Գործում է «Արխիվային գործի մասին» ՀՀ օրենքը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդը հայ ժողովրդի հոգեւոր, հասարակական, քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական նշանակություն եւ գիտապատմական արժեք ունեցող փաստաթղթերի ամբողջությունն է՝ անկախ դրանց ծագման եղանակից, ժամանակից, վայրից եւ սեփականության ձեւից:
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդը հայ ժողովրդի հոգեւոր ժառանգության մասն է, պատմության եւ մշակույթի հուշարձան, որը պաշտպանվում է օրենքով:
Հոդված 2. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին օրենսդրությունը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից եւ այլ իրավական ակտերից:
ա) Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթեր՝ հայ ժողովրդի հոգեւոր, հասարակական, քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական նշանակություն եւ գիտապատմական արժեք ունեցող տեքստային, էլեկտրոնային փաստաթղթեր, ձայնագրություններ, տեսագրություններ, լուսակինոժապավեններ, լուսանկարներ, գծագրեր, սխեմաներ, նոտաներ, քարտեզներ:
բ) Անձնական ծագման փաստաթուղթ՝ ֆիզիկական անձի ստեղծած փաստաթուղթ, որը որպես կանոն, պաշտոնական բնույթ չունի։
գ) Արխիվ՝ առանձին հիմնարկ եւ (կամ) պետական կառավարման հանրապետական եւ տարածքային, ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմնի, ձեռնարկության, հիմնարկի, կազմակերպության կառուցվածքային ստորաբաժանում, որն իրականացնում է փաստաթղթերի ընդունումը, պահպանումը եւ օգտագործումը:
դ) Պետական արխիվ՝ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի մշտական պահպանությունն իրականացնող եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի անմիջական ենթակայությամբ գործող գիտական հաստատություն:
ե) Գերատեսչական արխիվ՝ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի ժամանակավոր պահպանությունն իրականացնող եւ պետական կառավարման հանրապետական ու տարածքային մարմնի, ինչպես նաեւ պետական ձեռնարկության, հիմնարկի եւ կազմակերպության անմիջական ենթակայությամբ գործող արխիվ:
զ) Ոչ պետական արխիվ՝ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանությունն իրականացնող արխիվ:
է) Արխիվային ֆոնդ՝ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի հաշվառման եւ (կամ) դասակարգման միավոր, որը կազմում է պետական պահպանության ընդունված պատմականորեն եւ (կամ) տրամաբանորեն միմյանց հետ կապված փաստաթղթերի ամբողջություն:
ը) Արխիվների համալրման աղբյուրներ՝ պետական կամ գերատեսչական արխիվներին փաստաթղթեր հանձնող պետական կառավարման հանրապետական եւ տարածքային, ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ձեռնարկություններ, հիմնարկներ եւ կազմակերպություններ կամ ֆիզիկական անձինք:
թ) Փորձագիտական հանձնաժողով՝ հանձնաժողով, որն իրականացնում է փաստաթղթերի արժեքավորումը՝ դրանք պետական պահպանության հանձնելու կամ դրանց պահպանության ժամկետները որոշելու նպատակով:
ժ) Փաստաթղթերի կարգավորում ՝ փաստաթղթերի հետ տարվող գիտական աշխատանքների ամբողջություն, որն ավարտվում է գործերի ցուցակ կազմելով:
ժա) Մասնագիտական խումբ՝ փաստաթղթեր կարգավորող արխիվագետների խումբ:
Հոդված 4. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի կազմը եւ փաստաթղթերի սեփականության ձեւը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդը կազմվում է պետական եւ ոչ պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերից:
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականությունն են՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության, Սահմանադրական դատարանի,
բ) Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի,
գ) պետական կառավարման հանրապետական եւ տարածքային մարմինների,
դ) դատական եւ դատախազական մարմինների,
ե) քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմինների եւ նոտարիատի, անշարժ գույքի պետական կադաստր վարող մարմինների, զորամասերի եւ զորամիավորումների, զինվորական կոմիսարիատների, ռազմաուսումնական հաստատությունների,
զ) պետական ձեռնարկությունների, հիմնարկների եւ կազմակերպությունների,
է) գիտության, մշակույթի եւ կրթության պետական հաստատությունների,
ը) զանգվածային լրատվության պետական միջոցների եւ պետական հրատարակչությունների,
թ) օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական, հյուպատոսական, առեւտրական եւ այլ ներկայացուցչությունների գործունեությամբ առաջացած փաստաթղթերը,
ինչպես նաեւ՝
ժ) սահմանված կարգով պետությանն որպես սեփականություն հանձնված՝ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերը:
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականությունն են՝ կուսակցությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, արհմիությունների, հասարակական, կրոնական, մշակութային եւ այլ կազմակերպությունների, ոչ պետական ձեռնարկությունների ու հիմնարկների, անձնական ծագման եւ (կամ) ֆիզիկական անձանց սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերը:
Պետական ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների լուծարման եւ (կամ) սեփականաշնորհման դեպքում՝ դրանք Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող եւ սահմանված կարգով Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդին դասված փաստաթղթերը պարտավոր են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով հանձնել պետական արխիվներին:
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի օտարումն արգելվում է:
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերն օտարելիս պետությունն այն գնելու առաջնային իրավունք ունի։
ԱՐԽԻՎԱՅԻՆ ԳՈՐԾԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ
Հոդված 5. Արխիվային գործի կառավարումը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանության, հաշվառման, համալրման եւ օգտագործման աշխատանքների պետական կառավարումը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված Հայաստանի Հանրապետությունում գործավարության կարգի նկատմամբ պետական վերահսկողությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը (այսուհետ՝ լիազորված մարմին):
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանության ու հաշվառման նկատմամբ պետական վերահսկողությունն իրականացնում է լիազորված մարմինը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Լիազորված մարմնի իրավասությունը սահմանվում է սույն օրենքով, իր կանոնադրությամաբ եւ այլ իրավական ակտերով։
Արխիվային գործի կառավարումն իրականացնում է լիազորված մարմինը՝ պետական եւ գերատեսչական արխիվների միջոցով:
Պետական արխիվների համակարգը միասնական է: Արգելվում է պետական արխիվների հանձնումը այլ նախարարությունների եւ գերատեսչությունների ենթակայությանը:
Հոդված 6. Արխիվների պետական գրանցումը եւ արտոնագրումը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանությունն իրականացնող պետական եւ գերատեսչական արխիվները ենթակա են պետական գրանցման՝ լիազորված մարմնի կողմից:
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանությունն իրականացնող ոչ պետական արխիվները ենթակա են արտոնագրման՝ լիազորված մարմնի կողմից:
Արխիվների պետական գրանցման եւ արտոնագրման կարգերը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Սահմանված կարգով չգրանցված եւ չարտոնագրված արխիվների գործունեությունն արգելվում է:
Սույն հոդվածի գործողությունը չի տարածվում սեփականության իրավունքով ֆիզիկական անձանց պատկանող արխիվային փաստաթղթերի եւ հավաքածուների վրա:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԽԻՎԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 7. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի պահպանության ապահովումը
Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ ոչ պետական ձեռնարկությունները, հիմնարկները եւ կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ քաղաքացիները պարտավոր են ապահովել Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի՝ իրենց սեփականությունը հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանությունը։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանության համար ապահովում է անհրաժեշտ պայմաններ։
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանության կարգը սահմանում է լիազորված մարմինը:
Արգելվում է պետական եւ գերատեսչական արխիվների տեղաբաշխումը Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի պահպանության պահանջները չբավարարող շինություններում, ինչպես նաեւ վտանգահարույց օբյեկտների անմիջական հարեվանությամբ։
Հոդված 8. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի հատկապես արժեքավոր եւ հազվագյուտ փաստաթղթերը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի հատկապես արժեքավոր եւ հազվագյուտ փաստաթղթեր են հանդիսանում պատմամշակութային հատուկ արժեք ունեցող փաստաթղթերը։
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերը հատկապես արժեքավոր եւ հազվագյուտ ճանաչելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հատկապես արժեքավոր եւ հազվագյուտ փաստաթղթերի ապահովագրական պատճենների ստեղծումն ու բնագրերից դրանց առանձնացված պահպանությունը պարտադիր է։
Հատկապես արժեքավոր եւ հազվագյուտ փաստաթղթերը սեփականության իրավունքով պահպանող անձինք պետական արխիվներին հնարավորություն են ընձեռում ստեղծել այդ փաստաթղթերի ապահովագրական պատճենները՝ հետագայում դրանք սեփականատիրոջ թույլտվությամբ օգտագործելու իրավունքով։
Հոդված 9. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի մշտական պահպանությունը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի մշտական պահպանությունն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության պետական արխիվները:
Պետական արխիվների համակարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 10. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի ժամանակավոր պահպանությունը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերը, մինչեւ պետական արխիվների մշտական պահպանության հանձնելը, ժամանակավորապես պահպանվում են գերատեսչական արխիվներում:
Գերատեսչական արխիվներն ապահովվում են փաստաթղթերի պահպանության համար անհրաժեշտ տարածքով:
Գերատեսչական արխիվներում Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի պահպանության համար անհրաժեշտ պայմաններ չապահովելու, այդ թվում՝ տարածք չունենալու դեպքում, դրանք կարող են սահմանված կարգով ի պահ հանձնվել պետական արխիվներին:
Պետական եւ ոչ պետական ձեռնարկությունները, հիմնարկները, կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձինք սահմանված կարգով կարող են պետական, ինչպես նաեւ գերատեսչական արխիվներ ի պահ հանձնել իրենց պատկանող փաստաթղթերը:
Կուսակցությունները, տեղական ինքնակառավարման մարմինները, արհմիությունները, հասարակական, կրոնական, մշակութային եւ այլ կազմակերպությունները, ոչ պետական ձեռնարկություններն ու հիմնարկներն ինքնուրույն են որոշում սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող փաստաթղթերի պահպանության ձեւը:
Հոդված 11. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերը գերատեսչական արխիվներում ժամանակավոր պահպանելու ժամկետները
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերը գերատեսչական արխիվներում ժամանակավոր պահպանելու առավելագույն ժամկետներն են՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության, Սահմանադրական դատարանի, պետական կառավարման, հանրապետական եւ տարածքային, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի, ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների՝ պետական արխիվների համալրման աղբյուր հանդիսացող փաստաթղթերի համար՝ 10 տարի.
բ) քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմինների, նոտարիատի, անշարժ գույքի պետական կադաստր վարող մարմինների, դատական եւ դատախազական մարմինների փաստաթղթերի համար՝ 75 տարի.
գ) գիտատեխնիկական բնույթի փաստաթղթերի համար՝ մինչեւ գործնական անհրաժեշտությունը կորցնելը, բայց 10 տարուց ոչ ավելի.
դ) ձայնագրությունների, տեսագրությունների, կինոժապավենների եւ դրանց տեքստային փաստաթղթերի, լուսանկարների, լուսանկարչական ժապավենների եւ էլեկտրոնային փաստաթղթերի համար՝ 3 տարի.
ե) պետական եւ ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթերի համար, դրանց սահմանված կարգով գաղտնազերծումից հետո՝ 3 ամիս:
Սույն հոդվածում նշված ժամկետները հաշվվում են փաստաթղթերը գործավարությամբ ավարտելու տարվան հաջորդող տարվա հունվարի 1-ից:
Հոդված 12. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի հանձնումը մշտական պահպանության
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի ժամանակավոր պահպանության ժամկետները լրանալիս, կարգավորված վիճակով եւ գիտատեղեկատու փաստաթղթերով տեղափոխվում եւ հանձնվում են մշտական պահպանության:
Հոդված 13. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի դասակարգումը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի գիտական կազմակերպման հիմքում ընկած է դրանց դասակարգումը, որի կարգը որոշում է լիազորված մարմինը։ Փաստաթղթերի դասակարգման եւ հաշվառման հիմնական միավորը արխիվային ֆոնդն է, որը ենթակա չէ տրոհման։
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերը մեկ պետական արխիվից մյուսը տեղափոխելն իրականացվում է փաստաթղթերի դասակարգման կարգի համաձայն:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԽԻՎԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՈՒՄԸ
Հոդված 14. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի պետական հաշվառումը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերը ենթակա են պետական հաշվառման՝ լիազորված մարմնի կողմից: Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի պետական հաշվառման կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԽԻՎԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻ ՀԱՄԱԼՐՈՒՄԸ
Հոդված 15. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի համալրման աղբյուրները
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդը համալրում են սույն օրենքի 4 հոդվածում թվարկված մարմինները, պետական եւ ոչ պետական ձեռնարկությունները, հիմնարկները, կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձինք՝ սույն օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով գիտապատմական արժեք ներկայացնող փաստաթղթերը պետական կամ գերատեսչական արխիվներ հանձնելու եւ (կամ) օտարելու միջոցով:
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի համալրման աղբյուրների ցուցակները հաստատում է լիազորված մարմինը:
Պետությունը հատուկ հոգածություն է ցուցաբերում Հայաստանում եւ Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվող եւ հայ ժողովրդի պատմությանը վերաբերող փաստաթղթերով Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդը համալրելու նկատմամբ եւ ֆինանսավորում է այդ փաստաթղթերի որոնման, հայտնաբերման, հաշվառման եւ ձեռքբերման աշխատանքները:
Հոդված 16. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի կազմում փաստաթղթերը ընդգրկելու կարգը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի կազմում փաստաթղթերն ընդգրկվում են փորձագիտական արժեքավորման միջոցով:
Փաստաթղթերի փորձագիտական արժեքավորման սկզբունքները եւ չափանիշները, ըստ տեսակների պահպանության ժամկետների նշումով ցանկը եւ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդում ընդգրկելու կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Կուսակցությունները, տեղական ինքնակառավարման մարմինները, արհմիությունները, հասարակական, կրոնական, մշակութային եւ այլ կազմակերպությունները, ոչ պետական ձեռնարկությունները, հիմնարկները, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձինք սահմանված կարգով կարող են օգտվել պետական արխիվներին կից գործող մասնագիտական խմբերի եւ փորձագիտական հանձնաժողովների ծառայություններից՝ փաստաթղթերի փորձագիտական արժեքավորման եւ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի կազմում դրանք ընդգրկելու աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով։
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԽԻՎԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ ՕԳՏԱԳՈՐԾՈՒՄԸ
Հոդված 17. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի օգտագործումը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերն օգտագործվում են քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, գիտական, մշակութային, ստեղծագործական, Հայաստանի Հանրապետության եւ օտարերկրյա իրավաբանական անձանց իրավունքների ու օրինական շահերի պաշտպանությունն ապահովելու, ինչպես նաեւ օրենքով չարգելված ցանկացած այլ նպատակով:
Հոդված 18. Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի օգտագործման կարգը
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի օգտագործումը մատչելի է փաստաթղթերը ժամանակավոր կամ մշտական պահպանության հանձնելու օրվանից:
Պետական եւ գերատեսչական արխիվներին հանձնված փաստաթղթերն օգտագործման են տրվում առանց սահմանափակումների, եթե դրանք պետական եւ ծառայողական գաղտնիք չեն պարունակում։
Պետական եւ գերատեսչական արխիվները պարտավոր են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ապահովել այդ փաստաթղթերի օգտագործումը։
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի օգտագործման եւ հրապարակման ընդհանուր կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող պետական եւ գերատեսչական արխիվներում պահպանվող փաստաթղթերի օգտագործումն անվճար է:
ԳԼՈՒԽ 7.
ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԽԻՎԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՆ ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
Հոդված 19. Պատասխանատվությունը Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին օրենսդրության խախտումների համար
Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերը փչացնելու, ոչնչացնելու, հափշտակելու, կորցնելու, թաքցնելու, անփույթ պահպանելու, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտմամբ Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանելու, ինչպես նաեւ այդ փաստաթղթերում պարունակվող պետական եւ ծառայողական գաղտնիքը հրապարակելու դեպքերում պաշտոնատար անձինք եւ քաղաքացիները կրում են պատասխանատվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
ԳԼՈՒԽ 8.
Հոդված 20. Միջազգային պայմանագրերը
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերում սահմանված են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են պայմանագրի նորմերը:
ԳԼՈՒԽ 9.
Հոդված 21. Անցումային դրույթ
Հայաստանի պետական արխիվին են հանձնվում բռնադատվածների վերաբերյալ խորհրդային իշխանության 1917-1987 թվականների ժամանակաշրջանի բոլոր փաստաթղթերը։ Այդ փաստաթղթերի օգտագործման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 22. Եզրափակիչ դրույթ
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել 1993 թվականի հունվարի 8ի «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը. Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի դեկտեմբերի 14ի «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկման կարգի մասին» որոշումը:
Նախագահ՝ Լ.Տեր-Պետրոսյան
12 դեկտեմբերի 1997 թ.
ՀՕ-161
| 05.03.2001 | «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին |

О НАЦИОНАЛЬНОМ АРХИВНОМ ФОНДЕ
Национальный архивный фонд Армении - совокупность документов, имеющих духовное, общественное, политическое, социальное, экономическое значение для армянского народа, и научно-историческую ценность, независимо от способа, времени и места их происхождения и формы собственности.
Национальный архивный фонд Армении - часть духовного наследия армянского народа, памятник истории и культуры, который охраняется законом.
Статья 2. Законодательство о Национальном архивном фонде Армении
Законодательство о Национальном архивном фонде Армении состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона и других законодательных актов Республики Армения.
а) документы Национального архивного фонда Армении - текстовые, электронные документы, звукозаписи, видеозаписи, фото, кинопленки, фотоснимки, чертежи, схемы, ноты, карты, имеющие духовное, общественное, политическое, социальное, экономическое значение для армянского народа и научно-историческую ценность;
б) документ личного происхождения - образованный физическим лицом документ, как правило, неофициального характера ;
в) архив - отдельное учреждение и (или) руктурное подразделение республиканского и территориального органа государственного управления, а также органа местного самоуправления, предприятия, учреждения, организации, осуществляющие прием, хранение и использование документов;
г) государственный архив - архив, осуществляющий постоянное хранение документов Национального архивного фонда Армении и действующий в непосредственном подчинении уполномоченного Правительством Республики Армения органа государственного управления;
д) ведомственный архив - архив, осуществляющий временное хранение документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью и находящийся в непосредственном подчинении республиканского и территориального органа государственного управления, а также государственного предприятия, учреждения и организации;
е) негосударственный архив - архив, осуществляющий хранение документов Национального архивного фонда Армении, являющихся негосударственной собственностью;
ж) архивный фонд - единица учета и (или) классификации Национального архивного фонда Армении, который составляет совокупность исторически и (или) логически связанных между собой документов, принятых на государственное хранение.
з) источники комплектования архивов - республиканские и территориальные органы государственного управления, а также органы местного самоуправления, предприятия и учреждения и организации или физические лица, передающие документы государственным или ведомственным архивам;
и) экспертная комиссия - комиссия, определяющая ценность документов с целью их передачи на государственное хранение или определения сроков их хранения;
к) систематизация документов (систематизированные документы) - совокупность проводимых с документами научных работ, которые завершаются составлением описей дел;
л) специальная группа - группа архивистов, систематизирующая документы.
Статья 4. Состав Национального архивного фонда Армении
и форма собственности документов
Национальный архивный фонд Армении образуется из документов, являющихся государственной и негосударственной собственностью.
Государственной собственностью Национального архивного фонда Армении являются документы, образующиеся в деятельности:
а) Президента Республики Армения, Национального Собрания, Правительства, Конституционного Суда;
б) Центрального банка Республики Армения; в) республиканских и территориальных органов государственного управления; г) судебных органов и органов прокуратуры; д) органов записей актов гражданского состояния и нотариата, Единого кадастра государственного учета недвижимого имущества, воинских частей и воинских соединений, военных комиссариатов, военно-учебных заведений; е)государственных предприятий, учреждений и организаций;
ж) государственных учреждений науки, культуры и образования;
з) государственных средств массовой информации и государственных издательств;
и) дипломатических, консульских, торговых и других представительств Республики Армения в иностранных государствах, а также:
к) документы Национального архивного фонда Армении, являющиеся негосударственной собственностью, переданные в установленном порядке в собственность государства.
В Национальном архивном фонде Армении негосударственной собственностью являются документы партий, органов местного самоуправления, профсоюзов, общественных, религиозных организаций, организаций культуры, негосударственных предприятий и учреждений, личного происхождения и (или) являющиеся личной собственностью.
В случае ликвидации и (или) приватизации государственных предприятий, учреждений, организаций они обязаны в установленном Правительством Республики Армения порядке передать в государственные архивы документы Национального архивного фонда Армении, являющиеся государственной собственностью, и в установленном порядке отнесенные к документам Национального архивного фонда Армении.
Отчуждение документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, запрещается.
При отчуждении документов Национального архивного фонда Армении, являющихся негосударственной собственностью, государство имеет приоритетное право на их покупку.
УПРАВЛЕНИЕ АРХИВНЫМ ДЕЛОМ
Статья 5. Управление архивным делом
Государственное управление работой по хранению, учету, комплектованию и использованию документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, а также государственный контроль за установленным законодательством Республики Армения порядком ведения делопроизводства в Республике Армения осуществляет уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления (далее - уполномоченный орган).
Государственный контроль за хранением и учетом документов Национального архивного фонда Армении, являющихся негосударственной собственностью,осуществляет уполномоченный орган в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Компетенция уполномоченного органа устанавливается настоящим Законом, иными правовыми актами и его уставом. Управление архивным делом осуществляет уполномоченный орган через государственные и ведомственные архивы. Центральные государственные архивы являются научными учреждениями архивного дела.
Система государственных архивов Армении является единой. Запрещается передача центральных государственных архивов в подчинение министерств и ведомств. Государственные архивы Республики Армения, а также закрепленные за ними земельные участки и строения не подлежат отчуждению или приватизации.
Статья 6. Государственная регистрация и лицензирование архивов
Государственные и ведомственные архивы, осуществляющие хранение документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, подлежат государственной регистрации уполномоченным органом.
Негосударственные архивы, осуществляющие хранение документов Национального архивного фонда Армении, являющихся негосударственной собственностью, подлежат лицензированию уполномоченным органом.
Порядок государственной регистрации и лицензирования архивов утверждается Правительством Республики Армения.
Деятельность не зарегистрированных и не лицензированных в установленном порядке архивов запрещается.
Действие настоящей статьи не распространяется на архивные документы и коллекции, принадлежащие гражданам на праве собственности.
ХРАНЕНИЕ ДОКУМЕНТОВ НАЦИОНАЛЬНОГО АРХИВНОГО ФОНДА АРМЕНИИ
Статья 7. Обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда Армении
Государственные и негосударственные предприятия, учреждения и организации Республики Армения, а также граждане обязаны обеспечивать сохранность документов Национального архивного фонда Армении, являющихся их собственностью.
Правительство Республики Армения обеспечивает необходимые условия хранения документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью.
Порядок хранения документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, устанавливается уполномоченным органом.
Статья 8. Особо ценные и редкие документы Национального архивного фонда Армении
Особо ценными и редкими документами, входящими в состав Национального архивного фонда Армении, являются документы, имеющие особую историко-культурную ценность.
Порядок признания документов Национального архивного фонда Армении как особо ценных и редких устанавливается Правительством Республики Армения.
Создание страховых копий особо ценных и редких документов и их обособленное от оригиналов хранение обязательно.
Юридические и физические лица, хранящие по праву собственности особо ценные и редкие документы, предоставляют государственным архивам возможность создавать страховые копии этих документов с правом их дальнейшего использования с разрешения владельца.
Статья 9. Постоянное хранение документов Национального архивного фонда Армении
Постоянное хранение документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, осуществляется государственными архивами Республики Армения.
Система государственных архивов, осуществляющих постоянное хранение документов Национального архивного фонда Армении, утверждается Правительством Республики Армения.
Запрещается размещение государственных и ведомственных архивов в зданиях, не отвечающих требованиям хранения документов Национального архивного фонда Армении, а также в непосредственной близости от потенционально опасных объектов.
Статья 10. Временное хранение документов Национального архивного фонда Армении
Документы Национального архивного фонда Армении, являющиеся государственной собственностью, до их передачи государственным архивам на постоянное хранение временно храняться в ведомственных архивах.
Ведомственные архивы обеспечиваются необходимой для хранения документов территорией.
В случае необеспечения в ведомственных архивах условий, необходимых для хранения документов Национального архивного фонда Армении, в том числе отсутствия территории, они в установленном порядке могут быть переданы государственным архивам на хранение.
Государственные и негосударственные предприятия, учреждения, организации, а также граждане в установленном порядке могут передавать государственным, а также ведомственным архивам на хранение принадлежащие им документы.
Партии, органы местного самоуправления, профсоюзы, общественные, религиозные организации, негосударственные предприятия и учреждения самостоятельно определяют форму хранения документов, принадлежащих им на праве собственности.
Статья 11. Сроки временного хранения документов Национального архивного фонда Армении в ведомственных архивах
Предельные сроки временного хранения документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, в ведомственных архивах:
а) для документов Президента Республики Армения, Национального Собрания, Правительства, Конституционного Суда, республиканских и территориальных органов государственного управления, Национальной академии наук Армении, предприятий, учреждений, организаций, являющихся источником комплектования центральных государственных архивов, - 10 лет;
б) для документов предприятий, учреждений, организаций являющихся источником комплектования государственных архивов, органов местного самоуправления, города Еревана и областей - 5 лет;
в) для документов записи актов гражданского состояния, нотариата, Единого кадастра государственного учета недвижимого имущества, судебных органов и органов прокуратуры - 75 лет;
г) для документации научно-технического характера - по миновании практической надобности, но не более 10 лет;
д) для звукозаписей, видеозаписей, кинолент и их текстовых документов, фотоснимков, фотопленок и электронных документов - 3 года;
д) для документов, содержащих сведения, составляющие государственную и служебную тайну, после их рассекречивания в установленном порядке - 3 месяца.
Указанные в настоящей статье сроки исчисляются с 1 января года, следующего за годом окончания документов делопроизводством.
Статья 12. Передача документов Национального архивного фонда Армении на постоянное хранение
Документы Национального архивного фонда Армении, являющиеся государственной собственностью, по истечении сроков временного хранения переводятся и передаются на постоянное хранение в упорядоченном состоянии и с научно-справочной документацией.
Статья 13. Классификация документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью
В основе научной организации документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, лежит их классификация, порядок которой определяется уполномоченным органом. Основной единицей классификации и учета документов является архивный фонд, который не подлежит делению.
Перевод документов Национального архивного фонда Армении из одного архивного фонда в другой осуществляется согласно порядку классификации документов.
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УЧЕТ ДОКУМЕНТОВ НАЦИОНАЛЬНОГО
АРХИВНОГО ФОНДА АРМЕНИИ
Статья 14. Государственный учет документов Национального архивного фонда Армении
Документы Национального архивного фонда Армении подлежат государственному учету уполномоченным органом. Порядок государственного учета документов Национального архивного фонда Армении утверждается Правительством Республики Армения.
КОМПЛЕКТОВАНИЕ НАЦИОНАЛЬНОГО АРХИВНОГО ФОНДА АРМЕНИИ
Статья 15. Источники комплектования Национального архивного фонда Армении
Национальный архивный фонд Армении комплектуется перечисленными в статье 4 настоящего Закона органами, государственными и негосударственными предприятиями, учреждениями, организациями, а также физическими лицами посредством передачи и (или) отчуждения документов, представляющих научно-историческую ценность, государственным или ведомственным архивам в порядке, установленном настоящим Законом и иными правовыми актами.
Списки источников комплектования документов Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, утверждаются уполномоченным органом.
Государство проявляет особую заботу об укомплектовании Национального архивного фонда Армении документами, находящимися в Армении и за пределами Республики Армения и относящимися к истории Армении, и финансирует работу по поиску, обнаружению, учету и приобретению этих документов.
Статья 16. Порядок включения документов в состав Национального архивного фонда Армении
Документы в состав Национального архивного фонда Армении включаются посредством экспертизы их ценности. Принципы и критерии экспертизы ценности документов, перечень с указанием сроков хранения по видам и порядок их включения в Национальный архивный фонд Армении утверждаются Правительством Республики Армения.
Партии, органы местного самоуправления, профсоюзы, общественные, религиозные организации, негосударственные предприятия, учреждения, а также физические лица, в целях осуществления работ по экспертизе ценности документов и включения их в состав Национального архивного фонда Армении, могут в установленном порядке пользоваться услугами специальных групп и экспертных комиссий, действующих при государственных архивах.
ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ДОКУМЕНТОВ НАЦИОНАЛЬНОГО АРХИВНОГО ФОНДА АРМЕНИИ
Статья 17. Использование документов Национального архивного фонда Армении
Документы Национального архивного фонда Армении используются в политических, экономических, социальных, научных, культурных, творческих целях, в целях обеспечения прав и законных интересов юридических лиц и граждан Республики Армения и иностранных государств, а также в любых других не запрещенных законом целях.
Статья 18. Порядок использования документов
Национального архивного фонда
Армении, являющихся государственной
собственностью
Документы Национального архивного фонда Армении, являющиеся государственной собственностью, доступны для пользования со дня их передачи на временное или постоянное хранение.
Переданные на временное или постоянное хранение документы Национального архивного фонда Армении, являющиеся государственной собственностью, выдаются для использования без ограничений, если они не содержат государственную и служебную тайну.
Архивы, временно или постоянно хранящие документы Национального архивного фонда Армения, являющиеся государственной собственностью, обязаны в установленном
законодательством Республики Армения порядке обеспечивать использование этих документов.
Общий порядок использования и опубликования документов
Национального архивного фонда Армении, являющихся государственной собственностью, устанавливается Правительством Республики Армения.
Пользование хранящимися в государственных и ведомственных архивах документами Национального архивного фонда Армении, являющимися государственной собственностью, бесплатное.
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА О НАЦИОНАЛЬНОМ АРХИВНОМ ФОНДЕ АРМЕНИИ
Статья 19. Ответственность за нарушение законодательства о Национальном архивном фонде Армении
За порчу, уничтожение, хищение, утерю, сокрытие, небрежное хранение, вывоз за пределы Республики Армения с нарушением законодательства Республики Армения документов Национального архивного фонда Армении, а также за опубликование содержащейся в этих документах государственной и служебной тайны должностные лица и граждане несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
ГЛАВА 8
Статья 20 . Международные договоры
Если в международных договорах Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются нормы договора.
ГЛАВА 9
Статья 21. Переходное положение
Государственному архиву Армении передаются все документы о репрессированных в период советской власти (1917 - 1987 г.г.) лицах. Порядок использования этих документов устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 22. Вступление Закона в силу
С момента вступления настоящего Закона в силу считать утратившим силу Закон Республики Армения ,,О Национальном архивном фонде Армении от 8 января 1993 года, Постановление Верховного Совета Республики Армения от 14 декабря 1992 года ,,О порядке введения в действие Закона Республики Армения ,,О Национальном архивном фонде Армении.
12 декабря 1997 года
05.03.2001 О внесении дополнения в Закон Республики Армения "О Национальном архиввном фонде Армении"