Գործում է «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքը
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում դեղերի շրջանառությունը, որն ընդգրկում է դրանց արտադրությունը, պատրաստումը, կշռաչափումը, փաթեթավորումը, գրանցումը, որակի հսկողությունը եւ այլ գործողություններ` դեղերի ստացման կամ ոչնչացման նպատակով։ Կարգավորում է նաեւ դեղերի ձեռքբերումը, պահպանումը, պահեստավորումը, բաշխումը, բացթողնումը, վաճառքը, արտահանումը, ներմուծումը, դրանց մասին տեղեկատվությունը, գովազդը, սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների լիազորություններն այդ ոլորտներում։
ա) դեղ` կենսաբանական ակտիվությամբ օժտված կշռաչափված միջոց, որն ստացվել է մեկ կամ մի քանի դեղանյութերի եւ օժանդակ նյութերի հիման վրա, ունի ստանդարտ բաղադրություն, անփոփոխ անվանում, անհրաժեշտ դեղաչափ, դեղաձեւ եւ ձեւավորում։ Այն նախատեսվում է մարդու եւ կենդանու հիվանդությունների բուժման, ախտորոշման, կանխարգելման, անզգայացման, հղիության կանխման համար, ազդում է օրգանիզմի ֆունկցիաների վրա։
Դեղեր են համարվում նաեւ`
հականեխիչ միջոցները (անտիսեպտիկներ)` վարակիչ եւ մակաբուծային հիվանդությունների հարուցիչները, ինչպես նաեւ դրանց փոխանցողներին ոչնչացնող կամ վերացնող միջոցները,
վարակազերծիչ միջոցները ` հակամանրէային ակտիվությամբ օժտված նյութերը, որոնք օգտագործվում են բժշկական նշանակության առարկաների վարակազերծման համար,
իմունակենսաբանական պատրաստուկները ` մանրէային, կենդանական, բուսական եւ այլ կենսատեխնոլոգիական ծագում ունեցող պատրաստուկները, որոնք օգտագործվում են հիվանդությունների կանխարգելման, ախտորոշման եւ բուժման նպատակով,
հոմեոպատիկ միջոցները` դեղեր, որոնք համապատասխան դեղաչափերով պատրաստվում եւ օգտագործվում են հոմեոպատիայի օրենքների համաձայն եւ ներառված են դեղերի պետական գրանցամատյանի հատուկ բաժնում. բ) դեղանյութ ` կենսաբանական ակտիվությամբ օժտված բնական, սինթետիկ, կենսատեխնոլոգիական ծագում ունեցող նյութ, որն օգտագործվում է դեղերի պատրաստման եւ արտադրության համար.
գ) դեղաձեւ՝ սահմանված բաղադրակազմով, գործածման համար որոշակի ձեւով դեղահատեր, հաբեր, պատիճներ, կաթիլներ, սրվակներ, ներարկման հեղուկներ եւ այլն, կայուն ագրեգատային վիճակով (պինդ, մածուցիկ, հեղուկ, գազանման), ֆիզիկական եւ քիմիական հատկանիշների համալիր բնութագրով օժտված թողարկման ձեւ.
դ) դեղագրություն` դեղի բաղադրակազմ եւ դեղաձեւ, որում հիմնական եւ այլ դեղանյութերը, օժանդակ նյութերը, լցանյութերն ու այլ բաղադրամասերը թվարկված են դեղի նպատակային ազդեցության կրման աստիճանական հաջորդականությամբ եւ դեղի պատրաստման համար անհրաժեշտ քանակներով.
ե) դեղատոմս` հաստատված փաստաթուղթ, որով բժիշկը դիմում է դեղագործին՝ դեղի բաղադրության, պատրաստման, դեղաչափերի, ձեւավորման ու բացթողնման, իսկ հիվանդին՝ դեղի օգտագործման մասին ցուցումներով, պարունակում է այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն։
Դեղատոմսերի տեսակներն են՝
- թմրադեղերի,
- հոգեմետ դեղերի,
- սովորական։
Դեղատոմսերի ձեւերը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
զ) դեղատնային ապրանքներ` դեղեր, բժշկական նշանակության, հիվանդի
խնամքի, սանիտարային եւ հիգիենայի ապրանքներ.
է) բժշկական նշանակության ապրանքներ` հիվանդությունների կանխարգելման, ախտորոշման եւ բուժման, հղիության կանխման նպատակով օգտագործվող առարկաներ, իրեր, գործիքներ, սարքավորումներ, սարքեր.
ը) թմրադեղեր` թմրամոլություն առաջացնող դեղեր, որոնց ցանկը, ներմուծման, արտահանման, արտադրության, ստացման, պահպանման, հաշվառման, բացթողնման, վաճառքի, օգտագործման եւ ոչնչացման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ.
թ) ազգային դեղամատյան` Հայաստանի Հանրապետությունում բժշկական գործածության թույլատրված հիմնական դեղերի դեղաբանական եւ դեղաբուժական հատկանիշների նկարագրությունների ժողովածու.
ժ) դեղագործական գործունեություն` դեղագործական արտադրանքի
արտադրության, տեղափոխման, պահպանման, բացթողնման, խորհրդատվու-թյան, բաշխման, իրացման, արտահանման, ներմուծման եւ ոչնչացման բնագավառում իրականացվող գործունեություն.
ժա) դեղաչափ` դեղի միանվագ, համօրյա, կուրսային, բուժական ընդունման համար սահմանված քանակ.
ժբ) դեղերի պետական գրանցամատյան (ռեեստր)` Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված դեղերի մասին տեղեկություններ ընդգրկող փաստաթուղթ.
ժգ) հիմնական դեղերի ցանկ` փաստաթուղթ, որում ընդգրկված դեղերը հիմնականում ապահովում են բնակչության առողջության պահպանումը եւ Հայաստանի Հանրապետությունում ցանկացած պահի պետք է առկա լինեն բավարար քանակով եւ համապատասխան դեղաձեւերով։ Հիմնական դեղերի ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը (այսուհետ՝ կառավարության լիազորած մարմին).
ժդ) դեղագիրք` դեղերի որակը նորմավորող չափանիշների ժողովածու.
ժե) հսկվող դեղեր` թմրամոլություն առաջացնող եւ հոգեմետ դեղեր, որոնց ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
ժզ) դեղատուն` ձեռնարկություն կամ ձեռնարկության ստորաբաժանում, որը պատրաստում է դեղեր, կատարում դեղերի որակի ներդեղատնային հսկողություն, մանրակշռում, փաթեթավորում, պահպանում, ոչնչացում, ինչպես նաեւ իրականացնում է դեղերի, բժշկական նշանակության եւ ուղեկցող այլ ապրանքների առեւտուր, համապատասխան խորհրդատվություն եւ տեղեկատվություն։
Համապատասխան լիցենզիայի դեպքում դեղատունը կարող է պատրաստել դեղեր.
ժէ) դեղատնային կրպակ՝ ձեռնարկություն կամ ձեռնարկության ստորաբաժանում, որը պատրաստում է դեղեր, կատարում է դեղերի որակի ներդեղատնային հսկողություն, մանրակշռում, փաթեթավորում, պահպանում, ինչպես նաեւ իրականացնում է դեղերի, բժշկական նշանակության եւ ուղեկցող այլ ապրանքների առեւտուր, համապատասխան խորհրդատվություն եւ տեղեկատվություն.
ժը) դեղագետ` դեղագործական բարձրագույն կրթություն ունեցող անձ.
ժթ) դեղագործ` դեղագործական միջնակարգ կրթություն ունեցող անձ։
Հոդված 2. Դեղագործական գործունեությամբ զբաղվելը
Դեղագործական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ունեն բարձրագույն եւ միջնակարգ մասնագիտական կրթություն ստացած եւ լիցենզիա ունեցող անձինք։
Դեղագործական գործունեությամբ ապօրինի զբաղվելու պատասխանատվու-թյունը սահմանվում է օրենքով։
Մասնագիտական պարտականությունները խախտելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու համար դեղագործական գործունեությամբ զբաղվողները պատասխա-նատվություն են կրում սույն օրենքով սահմանված կարգով։
Հոդված 3. Դեղագործական գործունեության լիցենզավորումը
1. Դեղագործական գործունեության համար լիցենզիա տալիս է եւ լիցենզիայից զրկում է կառավարության լիազորած մարմինը։
Հայաստանի Հանրապետությունում դեղագործական գործունեությամբ զբաղվելու լիցենզիա տրվում է`
-դեղերի արտադրության,
-դեղաբույսերի մշակման եւ վաճառքի,
-դեղատնային գործունեության,
-դեղերի առեւտրի,
-դեղերի ներմուծման եւ արտահանման,
- թմրադեղերի առեւտրի համար։
2. Անասնաբուժական դեղերի իրացման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 4. Բնակչության ապահովումը դեղերով
Բնակչությանը դեղերով ապահովում են դեղատները։
Դեղատները կարող են բացվել եւ շահագործվել միայն համապատասխան լիցենզիայի առկայության դեպքում։
Դեղատներն իրավունք ունեն ձեռք բերել եւ վաճառել այն դեղերը, որոնք գրանցված են Հայաստանի Հանրապետությունում։
Կառավարության լիազորած մարմինը հաստատում եւ հրապարակում է առանց դեղատոմսի բաց թողնվող ու հոգեմետ դեղերի ցանկը: Դեղատները պետք է ունենան հիմնական ցանկին համապատասխան դեղերի նվազագույն տեսականին։
Կառավարության լիազորած մարմինը թմրադեղերի, հոգեմետ դեղերի շարքին դասված դեղերը բաց է թողնում միայն հաստատված ձեւի համապատասխան դեղատոմսերով։
Դեղատոմսը գրում է բժիշկը` համապատասխան ձեւավորված դեղատոմսային ձեւաթղթի վրա` այն հաստատելով անձնական կնիքով ու ստորագրությամբ։
Հիվանդն իրավունք ունի բժշկից կամ դեղագետից սպառիչ տեղեկություններ ստանալ նշանակված դեղի ազդեցության, հնարավոր կողմնակի ազդեցության, տարբեր դեղերի փոխազդեցության մասին եւ իմանալ դրա օգտագործման կարգը։
Դեղագործը պարտավոր է դեղը բաց թողնելիս սպառողին բացատրել դրա օգտագործման եւ պահպանման կարգը։
Հոդված 5. Դեղերի արտադրությունը
Դեղերի արտադրությունն իրականացվում է լիցենզավորված ձեռնարկություններում, որոնք գործում են կառավարության լիազորած մարմնի սահմանած նորմերի եւ կարգի համաձայն։
Դեղերի արտադրությունը ենթակա է պետական մասնագիտական հսկման։ Դեղեր եւ այլ դեղագործական արտադրանքներ արտադրող ձեռնարկությունները պատասխանատվություն են կրում արտադրանքի համար, երաշխավորում են դեղերի որակը պիտանիության սահմանված ժամկետի ընթացքում` պահպանման անհրաժեշտ պայմանների առկայության դեպքում։
Հոդված 6. Դեղերի պատրաստումը
Դեղերը պատրաստվում են դեղատներում։
Դեղատներում դեղերը պատրաստվում են ըստ դեղատոմսի եւ դեղագրի, այն նյութերից, որոնք ունեն կիրառման թույլտվություն։
Դեղերի պատրաստման թույլտվությունն անվավեր է ճանաչվում տեխնոլոգիական պրոցեսի խախտումների, պատրաստվող դեղը դեղատոմսին չհամապատասխանելու եւ այլ խախտումների դեպքում։
Հոդված 7. Պատասխանատվությունը դեղերի պատրաստման եւ արտադրության համար
Դեղեր արտադրող եւ պատրաստող ձեռնարկությունները պատասխա-նատվություն են կրում արտադրության կազմակերպման, արտադրանքի պատշաճ պահպանման, պիտակավորման, ձեւավորման եւ փաթեթավորման կարգի խախտման համար։
Դեղերի արտադրման եւ պատրաստման, դրանց պահպանման, փոխադրման կանոնները խախտող անձինք պատասխանատվություն են կրում սույն օրենքով սահմանված կարգով։
Հոդված 8. Դեղերի պիտակավորումը եւ ձեւավորումը
Արտադրվող եւ պատրաստվող դեղերը պետք է լինեն պիտակավորված։ Պիտակավորմանը ներկայացվող պահանջները սահմանում է կառավարության լիազորած մարմինը։
Պիտակը, պիտակավորված փաթեթը, թուղթ-ներդիրը, դեղի օգտագործման հրահանգը պետք է պարունակեն տվյալներ` հաստատված պահանջներին դեղի համապատասխանության մասին, նախազգուշացումներ` դեղաչափի գերազանցումից առաջացած վտանգի եւ դեղը երեխաներին անմատչելի տեղերում պահելու մասին։
Դեղը կարող է մտնել շրջանառության մեջ, եթե արտաքին կամ առաջնային փաթեթավորման վրա պարզ ընթերցվում է դեղն արտադրող ֆիրմայի հասցեն եւ անունը, դեղի անվանումը, գրանցման համարը, պատրաստման ամսաթիվը, օգտագործման ձեւը, յուրաքանչյուր միավորի կշիռը (ծավալը) եւ քանակը, պիտանիության ժամկետը, պահպանման պայմանները։ Փորձնական օրինակների վրա պետք է լինի «օրինակը չի վաճառվում» նշումը։
Գենային ինժեներիայի մեթոդներով ստացված դեղերի վրա նշվում են դրա պատրաստման համար օգտագործված ակտիվ նյութը եւ ձեւափոխված միկրոօրգանիզմները։
Դեղաբուսական հումքը չպետք է պարունակի ռադիոակտիվ նյութեր։ Այն պետք է պիտակավորվի «Արտադրանքը ենթարկվել է ճառագայթային ստուգման» նշումով։
Հոմեոպատիկ դեղի պիտակում պետք է լինի «հոմեոպատիկ» նշումը։
Հոդված 9. Դեղերի արտադրության, վաճառքի եւ օգտագործման արգելումը
Արգելվում է այն դեղերի արտադրությունը, վաճառքը եւ օգտագործումը, որոնք չեն համապատասխանում կառավարության լիազորած մարմնի հաստատած պահանջներին։
Հոդված 10. Դեղերի ներմուծումը եւ արտահանումը
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործում է դեղերի եւ դեղանյութերի արտահանման ու ներմուծման միասնական կարգ, որը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Արտասահմանից ժամանող կամ արտասահման մեկնող անձինք կարող են իրենց հետ վերցնել անձնական օգտագործման, բուժման կուրսի համար անհրաժեշտ քանակի դեղեր։
Հոդված 11. Դեղերի մասին տեղեկատվությունը, գովազդը
Դեղերի մասին տեղեկատվության նպատակը Հայաստանի Հանրապետության բնակչությանը դեղերի կեղծումից եւ ապօրինի օգտագործումից պաշտպանելն է։
Դեղի փաթեթի մեջ թուղթ-ներդիրի ձեւով տեղեկատվությունը պետք է պարունակի բուժվողի համար տվյալ դեղի ճիշտ օգտագործման մասին անհրաժեշտ տեղեկություններ։
Դեղերի շրջանառությամբ զբաղվող մասնագետների համար դեղերի մասին տեղեկատվությունը կարող է ներկայացվել մենագրությունների, տեղեկատուների,
գիտական հոդվածների, այլ հրատարակությունների, գիտաժողովների եւ նման այլմիջոցառումների ժամանակ ներկայացված զեկուցումների, ինչպես նաեւ դեղեր դուրս գրելու իրավունք ունեցող բժիշկների համար նախատեսված հրահանգների ձեւով։
Արգելվում է դեղատոմսով բաց թողնվող դեղերի գովազդը (ռադիոյով, հեռուստատեսությամբ, թերթերով, հանդեսներով, ցուցանակներով, ազդագրերով, լուսային եւ գովազդային այլ ձեւերով)։
Արգելվում է դեղի այն գովազդը, որի պարունակած տեղեկատվությունն սպառողին համոզում է, որ`
-դեղի օգտագործումը չի պահանջում բժշկի խորհրդատվություն,
-դեղը զուրկ է կողմնակի ազդեցությունից,
-այլ դեղերից առավել արդյունավետ է,
-դրա օգտագործումն զգալիորեն կբարելավի առողջական վիճակը, իսկ չընդունելու դեպքում կվատացնի այն,
- կարող է օգտագործվել սննդի մեջ, գեղարարական եւ այլ նպատակներով։
Արգելվում է Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված դեղերի գովազդը։
Հոդված 12. Դեղերի փոխադրման եւ պահպանման կանոնները
Դեղերի փոխադրման, պահեստավորման եւ պահպանման կարգը սահմանում է կառավարության լիազորած մարմինը։
Հոդված 13. Դեղերի տարանցիկ փոխադրումը
Դեղերի տարանցիկ փոխադրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 14. Դեղերի ոչնչացումը
Օգտագործման համար ոչ պիտանի դեղերը ենթակա են ոչնչացման։ Դեղերը ոչնչացնելիս պետք է հաշվի առնվեն շրջակա միջավայրի բնապահպանական եւ սանիտարական պահպանության նորմերը եւ կանոնները։ Դեղերի ոչնչացման կարգը եւ պայմանները սահմանում է կառավարության լիազորած մարմինը։
Դեղերի ոչնչացումը ֆինանսավորում է դեղերը տնօրինող կազմակերպությունը։
Հոդված 15.Դեղերի պետական գրանցումը
Հայաստանի Հանրապետությունում թույլ է տրվում ներմուծել, արտադրել, պահպանել, բաշխել, իրացնել եւ կիրառել միայն Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված դեղերը։
Դեղերի գրանցումը, գրանցման մերժումը եւ գրանցման անվավեր ճանաչումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
Գրանցման ենթակա են`
-բուժման նպատակով առաջարկվող նոր դեղանյութերը եւ դեղաձեւերը,
-իմունակենսաբանական պատրաստուկները,
-գրանցված դեղերի նոր զուգորդումները,
-գրանցված դեղերը, որոնք բաց են թողնվում նոր դեղաձեւերով, եւ որոնց համար առաջարկվում են օգտագործման նոր ուղիներ կամ ցուցումներ,
-վերարտադրված դեղերը (գեներիկ), որոնք անվանապես համարժեք են գրանցվածներին, սակայն պատրաստել է այլ արտադրող` փոխված տեխնոլոգիայով, ուրիշ օժանդակ նյութերով։
Գրանցում չի պահանջվում այն դեղաբանական միջոցների եւ դեղերի համար, որոնք պատրաստվում են դեղատանը՝ ըստ դեղատոմսերի։
Դեղերի գրանցումը ճանաչվում է անվավեր, երբ հայտնաբերվում է առաջադրվող պահանջներին դրանց որակի, արտադրության եւ անվտանգության անհամապատասխանություն կամ, երբ փոփոխություններ են տեղի ունենում դրանց բաղադրության, ձեւի, նշանակման եւ արտադրության պայմանների մեջ։
Դեղերի գրանցման կամ գրանցման մերժման մասին որոշումը կայացվում է կառավարության լիազորած մարմնի սահմանած կարգով կատարված փորձաքննության եզրակացության հիման վրա։
Դեղերի գրանցման ժամկետը հինգ տարի է։
Դիմորդը գրանցման համար պետք է ներկայացնի անհրաժեշտ փաստաթղթեր, նմուշներ, վճարի փորձաքննության վարձ, իսկ գրանցվելիս` նաեւ պետական տուրք։ Եթե փորձաքննության իրավունք ունի միայն մեկ կազմակերպություն, ապա փորձաքննության վարձը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Դիմորդն իրավունք եւ հնարավորություն ունի ծանոթանալ փորձաքննու-թյան եզրակացությանը՝ սահմանված ժամանակամիջոցում թերությունները վերացնելու համար։
Արտոնագրի տերը պարտավոր է դեղի անվտանգության եւ արդյունավետության, դեղաբանական հատկությունների վերաբերյալ իր հայտնաբերած նոր տվյալների մասին անհապաղ տեղեկացնել կառավարության լիազորած մարմնին։
Կառավարության լիազորած մարմինը երաշխավորում է ստացված տեղեկատվության գաղտնիությունը։
Նախկինում կիրառման թույլ տրված դեղը ենթակա է նոր գրանցման, եթե`
-փոխվել է դրա անվանումը եւ բաղադրությունը.
-դրա մոտ հայտնաբերվել են նոր հատկություններ, օգտագործման նոր ցուցումներ, կամ կատարվել են այլ փոփոխություններ։
Դիմորդն իրավունք ունի փորձաքննության արդյունքները գանգատարկել դատական կարգով։
Հոդված 16. Դեղերի որակի ապահովման պետական վերահսկողությունը
Դեղերի որակի ապահովման պետական վերահսկողության խնդիրը գրանցված արդյունավետ եւ անվտանգ որակյալ դեղերը բժշկական պրակտիկայում ներդնելն է։
Դեղերի որակի ապահովման պետական վերահսկողությունն ընդգրկում է դեղերի արտադրությունը եւ պատրաստումը, ներմուծումն ու իրացումը։
Դեղերի որակը պետք է համապատասխանի կառավարության սահմանած տեխնիկական պայմանների պահանջներին։
Դեղերի որակին առաջադրվող պահանջները պարտադիր են դեղագործական գործունեությամբ զբաղվող ձեռնարկությունների համար:
Դեղերի որակի ապահովման պետական վերահսկողությունն իրականացնում է կառավարության լիազորած մարմինը:
Հոդված 17. Բժշկական հիմնարկների պարտականությունները դեղերի կողմնակի ազդեցությունների մասին տեղեկատվություն ներկայացնելու գործում
Բուժկանխարգելիչ հիմնարկները, դեղատները եւ դեղերի իրացմամբ ու կիրառմամբ զբաղվող հիմնարկները եւ կազմակերպությունները պարտավոր են կառավարության լիազորած մարմնին անհապաղ տեղեկացնել անհայտ կողմնակի ազդեցության բոլոր դեպքերի մասին։
Հոդված 18. Բնակչությանը դեղերով ապահովելու պետական երաշխիքները
Հայաստանի Հանրապետությունում բնակչությանը երաշխավորվում է հիմնական դեղերի ցուցակում ընդգրկված դեղերի առկայությունը, դրանց մատչելիությունը, իսկ առանց բժշկական ցուցումի ընդունած դեղից առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքում՝ պաշտպանությունը։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատում է այն հիվանդությունների եւ սոցիալական խմբերի ցանկը, որով իրավունք է տրվում դեղեր ձեռք բերել անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով։
Աղետների դեպքում բնակչությանը դեղերով ապահովելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 19. Դեղագործական գործունեության հսկողությունը
Դեղագործական պատշաճ գործունեության հսկողությունն իրականացնում է կառավարության լիազորած մարմինը։
Հոդված 20. Պատասխանատվությունը սույն օրենքը խախտելու համար
Սույն օրենքի պահանջները խախտողները պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
Հոդված 21. Միջազգային պայմանագրերը
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան սույն օրենքում, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը։

а) лекарство - дозированное средство, обладающее биологической активностью, полученное на основе одного или нескольких лекарственных и вспомогательных веществ, имеющее стандартный состав, неизменное название, необходимые лекарственные дозу, форму и оформление. Оно предназначается для лечения, диагностики, профилактики болезней человека и животного, обезболивания, предотвращения беременности, воздействует на функции организма.
Лекарствами считаются также:
антисептические средства (антисептики) - средства, уничтожающие или убивающие возбудителей инфекционных или паразитарных болезней, а также их переносчиков,
дезинфицирующие средства - вещества, обладающие антибактериальной активностью, используемые для дезинфицирования предметов медицинского назначения,
иммунобиологические препараты - препараты бактериального, животного, растительного и иного биотехнологического происхождения, используемые в целях профилактики, диагностики и лечения болезней,
гомеопатические средства - лекарства, изготовляемые и используемые в соответствующих дозах по законам гомеопатии и включенные в специальный отдел государственного реестра лекарств;
б) лекарственное вещество - вещество натурального, синтетического, биотехнологического происхождения, обладающее биологической активностью, используемое для изготовления и производства лекарств;
в) лекарственная форма - форма выпуска таблеток, пилюль, капсул, капель, ампул, жидкостей для инъекции и т.д. в определенном составе, установленной для использования форме, устойчивом агрегатном состоянии (твердое, вязкое, жидкое, газообразное), обладающих комплексной характеристикой физических и химических свойств;
г) рецептура - состав и форма лекарства, в которой основные и другие лекарственные вещества, вспомогательные вещества, наполнители и другие компоненты перечислены в последовательности оказания целевого воздействия лекарства и в необходимых для изготовления лекарства количествах;
д) рецепт - заверенный документ, содержащий предписания врача фармацевту с указанием состава, дозировки лекарства, его изготовления, оформления и отпуска, а больному - способа применения лекарства, и другую необходимую информацию.
Виды рецептов следующие:
- на наркотические средства,
- на психотропные препараты,
- обыкновенные. Формы рецептов устанавливаются Правительством Республики Армения;
е) аптечные товары - лекарства, товары медицинского назначения, предметы ухода за больным, санитарии и гигиены;
ж) товары медицинского назначения - предметы, изделия, инструменты, оборудование, приборы, используемые в целях профилактики, диагностики и лечения болезней, предотвращения беременности;
з) наркотические средства - лекарства, приводящие к наркомании, их перечень, порядок ввоза, вывоза, производства, получения, хранения, учета, отпуска, продажи, использования и уничтожения которых устанавливается законодательством Республики Армения;
и) Национальный формуляр лекарств - сборник, содержащий описание фармакологических и терапевтических свойств основных лекарств, разрешенных для медицинского применения в Республике Армения;
к) фармацевтическая деятельность - деятельность, осуществляемая в сфере производства, перевозки, хранения, отпуска, консультации, распределения, реализации, вывоза, ввоза и уничтожения фармацевтической продукции;
л) лекарственная доза - количество лекарства, установленное для разового, суточного, курсового, лечебного приема;
м) Государственный реестр лекарств - документ, включащий сведения о зарегистрированных в Республике Армения лекарствах;
н) перечень основных лекарств - документ, включающий лекарства, которые в основном обеспечивают охрану здоровья населения и в любой момент должны быть в Республике Армения в достаточном количестве и соответствующих лекарственных формах. Перечень основных лекарств утверждает уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления (далее - уполномоченный Правительством орган);
о) фармакопея - сборник стандартов, нормирующих качество лекарственных средств;
п) контролируемые лекарства - лекарства, приводящие к наркомании, и психотропные препараты, перечень которых утверждается Правительством Республики Армения;
р) аптека - предприятие или подразделение предприятия, которое изготовляет лекарства,осуществляет внутриаптечный контроль качества лекарств, их дозировку, упаковку, хранение, уничтожение, а также осуществляет торговлю лекарствами, товарами медицинского назначения и другими сопутствующими товарами, дает соответствующую консультацию и информацию.
При наличии соответствующей лицензии аптека может изготовлять лекарства;
с) аптечный киоск - предприятие или подразделение предприятия, которое изготовляет лекарства, осуществляет внутриаптечный контроль качества, дозировку, упаковку, хранение лекарств, а также осуществляет торговлю лекарствами, товарами медицинского назначения и другими сопутствующими товарами, дает соответствующую консультацию и информацию;
т) фармаколог - лицо с высшим фармацевтическим образованием;
у) фармацевт - лицо со средним фармацевтическим образованием
Статья 2. Занятие фармацевтической деятельностью
Фармацевтической деятельностью имеют право заниматься лица, получившие высшее и среднее специальное образование и имеющие лицензию.
Ответственность за незаконное занятие фармацевтической деятельностью устанавливается законом.
За нарушение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лица, занимающиеся фармацевтической деятельностью, несут ответственность в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 3. Лицензирование фармацевтической деятельности
1. Лицензию на фармацевтическую деятельность выдает и лишает лицензии уполномоченный Правительством орган.
В Республике Армения лицензия на фармацевтическую деятельность выдается для:
- производства лекарств,
- обработки и продажи лекарственных трав, - аптечной деятельности,
- торговли лекарствами,
- ввоза и вывоза лекарств,
- торговли наркотическими средствами.
2. Порядок реализации ветеринарных препаратов устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 4. Обеспечение населения лекарствами
Население обеспечивают лекарствами аптеки.
Аптеки могут открываться и функционировать только при наличии соответствующей лицензии.
Аптеки имеют право приобретать и продавать лекарства, которые зарегистрированы в Республике Армения.
Уполномоченный Правительством орган утверждает и публикует перечень лекарств, отпускаемых без рецепта, и психотропных препаратов. Аптеки в соответствии с основным перечнем должны иметь минимальный ассортимент лекарств.
Уполномоченный Правительством орган отпускает наркотические средства, лекарства, отнесенные к психотропным препаратам, только по соответствующим рецептам утвержденного образца.
Рецепт выписывается врачом на соответственно оформленном рецептном бланке, скрепленном его личной печатью и подписью.
Больной имеет право получать от врача или фармаколога исчерпывающую информацию о действии назначенного лекарства, возможных побочных действиях, взаимодействии различных лекарств и знать способ его применения.
Фармацевт обязан при отпуске лекарства разъяснять потребителю способ его применения и хранения.
Статья 5. Производство лекарств
Производство лекарств осуществляется на лицензированных предприятиях, которые действуют в соответствии с нормами и порядком, установленными уполномоченным Правительством органом.
Производство лекарственных средств подлежит специальному государственному надзору. Предприятия, выпускающие лекарства и другую фармацевтическую продукцию, несут ответственность за продукцию, гарантируют качество лекарств в течение установленного срока годности при наличии необходимых условий хранения.
Статья 6. Изготовление лекарственных средств
Лекарства изготовляются в аптеках.
В аптеках лекарства изготовляются по рецепту и сигнатуре из веществ, разрешенных к применению.
Разрешение на изготовление лекарств считается недействительным в случае нарушения технологического процесса, несоответствия изготовляемого лекарства рецепту и иных нарушений.
Статья 7. Ответственность за изготовление и производство лекарств
Предприятия-производители и предприятия-изготовители лекарств несут ответственность за нарушение порядка организации производства, надлежащего хранения, маркировки, оформления и упаковки продукции.
Лица, нарушающие правила производства и изготовления лекарств, их хранения, перевозки, несут ответственность в установленном настоящим Законом порядке.
Статья 8. Маркировка и оформление лекарств
Производимые и изготовляемые лекарства должны быть маркированы. Требования, предъявляемые к маркировке, устанавливаются уполномоченным Правительством органом.
Этикетка, маркированная упаковка, вкладыш, инструкция по применению лекарства должны содержать данные о соответствии лекарства утвержденным требованиям, предупреждение об опасности, возникающей от передозировки лекарства, и о хранении лекарства в местах, недоступных для детей.
Лекарства могут поступать в обращение, если на внешней или внутренней упаковке четко прочитывается адрес и название фирмы-производителя, название лекарства, регистрационный номер, дата изготовления, способ применения, вес (объем) и количество каждой единицы, срок годности, условия хранения. На экспериментальных образцах должна быть надпись ,,Образец не продается”.
На лекарствах, полученных методами генной инженерии, указываются используемые для их изготовления активные вещества и модифицированные микроорганизмы.
Лекарственное растительное сырье не должно содержать радиоактивных веществ. Оно должно быть маркировано надписью ,,Продукция прошла радиационный контроль”.
На этикетке гомеопатического лекарства должна быть надпись ,,Гомеопатическое”.
Статья 9. Запрещение производства, продажи и применения лекарств
Запрещается производство, продажа и применение лекарств, не соответствующих требованиям, утвержденным уполномоченным Правительством органом.
Статья 10. Ввоз и вывоз лекарств
На территории Республики Армения действует единый порядок вывоза и ввоза лекарств и лекарственных веществ, который устанавливается Правительством Республики Армения.
Лица, прибывающие из-за границы или выезжающие за границу, могут брать с собой необходимое для личного применения и курса лечения количество лекарств.
Статья 11. Информация о лекарствах, реклама лекарств
Целью информации о лекарствах является защита населения Республики Армения от подделки и незаконного применения лекарств.
Информация в виде вкладыша в упаковке лекарства должна содержать необходимые для лечащегося сведения о правильном применении данного лекарства.
Для специалистов, занятых в сфере обращения лекарств, информация о лекарствах может быть предоставлена в виде монографий, справочников, научных статей, других изданий, докладов, представленных на научных конференциях и иных подобных мероприятиях, а также в виде инструкций, предназначенных для врачей, имеющих право выписывать лекарства.
Запрещается реклама (по радио, телевидению, через газеты, журналы, вывески, афиши, световые и иные виды рекламы) лекарств, отпускаемых по рецепту.
Запрещается такая реклама лекарства, содержащаяся в которой информация убеждает потребителя в том, что:
- применение лекарства не требует консультации врача,
- лекарство не имеет побочных действий,
- оно эффективнее других лекарств,
- его применение значительно улучшит состояние здоровья, а неприменение ухудшит,
- оно может применяться в пищу, в косметических и иных целях.
В Республике Армения запрещается реклама незарегистрированных лекарств.
Статья 12. Правила перевозки и хранения лекарств
Порядок перевозки, складирования и хранения лекарств устанавливается уполномоченным Правительством органом.
Статья 13. Транзитная перевозка лекарств
Порядок транзитной перевозки лекарств устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 14. Уничтожение лекарств
Лекарства, пришедшие в негодность, подлежат уничтожению. При уничтожении лекарств должны учитываться нормы и правила охраны окружающей природной среды и санитарной защиты. Порядок и условия уничтожения лекарств устанавливаются уполномоченным Правительством органом.
Уничтожение лекарств финансируется организацией, ведающей лекарствами.
Статья 15. Государственная регистрация лекарств
Разрешается ввозить в Республику Армения, производить, хранить, распределять, реализовывать и применять только зарегистриванные в Республике Армения лекарства.
Регистрация лекарств, отказ в регистрации и признание регистрации недействительной осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Регистрации подлежат:
- новые лекарственные вещества и лекарственные формы, предлагаемые для лечения;
- иммунобиологические препараты; - новые комбинации зарегистрированных лекарств; - зарегистрированные лекарства, которые выпускаются в новых лекарственных формах и для которых предлагаются новые способы применения или показания к применению;
- воспроизведенные лекарства (генерические), номинально равноценные зарегистрированным, но изготовленные другим производителем по измененной технологии, с другими вспомогательными веществами. Регистрация не требуется для фармакологических средств и лекарств, изготовляемых в аптеках по рецептам.
Регистрация лекарств признается недействительной, когда выявляется несоответствие их качества, производства и безопасности предъявляемым требованиям или когда происходят изменения в их составе, форме, назначении и условиях производства.
Решение о регистрации или отказе в регистрации лекарств выносится в порядке, установленном уполномоченным Правительством органом на основании заключения экспертизы.
Срок регистрации лекарств - пять лет.
Для регистрации заявитель должен представить необходимые документы, образцы, внести плату за экспертизу, а при регистрации - уплатить также и государственную пошлину. Если право на экспертизу имеет только одна организация, то плату за экспертизу устанавливает Правительство Республики Армения.
Заявитель имеет право и возможность ознакомиться с результатами экспертизы для устранения недостатков в установленные сроки.
Владелец патента обязан незамедлительно проинформировать уполномоченный Правительством орган о выявленных им новых данных о безопасности и эффективности лекарства, его фармакологических свойствах.
Уполномоченный Правительством орган гарантирует секретность полученной информации.
Разрешенное в прошлом к применению лекарство подлежит новой регистрации, если:
- изменились его название и состав;
- в нем выявлены новые свойства, новые показания к применению или произошли иные изменения.
Заявитель имеет право обжаловать результаты экспертизы в судебном порядке.
Статья 16. Государственный контроль за обеспечением качества лекарств
Задачей государственного контроля за обеспечением качества лекарств является внедрение в медицинскую практику зарегистрированных эффективных и безопасных качественных лекарств.
Государственный контроль за обеспечением качества лекарств включает производство, изготовление, ввоз и реализацию лекарств.
Качество лекарств должно соответствовать установленным Правительством требованиям технических условий.
Требования, предъявляемые к качеству лекарств, обязательны для предприятий, занятых фармацевтической деятельностью.
Государственный контроль за обеспечением качества лекарств осуществляется уполномоченным Правительством органом.
Статья 17. Обязанность предоставления медицинскими учреждениями информации о побочных действиях лекарств
Лечебно-профилактические учреждения, аптеки и учреждения и организации, занятые реализацией и применением лекарств, обязаны незамедлительно извещать уполномоченный Правительством орган о всех случаях неизвестного побочного действия лекарств.
Статья 18. Государственные гарантии обеспечения населения лекарствами
В Республике Армения населению гарантируется наличие лекарств, включенных в основной перечень лекарств, их доступность, а при нанесении вреда здоровью применением лекарства без медицинского показания - его защита.
Правительство Республики Армения утверждает перечень тех болезней и социальных групп, по которому дается право на приобретение лекарств бесплатно или на льготных услових.
В случае бедствий порядок обеспечения населения лекарствами устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 19. Надзор за фармацевтической деятельностью
Надзор за надлежащей фармацевтической деятельностью осуществляется уполномоченным Правительством органом.
Статья 20. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Лица, нарушающие требования настоящего Закона, несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 21. Международные договоры
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые установлены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.