ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 25.03.2026
Հոդված 1.  2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 264-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Սույն օրենսգրքի 46-րդ գլխով նախատեսված վարույթը կարող է իրականացվել գրավոր ընթացակարգով, եթե դատարանը սեփական նախաձեռնությամբ կամ կողմի միջնորդությամբ եկել է եզրահանգման, որ գրավոր ընթացակարգով հնարավոր է ապահովել վարույթի լիարժեք, համակողմանի եւ արդարացի քննությունը: Այդ մասին դատարանը կայացնում է որոշում եւ սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով դատական ակտի կայացման օրվա մասին ծանուցում է վարույթի մասնակիցներին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6.  Նախագահողը կնքում է դատավճռի յուրաքանչյուր էջը եւ ստորագրում դատավճռի եզրափակիչ մասը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 350-րդ հոդվածի 6-րդ մասի «ոչ ուշ, քան հինգ օրվա ընթացքում» բառերը փոխարինել «ոչ ուշ, քան երկշաբաթյա ժամկետում» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 355-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին կետով.
«6.1) բողոքը գրավոր ընթացակարգով քննելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ առկայության դեպքում.»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 366-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերում նշված հիմքերի բացակայության դեպքում վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ բողոքն ընդունվում է վարույթ եւ նշանակվում դատաքննության, իսկ սույն օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 3.1-ին մասով նախատեսված դեպքում որոշման մեջ նշվում է բողոքի քննությունը գրավոր ընթացակարգով իրականացնելու մասին:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 368-րդ հոդվածում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Ուսումնասիրված քրեական գործը գրավոր ընթացակարգով դատաքննության նշանակելու մասին որոշմամբ`
1) սահմանվում է դատական ակտի կայացման օրը.
2) սահմանվում է վարույթի մասնակիցների կողմից միջնորդությունների եւ բացատրությունների ներկայացման վերջնաժամկետը.
3) լուծվում է խափանման միջոցի հարցը:».
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  2.2-րդ մասով.
«2.2. Սույն հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված դատական ակտի կայացման օրը դատարանի պատճառաբանված որոշմամբ կարող է փոփոխվել սույն օրենսգրքով վերաքննիչ բողոքների քննության համար նախատեսված ժամկետների սահմաններում:».
«3. Վերաքննությունը բանավոր ընթացակարգով իրականացվելու դեպքում առաջին դատական նիստը նշանակվում է քրեական գործն ստանալու օրվանից հետո՝ քսան օրվա, սակայն ոչ ուշ, քան առաջին վերաքննիչ բողոքը ներկայացնելուց հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Գրավոր ընթացակարգով իրականացվող վերաքննությունը բանավոր ընթացակարգով փոխակերպելու մասին որոշում կայացվելու դեպքում առաջին դատական նիստը նշանակվում է որոշում կայացվելուց հետո՝ քսան օրվա ընթացքում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 370-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Վերաքննիչ դատարանը եզրափակիչ դատական ակտի դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքը քննում եւ որոշում է կայացնում ողջամիտ ժամկետում, բայց ոչ ուշ, քան վերաքննիչ բողոքը վարույթ ընդունելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում: Սույն մասով նախատեսված ժամկետը վերաքննիչ դատարանի պատճառաբանված որոշմամբ կարող է երկարաձգվել չորս ամսից ոչ ավելի ժամկետով:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 379-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «հրապարակումից» բառը փոխարինել «հրապարակումից կամ կայացումից» բառերով.
2) 2-րդ մասի «հրապարակումից հետո՝ ոչ ուշ, քան հինգ օրվա ընթացքում» բառերը փոխարինել «հրապարակումից կամ կայացումից հետո՝ ոչ ուշ, քան երկշաբաթյա ժամկետում» բառերով:
2. Նախքան սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով նախատեսված կարգավորումներն ուժի մեջ մտնելը վերաքննիչ դատարան ներկայացված եւ վարույթ ընդունված վերաքննիչ բողոքները քննվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В УГОЛОВНО - РОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья. Статью 264 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года (далее - Кодекс) дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Производство, предусмотренное Главой 46 настоящего Кодекса, может осуществляться по письменной процедуре, если суд по своей инициативе или по ходатайству стороны пришел к заключению о том, что по письменной процедуре в производстве возможно обеспечить полноценное, всестороннее и справедливое рассмотрение. Суд об этом выносит постановление и в установленном настоящим Кодексом порядке уведомляет участников производства о дне вынесения судебного акта.”.
Статья 2. Часть 6 статьи 349 Кодекса изложить в следующей редакции:
“6. Председательствующий заверяет печатью каждую страницу приговора и подписывает заключительную часть приговора.”.
Статья 3. В части 6 статьи 350 Кодекса слова “не позднее чем в течение пяти дней” заменить словами “не позднее чем в двухнедельный срок”.
Статья 4. Часть 1 статьи 355 Кодекса дополнить пунктом 6.1 следующего содержания:
“6.1) ходатайство о рассмотрении жалобы по письменной процедуре – при ее наличии;”.
Статья 5. Часть 3 статьи 366 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3. В случае отсутствия оснований, указанных в частях 1 и 2 настоящей статьи, жалоба постановлением Апелляционного суда принимается к производству и назначается судебное разбирательство, а в случае, предусмотренном частью 3.1 статьи 264 настоящего Кодекса, в постановлении указывается об осуществлении рассмотрения жалобы по письменной процедуре.”.
Статья 6. В статье 368 Кодекса:
1) статью дополнить частью 2.1 следующего содержа ния:
“2.1. Постановлением о назначении изученного уголовного дела к судебному разбирательству по письменной процедуре:
1) устанавливается день вынесения судебного акта;
2) устанавливается крайний срок представления участниками производства ходатайств и разъяснений;
3) разрешается вопрос меры пресечения. ;
2) статью дополнить частью 2.2 следующего соде ржания:
“2.2. Предусмотренный частью 2.1 настоящей статьи день вынесения судебного акта мотивированным постановлением суда может быть изменен в пределах сроков, предусмотренных настоящим Кодексом для рассмотрения апелляционных жалоб.”;
“3. В случае осуществления пересмотра по устной процедуре первое судебное заседание назначается в течение двадцати дней со дня получения уголовного дела, однако не позднее чем в течение двух месяцев после подачи первой апелляционной жалобы.”;
4) статью дополнить частью 3.1 следующего соде ржания:
“3.1. В случае вынесения постановления о преобразовании пересмотра, осуществляемого по письменной процедуре, на пересмотр по устной процедуре первое судебное заседание назначается в течение двадцати дней после вынесения постановления.”.
Статья 7. Статью 370 Кодекса дополнить частью 2.1 следующего с одержания:
“2.1. Апелляционный суд рассматривает апелляционную жалобу, принесенную на заключительный судебный акт, и выносит постановление в разумный срок, но не позднее чем в течение шести месяцев после принятия апелляционной жалобы к производству. Предусмотренный настоящей частью срок мотивированным постановлением Апелляционного суда может быть продлен на срок не более чем четыре месяца.”.
Статья 8. В статье 37 9 К одекса:
1) части 1 после слова “оглашения” дополнить словами “или вынесения”;
2) в части 2 слова “не позднее чем в течение пяти дней после его оглашения” заменить словами “ не позднее чем в двухнедельный срок после его оглашения или вынесения”.
2. Апелляционные жалобы, поданные в Апелляционный суд и принятые к производству до вступления в силу регулирований, предусмотренных частью 7 настоящего Закона, рассматриваются в течение одного года после вступления в силу настоящего Закона.