Գործում է «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքը
Գլուխ 1. Ընդհանուր դրույթներ Գլուխ 2. Համակարգի պետական կարգավորումը Գլուխ 3. Կենսաթոշակի իրավունքը Գլուխ 4. Տարիքային կենսաթոշակներ Գլուխ 5. Հաշմանդամության կենսաթոշակներ Գլուխ 6. Կերակրողին կորցնելու դեպքում տրվող կենսաթոշակներ Գլուխ 7. Սոցիալական կենսաթոշակներ Գլուխ 8. Աշխատանքի հատուկ պայմաններում աշխատելու եւ երկարամյա ծառայության համար տրվող մասնակի կենսաթոշակ Գլուխ 9. Անհատական (անձնավորված) հաշվառումը կենսաթոշակային ապահովագրության համակարգում Գլուխ 10. Ապահովագրական ստաժը եւ դրա հաշվարկման կարգը Գլուխ 11.Կենսաթոշակ նշանակելը եւ վճարելը Գլուխ 12.Կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրություն իրականացնող մարմնի, կազմակերպությունների եւ քաղաքացիների իրավասությունըը եւ պատասխանատվությունը, կենսաթոշակին վերաբերող վեճերի լուծման կարգը Գլուխ 13.Եզրափակիչ մաս Գլուխ 14 .Անցումային դրույթներ
Հոդված 1. Օրենքի կարգավորման առարկան եւ հարաբերությունների շրջանակը
Սույն օրենքը կարգավորում է կենսաթոշակային համակարգի կազմակերպմանը, կառավարմանը եւ ֆինանսավորմանն առնչվող հարաբերությունները, սահմանում է՝
1) պետական կենսաթոշակային ապահովագրության կազմակերպման եւ իրականացման սկզբունքները.
2) կենսաթոշակային ապահովության իրավական երաշխիքները.
3) կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելու պայմանները.
4) պետական կենսաթոշակի տեսակները, կենսաթոշակի նշանակման եւ վճարման կարգը:
Հոդված 2. Պետական կենսաթոշակային ապահովության եւ պետական կենսաթոշակային ապահովագրության կազմակերպման եւ իրականացման սկզբունքները
Պետական կենսաթոշակային ապահովության եւ պետական կենսաթոշակային ապահովագրության կազմակերպման եւ իրականացման սկզբունքներն են՝
1) կենսաթոշակի իրավունքի ապահովումը՝ անկախ ազգությունից, ռասայից, սեռից, լեզվից, դավանանքից, քաղաքական կամ այլ հայացքներից, սոցիալական ծագումից, գույքային կամ այլ դրությունից.
2) պետական կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության պարտադիրությունը.
3) կենսաթոշակային համակարգի ֆինանսական կայունության, հաշվեկշռվածության եւ զարգացման ապահովումը.
4) անհատական (անձնավորված) ապահովագրական հաշիվներում արտացոլվող՝ կենսաթոշակային ապահովագրության համար կատարված վճարումների մասին տեղեկատվության հիման վրա կենսաթոշակների նշանակման եւ վճարման ապահովումը.
5) սոցիալական համերաշխության եւ սոցիալական արդարության ապահովումը.
6) պետության երաշխավորած նվազագույն կենսաթոշակի ապահովումը:
Հոդված 3. Կենսաթոշակային բնագավառի իրավական կարգավորումը
Կենսաթոշակային ապահովության հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական այլ ակտերով:
Հոդված 4. Կենսաթոշակային համակարգը
Հայաստանի Հանրապետության կենսաթոշակային համակարգն ընդգրկում է՝
1) պետական (պարտադիր) կենսաթոշակային ապահովագրությունը, որը պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարներից ձեւավորվող բյուջեի միջոցների հաշվին երաշխավորում է քաղաքացիների կենսաթոշակային սոցիալական ապահովության իրականացումը կենսաթոշակային տարիքը լրանալու, հաշմանդամության, կերակրողին կորցնելու եւ օրենքով սահմանված այլ դեպքերում.
2) պետական կենսաթոշակային ապահովությունը, որը պետական բյուջեի միջոցների հաշվին երաշխավորում է պետական կենսաթոշակային ապահովագրության համակարգում չընդգրկված քաղաքացիների կենսաթոշակային սոցիալական ապահովության իրականացումը ծերության, հաշմանդամության, կերակրողին կորցնելու եւ օրենքով սահմանված այլ դեպքերում.
3) կամավոր կենսաթոշակային ապահովագրությունը, որը գործատուների ու քաղաքացիների կամավոր վճարների եւ դրանց ներդրումից ստացված եկամուտների հաշվին օրենքով սահմանված կարգով երաշխավորում է ապահովագրված անձանց լրացուցիչ սոցիալական ապահովության իրականացումը:
Հոդված 5. Պետական քաղաքականությունը կենսաթոշակային ապահովության եւ կենսաթոշակային ապահովագրության բնագավառում
Կենսաթոշակային ապահովության եւ կենսաթոշակային ապահովագրության բնագավառում իրականացվող պետական քաղաքականության նպատակը համապատասխան երաշխիքներ ստեղծելու միջոցով համակարգի բնականոն եւ արդյունավետ գործունեության, զարգացման սոցիալական ծրագրերի իրականացման ապահովումն է:
ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄԸ
Հոդված 6. Կենսաթոշակային ապահովության եւ կենսաթոշակային ապահովագրության բնագավառի պետական կարգավորումը
Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեի միջոցները պետական սեփականություն են:
Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեն յուրաքանչյուր տարի հաստատվում է օրենքով:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ապահովում է կենսաթոշակային համակարգի պետական միասնական քաղաքականության իրականացումը, կենսաթոշակային ոլորտում կրթական եւ գիտական գործունեության զարգացումը:
Հոդված 7. Կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմնի լիազորությունները
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած` կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմինը՝
1) իրագործում է համակարգի պետական միասնական քաղաքականությունը.
2) իրականացնում է կենսաթոշակային օրենսդրության կիրառման եւ անհատական հաշվառման տվյալների բազայի կառավարման մոնիթորինգը (մշտադիտարկումը).
3) կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրություն իրականացնող լիազոր մարմնից ստանում է պարտադիր սոցիալական ապահովագրության ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող ֆինանսական եւ վիճակագրական տվյալներ (տեղեկություններ)` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով.
4) նախանշում է Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշները.
5) կազմում է համակարգի զարգացման պետական համապատասխան ծրագրեր եւ ապահովում դրանց իրականացումը.
6) եզրակացություն է տալիս կադրերի վերապատրաստում եւ որակավորման բարձրացում իրականացնող ուսումնական կազմակերպությունների` կենսաթոշակային բնագավառին վերաբերող ուսումնական պլանների, առարկայական ծրագրերի, դասագրքերի եւ ուսումնական ձեռնարկների նախագծերի վերաբերյալ.
7) կազմում է Հայաստանի Հանրապետության բնակչության կենսաթոշակային ապահովության մասին պետական ամենամյա զեկույց եւ յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա ավարտից հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հաստատվելուց հետո հրապարակում է.
8) համագործակցում է համապատասխան հասարակական ու միջազգային կազմակերպությունների եւ ֆիզիկական անձանց հետ.
9) իրականացնում է սույն օրենքի դրույթներից եւ իրավական այլ ակտերից բխող այլ գործառույթներ:
Հոդված 8. Կենսաթոշակների վճարման միջոցների գոյացման աղբյուրները
Կենսաթոշակների վճարման միջոցների գոյացման աղբյուրներն են՝
1) գործատուների կողմից աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող միջոցների նկատմամբ հաշվարկվող եւ կատարվող պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարումները.
2) ֆիզիկական անձանց աշխատավարձից եւ դրան հավասարեցված եկամուտներից կատարվող պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարումները.
3) անհատ ձեռնարկատերերի, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերի եւ նրանց միավորմամբ ձեւավորված իրավաբանական անձանց պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարները.
4) պետական բյուջեի միջոցները.
5 ) օրենքով չարգելված կամավոր եւ այլ վճարները.
6) պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեի ազատ դրամական միջոցների՝ օրենքով սահմանված կարգով ներդրումից ստացված եկամուտները:
Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների դրույքաչափերը, հաշվարկման եւ վճարման կարգը սահմանվում են օրենքով:
ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔԸ
Հոդված 9. Պարտադիր կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության ենթակա եւ կենսաթոշակի իրավունք ունեցող անձինք
1. Պարտադիր կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության ենթակա են հետեւյալ անձինք.
1) գործատուների հետ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվողները.
2) անհատ ձեռնարկատերերը.
3) գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատերերը:
Անձն ապահովագրական կենսաթոշակի իրավունք ունի սույն օրենքով սահմանված պայմանների բավարարման եւ պարտադիր կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության վճարումներ կատարած լինելու դեպքում:
2. «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով կենսաթոշակի իրավունք ձեռք չբերած անձինք կենսաթոշակի իրավունք ունեն սույն օրենքով: Այդ անձանց ապահովագրական ստաժը հաշվարկելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Պետական տարբեր կենսաթոշակների իրավունք ունեցող անձին իր ընտրությամբ նշանակվում է մեկ կենսաթոշակ:
Հոդված 10. Օտարերկրյա քաղաքացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի կենսաթոշակի իրավունքը
Օտարերկրյա քաղաքացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի կենսաթոշակային ապահովությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան:
Հայաստանի Հանրապետությունում բնակության իրավունք ունեցող օտարերկրյա քաղաքացին կամ քաղաքացիություն չունեցող անձը սույն օրենքով սահմանված պայմանների բավարարման եւ պարտադիր կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության վճարումներ կատարելու դեպքում կենսաթոշակի իրավունք ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն հավասար:
Հոդված 11. Կենսաթոշակի տեսակները
Սույն օրենքով սահմանվում են կենսաթոշակի հետեւյալ տեսակները.
1. ապահովագրական՝
1) տարիքային,
2) արտոնյալ պայմաններով,
3) երկարամյա ծառայության, 4) հաշմանդամության, 5) կերակրողին կորցնելու դեպքում,
6) մասնակի.
2. սոցիալական՝
1) ծերության,
2) հաշմանդամության,
3) կերակրողին կորցնելու դեպքում:
ՏԱՐԻՔԱՅԻՆ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐ
Հոդված 12. Տարիքային կենսաթոշակի իրավունքը եւ նշանակման պայմանները
Տարիքային կենսաթոշակի իրավունք ունի 63 տարին լրացած անձը՝ 25 տարվա ապահովագրական ստաժի առկայության դեպքում:
Մինչեւ սույն հոդվածի առաջին մասով սահմանված կենսաթոշակային տարիքի հասնելը կանայք կենսաթոշակի անցնելու իրավունք ունեն ըստ հետեւյալ սանդղակի.
| 01.07.1944-31.12.1944 01.01.1945-30.06.1945 01.07.1945-31.12.1945 01.01.1946- 30.061946 01.07.1946-31.12.1946 01.01.1947-30.06.1947 01.07.1947-31.12.1947 01.01.1948- 30.061948 01.07.1948-31.12.1948 եւ հետո |
59 59,5 60 60,5 61 61,5 62 62,5 63 |
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 |
Տարիքային կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերած անձը կենսաթոշակ նշանակելու համար կարող է դիմել առանց ժամկետի սահմանափակման:
Տարիքային կենսաթոշակը սահմանվում է ցմահ:
Հոդված 13. Արտոնյալ պայմաններով կենսաթոշակի իրավունքը եւ նշանակման պայմանները
1. Արտոնյալ պայմաններով կենսաթոշակի իրավունք ունի՝
1) 55 տարին լրացած անձը՝ 25 տարվա ապահովագրական ստաժի առկայության դեպքում, որից 15 տարին՝ առանձնապես վնասակար, առաձնապես ծանր պայմաններում (թիվ 1 Ցուցակ), եթե լրիվ աշխատանքային օրը զբաղված է եղել արտոնյալ կենսաթոշակի իրավունք տվող աշխատանքներով, ընդ որում, մինչեւ սույն կետով սահմանված կենսաթոշակային տարիքի հասնելը տղամարդիկ եւ կանայք կենսաթոշակի անցնելու իրավունք ունեն ըստ հետեւյալ սանդղակի.
| 01.07.1949-31.12.1949 01.01.1950-30.06.1950 01.07.1950-31.12.1950 եւ հետո |
54 54,5 55 |
01.07.1954-31.12.1954 01.01.1955-30.06.1955 01.07.1955-31.12.1955 01.01.1956- 30.061956 01.07.1956-31.12.1956 01.01.1957- 30.06.1957 01.07.1957- 31.12.1957 01.01.1958- 30.061958 01.07.1958-31.12.1958 01.01.1959-30.06.1959 01.07.1959-31.12.1959 01.01.1960-30.06.1960 01.07.1960-31.12.1960 եւ հետո |
49 49,5 50 50,5 51 51,5 52 52,5 53 53,5 54 54,5 55 |
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 |
2) 59 տարին լրացած անձը՝ 25 տարվա ապահովագրական ստաժի առկայության դեպքում, որից 20 տարին՝ վնասակար, ծանր պայմաններում (թիվ 2 Ցուցակ), եթե լրիվ աշխատանքային օրը զբաղված է եղել արտոնյալ կենսաթոշակի իրավունք տվող աշխատանքներով, ընդ որում, մինչեւ սույն կետով սահմանված կենսաթոշակային տարիքի հասնելը կանայք կենսաթոշակի անցնելու իրավունք ունեն ըստ հետեւյալ սանդղակի.
| 01.07.1949-1.12.1949 01.01.1950-30.06.1950 01.07.1950-31.12.1950 01.01.1951-30.06.1951 01.07.1951-31.12.1951 01.01.1952-30.06.1952 01.07.1952-31.12.1952 01.01.1953-30.06.1953 01.07.1953-31.12.1953 01.01.1954-30.06.1954 01.07.1954-31.12.1954 եւ հետո |
54 54,5 55 55,5 56 56,5 57 57,5 58 58,5 59 |
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 |
3) հիպոֆիզարային թզուկությամբ (լիլիպուտ) հիվանդ անձը՝ 45 տարին լրանալու եւ 20 տարվա ապահովագրական ստաժ ունենալու դեպքում:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասի 1-2-րդ կետերով նախատեսված՝ արտոնյալ պայմաններով կենսաթոշակի իրավունք տվող արտադրությունների, աշխատանքների, մասնագիտությունների, պաշտոնների եւ ցուցանիշների թիվ 1 եւ թիվ 2 Ցուցակները (այսուհետ՝ Ցուցակներ) սահմանվում են աշխատատեղերի ատեստավորման հիման վրա: Աշխատատեղերի ատեստավորման կարգը եւ արտոնյալ պայմաններով կենսաթոշակի իրավունք տվող Ցուցակները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 14. Քաղաքացիական ավիացիայի աշխատողների երկարամյա ծառայության կենսաթոշակի իրավունքը եւ նշանակման պայմանները
Երկարամյա ծառայության կենսաթոշակի իրավունք ունեն քաղաքացիական ավիացիայի հետեւյալ աշխատողները.
1) թռիչքահրամանատարական, թռիչքահրահանգչական եւ թռիչքային անձնակազմի անդամները՝ 45 տարեկան դառնալու եւ 25 տարի ծառայած լինելու դեպքում, իսկ առողջական վիճակի պատճառով թռիչքային աշխատանքներից ազատված անձինք՝ 20 տարի ծառայած լինելու դեպքում: Սույն կետով կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերած անձանց կենսաթոշակ նշանակվում եւ վճարվում է թռիչքային աշխատանքներից ազատվելու դեպքում: Կենսաթոշակի հաշվարկման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ելնելով զինծառայողների սպայական, ենթասպայական ու կրտսեր հրամանատարական անձնակազմի գործող պաշտոնների եւ կոչումների համար սահմանված դրույքաչափերից եւ դրանց համամասնություններից.
2) բորտօպերատորները եւ բորտուղեկցորդները՝ 45 տարեկան դառնալու եւ 25 տարի ծառայած լինելու դեպքում, իսկ առողջական վիճակի պատճառով թռիչքային աշխատանքներից ազատված անձինք՝ 20 տարի ծառայած լինելու դեպքում.
3) օդային երթեւեկության կառավարումն իրականացնող ծառայության անձնակազմի անդամները, ովքեր ունեն դիսպետչերի (ենթակարգավարի) վկայական, 50 տարեկան դառնալու եւ 25 տարվա ապահովագրական ստաժ ունենալու դեպքում, որից 15 տարին անմիջականորեն զբաղված են եղել օդային երթեւեկության կառավարման աշխատանքներով, իսկ առողջական վիճակի պատճառով օդային երթեւեկության անմիջական կառավարման աշխատանքներից ազատված անձինք՝ 50 տարեկան դառնալու եւ 25 տարվա ապահովագրական ստաժ ունենալու դեպքում, որից 10 տարին անմիջականորեն զբաղվել են օդային երթեւեկության կառավարման աշխատանքներով.
4) ինժեներատեխնիկական անձնակազմի անդամները՝ 55 տարեկան դառնալու եւ 25 տարվա ապահովագրական ստաժ ունենալու դեպքում, որից 20 տարին զբաղվել են երկարամյա ծառայության կենսաթոշակի իրավունք տվող աշխատանքներով:
Սույն հոդվածով նախատեսված կենսաթոշակի իրավունք տվող գործունեության տեսակների, պաշտոնների ցանկը եւ երկարամյա ծառայության ստաժի հաշվառման առանձնահատկությունները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 15. Սահմանված ժամկետից շուտ կենսաթոշակի անցնելու իրավունքը
Յուրաքանչյուր անձ 35 տարվա ապահովագրական ստաժի առկայության դեպքում կենսաթոշակի անցնելու իրավունք ունի սույն օրենքի 12-րդ հոդվածով սահմանված տարիքից մեկ տարի շուտ` օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 16. Կենսաթոշակի չափը հաշվարկելու կարգը
Կենսաթոշակի չափը հաշվարկվում է կենսաթոշակի հիմնական եւ ապահովագրական մասերի գումարից:
Կենսաթոշակի ապահովագրական մասը հաշվարկվում է մինչեւ անձնավորված հաշվառման ներդրումը ձեռք բերված ապահովագրական ստաժի եւ անձնավորված հաշվառման ներդրումից հետո անհատական ապահովագրական հաշիվներում արտացոլվող` կենսաթոշակային ապահովագրության համար կատարված վճարումների մասին տեղեկատվության հիման վրա:
Կենսաթոշակը հաշվարկվում է հետեւյալ բանաձեւով.
Կ=Հ+ (ո X Ա) X Գ + Վ / Տ, որտեղ՝
Կ-ն կենսաթոշակի ամսական գումարն է,
Հ-ն՝ հիմնական կենսաթոշակի չափը,
ո-ը՝ ապահովագրական ստաժի տարիները,
Ա-ն՝ մինչեւ անձնավորված հաշվառման ներդրումը ձեռք բերված ապահովագրական ստաժի մեկ տարվա արժեքը,
Գ-ն՝ կենսաթոշակառուի անձնական գործակիցը,
Վ-ն՝ անձնավորված հաշվառման ներդրումից հետո անհատական հաշիվներում արտացոլվող՝ կենսաթոշակային ապահովագրության համար կատարված վճարումների ընդհանուր գումարի մասին տվյալը,
Տ-ն՝ կենսաթոշակի անցնելու պահին կանանց եւ տղամարդկանց կյանքի սպասվելիք միջին տեւողությունը՝ ամիսներով, որը յուրաքանչյուր տարի հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ելնելով պետական վիճակագրական տեղեկատվությունից:
Անձնավորված հաշվառման ներդրումից հետո անհատական հաշիվներում արտացոլվող` կենսաթոշակային ապահովագրության համար կատարված վճարումների ընդհանուր գումարի մասին տվյալի հիման վրա (Վ /Տ) կենսաթոշակի հաշվարկման կարգը սահմանվում է առանձին օրենքով:
Հոդված 17. Հիմնական կենսաթոշակի չափը
Հիմնական կենսաթոշակի չափը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Հիմնական կենսաթոշակի սահմանվող նոր չափը չի կարող պակաս լինել հիմնական կենսաթոշակի՝ նախկինում սահմանված չափից:
Հոդված 18. Ապահովագրական ստաժի մեկ տարվա արժեքը
Ապահովագրական ստաժի մեկ տարվա արժեքը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Ապահովագրական ստաժի մեկ տարվա սահմանվող նոր արժեքը չի կարող պակաս լինել ապահովագրական ստաժի մեկ տարվա՝ նախկինում սահմանված արժեքից:
Հոդված 19. Կենսաթոշակառուի անձնական գործակիցը
Կենսաթոշակառուի անձնական գործակիցը (Գ) հաշվարկվում է կենսաթոշակառուի ունեցած փաստացի ստաժի տարիների եւ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածով սահմանված պահանջվող ստաժի (25 տարի) հարաբերությամբ. ընդ որում, 25 տարին գերազանցող ապահովագրական ստաժի յուրաքանչյուր մեկ տարվա համար գործակիցը սահմանվում է 0,02:
Հոդված 20. Ոչ լրիվ ապահովագրական ստաժով տարիքային կենսաթոշակը
Տարիքային կենսաթոշակ նշանակելու համար պահանջվող ստաժ չունեցող, սույն օրենքի 12-րդ հոդվածով եւ 13-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված կենսաթոշակային տարիքի քաղաքացին առնվազն հինգ տարվա ապահովագրական ստաժի առկայության դեպքում ունի ոչ լրիվ ապահովագրական ստաժով տարիքային կենսաթոշակի իրավունք:
ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐ
Հոդված 21. Հաշմանդամության կենսաթոշակի իրավունքը եւ նշանակման պայմանները
Հաշմանդամության կենսաթոշակ նշանակվում է բժշկասոցիալական փորձաքննություն իրականացնող իրավասու պետական մարմնի կողմից հաշմանդամ ճանաչված անձին՝
1) աշխատանքային խեղման կամ մասնագիտական հիվանդության հետեւանքով՝ անկախ ապահովագրական ստաժից.
2) ընդհանուր հիվանդության հետեւանքով, եթե հաշմանդամություն սահմանելու ժամանակ անձն ունեցել է հետեւյալ ապահովագրական ստաժը.
| Տարիքային խումբը | Ապահովագրական ստաժը |
| մինչեւ 23 | 2 տարի |
| 23 26 | 3 տարի |
| 26 30 | 4 տարի |
| 30 եւ ավելի | 5 տարի |
Աշխատանքային խեղման կամ մասնագիտական հիվանդության հետեւանքով հաշմանդամության կենսաթոշակն ընդհանուր հիվանդության հետեւանքով հաշմանդամության կենսաթոշակի փոխվելու դեպքում անհրաժեշտ ապահովագրական ստաժը որոշվում է առաջնակի հաշմանդամության խումբ սահմանելու ժամանակ անձի ունեցած տարիքին համապատասխան:
Կենսաթոշակը սահմանվում է հաշմանդամության ամբողջ ժամանակահատվածի համար:
Հոդված 22. Աշխատանքային խեղման կամ մասնագիտական հիվանդության հետեւանքով հաշմանդամ ճանաչված անձին կենսաթոշակ վճարելը
Աշխատանքային խեղման կամ մասնագիտական հիվանդության հետեւանքով հաշմանդամ ճանաչված անձի կենսաթոշակը վճարում է սույն օրենքի 50-րդ հոդվածով սահմանված՝ կենսաթոշակ նշանակող ստորաբաժանումը՝ գործատուի, գործատու հանդիսացող իրավաբանական անձի վերակազմակերպման դեպքում՝ դրա իրավահաջորդի միջոցներից, իսկ գործատուի լուծարման (անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող գործատուի մահվան կամ գործունեության դադարեցման) դեպքում՝ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեի միջոցներից:
Գործատուն կամ դրա իրավահաջորդը աշխատանքի վարձատրության համար նախատեսված միջոցներից պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեին վճարումներ է կատարում կենսաթոշակ վճարելու համար մինչեւ կենսաթոշակառուի` սույն օրենքով սահմանված տարիքային կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելը:
Հոդված 23. Հաշմանդամության կենսաթոշակ վճարելու ժամկետը հաշմանդամության խումբը փոխվելու կամ կենսագործունեությունը (աշխատունակությունը) վերականգնվելու դեպքում
Հաշմանդամության խումբը փոխվելու դեպքում կենսաթոշակը նոր չափով վճարվում է այդ հանգամանքի առաջացման ամսին հաջորդող ամսվա 1-ից:
Կենսագործունեությունը (աշխատունակությունը) վերականգնվելու դեպքում կենսաթոշակը վճարվում է մինչեւ հաշմանդամին աշխատունակ ճանաչելու ամսվա վերջը:
Հոդված 24. Հաշմանդամության կենսաթոշակ վճարելու պայմանները հաշմանդամության վերափորձաքննության ժամկետը բաց թողնելու դեպքում
Հաշմանդամության վերափորձաքննության ժամկետը բաց թողնելու դեպքում երեք ամսվա ընթացքում վերափորձաքննության ներկայանալու եւ այդ ժամանակահատվածում հաշմանդամ ճանաչվելու դեպքում կենսաթոշակ վճարելը վերսկսվում է կասեցման օրվանից:
Վերափորձաքննությամբ վերստին հաշմանդամ ճանաչվելու դեպքում կենսաթոշակն այդ ժամանակահատվածի համար վճարվում է նախկին չափով:

ГЛАВА 8. ЧАСТИЧНАЯ ПЕНСИЯ ЗА РАБОТУ ВОСОБЫХ УСЛОВИЯ ИЗА ВЫСЛУГУ ЛЕТ
ГЛАВА 12. КОМПЕТЕНЦИЯ И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ОРГАНА,ОСУЩЕСТВЛЯЮЩЕГОПЕНСИОННОЕ СОЦИАЛЬНОЕ СТРАХОВАНИЕ, ОРГАНИЗАЦИЙ И ГРАЖДАН, ПОРЯДОКРАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ, КАСАЮЩИХСЯ ПЕНСИИ
ГЛАВА 13. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
ГЛАВА 14. ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Предмет регулирования и круг отношенийЗакона
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с организацией,управлениеми финансированием пенсионной системы, устанавливает:
1) принципы организации и осуществления государственногопенсионногострахования;
2) правовые гарантии пенсионного обеспечения;
3) условия получения права на пенсию;
Статья 2. Принципы организации и осуществлениягосударственногопенсионногообеспечения и государственного пенсионного страхования
Принципами организации и осуществления государственного пенсионногообеспеченияи государственного пенсионного страхования являютя:
1) обеспечение права на пенсию независимо от национальности, расы,пола,языка,вероисповедания, политических или иных взглядов, социальногопроисхождения,имущественного или иного положения;
2) обязательность государственного пенсионного социальногострахования;
3) обеспечение финансовой стабильности, сбалансированности иразвитияпенсионнойсистемы;
4) обеспечение назначения и выплаты пенсий на основании информацииоплатежахпо пенсионному страхованию, отраженных в индивидуальных(персонифицированных)страховых счетах;
5) обеспечение социального согласия и социальной справедливости;
6) обеспечение гарантированной государством минимальной пенсии.
Отношения в сфере пенсионного обеспечения регулируются КонституциейРеспублики Армения, настоящим Законом, другими законами и инымиправовымиактами.
Статья 4. Пенсионная система
Пенсионная система Республики Армения включает:
1) государственное (обязательное) пенсионное страхование, котороеза счетбюджетных средств, сформированных из платежей по государственномусоциальномустрахованию, гарантирует осуществление пенсионного социальногообеспеченияграждан при достижении пенсионного возраста, наступлении инвалидности,потере кормильца и в других случаях, установленных законом.
2) государственное пенсионное обеспечение, которое гарантирует засчетсредствгосударственного бюджета осуществление пенсионного социальногообеспеченияграждан, не вовлеченных в систему государственного пенсионногострахования,при наступлении старости, инвалидности, потере кормильца и в другихслучаях,установленных законом;
3) добровольное пенсионное страхование, которое за счетдобровольныхвзносовработодателей и граждан и полученных от их вложения доходов вустановленномзаконом порядке гарантирует осуществление дополнительного социальногообеспечениязастрахованных лиц.
Статья 5. Государственная политика в сферепенсионного обеспеченияи пенсионного страхования
Целью государственной политики, осуществляемой в сфере пенсионногообеспеченияи пенсионного страхования, является обеспечение нормального иэффективногофункционирования системы, осуществления социальных программ развитияпосредствомсоздания соответствующих гарантий.
ГОСУДАРСТВЕННОЕРЕГУЛИРОВАНИЕ СИСТЕМЫ
Статья 6. Государственное регулирование сферыпенсионногообеспечения и пенсионного страхования
Средства бюджета обязательного социального страхования РеспубликиАрменияявляются государственной собственностью.
Бюджет обязательного социального страхования Республики Арменияежегодноутверждается законом.
Правительство Республики Армения обеспечивает осуществление единойгосударственнойполитики в пенсионной системе, развитие в пенсионной сфереобразовательнойи научной деятельности.
Статья 7. Полномочия уполномоченного органагосударственного управления пенсионной сферой
Уполномоченный Правительством Республики Армения органгосударственногоуправления пенсионной сферой:
1) реализует единую государственную политику системы;
3) получает в установленном Правительством Республики Арменияпорядкеот уполномоченного органа, осуществляющего пенсионное социальноестрахование,финансовые и статистические данные (сведения), касающиеся реализациипрограммобязательного социального страхования;
4) намечает основные показатели проекта бюджета обязательногосоциальногострахования Республики Армения;
5) составляет соответствующие государственные программы развитиясистемыи обеспечивает их выполнение;
6) дает заключение относительно касающихся пенсионной сферы проектовучебных планов, предметных программ, учебников и учебных пособийучебныхорганизаций, осуществляющих переподготовку и повышение квалификациикадров;
7) составляет ежегодный государственный доклад о пенсионномобеспечениинаселения Республики Армения и после утверждения ПравительствомРеспубликиАрмения публикует его в течении двух месяцев по завершении каждогокалендарногогода;
8) сотрудничает с соответствующими общественными и международнымиорганизациямии физическими лицами;
9) осуществляет другие функции, вытекающие из положений настоящегоЗаконаи иных правовых актов.
Статья 8. Источники возникновения средств на выплатупенсий
Источниками возникновения средств на выплату пенсий являются:
1) обязательные платежи по социальноему страхованию, исчисляемые ипроизводимыеработодателями относительно средств, направляемых на оплату труда;
2) платежи по обязательному страхованию социальному из заработнойплатыи приравненных к ней доходов физических лиц;
3) платежи по обязательному социальному страхованию индивидуальныхпредпринимателей,владельцев земель сельскохозяйственного назначения и юридических лиц,сформированныхпутем их объединения;
4) средства государственного бюджета;
5) добровольных и других платежей, не запрещенных законом;
Ставки, порядок исчисления и внесения платежей по обязательномусоциальномустрахованию устанавливаются законом.
Статья 9. Лица, подлежащиеобязательному пенсионномусоциальному страхованию и имеющие право напенсию
1. Обязательному пенсионному социальному страхованию подлежатследующиелица:
1) находящиеся в трудовых отношениях с работодателями;
2) индивидуальные предприниматели.
2. Лица, не получившие право на пенсию по Закону Республики Армения"О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей", имеютправона пенсию по настоящему Закону. Порядок исчисления страхового стажаэтихлиц устанавливается Правительством Республики Армения.
3. Лицу, имеющему право на различные государственные пенсии, по еговыбору назначается одна пенсия.
Статья 10. Право на пенсию иностранного гражданинаили лица безгражданств
Пенсионное обеспечение иностранного гражданина или лица безгражданстваосуществляется в соответствии с международными договорами РеспубликиАрмения.
Иностранный гражданин или лицо без гражданства, имеющие правожительствов Республике Армения, при удовлетворении установленных настоящимЗакономтребований и внесении платежей по обязательному пенсионному социальномустрахованию имеет право на пенсию наравне с гражданином РеспубликиАрмения.
Статья 11. Виды пенсии
Настоящим Законом устанавливаются следующие виды пенсии:
1. по возрасту,
2. на льготных условиях,
3. за выслугу лет,
4. по инвалидности,
5. по случаю потери кормильца,
6. частичная;
1. социальная:
1. по старости,
2. по инвалидности,
3. по случаю потери кормильца.
Статья 12. Право на пенсию по возрасту и условия ееназначения
Право на пенсию по возрасту имеет лицо, достигшее 63 лет, приналичии25 лет страхового стажа.
Женщины до достижения пенсионного возраста,установленного частьюпервойнастоящей статьи, имеют право выхода на пенсию согласно следующейшкале:
01.07.1944 - 31.12.1944
01.01.1945 - 30.06.1945 01.07.1945 - 31.12.1945 01.01.1946 - 30.06.1946 01.07.1946 - 31.12.1946 01.01.1947 - 30.06.1947 01.07.1947 - 31.12.1947 01.01.1948 - 30.06.1948 01.07.1948 - 31.12.1948 и далее |
59,5 60 60,5 61 61,5 62 62,5 63 |
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 201 |
Лицо, получившее право на пенсию по возрасту, может обратиться заназначениемпенсии без ограничения срока.
Пенсия по возрасту назначается пожизненно.
Статья 13. Право на пенсию на льготных условиях иусловия ееназначения
1. Право на пенсию на льготных условиях имеют:Дата рождения | Мужчины | Дата рождения | Женщины | Год выхода
на пенсию |
01.07.1949-31.12.1949
01.01.1950-30.06.1950 01.07.1950-31.12.1950 и далее |
54,5 55 |
01.07.1954-31.12.1954
01.01.1955-30.06.1955 01.07.1955-31.12.1955 01.01.1956-30.06.1956 01.07.1956-31.12.1956 01.01.1957-30.06.1957 01.07.1957-31.12.1957 01.01.1958-30.06.1958 01.07.1958-31.12.1958 01.01.1959-30.06.1959 01.07.1959-31.12.1959 01.01.1960-30.06.1960 01.07.1960-31.12.1960 и далее |
49,5 50 50,5 51 51,5 52 52,5 53 53,5 54 54,5 55 |
2004 2005 2006 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2 |
Датарождения | ||
01.07.1949 - 31.12.1949
01.01.1950 - 30.06.1950 01.07.1950 - 31.12.1950 01.01.1951 - 30.06.1950 01.07.1951 - 31.12.1951 01.01.1952 - 30.06.1952 01.07.1952 - 31.12.1952 01.01.1953 - 30.06.1953 01.07.1953 - 31.12.1953 01.01.1954 - 30.06.1954 01.07.1954 - 31.12.1954 и далее |
54,5 55 55,5 56 56,5 57 57,5 58 58,5 59 |
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 |
3) лицо, больное гипофизарным нанизмом (карликовость) при достижении 45 лет и наличии 25 лет страхового стажа.
2. Предусмотренные пунктами 1-2 части первой настоящей статьи Списки1 и 2 (далее – Списки) производств, работ, специальностей, должностей ипоказателей, дающих право на пенсию на льготных условиях,устанавливаютсяна основании аттестации рабочих мест. Порядок аттестации рабочих мест иСписки, дающие право на пенсию на льготных условиях, устанавливаютсяПравительствомРеспублики Армения.
Статья 14. Право на пенсию за выслугу лет работниковгражданской авиации и условия ее назначения
Право на пенсию за выслугу лет имеют следующие работники гражданскойавиации:
1) члены летно-командного, летно-инструкторского и летногоперсонала придостижении45 лет и наличии 25 лет выслуги, а лица, освобожденные от летной работыпо состоянию здоровья - при наличии 20 лет выслуги. Пенсия лицам,получившимправо на песию согласно настоящему пункту, назначается и выплачиваетсяпри освобождении от летной работы. Порядок исчисления пенсииустанавливаетсяПравительством Республики Армения исходя из ставок, установленных длядействующихдолжностей и званий офицерского, унтер-офицерского и младшегокомандногосостава военнослужащих, и их пропорций;
2) бортоператоры и бортпроводники при достижении 45 лет и наличии25 летвыслуги,а лица, освобожденные от летной работы по состоянию здоровья - приналичии20 лет выслуги;
3) члены персонала службы, осуществляющей управление воздушнымдвижением,которые имеют свидетельство диспетчера, при достижении 50 лет и наличии25 лет страхового стажа, 15 лет из которого были непосредственно занятыработой по управлению воздушным движением, а лица, освобожденные отработыпо непосредственному управлению воздушным движением по состояниюздоровья– при достижении 50 лет и наличии 25 лет страхового стажа, 10 лет изкоторогобыли непосредственно заняты работой по управлению воздушным движением;
4) члены инженерно-технического персонала при достижении 55 лет иналичии20 лет страхового стажа, 20 лет из которого были заняты работой, дающейправо на пенсию по выслуге лет.
Статья 15. Право выхода на пенсию ранееустановленного срока
Каждое лицо при наличии 35 лет страхового стажа имеет право выходанапенсию на год раньше достижения возраста, определенного статьей 12настоящегоЗакона, - в порядке, установленном законом.
Статья 16. Порядок исчисления размера пенсии
Размер пенсии исчисляется из суммы основной и страховой частипенсии.
Страховая часть пенсии исчисляется на основании страхового стажа,приобретенногодо внедрения персонифицированного учета, и информации о внесенныхплатежахпо пенсионному страхованию, отраженных на индивидуальных страховыхсчетахпосле внедрения персонифицированного учета.
Пенсия исчисляется по следующей формуле:
Пм = О +(n х С) х К + П/СП, где:
Пм – месячная сумма пенсии,
О – размер основной пенсии,
n – годы страхового стажа,
С – стоимость одного года страхового стажа, приобретенного довнедренияперсонифицированного учета,
К – личный коэффициент пенсионера,
П– данные об общей сумме внесенных платежей по пенсионномустрахованию,отраженные на индивидуальных счетах после внедренияперсонифицированногоучета,
СП – ожидаемая средняя продолжительность жизни женщин и мужчин намоментвыхода на пенсию по месяцам, которая ежегодно утверждаетсяПравительствомРеспублики Армения исходя из государственных статистических данных.
Порядок исчисления пенсии на основании данных об общей суммевнесенныхплатежей по пенсионному страхованию, отраженных на индивидуальныхсчетахпосле внедрения персонифицированного учета (П/СП), устанавливаетсяотдельнымзаконом.
Статья 17. Размер основной пенсии
Размер основной пенсии устанавливается законодательством РеспубликиАрмения.
Устанавливаемый новый размер основной пенсии не может быть меньшеранееустановленного размера основной пенсии.
Статья 18. Стоимость одного года страхового стажа
Стоимость одного года страхового стажа устанавливается законодательством Республики Армения.
Устанавливаемая новая стоимость одного года страхового стажа неможет быть меньше ранее установленной стоимости одного года страхового стажа.
Статья 19. Личный коэффициент пенсионера
Личный коэффициент пенсионера (К) исчисляется из соотношения имеющихся лет фактического стажа пенсионера и требуемого стажа (25 лет),установленногостатьей 12 настоящего Закона; при этом за каждый год страхового стажа,превышающий 25 лет, устанавливается коэффициент 0,02.
Статья 20. Пенсия по возрасту с неполным страховымстажем
Гражданин, достигший пенсионного возраста, установленного статьей 12и пунктом 3 статьи 13 настоящего Закона, не имеющий стажа, требуемого для назначения пенсии по возрасту, при наличии по меньшей мере пяти лет страхового стажа имеет право на пенсию по возрасту с неполным страховым стажем.
ПЕНСИИ ПО ИНВАЛИДНОСТИ
Статья 21. Право на пенсию по инвалидности и условияееназначения
Пенсия по инвалидности признанному инвалидом лицу назначаетсякомпетентнымгосударственным органом, осуществляющим медико-социальную экспертизу:
1) вследствие трудового увечья или профессионального заболевания,независимоот страхового стажа;
2) вследствие общего заболевания, если при установленииинвалидности лицоимело следующий страховой стаж:
В случае замены пенсии по инвалидности вследствии трудового увечьяилипрофессионального заболевания на пенсию по инвалидности вследствииобщегозаболевания необходимый страховой стаж определяется соответственновозрастулица при первичном установлении группы инвалидности
Пенсия устанавливается на весь период инвалидности.
Статья 22. Выплата пенсии лицу, признанному инвалидомвследствиитрудового увечья или профессионального заболевания
Пенсия лицу, признанному инвалидом вследствии трудового увечья илипрофессиональногозаболевания, выплачивается назначающим пенсию подразделением,установленнымстатьей 50 настоящего Закона, из средств работодателя, егоправопреемника- в случае реорганизации юридического лица, являющегося работодателем,а в случае ликвидации работодателя (смерти или прекращения деятельностиработодателя, являющегося индивидуальным предпринимателем) – из средствбюджета обязательного социального страхования.
Для выплаты пенсии работодатель или его правопреемник производятплатежив бюджет обязательного социального страхования из средств,предусмотренныхна оплату труда, до получения пенсионером определенного настоящимЗакономправа на пенсию по возрасту.
Статья 23. Срок выплаты пенсии по инвалидности при изменении группы инвалидности или восстановлении жизнедеятельности (трудоспособности)
При изменении группы инвалидности пенсия в новом размеревыплачиваетсяс 1-го числа следующего месяца воникновения этого обстоятельства.
При восстановлении жизнедеятелности (трудоспоспособности) пенсиявыплачиваетсядо конца месяца признания инвалида трудоспособным.
Статья 24. Условия выплаты пенсии по инвалидности вслучаепропуска срока переосвидетельствования инвалидности
В случае явки на переосвидетельствование в течение трех месяцев припропуске срока переосвидетельствования инвалидности и признании за этотпромежуток времени инвалидом выплата пенсии пенсионеру возобновляетсясодня ее приостановления.
В случае повторного признания инвалидом пенсия пенсионеру за этотпериодвремени выплачивается в прежнем размере.
Положения настоящей статья распространяются также на лиц, признаных"детьми - инвалидами".
Статья 25. Порядок исчисления пенсии по инвалидности
Пенсия по инвалидности исчисляется в порядке, установленном статьей16 настоящего Закона.
Размер основной пенсии по инвалидности составляет:
1) для первой группы – 120 процентов основной пенсии;
2) для второй группы – 100 процентов основной пенсии;
3) для третьей группы – 80 процентов основной пенсии.
Статья 26. Право на страховую пенсию по случаю потерикормильца
Право на пенсию по случаю потери кормильца имеют следующие членысемьи:
1) ребенок, брат, сестра и внук (внучка), не достигшие 18 лет; приэтомбрат,сестра, внук (внучка) - если не имеют трудоспособных родителей и неработают;
2) супруг (супруга) или другой дееспособный совершеннолетний членсемьиилипризнаное в установленном законом порядке опекуном лицо независимо отвозрастаи трудоспособности, если они заняты уходом за ребенком, братом, сестройили внуком (внучкой), не достигшим восьми лет, умершего кормильца и неработают;
3) дети, родители, супруг (супруга), достигшие на момент смертикормильцавозраста, дающего установленное статьей 12 настоящего Закона право напенсиюпо возрасту, или независимо от возраста признанные инвалидами, если онине работают.
Учащийся учебного заведения с очным (дневным) обучением в случаепотерикормильца имеет право на пенсию до окончания учебного заведения, додостиженияим 23 лет.
В случае потери кормильца пенсия устанавливается на весь периодвремени,предусмотренный настоящей статьей.
Положения настоящей статьи распространяются также и на семьюлица, признанногоумершим. При назначения пенсии по случаю потери кормильца членам семьилица, признанного умершим, днем смерти этого лица считается деньвступленияв законную силу решения суда о его признании умершим или день,установленныйво вступившем в законную силу решении суда.
Статья 27. Условия назначения пенсиипо случаю потери кормильца
В случае потери кормильца пенсия назначается тем членам семьи,установленнымстатьей 26 настоящего Закона, которые до смерти кормильца находились наего иждивении.
Нахождение детей на иждивении родителя (родителей)подразумевается ине требует доказательств.
Для всех членов семьи, имеющих право на пенсию, назначется однаобщаяпенсия.
По требованию члена семьи его часть пенсии выделяется ивыплачиваетсяотдельно – с 1-го числа месяца, следующего за месяцем подачи заявленияо выделении.
При изменении числа членов семьи, обеспечиваемой пенсией послучаю потерикормильца, размер пенсии изменяется соответственно числу членов семьи,имеющих право на пенсию.
Страховая пенсия семье лица, умершего вследствие общегозаболевания(в том числе увечья, не связанного с трудом), назначается, есликормилецна момент смерти имел стаж, требуемый для назначения пенсии поинвалидности,установленной статьей 21 настоящего Закона.
Пенсия семье лица, умершего вследствие трудового увечья илипрофессиональногозаболевания, назначается независимо от продолжительности страховогостажа.
Статья 28. Порядок исчисления пенсии по случаю потерикормильца
Пенсия по случаю потери кормильца в размере основной пенсииназначаетсякаждому из членов семьи, установленному статьей 26 настоящего Закона, сприбавлением страховой части исчисленной пенсии умершего кормильца вследующихразмерах: