«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԵՐՈՍ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԿՈՉՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչումը շնորհվում է երկրի պաշտպանության ու իրավակարգի ամրապնդման բնագավառում եւ ազգային նշանակալի արժեքների ստեղծման գործում Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար:
Հոդված 2. «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչումը շնորհվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին:
Հոդված 3 . «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչում շնորհելու միջնորդությունը հարուցվում է Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի նախագահության, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:
Հոդված 4. «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչման արժանացած անձանց հանձնվում է Հայրենիքի շքանշան, որը կրում են կրծքի ձախ կողմում:
Հ. Ն. -1028-1-ՀՕ-96
| 22.10.2003 | «Հայաստանի ազգային հերոս» ՀՀ բարձրագույն կոչման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին |

О ВЫСШЕМ ЗВАНИИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ГЕРОЙ АРМЕНИИ"
Статья 1. Высшее звание «Национальный Герой Армении» присваивается за имеющие общенациональное значение заслуги перед Республикой Армения в деле защиты страны и укрепления правопорядка и создания значительных национальных ценностей.
Статья 2. Высшее звание «Национальный Герой Армении» присваивастся гражданам Республики Армения.
Статья 3. Ходатайство о присвоении высшего звания «Национальный Герой Армении» возбуждается Президиумом Верховного Совета Республики Армения, Правительством Республики Армения.
Статья 4. Удостоенным высшего звания «Национальный Герой Армении» лицам вручается Орден Отечества, который носится на левой сторона груди.
1 апреля 1994 года,
22.10.2003 О внесении изменений в Закон Республики Армения ,,О высшем звании Республики Армения ,,Национальный Герой Армении"