Ստյոպա Սերյոժայի Սաֆարյան
1995թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի երկրաբանական ֆակուլտետը, 1997թ.` ՀՀ կառավարման դպրոցի (այժմ ակադեմիա) պետական կառավարում եւ տեղական ինքնակառավարում ֆակուլտետը, 1999թ.` Երեւանի պետական համալսարանի երկրաբանական ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Երկրաբան-երկրաֆիզիկոս, պետական ծառայող:
1993-1994թթ. աշխատել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայությունում` որպես հերթապահ սեյսմոլոգ, 1995-2000թթ.` դինամիկ երկրաֆիզիկայի բաժնի մասնագետ, սեկտորի վարիչ, ապա բաժնի վարիչ, 1998-2002թթ.` ՀՀ կառավարման ակադեմիայում «Պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման քաղաքական հիմունքներ», «Պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման իրավական հիմունքներ» կրթաբլոկների ղեկավարի տեղակալ եւ ասիստենտ, 2002-2004թթ.` Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի իրավական եւ քաղաքական հարցերով փորձագետ, 2004-2005թթ.` հետազոտությունների համակարգող, 2005-2007թթ.` հետազոտությունների ղեկավար:
Ավելի քան 50 գիտական հրապարակախոսական հոդվածների, վերլուծությունների, 3 մենագրությունների հեղինակ է եւ 4 ժողովածուների  համահեղինակ:

04.02.2009 - 09.09.2009
In 1995 he graduated from the Geological faculty of Yerevan State University. In 1997 he graduated from State Management and Local Self-government faculty of RA Management School (now Academy). In 1999 he went postgraduate studies of the Geological faculty of Yerevan State University. He is a geologist-geophysicist, civil servant.
In 1993-1994 he worked in the National Service of Seismic Protection adjunct to RA Government as orderly seismologist.  In 1995-2000 he worked as a specialist of dynamic geophysics division, head of sector, then - head of division. In 1998-2002 he worked in RA Management Academy Deputy as head of educational blocks and assistant of "Political Bases of State Management and Local Self-Government" and "Legal Bases of State Management and Local Self-Government". In 2002-2004 he worked as an expert on Legal and Political Issues of the Armenian Center of Strategic and National Studies. In 2004-2005 he was a coordinator of studies, in 2005-2007 - head of studies.
He was an author of more than 50 scientific journalistic articles, analyses, 3 monographs and co-author of 4 collections.
On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly by proportional electoral system from Heritage party.