Ստյոպա Սերյոժայի Սաֆարյան
1995թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի երկրաբանական ֆակուլտետը, 1997թ.` ՀՀ կառավարման դպրոցի (այժմ ակադեմիա) պետական կառավարում եւ տեղական ինքնակառավարում ֆակուլտետը, 1999թ.` Երեւանի պետական համալսարանի երկրաբանական ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Երկրաբան-երկրաֆիզիկոս, պետական ծառայող:
1993-1994թթ. աշխատել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայությունում` որպես հերթապահ սեյսմոլոգ, 1995-2000թթ.` դինամիկ երկրաֆիզիկայի բաժնի մասնագետ, սեկտորի վարիչ, ապա բաժնի վարիչ, 1998-2002թթ.` ՀՀ կառավարման ակադեմիայում «Պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման քաղաքական հիմունքներ», «Պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման իրավական հիմունքներ» կրթաբլոկների ղեկավարի տեղակալ եւ ասիստենտ, 2002-2004թթ.` Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի իրավական եւ քաղաքական հարցերով փորձագետ, 2004-2005թթ.` հետազոտությունների համակարգող, 2005-2007թթ.` հետազոտությունների ղեկավար:
Ավելի քան 50 գիտական հրապարակախոսական հոդվածների, վերլուծությունների, 3 մենագրությունների հեղինակ է եւ 4 ժողովածուների  համահեղինակ:

Степа Сережаевич Сафарян
В 1995г. окончил геологический факультет Ереванского государственного университета, в 1997г. - факультет государственного управления и местного самоуправления школы (ныне академии) управления РА, в 1999г. – аспирантруру геологического факультета Ереванского государственного университета. Геолог-геофизик, государственный служащий.
1993-1994гг. - дежурный сейсмолог, в 1995-2000гг. – специалист отдела динамической геофизики, заведующий сектором, затем заведующий отделом в Национальной службе сейсмической защиты при Правительстве РА.
1998-2002гг. - заместитель руководителя образовательных блоков "Политические основы государственного управления и местного самоуправления", "Правовые основы государственного управления и местного самоуправления" и ассистент в Академии управления РА.
2002-2004гг. – эксперт по правовым и политическим вопросам, в 2004-2005гг. – координатор исследований, в 2005-2007 гг. – руководитель исследований Армянского Центра стратегических и национальных исследований.
12 мая 2007 года избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии "Жарангутюн" ("Наследие").
Автор более чем 50-ти научных публицистических статей, аналитических материалов, 3-х монографий. Соавтор 4-х сборников.