National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Armen ASHOTYAN
District
Birth date
25.07.1975
Party
"Republican Party of Armenia" /RPA/
Faction
07.06.2007 - 13.05.2009
"Republican Party of Armenia" Faction  

 
Committees
08.09.2008 - 13.05.2009
Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport  (Committee Chair)
Membership
E-mail



Armen Ashotyan was born on July 25, 1975 in Yerevan.

In 1998 Mr. Ashotyan graduated from the faculty General Practice of Mkhitar Heratsi Yerevan State Medical University (YSMU) with a specialization General Medicine.

In 2000 he graduated the clinical residency training from the same University with the specialization Forensic Medicine.

In 2003 he defended his thesis and received the degree of Candidate of  Science in Medicine.

In 1999-2000 he worked as senior laboratory assistant to the Chair of Forensic Medicine of Yerevan State Medical University (YSMU).

In 2002 he entered the RA State Management Academy.

In 2002-2005 he worked as Assistant to Rector of YSMU.

In 2003 he worked as Assistant to the Chair of Biochemistry of YSMU.

In 2005 he finished the Moscow School of Political Researches.

In 2005-2006 - Advisor to the Rector of YSMU on a volunteer basis.

From 2006 till now - Docent of YSMU Chair of Biochemistry.

From 2005-2007 he was a deputy in the NA (proportional system, RPA.). He was a member of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment. He was a member of RPA faction.

On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly by the proportional system from the Republican Party of Armenia/RPA. He is a member of RPA Council.

On May 12, 2009 he was appointed Minister of Education and Science of the Republic of Armenia by the decree of the President of the Republic of Armenia.

He is married and has a son.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS