-6.000.000 | |||
| 6.000.001-7.000.000 | |||
| 7.000.001-8.000.000 | |||
| 8.000.001-9.000.000 | |||
| 9.000.001-10.000.000 | |||
| 10.000.001-11.000.000 | |||
| 11.000.001-12.000.000 | |||
| 12.000.001-13.000.000 | |||
| 13.000.001-14.000.000 | |||
| 14.000.001-15.000.000 | |||
| 15.000.001-16.000.000 | |||
| 16.000.001-18.000.000 | |||
| 18.000.001-20.000.000 | |||
| 20.000.001-ից ավելի |
Պետական գույքի մասնավորեցման տարաժամկետ վճարման դեպքում յուրաքանչյուր հերթական վճարումից հետո օբյեկտի արժեքի մնացած մասը մուծվում է հավասար մասերով՝ տարին մեկ անգամ: Գնորդը ցանկացած ժամանակ կարող է մուծել մնացած ամբողջ գումարը: Հերթական վճարման ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով հաշվի է առնվում գնահատման պահի եւ վճարման պահի ԱՄՆ-ի դոլարի եւ հայկական դրամի փոխարժեքների հարաբերությունը:
Օբյեկտի գնահատված արժեքի հերթական վճարը կատարելուց հետո վճարման ենթակա տարաժամկետ մնացած գումարները միանվագ մուծելու դեպքում կիրառվում է զեղչ՝ համաձայն հետեւյալ սանդղակի՝
Տարաժամկետ վճարման կարգով մասնավորեցված (սեփականաշնորհված) օբյեկտի գնորդը 50 եւ ավելի տոկոս վճարելու դեպքում վճարված մասով կարող է ճանաչվել սեփականատեր, եթե առկա է մնացած մասի գնորդը, որը համաձայն է կնքել պայմանագիր եւ կատարել հետագա վճարումները՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 8. Մասնավորեցման համար անհրաժեշտ նախապատրաստական միջոցառումները՝ ըստ տնտեսության ոլորտների եւ առանձին պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների
Մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների, «փոքր» եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների նախապատրաստման նպատակով մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմինը կարող է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատմանը ներկայացնել տնտեսության առանձին ոլորտների մասնավորեցման ենթածրագրեր:
Մասնավորեցում իրականացնող պետական կառավարման լիազորված մարմինը սահմանում է պետական գույքի մասնավորեցման նախապատրաստման կազմակերպական-տեխնիկական համալիր միջոցառումների պլան: Այն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կամ վերոհիշյալ մարմնի կողմից նշանակված անձինք, կամ պետական, տարածքային կառավարման մարմինները, ընդ որում՝
- մասնավորեցում իրականացնող պետական կառավարման լիազորված մարմնի սահմանած կարգով Հայաստանի Հանրապետության նախարարությունները, պետական կառավարման մյուս եւ տարածքային կառավարման մարմինները տեղեկություններ են տրամադրում մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված իրենց համակարգի պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների ֆինանսական վիճակի, ինչպես նաեւ առաջարկություններ՝ այն կարգավորելու կամ ընկերությունը լուծարելու մասին.
- կարող են հրավիրվել նաեւ մասնագիտացված աուդիտորական կազմակերպություններ, որոնց հիմնական նպատակը լուծարման ենթակա պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների վնասաբերության պատճառները բացահայտելն է.
- անհրաժեշտության դեպքում ստեղծվում են փորձագետների ժամանակավոր խմբեր կամ հրավիրվում են անկախ փորձագետներ եւ խորհրդատուներ, որոնց միջոցով մշակվում են հանձնարարականներ՝ տնտեսության այս կամ այն ճյուղում կառուցվածքային փոփոխություններ իրականացնելու, պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները վերակազմակերպելու (միաձուլելու, միացնելու, բաժանելու, առանձնացնելու, վերակազմավորելու), ինչպես նաեւ պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերություններում զբաղվածության կառուցվածքի փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ:
Հոդված 9. Մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության պետական, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավասությունների սահմանափակումները
Հայաստանի Հանրապետության պետական, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրավունք չունեն ծրագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո դրանում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները լուծարել կամ վերակազմակերպել (միաձուլել, միավորել, բաժանել, առանձնացնել, վերակազմավորել), բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերի:
Ծրագրում ընդգրկված պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների մասնավորեցման եւ (կամ) մասնավորեցման նախապատրաստական աշխատանքների մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով եւ ժամկետներում, մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնին են փոխանցվում ընկերության՝ պետությանը պատկանող բաժնետոմսերի տնօրինման լիազորությունները, եթե Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ այլ բան չի նախատեսված:
Ծրագրում ընդգրկված պետական գույքի նկատմամբ այլ սահմանափակումները կարող են սահմանվել սույն օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու միջոցով:
Հոդված 10. Ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ կազմակերպական միջոցառումները
Ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ կազմակերպական միջոցառումներն են՝
- հասարակության լայն խավերին «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համապատասխան որոշումներին եւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերին ծանոթացնելու գործընթացը կազմակերպելը.
- մասնավորեցման գործընթացում ներգրավված կադրերի համար մեթոդական եւ գործնական ուսուցում կազմակերպելը.
- մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնի տարածքային ստորաբաժանումների միջոցով բաժնետոմսերի բաժանորդագրություն իրականացնելը.
- նոր բաժնետոմսերի բաց տեղաբաշխումը ֆոնդային բորսաների միջոցով.
- մասնավորեցում իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնի կողմից մասնավորեցման եւ լուծարման գործընթացներում խորհրդատվական ընկերություններ եւ փորձագետներ ներգրավելը:

О ПРОГРАММЕ ПРИВАТИЗАЦИИ ГОСУДАРСТВЕННОГО ИМУЩЕСТВА НА 2001-2003 ГОДЫ
Основными целями программы приватизации государственного имущества Республики Армения (далее – государственное имущество) на 2001-2003 годы (далее - программа) являются:
- повышение эффективности деятельности коммерческих организаций в результате приватизации их государственной доли;
- развитие методов приватизации государственного имущества, отдавая преимущество тем формам приватизации, которые способствуют привлечению инвестиций в приватизируемые коммерческие организации и обеспечению социальных гарантий;
- последовательное обеспечение преемственности политики приватизации и завершение процесса приватизации государственного имущества в срок действия настоящей программы;
- создание предпосылок для стабильного экономического роста путем обеспечения конкуренции;
- увеличение числа негосударственных коммерческих организаций в экономике;
- увеличение доходов государственного бюджета за счет средств, полученных от приватизации государственного имущества.
Основные понятия, используемые в настоящем Законе имеют следующий смысл:
Общества с государственной долей – коммерческие организации с государственным участием 100 процентов, негосударственные общества и общества с государственным участием в смысле Закона Республики Армения ,,О приватизации государственного имущества".
Предыдущие программы приватизации – Постановление Верховного Совета Республики Армения ,,О Программе приватизации и разгосударствления государственных предприятий и объектов незавершенного строительства Республики Армения на 1994 год", Постановление Национального Собрания Республики Армения ,,О Программе приватизации и разгосударствления государственных предприятий и объектов незавершенного строительства Республики Армения на 1995 год", законы Республики Армения ,,О Программе приватизации и разгосударствления государственных предприятий и объектов незавершенного строительства Республики Армения на 1996-1997 годы" и ,,О Программе приватизации государственного имущества Республики Армения на 1998-2000 годы".
В настоящем Законе используются также основные понятия, установленные Законом Республики Армения ,,О приватизации государственного имущества".
Статья 3. Принципы отбора приватизируемого государственного имущества
Принципами отбора приватизируемого государственного имущества являются:
- завершение приватизации обществ и объектов с государственной долей, обслуживающих сельское хозяйство и смежные отрасли;
- завершение приватизации обществ с государственной долей, выпускающих товары народного потребления и тем самым оказывающих наибольшее влияние на потребительский рынок республики;
- завершение приватизации ,,малых" объектов , объектов незавершенного строительства производственного и социального характера;
- инициирование процесса приватизации обществ с государственной долей, занятых научно-производственной и научно-исследовательской работой.
Статья 4. Отрасли и сферы экономики, в которых приватизация не предусматривается
1. По настоящему Закону не подлежат приватизации:
-обекты гражданской обороны и мобилизационного назначения, военные сооружения;
- общества с государственной долей, чеканящие монеты, государственные награды, печати и штемпели;
- институты, занимающиеся фундаментальными исследованиями;
- общества с государственной долей геологической, картографической, геодезической, гидрометеорологической отраслей, а также осуществляющих контроль за состоянием и охраной окружающей среды и природных ресурсов;
- объекты и холодильники складского хозяйства государственных резервов и мобилизационных запасов;
- санитарно-эпидемические общества с государственной долей;
- общества служб стандартизации и метрологии с государственной долей;
- автомобильные и железные дороги межгосударственного и республиканского значения, Ереванский метрополитен, службы обеспечения безопасности движения поездов и воздушных полетов, автоколонны войскового типа;
- общества с государственной долей, производящие радиоактивные и расщепляемые вещества (их оборудование), а также осуществляющие научно-исследовательскую и экспериментально-конструкторскую работу в этой области;
- исправительно-трудовые учреждения;
- общеобразовательные учебные заведения Республики Армения.
2. Площади, занятые объектами, подлежащими приватизации, не приватизируются, если данные объекты расположены:
а) в инженерно-технических сооружениях, на коммуникационных путях (мосты, тоннели, дамбы, подземные переходы и др.) и на прилегающих территориях, считающихся в инженерно-техническом смысле и частью, на железнодорожных станциях, автостанциях, объектах социальной сферы (школы, учебные заведения, культурные объекты);
б) на объектах оборонного назначения, безопасности и прилегающих к ним территориях.
В случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, когда приватизация данной площади не допускается, эта территория может использоваться на арендной основе в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Составной частью настоящей программы являются Перечень № 1 предлагаемых к приватизации (или ликвидации) в 2001-2003 годах обществ (предприятий) с государственной долей, объектов приватизации (в том числе и включенных в предыдущие программы приватизации) и объектов незавершенного строительства, за исключением указанных в Перечне № 2 настоящего Закона обществ (предприятий) с государственной долей и объектов приватизации, включенных в предыдущие программы приватизации, которые исключаются из программы.
Общества с государственной долей, ,,малые" объекты и объекты незавершенного строительства, включенные в перечни предыдущих программ приватизации, но не приватизированные, считаются составной частью настоящей программы и подлежат приватизации в формах, установленных Законом Республики Армения ,,О приватизации государственного имущества".
Составной частью настоящей программы являются объекты приватизации, являющиеся предметом сделок приватизации, признанных в судебном порядке недействительными. Суммы, подлежащие возврату покупателю в результате признания судом недействительными сделок по приватизации объектов, включенных в программу, возмещаются за счет полученных от приватизации средств в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
В перечнях обществ с государственной долей, включенных в перечни предыдущих программ приватизации, но не приватизированных, формы
приватизации ,,СПА" или ,,Международный конкурс" заменяются словом ,,приватизация".
Составной частью настоящей программы считаются общества, созданные в результате работы по подготовке приватизации, и отдельные элементы выделенного имущества.
Общества с государственной долей, включенные в перечни программы, намечается предложить к приватизации или в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О приватизации государственного имущества", к ликвидации в следующих пропорциях:
в 2001 году - 40 процентов от общего числа обществ с государственной долей, включенных в программу;
в 2002 году – 30 процентов;
в 2003 году – 30 процентов.
Статья 6. Использование приватизационных сертификатов
По настоящей программе выпуск приватизационных сертификатов не осуществляется.
Статья 7. Рассроченные платежи приватизации государственного имущества
Шкала рассроченных платежей приватизации государственного имущества применяется по заявкам членов трудовых коллективов в случаях приватизации государственного имущества, приватизации ,,малых" объектов и арендованного имущества и в отношении субъектов, получивших право на рассроченные платежи по предыдущим программам приватизации.
Размеры рассроченных платежей в случаях приватизации государственного имущества, приватизации ,,малых" объектов и арендованного имущества по заявкам членов трудовых коллективов
| Оценочная стоимость
(в драмах) |
Размер первого платежа
(в процентах к оценочной стоимости) |
Срок уплаты
(в годах) |
(в разах) |
| До 500 000 | |||
| 500 001-1000 000 | |||
| 1000 001-1500 000 | |||
| 1 500 001-2 000 000 | |||
| 2 000 001-3 000 000 | |||
| 3 000 001-4 000 000 | |||
| 4 000 001-5 000 000 | |||
| 5 000 001-6 000 000 | |||
| 6 000 001-7 000 000 | |||
| 7 000 001-8 000 000 | |||
| 8 000 001-9 000 000 | |||
| 9 000 001-10 000 000 | |||
| 10 000 001-11 000 000 | |||
| 11 000 001-12 000 000 | |||
| 12 000 001-13 000 000 | |||
| 13 000 001-14 000 000 | |||
| 14 000 001-15 000 000 | |||
| 15 000 001-16 000 000 | |||
| 16 000 001-18 000 000 | |||
| 18 000 001-20 000 000 | |||
| 20 000 001 и выше |
При рассроченной оплате приватизации государственного имущества оставшаяся после каждого очередного платежа часть стоимости объекта вносится равными частями один раз в год. Покупатель в любое время может внести всю оставшуюся сумму. При очередном платеже в порядке, установленном Правительством Республики Армения, учитывается соотношение курсов доллара США и армянского драма на момент оценки и момент уплаты.
В случае единовременного взноса рассроченной суммы, оставшейся после внесения очередного платежа оценочной стоимости объекта, применяется скидка по следующей шкале:
| Сумма, подлежащая уплате | Сумма скидки (в драмах) |
| До 1 000 000 | 10 процентов от суммы, подлежащей уплате |
| 1 000 000 – 2 000 000 | 14 процентов от суммы, превышающей 100 000 + 1 миллион |
| 2 000 001 – 4 000 000 | 16 процентов от суммы, превышающей 240 000+2 миллиона |
| 4 000 001- 6 000 000 | 20 процентов от суммы, превышающей 560 000+4 миллиона |
| 6 000 001 – 8 000 000 | 24 процента от суммы, превышающей 960 000+6 миллионов |
| 8 000 001 – 10 000 000 | 28 процентов от суммы, превышающей 1 440 000+8 миллионов |
| 10 000 001 – 12 000 000 | 44 процента от суммы, превышающей 2 000 000+10 миллионов |
| 12 000 001 – 14 000 000 | 52 процента от суммы, превышающей 2 880 000 +12 миллионов |
| 14 000 001 – 16 000 000 | 60 процентов от суммы, превышающей 3 920 000 + 14 миллионов |
| 16 000 001 – 18 000 000 | 68 процентов от суммы, превышающей 5 120 000 + 16 миллионов |
| 18 000 001 – 20 000 000 | 76 процентов от суммы, превышающей 6 480 000+18 миллионов |
| 20 000 001 и выше | 50 процентов суммы, подлежащей уплате |
Покупатель объекта, приватизированного в порядке рассроченной оплаты, при оплате им 50 и более процентов объекта может быть признан собственником оплаченной части, если имеется покупатель оставшейся части, который согласен заключить договор и произвести остальные платежи в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 8. Подготовительные мероприятия, необходимые для приватизации, по сферам хозяйства и отдельным товариществам с государственной долей
В целях подготовки обществ с государственой долей, ,,малых" объектов и объектов незавершенного строительства, вовлеченных в процесс приватизации, орган государственного управления, осуществляющий приватизацию, уполномоченный Правительством Республики Армения, может внести на утверждение Правительства Республики Армения субпрограммы приватизации по отдельным сферам хозяйства.
Уполномоченный орган государственного управления, осуществляющий приватизацию, устанавливает план организационно-технических комплексных мероприятий по подготовке приватизации государственного имущества. Его осуществляют лица, назначенные постановлением Правительства Республики Армения или вышеуказанным органом либо органы государственного, территориального управления, при этом:
- министерства Республики Армения, другие органы государственного управления и органы территориального управления в порядке, установленном уполномоченным органом государственного управления, осуществляющим приватизацию, предоставляют сведения о финансовом положении обществ с государственной долей их системы, вовлеченных в процесс приватизации, а также предложения по его урегулированию или о ликвидации общества;
- могут быть приглашены также специализированные аудиторские организации, основной целью которых является установление причин убыточности обществ с государственной долей, подлежащих ликвидации;
- при необходимости создаются временные группы экспертов или приглашаются независимые эксперты и консультанты, с помощью которых разрабатываются рекомендации по осуществлению структурных изменений в той или иной отрасли хозяйства, реорганизации (слиянии, объединении, разделении, выделении, преобразовании) обществ с государственной долей, а также по внесению изменений в структуру занятости обществ с государственной долей.
Органы государственного, территориального управления и местного самоуправления Республики Армения не имеют права на ликвидацию или реорганизацию (слияние, объединение, разделение, выделение, преобразование) обществ с государственной долей, включенные в программу после ее вступления в силу, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Армения.
После вступления в силу постановления Правительства Республики Армения о приватизации обществ с государственной долей, включенных в программу, и (или) о подготовительной работе по приватизации уполномоченному Правительством Республики Армения органу государственного управления, осуществляющему приватизацию, в порядке и сроки, установленные постановлением Правительства Республики Армения, передаются полномочия распоряжения акциями общества, принадлежащими государству, если постановлением Правительства Республики Армения не установлено иное.
Другие ограничения в отношении государственного имущества, включенного в программу, могут быть установлены путем внесения дополнений и изменений в настоящий Закон.
Статья 10. Организационные мероприятия, необходимые для осуществления программы
К организационным мероприятиям, необходимым для осуществления программы, относятся:
- организация процесса ознакомления широких слоев общества с Законом Республики Армения ,,О приватизации государственного имущества", соответствующими постановлениями Правительства Республики Армения и иными нормативно-правовыми актами;
- организация методической и практической подготовки кадров, привлеченных к процессу приватизации;
-осуществление подписки на акции через осуществляющие приватизацию территориальные подразделения органа государственного управления, уполномоченные Правительством Республики Армения;
- открытое размещение новых акций через фондовые биржи;
- привлечение консультационных обществ и экспертов к процессу приватизации и ликвидации уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления, осуществляющим приватизацию.