Ծնվել է 1972թ. հունվարի 1-ին ՀՀ Թալինի շրջանի Ոսկեթաս գյուղում:
1990-1995թթ. սովորել եւ գերազանցությամբ ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետը` ստանալով տնտեսագետ-մաթեմատիկոսի որակավորում` տնտեսագիտական կիբեռնետիկա մասնագիտությամբ:
1995-1998թթ. սովորել եւ գերազանցությամբ ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի ասպիրանտուրան:
1997-1998թթ. կարճաժամկետ ծրագրերով ուսումնառությունը շարունակել է Մոսկվայում, Վաշինգթոնում եւ Նյու Յորքում` մասնակցելով անցումային շրջանի տնտեսական վերափոխումների հիմնախնդիրներին նվիրված դասընթացներին:
1997-2001թթ. սովորել եւ ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը` ստանալով իրավաբանի որակավորում` իրավագիտություն մասնագիտությամբ:
1996-1999թթ. աշխատել է ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունում որպես մասնագետ, բաժնի պետ, վարչության պետ:
1998թ. սկսած դասախոսում է Երեւանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետում:
1999-2000թթ. ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել է ՀՀ արժեթղթերի շուկայի տեսչության պետի տեղակալ:
2000թ. պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսությունը` ստանալով տնտեսագիտության թեկանածուի գիտական աստիճան: 11 գիտական հոդվածների հեղինակ է:
2000-2005թթ. ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել եւ աշխատել է ՀՀ արժեթղթերի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում:
2004-2005թթ. դասախոսել է Երեւանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտում, իսկ 2005-2006թթ.` նաեւ Հայաստանի հաշվապահների եւ աուդիտորների ասոցիացիայում:
2005-2007թթ. ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել եւ աշխատել է ՀՀ աշխատանքի եւ սցիալական հարցերի նախարարի տեղակալի պաշտոնում:

Арцвик Гарегинович Минасян
1990-1995 гг. учился и с отличием окончил экономический факультет Ереванского государственного университета, получив квалификацию математика-экономиста по специальности "экономическая кибернетика".
1995-1998 гг. учился и с отличием окончил аспирантуру Ереванского государственного университета.
1997-1998 гг. продолжил обучение по краткосрочным программам в Москве, Вашингтоне и Нью-Йорке, участвуя в семинарах, посвященных проблемам экономических преобразований в переходный период.
1997-2001 гг. учился и окончил юридический факультет Ереванского государственного университета, получив квалификацию юриста по специальности "правоведение".
1996-1999 гг. работал в качестве специалиста, заведующего отделом, начальника управления Министерства финансов и экономики РА.
С 1998 г. преподает на экономическом факультете Ереванского государственного университета.
1999-2000 гг. решением Премьер-министра РА назначен заместителем начальника Инспекции рынка ценных бумаг РА.
Указом Президента РА в 2000 г. назначен и до 2005 г. работал в должности члена Комиссии по ценным бумагам РА.
2004-2005 гг. читал лекции в Ереванском государственном экономическом институте, а в 2005-2006 гг. также в Ассоциации бухгалтеров и аудиторов Армении.
Решением Премьер-министра РА в 2005г. назначен и до 2007 г. работал в должности заместителя Министра труда и социальных вопросов РА.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии АРФД .
В 2000 г. защитил кандидатскую диссертацию, получив научную степень кандидата экономических наук. Является автором 11 научных статей.