ՏԵՂԵԿԱՏՎՈԻԹՅԱՆ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը կարգավորում է տեղեկատվության ազատության հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է տեղեկատվության ապահովման բնագավառում տեղեկատվություն տնօրինողների իրավասությունը, ինչպես նաեւ տեղեկությաններ ստանալու կարգը, ձեւերը եւ պայմանները:
2. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում էպետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական հիմնարկների, բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ հանրային նշանակության կազմակերպությունների եւ դրանց պաշտոնատար անձանց վրա։
Հոդված 2. Տեղեկատվության ազատության մասին օրենսդրությունը
1. Տեղեկատվության ազատության մասին օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից եւ իրավական այլ ակտերից:
2. Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրի նորմերը։
տեղեկատվության ազատություն՝տեղեկությունն օրենսդրությամբ սահմանված կարգովփնտրելու եւ դա տեղեկատվություն տնօրինողից ստանալու իրավունքի իրականացում.
տեղեկություն՝անձի, առարկայի, փաստի, հանգամանքի, իրադարձության, եղելության, երեւույթի վերաբերյալ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ստացված եւ ձեւավորված տվյալներ՝ անկախ դրանց տնօրինման ձեւից կամ նյութական կրիչից (տեքստային, էլեկտրոնային փաստաթղթեր, ձայնագրություններ, տեսագրություններ, լուսաժապավեններ, գծագրեր, սխեմաներ, նոտաներ, քարտեզներ).
տեղեկատվություն տնօրինող՝ տեղեկություններ ունեցող պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, պետական հիմնարկներ, բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպություններ, ինչպես նաեւ հանրային նշանակության կազմակերպություններ եւ դրանց պաշտոնատար անձինք.
հանրային նշանակության կազմակերպություն՝ապրանքային շուկայում մենաշնորհ կամ գերիշխող դիրք ունեցող, ինչպես նաեւ առողջապահության, սպորտի, կրթության, մշակույթի, սոցիալական ապահովության, տրանսպորտի եւ կապի, կոմունալ ոլորտներում հանրությանը ծառայություններ մատուցող ոչ պետական կազմակերպություններ.
հարցում՝ տեղեկություն փնտրելու եւ (կամ) դա ստանալու նպատակով սույն օրենքով սահմանված կարգով տեղեկատվություն տնօրինողին ուղղված գրավոր կամ բանավոր դիմում.
հրապարակում՝ տեղեկությունը մամուլի եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցներով, համաշխարհային համակարգչային ցանցով (այսուհետ՝ Ինտերնետ), ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ սահմանված այլ միջոցներով հանրությանը տեղեկացնելը եւ մատչելի դարձնելը։
Հոդված 4. Տեղեկատվության ազատության ապահովման հիմնական սկզբունքները
Տեղեկատվության ազատության ապահովման հիմնական սկզբունքներն են՝
1) տեղեկությունները գրանցելու, դասակարգելու եւ պահպանելու միասնական կարգի սահմանումը.
2) տեղեկություններ փնտրելու եւ ստանալու ազատության պաշտպանությունը.
3) տեղեկություններ տրամադրելու մատչելիության ապահովումը.
4) հրապարակայնությունը։
Հոդված 5. Տեղեկատվությունների գրանցումը, դասակարգումը եւ պահպանումը
Տեղեկատվություն տնօրինողի կողմից մշակված կամ նրան առաքված տեղեկությունների գրանցումը, դասակարգումը եւ պահպանումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
Հոդված 6. Տեղեկատվության ազատության իրականացումը
1. Յուրաքանչյուր անձ իրավունք ունի ծանոթանալու իրփնտրած տեղեկությանը եւ (կամ) դա ստանալու նպատակով օրենքով սահմանված կարգով հարցմամբ դիմելու տեղեկատվություն տնօրինողին եւ ստանալու այդ տեղեկությունը։
2. Օտարերկրյա անձինք սույն օրենքով նախատեսված իրավունքներից եւ ազատություններից կարող են օգտվել միայն օրենքով եւ (կամ) միջազգային պայմանագրով սահմանված դեպքերում:
3. Տեղեկատվության ազատությունը կարող է սահմանափակվել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ օրենքով նախատեսված դեպքերում:
Հոդված 7. Տեղեկությունների մատչելիության եւ հրապարակայնության ապահովումը
1. Տեղեկատվություն տնօրինողն օրենսդրությամբսահմանված կարգով մշակում եւ հրապարակում է իր կողմիցտեղեկություն տալու կարգը, որը փակցնում է իր գտնվելու վայրում՝ բոլորի համարտեսանելիտեղում։
2. Տեղեկատվություն տնօրինողն անհապաղ հրապարակում կամ այլ մատչելի ձեւով հանրությանը տեղեկացնում է իր տնօրինության տակ գտնվող այն տեղեկությունը, որի հրապարակումը կարող է կանխել պետական եւ հասարակական անվտանգությունը, հասարակական կարգին, հանրությանառողջությանն ու բարքերին,այլոց իրավունքներին եւ ազատություններին, շրջակա միջավայրին, անձանց սեփականությանն սպառնացող վտանգը։
3. Եթե Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ (կամ) օրենքով այլ բան նախատեսված չէ, ապա տեղեկատվություն տնօրինողը տարին առնվազն մեկ անգամհրապարակում էիր գործունեությանն առնչվող հետեւյալ տեղեկությունները եւ դրանցում կատարված փոփոխությունները.
հանրության համար իրականացվող (իրականացման ենթակա) աշխատանքները եւծառայությունները.
2) բյուջեն.
գրավոր հարցումների ձեւերը եւ դրանք լրացնելու վերաբերյալ խորհրդատվական ցուցումները.
հաստիքացուցակները, ինչպես նաեւ պաշտոնատար անձանց անունները, ազգանունները, կրթությունը, մասնագիտությունը, պաշտոնը, աշխատանքի վայրի հեռախոսային համարները, էլեկտրոնային փոստի հասցեները.
աշխատանքի ընդունման կարգը եւ թափուր աշխատատեղերը.
շրջակա միջավայրի վրա ներգործությունը.
հասարակական միջոցառումների ծրագրերը.
քաղաքացիների ընդունելության կարգը, օրը, ժամը եւ վայրը.
աշխատանքների եւ ծառայությունների բնագավառում գնագոյացման կարգը, գները (սակագները).
տնօրինվող տեղեկությունների ցանկը եւ դրանց տնօրինման կարգը.
ստացված հարցումների վերաբերյալ վիճակագրական եւ ամփոփ տվյալները, այդ թվում՝ մերժման հիմքերը.
սույն մասում սահմանված տեղեկությունների մշակման կամ ստացման աղբյուրները.
սույն մասում սահմանված տեղեկությունները պարզաբանելու իրավասություն ունեցող անձի տվյալները:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված տեղեկություններում կատարված փոփոխությունները հրապարակվում են դրանք կատարվելուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում։
Սույն հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերում նշված տեղեկությունները հրապարակվում են հանրության համար մատչելի ձեւով, տեղեկատվություն տնօրինողի ինտերնետային էջի առկայության դեպքում՝ նաեւդրանով։
Հանրային նշանակության, ինչպես նաեւ բյուջեից հատկացում (ֆինանսավորում)ստացող կազմակերպությունները կարող են չհրապարակել սույնհոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերում սահմանված տեղեկությունները եւ դրանց փոփոխությունները։
Հոդված 8. Տեղեկատվության ազատության սահմանափակումները
1. Տեղեկատվություն տնօրինողը, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասում սահմանված դեպքերի, մերժում է տեղեկությանտրամադրումը, եթե դա՝
1) պարունակում է պետական, ծառայողական, բանկային, առեւտրային գաղտնիք.
2) խախտում է մարդու անձնական եւ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը, այդ թվում՝ նամակագրության,հեռախոսային խոսակցությունների, փոստային, հեռագրական եւ այլ հաղորդումների գաղտնիությունը.
3) պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալները.
4) բացահայտում է մասնագիտական գործունեությամբ պայմանավորված մատչելիության սահմանափակում պահանջող տվյալներ (բժշկական, նոտարական, փաստաբանական գաղտնիք).
5) խախտում է հեղինակային իրավունքը եւ (կամ)հարակից իրավունքները։
2. Եթե պահանջվող տեղեկության մի մասը պարունակում է տվյալներ, որոնց տրամադրումը ենթակա է մերժման, ապա տեղեկություն է տրամադրվում մնացած մասի վերաբերյալ:
Տեղեկության տրամադրումը չի կարող մերժվել, եթե դա՝
1) վերաբերում է քաղաքացիների անվտանգությանը եւ առողջությանը սպառնացող արտակարգ դեպքերին, ինչպես նաեւ տարերային(ներառյալ՝ պաշտոնապես կանխատեսվող) աղետներին եւ դրանց հետեւանքներին.
2)ներկայացնում է ՀայաստանիՀանրապետության տնտեսության ընդհանուր վիճակը, ինչպես նաեւ բնության եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանության, առողջապահության, կրթության, գյուղատնտեսության, առեւտրի, մշակույթի բնագավառում տիրող իրական վիճակը.
3) չտրամադրելը բացասական ազդեցություն կունենա Հայատանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական, գիտատեխնիկական եւ հոգեւոր-մշակութային զարգացման պետական ծրագրերի իրականացման վրա։
Հոդված 9. Հարցումը ներկայացնելու եւ քննարկելու կարգը
1. Գրավոր հարցման մեջ նշվում է դիմողի անունը, ազգանունը, քաղաքացիությունը, բնակության, աշխատանքի կամ ուսումնական հաստատության գտնվելու վայրը: Գրավոր հարցումը պետք է ստորագրված լինի (իրավաբանական անձի դեպքում՝ դրա անվանումը, գտնվելու վայրը)։
2. Գրավոր հարցումների գործավարությունն իրականացվում է քաղաքացիների դիմումների եւ բողոքների համար օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ գործավարության մյուս ձեւերից առանձին:
3. Գրավոր հարցմանը պատասխան չի տրվում, եթե՝
1) դա չի պարունակում սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված բոլոր տվյալները.
2) պարզվում է, որ դրա հեղինակի ինքնությանը վերաբերող տվյալները կեղծ են.
3) դա նույն անձի կողմից նույն տեղեկությունն ստանալու պահանջով վերջին6 ամսվա ընթացքում ներկայացված երկրորդ դիմումն է, բացառությամբ սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքի։
Դիմողը պարտավոր չէ հիմնավորել հարցումը։
Բանավորհարցմամբդիմողըպարտավորէնախապեսհայտնելիր անունը եւ ազգանունը։Բանավոր հարցման պատասխանը տրվում է, եթե՝
1) պահանջվող տեղեկության տրամադրումը կարող է կանխել պետական, հասարակական անվտանգությանը, հասարակական կարգին, հանրության առողջությանն ու բարքերին, այլոց իրավունքներին եւ ազատություններին, շրջակա միջավայրին, անձանց սեփականությանն սպառնացող վտանգը.
2) անհրաժեշտ է ճշտել տվյալ տեղեկատվությունը տնօրինողի մոտ համապատասխան տեղեկության առկայության փաստը.
3) անհրաժեշտ է պարզաբանել տվյալ տեղեկատվությունը տնօրինողի կողմից գրավոր հարցումների քննարկման կարգը։
6. Բանավոր հարցման պատասխանը տրվում է բանավոր՝ հարցումը լսելուց հետո անհապաղ կամ հնարավորինս սեղմ ժամկետում։ Եթե բանավոր հարցմամբ դիմողը չի հայտնում իր անունը եւ ազգանունը, եւ (կամ) բանավոր հարցումը չի համապատասխանում սույն հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին, 2-րդ եւ3-րդ կետերով սահմանված պահանջներին, ապա տեղեկատվություն տնօրինողը կարող էչպատասխանել բանավոր հարցմանը։
7. Գրավոր հարցման պատասխանը տրվում է հետեւյալ ժամկետներում.
1) եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը հրապարակված չէ, ապա դրա պատճենը դիմողին է տրվում հարցումնստանալուց հետո՝5-օրյա ժամկետում.
2) եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը հրապարակված է, ապա տվյալ հրապարակման միջոցի, վայրի եւ ժամկետի մասին տեղեկությունը դիմողին է տրվում հարցումն ստանալուց հետո՝5-օրյա ժամկետում.
3) եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, ապա այդ տեղեկությունը դիմողին է տրվում դիմումն ստանալուց հետո՝ 30-օրյա ժամկետում, որի մասին հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, գրավոր տեղեկացվում է դիմողին՝ նշելով հետաձգման պատճառներըեւ տեղեկությունը տրամադրելու վերջնական ժամկետը։
8. Գրավոր հարցման պատասխանը տրվում է այդ հարցման մեջ նշված նյութական կրիչով։ Եթե նյութական կրիչը նշված չէ, եւ դա անհնար է պարզել տվյալ հարցմանը՝ սույն օրենքով սահմանված ժամկետում պատասխանելու համար, ապա գրավոր հարցման պատասխանը տրվում է տեղեկությունը տնօրինողին առավել ընդունելի նյութական կրիչով։
9. Սույն հոդվածի 7-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված դեպքում հարցմամբ դիմողն իր ցանկությամբ կարող է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով տեղում ծանոթանալ տեղեկությանը՝ հետ վերցնելով իր գրավոր հարցումը:
10. Եթե տեղեկատվություն տնօրինողը չունի փնտրվող տեղեկությանը, կամ դրա տրամադրումն իր լիազորությունների շրջանակից դուրս է, ապա նա տվյալ գրավոր հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, պարտավոր է այդ մասին գրավոր տեղեկացնելդիմողին, իսկ հնարավորության դեպքում նրան տրամադրել նաեւ այդ տեղեկատվությունը տնօրինողի (այդ թվում՝ արխիվի) գտնվելու վայրը, որն ունի փնտրվող տեղեկությունը:
11. Եթե տեղեկատվություն տնօրինողը չունի փնտրվող տեղեկությանը վերաբերող բոլոր տվյալները, ապա նա դիմողին տալիս է տվյալների այն մասը, որն ունի, իսկ հնարավորության դեպքում գրավոր հարցման պատասխանում նշում է նաեւ այդ տեղեկատվությունը տնօրինողի (այդ թվում՝ արխիվի) գտնվելու վայրը, որն ունի փնտրվող տեղեկատությանը վերաբերող մյուս տվյալները:
Հոդված 10. Տեղեկությունների տրամադրման պայմանները
1. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական հիմնարկների եւ կազմակերպությունների կողմից տեղեկության կամ դրա կրկնօրինակի(պատճենի) տրամադրումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանսահմանած կարգով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նախատեսված տեղեկության տրամադրման համարգանձում չի կատարվում հետեւյալ դեպքերում.
1) բանավոր հարցումներին պատասխանելիս.
2) մինչեւ 10 էջ տպագրված կամ պատճենահանված տեղեկություն տրամադրելիս.
3) տեղեկությունն էլեկտրոնային փոստով (ինտերնետային ցանցով) տրամադրելիս.
4) սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասում նշված տեղեկությունների տրամադրման մասին գրավոր հարցումներին պատասխանելիս.
5) սույն օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 3-րդ կետով եւ 9-րդ հոդվածի 10-րդ մասով նախատեսված դեպքերում տեղեկության տրամադրման ժամկետի փոփոխման մասին տեղեկություններ տրամադրելիս.
6) տեղեկության տրամադրումը մերժելիս։
3. Հանրային նշանակության կազմակերպություններն ինքնուրույն են որոշում տեղեկությունների տրամադրման համարգանձվող գումարի չափը, որը չի կարող գերազանցել այդ տեղեկության տրամադրման ծախսերը։
4. Ոչ հավաստի կամ ոչ լրիվ տվյալներ պարունակող տեղեկություն տրամադրած մարմինը կամ կազմակերպությունն այդ տեղեկությունն ստացած անձի գրավոր հարցմանհիման վրա պարտավոր է սույն օրենքով սահմանված կարգով անվճար տրամադրել ճշգրտված տվյալներով տեղեկություն:
Հոդված 11. Տեղեկությանտրամադրումը մերժելու հիմքերը եւ կարգը
1. Տեղեկության տրամադրումըմերժվում է սույն օրենքի 8-րդ հոդվածում սահմանված դեպքերում կամ այդ տեղեկության տրամադրման համար սահմանված գումարը չվճարվելու դեպքում։
2. Տեղեկատվություն տնօրինողը կարող է չպատասխանել բանավոր հարցմանը, եթե տվյալ պահին դա խոչընդոտում է տեղեկատվություն տնօրինողի հիմնական պարտականությունների կատարմանը, բացառությամբ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի2-րդ մասով սահմանված դեպքերի։
3. Գրավոր հարցմամբ պահանջվող տեղեկության տրամադրումը մերժելու դեպքում տեղեկատվություն տնօրինողն այդ մասին 5-օրյա ժամկետում գրավոր հայտնում է դիմողին՝ նշելով մերժման հիմքը (օրենքի համապատասխան նորմը), ինչպես նաեւ դրա բողոքարկման կարգը։
4. Տեղեկության տրամադրման մերժումըկարող է բողոքարկվել լիազորված պետական կառավարման մարմին կամ դատարան:
Հոդված 12. Տեղեկատվության ազատության ապահովման ոլորտում տեղեկատվություն տնօրինողների պարտականությունները
Տեղեկատվության ազատության ապահովման ոլորտումտեղեկատվություն տնօրինողը պարտավոր է օրենքով սահմանված կարգով՝
ապահովել տեղեկությունների մատչելիությունը եւ հրապարակայնությունը.
իրականացնել իր տնօրինության տակ գտնվող տեղեկությունների գրանցումը, դասակարգումը եւ պահպանումը.
3) տեղեկություններ փնտրող անձին տրամադրել հավաստի եւ իր տնօրինության տակ գտնվող ամբողջական տեղեկություն.
4) սահմանել իր կողմից բանավոր եւ (կամ) գրավոր տեղեկությունների տրամադրման կարգը.
5) նշանակել տեղեկատվության ազատության ապահովման համար պատասխանատու պաշտոնատար անձին։
Հոդված 13. Տեղեկատվության ազատության ապահովման համարպատասխանատու անձը
1. Տեղեկատվության ազատության ապահովման համար պատասխանատու պաշտոնատար անձը կարող է լինել տեղեկատվություն տնօրինողի նշանակած պաշտոնատար անձը կամտեղեկատվություն տնօրինողի ղեկավարը։
2. Տեղեկատվության ազատության ապահովման համար պատասխանատու պաշտոնատար անձն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝
1) ապահովում է տեղեկատվության ազատության ապահովման ոլորտում տեղեկատվություն տնօրինողի պարտականությունների իրականացումը.
2) տեղեկություն փնտրողին մատչելի ձեւով բացատրում է տեղեկության տրամադրման կարգը, պայմանները եւ ձեւերը.
3) մշակում է ստացված հարցումների վիճակագրական եւ ամփոփ տվյալները։
Հոդված 14. Պատասխանատվությունը տեղեկատվության ազատության խախտման համար
1. Բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի, տեղեկությունտրամադրելուց հրաժարվելը կամ ոչ հավաստի տեղեկություն տրամադրելը, ինչպեսնաեւսույն օրենքովսահմանված կարգի այլ խախտումներն առաջացնում են օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
2. Սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում տեղեկության հրապարակումը չի կարող առաջացնել վարչական կամ քրեական պատասխանատվություն։

О СВОБОДЕ ИНФОРМАЦИИ
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные со свободой информации, устанавливает права обладателей информации в сфере обеспечения информацией, а также порядок, формы и условия получения сведений.
2. Действие настоящего Закона распространяется на государственные органы, органы местного самоуправления, государственные учреждения, финансируемые из бюджетов организации, а также на организации общественного значения и их должностных лиц.
Статья 2. Законодательство о свободе информации
1. Законодательство о свободе информации состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона и других правовых актов.
2. Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые установлены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
В настоящем Законе применяются следующие основные понятия:
свобода информации – осуществление в установленном законодательством порядке права на поиск сведения и его получение от обладателя информации;
сведения – полученные и оформленные в установленном законодательством порядке данные о личности, предмете, факте, обстоятельстве, событии, происшествии, явлении независимо от формы обладания ими или их материального носителя (текстовые, электронные документы, звукозаписи, видеозаписи, фотопленки, чертежи, схемы, ноты, карты);
обладатель информации –обладающие сведениями государственные органы, органы местного самоуправления, государственные учреждения, финансируемые из бюджетов организации, а также организации общественного значения и их должностные лица;
организации общественного значения – негосударственные организации, занимающие монопольное или доминирующее положение на товарном рынке, а также оказывающие обществу услуги в сферах здравоохранения, спорта, образования, культуры, социального обеспечения, транспорта и связи, коммунальной сфере;
запрос – присьменное или устное заявление, в установленном законом порядке обращенное к обладателю информации в целях поиска и (или) получения сведения;
публикация – информирование общественности о сведении и его доступность через печать и другие средства массовой информации, всемирную компютерную сеть (далее - Интернет), а также иные средства, установленные законодательством.
Статья 4. Основные принципы обеспечения свободы информации
Основными принципами обеспечения свободы информации являются:
1) установление единого порядка регистрации, систематизации и хранения сведений;
2) защита свободы поиска и получения сведений;
3) обеспечение доступности предоставления сведений;
4) публичность.
Статья 5. Регистрация, систематизация и хранение сведений
Регистрация, систематизация и хранение разработанных обладателем информации или отправленных ему сведений осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 6. Осуществление свободы информации
1. Каждое лицо имеет право знакомиться с искомым им сведением и (или) в установленном законом порядке обращаться с запросом к обладателю информации с целью получения сведения и получать это сведение.
2. Иностранные лица могут пользоваться предусмотренными настоящим Законом правами и свободами только в случаях, установленных законом и (или) международными договорами.
3. Свобода информации может ограничиваться в случаях, предусмотренных Конституцией Республики Армения и законом.
Статья 7. Обеспечение доступности и гласности сведений
1. Обладатель информации в установленном законодательством порядке разрабатывает и публикует порядок передачи им сведений, который вывешивается в месте его нахождения на видимом для всех месте.
2. Обладатель информации безотлагательно публикует или иным доступным способом извещает общественность об имеющемся в его распоряжении сведении, обнародование которого может предотвратить опасность, угрожающую государственной и общественной безопасности, общественному порядку, здоровью и нравственности общества, правам и свободам других лиц, окружающей среде, собственности лиц.
Если Конституцией Республики Армения и (или) законом не предусмотрено иное, то обладатель информации не реже, чем раз в год публикует следующие связанные с его деятельностью сведения и внесенные в них изменения:
1) об осуществляемых (подлежащих осуществлению) для общества работах и услугах;
2) о бюджете;
3) о формах письменных запросов с консультационными указаниями по их заполнению;
4) о штатных расписаниях, а также имена, фамилии, сведения об образовании, о специальности, должности, телефонные номера, адрес электронной почты места работы должностных лиц;
5) о порядке приема на работу и вакантных рабочих местах;
6) о воздействии на окружающую среду;
7) о программах общественнных мероприятий;
8) о порядке, дне, часе и месте приема граждан;
9) о порядке ценообразования, ценах (тарифах) в сфере работ и услуг;
10) перечень имеющихся в распоряжении сведений и порядок распоряжения ими;
11) статистические и итоговые данные по полученным запросам, в том числе – основания отказа;
12) об источниках обработки или получения установленных в настоящей части сведений;
13) данные лица, имеющего правомочия на разъяснение установленных в настоящей части сведений.
4. Изменения, внесенные в указанные в части 3 настоящей статьи сведения, публикуются в 10-дневный срок после их внесения.
5. Сведения, указанные в частях 2 и 3 настоящей статьи, публикуются в доступной для общественности форме, а в случае наличия у обладателя информации интернет-страницы – и на ней.
6. Организации, имеющие общественное значение, а также получающие ассигнования (финансирование) из бюджета, могут не публиковать установленную пунктами 2, 4 и 5 части 3 настоящей статьи сведения и изменения в них.
Статья 8. Ограничения свободы информации
1. Обладатель информации, за исключением случаев, установленных частью 3 настоящей статьи, отказывает в предоставлении сведения, если оно:
1) содержит государственную, служебную, банковскую, коммерческую тайну;
2) нарушает тайну личной и семейнной жизни, в том числе тайну переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений человека;
3) содержит не подлежащие огласке данные предварительного следствия;
4) раскрывает обусловленные профессиональной деятельностью данные, требующие ограничения доступа (врачебная, нотариальная, адвокатская тайна);
5) нарушает авторские права и (или) смежные права.
1. Если часть запрашиваемого сведения содержит данные, предоставление которых подлежит отказу, то сведения предоставляются по остальной части.
2. В предоставлении сведения не может быть отказано, если оно:
1) касается чрезвычайных обстоятельств, угрожающих безопасности и здоровью граждан, а также стихийных бедствий (включая и официально прогнозируемые) и их последствий;
2) представляет общее состояние экономики Республики Армения, а также реальное состояние в сфере охраны природы и окружающей среды, в сферах здравоохранения, образования, сельского хозяйства, торговли, культуры;
3) его непредоставление может оказать отрицательное воздействие на осуществление государственных программ социально-экономического, научно-технического, духовно-культурного развития Республики Армения.
Статья 9. Порядок представления и рассмотрения запроса
1. В письменном запросе указывается имя, фамилия, гражданство, место жительства, работы или нахождения учебного заведения. Запрос должен быть подписан (в случае юридического лица указывается его наименование, местонахождение).
2. Делопроизводство по письменным запросам осуществляется в порядке, установленном законодательством для заявлений и жалоб граждан, - отдельно от других форм делопроизводства.
3. Ответ на письменный запрос не дается, если:
1) он не содержит все данные, указанные в части 1 настоящей статьи;
2) выясняется, что данные о личности его автора являются ложными;
3) он является вторым за последние шесть месяцев обращением с требованием получения того же сведения, представленным тем же лицом, за исключением случая, предусмотренного частью 4 статьи 10 настоящего Закона.
4. Заявитель не обязан обосновывать запрос.
5. Заявитель, обращающийся с устным запрсом, обязан заранее сообщить свои имя и фамилию. Ответ на устный запрос дается, если:
1) предоставление затребованного сведения может предотвратить опасность, угрожающую государственной, общественной безопасности, общественному порядку, здоровью и нравственности общества, правам и свободам других лиц, окружабщей среде, собственности лиц;
2) необходимо уточнить факт наличия у обладателя информации соответствующего сведения;
3) необходимо выяснить порядок рассмотрения письменных запросов обладателем данной информации.
6. Ответ на устный запрос дается в устной форме, немедленно или в возможно сжатый срок после выслушивания запроса. Если обращающийся с устным запросом заявитель не сообщает свои имя и фамилию, и (или) устный запрос не соответствует требованиям, установленным пунктами 1, 2, и 3 части 5 настоящей статьи, то обладатель информации может не отвечать на устный запрос.
7. Ответ на письменный запрос предоставляется в следующие сроки:
1) если указанное в письменном запросе сведение не опубликовано, то его копия выдается заявителю в 5-дневный срок после получения запроса;
2) если указанное в письменном запросе сведение опубликовано, то информация о средстве, месте и сроке данной публикации предоставляется заявителю в 5-дневный срок после получения запроса;
3) если для предоставления указанного в письменном запросе сведения необходимо выполнение дополнительной работы, то это сведение предоставляется заявителю в 30-дневный срок после получения запроса, о чем заявитель письменно извещается в 5-дневный срок после получения запроса с указанием причин отсрочки и окончательного срока предоставления сведения.
8. Ответ на письменный запрос предоставляется на материальном носителе, указанном в этом запросе. Если материальный носитель не указан, и выяснение этого невозможно для ответа на данный запрос в срок, установленный настоящим Законом, то ответ на письменный запрос предоставляется на материальном носителе, наиболее приемлемом для обладателя информации.
9. В случае, предусмотренном пунктом 1 части 7 настоящей статьи, податель запроса может по собственному желанию в установленном законодательством порядке ознакомиться со сведением на месте, отозвав свой письменный запрос.
10. Если у обладателя информации не имеется искомого сведения или его предоставление выходит за пределы его полномочий, то он обязан письменно известить об этом заявителя в 5-дневный срок после получения данного письменного запроса, а при наличии возможности предоставить ему также место нахождения обладателя этой информации (в том числе - архива), у которого имеется искомое сведение.
11. Если у обладателя информации не имеется всех данных об искомом сведении, то он предоставляет заявителю имеющуюся часть данных, а при наличии возможности указывает также в ответе на письменный запрос место нахождения обладателя этой информации ( в том числе – архива), у которого имеются другие данны об искомом сведении.
Статья 10. Условия предоставления сведений
1. Предоставление сведения или его дубликата (копии) государственными органами и органами местного самоуправления, государственными учреждениями и организациями осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
2. За предоставление сведения, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, плата не взимается в следующих случаях:
1) при ответе на устный запрос;
2) при предоставлении сведения в объеме до 10 печатных или скопированных страниц;
3) при предоставлении сведения по электронной почте (сети Интернет);
4) при ответе на письменные запросы о предоставлении сведений, указанных в части 2 статьи 7 настоящего Закона;
5) при предоставлении сведений об изменении срока предоставления сведения, предусмотренных пунктом 3 части 7 статьи 9 и частью 10 статьи 9 настоящего Закона;
6) при отказе в предоставлении сведения.
3. Организации общественного значения самостоятельно определяют размер взимаемой за предоставление сведений суммы, которая не может превышать расходы на предоставление этого сведения.
4. Орган или организация, предоставившие недостоверное или содержащее неполные данные сведение, обязаны на основании письменного запроса получившего это сведение лица предоставить ему бесплатно в установленном настоящим Законом порядке сведение с уточненными данными.
Статья 11. Основания и порядок отказа в предоставлении сведения
1. В предоставлении сведения отказывается в случаях, установленных статьей 8 настоящего Закона, или в случае неуплаты суммы, установленной за предоставление этого сведения.
2. Обладатель информации может не отвечать на устный запрос, если в данный момент это препятствует выполнению обладателем информации его основных обязанностей, за исключением случаев, установленных частью 2 статьи 7 настоящего Закона.
3. В случае отказа в предоставлении затребованного письменным запросом сведения обладатель информации в 5-дневный срок письменно извещает об этом заявителя, с указанием основания отказа (соответствующей нормы закона), а также порядка его обжалования.
4. Отказ в предоставлении сведения может быть обжалован в уполномоченный орган государственного управления или суд.
Статья 12. Обязанности обладателей информации в сфере обеспечения свободы информации
Обладатель информации в сфере обеспечения свободы информации обязан в установленном законом порядке:
1) обеспечивать доступность и открытость сведений;
2) осуществлять регистрацию, систематизацию и хранение находящихся в его распоряжении сведений;
3) предоставлять лицу, осуществляющему поиск сведений, достоверную и полную информацию, находящуюся в его распоряжении;
4) устанавливать порядок предоставления им устной и (или) письменной информации;
5) назначать должностное лицо, ответственное за обеспечение свободы информации.
Статья 13. Лицо, ответственное за обеспечение свободы информации
1. Ответственным за обеспечение свободы информации должностное лицом может являться должностное лицо, назначенное обладателем информации, или руководитель обладателя информации.
2. Ответственное за обеспечение свободы информации должностное лицо в установленном законодательством порядке:
1) обеспечивает осуществление обязанностей обладателя информации в сфере обеспечения свободы информации;
2) объясняет в доступной форме лицу, осуществляющему поиск сведения, порядок, условия и формы предоставления сведения;
3) обрабатывает статистические и итоговые данные по полученным запросам.
Статья 14. Ответственность за нарушение свободы информации
1. За исключением предусмотренных настоящим Законом случаев отказ в предоставлении сведения или предоставление недостоверного сведения, а также иные нарушения определенного настоящим Законом порядка влекут ответственность, установленную законом.
В случаях, предусмотренных частью 3 статьи 8 настоящего Закона публикация сведения не может влечь административной или уголовной ответственность.