ՍՆՆԴԱՄԹԵՐՔԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
պարենային հումք՝ սննդամթերքի արտադրության համար օգտագործվող բուսական, կենդանական, մանրէաբանական, օրգանական ու հանքային ծագում ունեցող նյութեր եւ ջուր.
սննդամթերք՝ մարդու կողմից սպառման համար նախատեսված այն բոլոր ապրանքները (ներառյալ՝ խմիչքը եւ մաստակը), որոնք արտադրության ընթացքում ստացվել են տարբեր հումքատեսակներից.
սննդամթերքի անվտանգություն՝ մարդկանց կյանքի եւ առողջության համար վտանգի բացառում, որը պայմանավորված է պետական առողջապահական մարմինների կողմից տվյալ սննդամթերքի համար սահմանված սանիտարական կանոնների եւ հիգիենիկ նորմերի պահանջներին համապատասխանությամբ.
սպառման համար ոչ պիտանի սննդամթերք՝ ակնհայտ թունավոր, անորակ սննդամթերք, որը կարող է առաջացնել թունավորում, առողջության վատթարացում կամ մարդու օրգանիզմի գործունեության խաթարում՝ անկախ դրա մեկանգամյա կամ շարունակական օգտագործման հանգամանքից.
սննդամթերքի հետ կապված գործառնություններ՝ սննդամթերքի արտադրություն, մշակում, պատրաստում, ներմուծում, արտահանում, մատուցում, մակնշում, փաթեթավորում, չափածրարում, վաճառքի նպատակով գովազդում, մատակարարում, իրացում, պահեստավորում, փոխադրում, առաքում.
աղտոտող նյութեր՝ նյութեր, որոնք չեն մտնում սննդամթերքի բաղադրության մեջ, սակայն դրա հետ կապված գործառնությունների ընթացքում կամ շրջակա միջավայրի աղտոտվածության հետեւանքով հայտնվում են սննդամթերքի մեջ.
հավելում՝ որպես սննդամթերք չօգտագործվող եւ սննդամթերքի բաղադրամաս չհանդիսացող որեւէ նյութ, որը, անկախ դրա սննդարարության արժեքից, տեխնոլոգիական (այդ թվում` օրգանոլեպտիկ) նպատակներով ավելացվում է սննդամթերքին.
մակնշում՝ սննդամթերքին առնչվող որեւէ բառի, էլեմենտի, ապրանքային նշանի, անվան, գծագրի կամ խորհրդանշի զետեղումը սննդամթերքին կցված կամ ուղեկցող փաստաթղթի, փաթեթավորման, պիտակի, բռնակի կամ կապոցափոկի վրա.
սննդամթերքի արտադրման եւ իրացման համար հատկացվող տարածք՝ շենք, շինություն կամ դրանց մի մասը, տրանսպորտային միջոցներ ու հարմարություններ, որտեղ իրականացվում են սննդամթերքի հետ կապված գործառնություններ:
Հոդված 3. Սննդամթերքի անվտանգության մասին օրենսդրությունը
1. Սննդամթերքի անվտանգության բնագավառում իրավահարաբերու-թյունները կարգավորվում են սույն օրենքով, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով, այլ օրենքներով եւ օրենսդրական ակտերով:
2. Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:
Հոդված 4. Սննդամթերքի իրացման պահանջները
Սննդամթերքի իրացումն արգելվում է, եթե՝
ա) պարունակում է հավելում, որն արգելվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ կամ գերազանցում է նորմատիվ փաստաթղթերով սահմանված թույլատրելի առավելագույն քանակները.
բ) պարունակող թունաքիմիկատների, անասնաբուժական դեղամիջոցների կամ աղտոտող նյութերի մնացորդային քանակները գերազանցում են օրենսդրությամբ սահմանված թույլատրելի առավելագույն քանակները.
գ) պիտանիության ժամկետն անցել է.
դ) իրացման համար բացակայում են համապատասխան հիգիենիկ պայմանները.
ե) փաթեթավորող եւ սննդամթերքի հետ շփման մեջ մտնող նյութերը չեն համապատասխանում գործող նորմերին.
զ) չի համապատասխանում նորմատիվ փաստաթղթերով սահմանված անվտանգության պահանջներին:
Հոդված 5. Սննդամթերքի անվտանգությանն առնչվող հիգիենիկ պահանջները
1. Սննդամթերքի հետ կապված գործառնությունները պետք է իրականացվեն սանիտարական կանոններին եւ հիգիենիկ նորմերին համապատասխանող պայմաններում:
2. Սննդամթերքը պետք է բավարարի սանիտարական կանոնների եւ հիգիենիկ նորմատիվների պահանջները, իսկ դրանց բացակայության դեպքում՝ ՄԱԿ-ի Պարենամթերքի եւ գյուղատնտեսական արտադրանքի կազմակերպության Codex Alimentaris-ի պահանջները:
3. Սննդամթերքի մեջ օգտագործվող ջուրը պետք է համապատասխանի Հայաստանի Հանրապետությունում խմելու ջրի գործող նորմատիվային պահանջներին:
4. Սննդամթերքի արտադրման եւ իրացման համար հատկացվող տարածքները պետք է կառուցվեն, կահավորվեն, վերանորոգվեն, պահպանվեն եւ օգտագործվեն այնպես, որ այնտեղ տարբեր գործառնությունների ենթարկվող սննդամթերքը քաղաքացիների կյանքի եւ առողջության համար լինի անվտանգ, եւ որ դրանք համապատասխանեն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով հաստատված՝ տվյալ սննդամթերքին ներկայացվող սանիտարական կանոններին եւ հիգիենիկ նորմերին:
5. Արգելվում է սննդամթերքի հետ կապված գործառնությունների իրականացման համար հատկացված տարածքների օգտագործումն առողջությանն սպառնացող նպատակներով:
Հոդված 6. Սննդամթերքի անվտանգությանը ներկայացվող պահանջները
1. Սննդամթերքի անվտանգության պահանջները (նորմերը) սահմանվում են տեխնիկական կանոնակարգերով, որոնք մշակում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմինները եւ հաստատվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգի համաձայն:
2. Տեխնիկական կանոնակարգերը պետք է հիմնավորված լինեն գիտականորեն՝ հաշվի առնելով համապատասխան միջազգային եւ միջպետական ստանդարտները:
3. Սննդամթերքի անվտանգությանը ներկայացվող պահանջները պետք է մշակվեն ինչպես ընդհանուր դեպքերի (հավելումների օգտագործում, աղտոտող նյութերի սահմանային քանակությունների պահպանում եւ այլն), այնպես էլ սննդամթերքի առանձին խմբերի համար:
4. Սննդամթերքի նորմատիվ փաստաթղթերը պետք է ներառեն ցուցանիշներ եւ պահանջներ, որոնք կապահովեն դրա ակնհայտ ստույգ պատկանելությունը տվյալ արտադրատեսակին, եւ որոնց ստուգումը կընդգրկի կեղծումները բացահայտող մեթոդներ:
Հոդված 7. Ներմուծվող սննդամթերքի անվտանգությունը
Ներմուծվող սննդամթերքը պետք է համապատասխանի Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված անվտանգության նորմերին, իսկ դրանց բացակայության դեպքում՝ համապատասխան միջազգային կամ միջպետական ստանդարտներին եւ նորմերին:
Հոդված 8. Արտահանվող սննդամթերքի անվտանգությունը
Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանվող սննդամթերքը պետք է համապատասխանի ներմուծող երկրի օրենսդրությամբ սահմանված նորմերին, իսկ դրանց բացակայության դեպքում՝ համապատասխան միջազգային կամ միջպետական ստանդարտներին եւ նորմերին:
Հոդված 9. Հայաստանի Հանրապետությունում իրացվող սննդամթերքի մակնշմանը ներկայացվող պահանջները
Հայաստանի Հանրապետությունում սննդամթերք արտադրող, վերամշակող, փաթեթավորող իրավաբանական անձը կամ անհատ ձեռնարկատերը պարտավոր է այն մակնշել հայերեն լեզվով: Մակնիշը պետք է պարունակի հետեւյալ տեղեկությունները՝
ա) իրացվող սննդամթերքի անվանումը, զտաքաշը կամ ծավալը, եթե սննդամթերքը փաթեթավորված է.
բ) սննդամթերքում հավելումների ցանկը.
գ) արտադրության տարեթիվը եւ պիտանիության ժամկետը.
դ) սննդամթերքի օգտագործման վերաբերյալ ցուցումներ, եթե առանց դրանց այն չի կարող պատշաճորեն օգտագործվել (հատկապես բուժիչ, դիետիկ, մանկական սննդամթերք), առանձնահատուկ հանձնարարականներ դրա պահպանման եւ օգտագործման մասին: Այդպիսի սննդամթերքի ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
ե) տվյալներ արտադրողի մասին.
զ) սննդամթերքի ծագման երկիրը.
է) ոգելից խմիչքներում ալկոհոլի պարունակության տոկոսը.
ը) սննդային եւ էներգետիկ արժեքը.
թ) գծային ծածկագիրը.
ժ) նորմատիվ փաստաթղթերով սահմանված այլ տեղեկատվություն:
Հոդված 10. Սննդամթերքի անվտանգության արտադրական վերահսկողությունը
Արտադրողները, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, պետք է վերահսկողություն սահմանեն իրենց կողմից արտադրվող սննդամթերքի անվտանգության նկատմամբ:
Հոդված 11. Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողությունը
1. Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ իր լիազորած մարմինների միջոցով:
2. Սննդամթերքի անվտանգության, ինչպես նաեւ դրա հետ առնչվող սարքավորումների տեխնոլոգիական, անասնաբուժական, բուսասանիտարական եւ սանիտարահիգիենիկ նորմերի ապահովման վերահսկողությունը սննդամթերքի հետ կապված գործառնություններում իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով:
Հոդված 12. Փորձարկման լաբորատորիաները
1. Սննդամթերքի անվտանգության լաբորատոր փորձարկումները կատարվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով հավատարմագրված փորձարկման լաբորատորիաներում:
2. Փորձարկման մեթոդները պետք է համապատասխանեն Հայաստանի Հանրապետության ազգային ստանդարտներին, իսկ դրանց բացակայության դեպքում՝ համապատասխան միջազգային կամ առողջապահության մարմինների կողմից սահմանված չափանիշներին:
Հոդված 13. Սննդամթերքի արտադրության եւ իրացման գործընթացի մասնակիցների իրավասությունները
Արտադրողի եւ սպառողի պարտականություններն ու իրավունքները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Հոդված 14. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի խախտման համար
Սույն օրենքի դրույթների պահանջները խախտողները կրում են պատասխանատվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Հոդված 15. Եզրափակիչ դրույթ
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման պահից 4 ամիս հետո:
| ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ
ՆԱԽԱԳԱՀ՝ Ռ. ՔՈՉԱՐՅԱՆ 30 դեկտեմբեր 1999թ,
| 02.05.2005 | «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին |

О БЕЗОПАСНОСТИ ПИЩЕВЫХ ПРОДУКТОВ
продовольственное сырье – сырье растительного, животного, микробиологического, органического и минерального происхождения и вода, используемые для производства пищевых продуктов;
пищевые продукты – все предусмотренные человеком для потребления продукты (включая напитки и жевательную резинку), полученные в процессе производства из разных видов сырья;
безопасность пищевых продуктов – исключение угрозы жизни и здоровью людей, обусловленное соответствием данного пищевого продукта требованиям санитарных правил и гигиенических норм, установленных государственными органами здравоохранения;
пищевые продукты, не пригодные для потребления, - явно токсичные, некачественные пищевые продукты, которые могут вызвать отравление, крайнее ухудшение здоровья или нарушение деятельности организма человека, независимо от их однократного или постоянного использования;
операции, связанные с пищевыми продуктами, – производство, обработка, изготовление, импорт, экспорт, доставка, маркировка, упаковка, фасовка, реклама в целях продажи, поставка, реализация, складирование, перевозка, отправка пищевых продуктов;
загрязняющие вещества – вещества, не входящие в состав пищевых продуктов, но оказывающиеся в них при осуществлении операций, связанных с пищевыми продуктами, или вследствие загрязнения окружающей среды;
добавки – какое-либо вещество, не используемое в качестве пищевого продукта и не являющееся компонентом пищевого продукта, которое независимо от его питательной ценности вводится в пищевые продукты в технологических (в том числе органолептических) целях;
маркировка – проставление на прилагаемых к пищевым продуктам или сопровождающих их документе, упаковке, этикетке, ручке или ремне какого-либо слова, элемента, товарного знака, наименования, чертежа или эмблемы, имеющих отношение к пищевым продуктам;
помещение, выделяемое для производства и реализации пищевых продуктов, - здание, строение или их часть, транспортные средства и приспособления, в которых осуществляются операции, связанные с пищевыми продуктами.
Статья 3. Законодательство о безопасности пищевых продуктов
1. Правоотношения в области безопасности пищевых продуктов регулируются настоящим Законом, Гражданским кодексом, иными законами и законодательными актами Республики Армения.
2. Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые установлены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
Статья 4. Требования к реализации пищевых продуктов
Реализация пищевых продуктов запрещается, если:
а) они содержат добавки, запрещенные законодательством Республики Армения или превышающие допустимое максимальное количество, установленное нормативными документами;
б) остаточное количество содержащихся в них ядохимикатов, ветеринарных лекарственных средств или загрязняющих веществ превышает допустимое максимальное количество, установленное законодательством;
в) истек срок годности;
г) отсутствуют соответствующие гигиенические условия для их реализации;
д) упаковочные и контактирующие с пищевыми продуктами материалы не соответствуют действующим нормам;
е) они не соответствуют требованиям безопасности, установленным нормативными документами.
Статья 5. Гигиенические требования к безопасности пищевых продуктов
1. Операции, связанные с пищевыми продуктами, должны осуществляться в условиях, соответствующих санитарным правилам и гигиеническим нормам.
2. Пищевые продукты должны удовлетворять требованиям санитарных правил и гигиенических нормативов, а при их отсутствии – требованиям Codex Alimentaris-a Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН.
3. Используемая в пищевых продуктах вода должна соответствовать действующим в Республике Армения нормативным требованиям к питьевой воде.
4. Помещения, выделяемые для производства и реализации пищевых продуктов, должны строиться, оборудоваться, ремонтироваться, содержаться и использоваться таким образом, чтобы пищевые продукты, подвергаемые в них различным операциям, были бы безопасными для жизни и здоровья граждан, и чтобы они соответствовали предъявляемым к данным пищевым продуктам санитарным правилам и гигиеническим нормам, утвержденным в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
5. Запрещается использовать помещения, выделенные для осуществления операций, связанных с пищевыми продуктами, в целях, представляющих опасность для здоровья.
Статья 6. Требования к безопасности пищевых продуктов
1. Требования (нормы) к безопасности пищевых продуктов устанавливаются техническими регламентами, которые разрабатываются уполномоченными Правительством Республики Армения органами и утверждаются в соответствии с порядком, установленным Правительством Республики Армения.
2. Технические регламенты, с учетом соответствующих международных и межгосударственных стандартов, должны быть научно обоснованы.
3. Требования к безопасности пищевых продуктов должны разрабатываться как на все случаи (использование добавок, соблюдение предельного количества загрязняющих веществ и т.д.), так и на отдельные группы пищевых продуктов.
4. В нормативные документы на пищевые продукты должны быть включены показатели и требования, которые обеспечат их совершенно очевидную принадлежность к данному виду продукции, и при проверке которых будут использованы методы, выявляющие фальсификацию.
Статья 7. Безопасность ввозимых пищевых продуктов
Ввозимые пищевые продукты должны соответствовать нормам безопасности, установленным законодательством Республики Армения, а при их отсутствии – соответствующим международным или межгосударственным стандартам и нормам.
Статья 8. Безопасность вывозимых пищевых продуктов
Пищевые продукты, вывозимые из Республики Армения, должны соответствовать нормам, установленным законодательством страны ввоза, а при их отсутствии – соответствующим международным или межгосударственным стандартам и нормам.
Статья 9. Требования к маркировке пищевых продуктов, реализуемых в Республике Армения
В Республике Армения юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, занятые производством, переработкой, упаковкой пищевых продуктов, обязаны маркировать их на армянском языке. Марка должна содержать следующие сведения:
а) наименование реализуемых пищевых продуктов, вес нетто или объем, если пищевые продукты упакованы;
б) перечень добавок к пищевым продуктам;
в) дата изготовления и срок годности;
г) указания об использовании пищевых продуктов, если без них они не могут быть использованы надлежащим образом (особенно лечебные, диетические, детские пищевые продукты), специальные рекомендации по их хранению и использованию. Перечень таких пищевых продуктов утверждает Правительство Республики Армения;
д) данные о производителе;
е) страна происхождения пищевых продуктов;
ж) процент содержания спирта в алкогольных напитках;
з) пищевая и энергетическая ценность;
и) штрих – код;
к) иная информация, установленная нормативными документами.
Статья 10. Производственный контроль за безопасностью пищевых продуктов
Производители в порядке, установленном законодательством Республики Армения, должны установить контроль за безопасностью производимых ими пищевых продуктов.
Статья 11. Государственный контроль за безопасностью пищевых продуктов
1. Государственный контроль за безопасностью пищевых продуктов осуществляет Правительство Республики Армения через свои уполномоченные органы.
2. При операциях, связанных с пищевыми продуктами, контроль за обеспечением безопасности пищевых продуктов, а также за обеспечением технологических, ветеринарных, фитосанитарных и санитарно-гигиенических норм оборудования, контактирующего с пищевыми продуктами, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 12. Испытательные лаборатории
1. Лабораторные испытания на безопасность пищевых продуктов проводятся аккредитованными испытательными лабораториями в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
2. Методы испытаний должны соответствовать Национальным стандартам Республики Армения, а при их отсутствии – соответствующим международным критериям или критериям, установленным органами здравоохранения.
Статья 13. Компетенция участников процесса производства и реализации пищевых продуктов
Обязанности и права производителя и потребителя устанавливаются законодательством Республики Армения.
Статья 14. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Нарушители требований положений настоящего Закона несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Армения.