National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
Armenian Russian English French
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Competition Council  |   Links
 
Vladimir BADALYAN
District
Birth date
04.10.1958
Party
"Republican Party of Armenia" /RPA/
Faction

 
07.06.2007 - 28.08.2008
"Republican Party of Armenia" Faction  
Committee
19.06.2007 - 28.08.2008
Standing Committee on Foreign Relations  
Membership
E-mail



Vladimir Badalyan was born on October 4, 1958 in Yerevan.

Mr. Badalyan received his degree in concentration engineering from Yerevan Polytechnic Institute in 1980.

From 1980-1981 he worked first as a skilled worker and later as an engineer in the mining and metallurgic plant of Jeskazgan, Kazakhstan. From 1981-1985 he worked as an engineer in the Yerchimshin trust. For the next five years he was involved in the activ­ities of the communist youth organization. From 1990-1991 he worked in the LYCU and from 1991-1998 he worked as a co-director in the Erzroum Scientific Research Association. From 1998-1999 he was deputy head in the Administrative Department of the RA Government and from 1999-2003 he was director of the Hrazdan Sport Complex.

From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district #16). He was a member the NA Standing Committee on Foreign Relations. He was a member of the “People's Deputy” Deputy Group.

On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly by the proportional system from the Republican Party of Armenia/RPA.

On August 28, 2008 by the decree of the RA President he was appointed Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to Turkmenistan.

Mr. Badalyan is married and has two children.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations   |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS