Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով  (Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ)
1971թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի տեխնիկական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը, 1977թ.` ՍՍՀՄ ԳԱ սիբիրյան բաժանմունքի տնտեսագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան։ Ինժեներ-էլեկտրիկ։ Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր։
1971-1974թթ. աշխատել է  Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում` որպես ավագ ինժեներ, 1977-1993թթ.`  Հայաստանի պետպլանի տնտեսագիտական եւ պլանավորման գիտահետազոտական ինստիտուտում` ավագ գիտաշխատող, սեկտորի վարիչ, բաժնի վարիչ, գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, 1993-1999թթ.՝ ՀՀ Գերագույն խորհրդի աշխատակազմի սոցիալ-տնտեսագիտական բաժնի վարիչ, այնուհետեւ Ազգային ժողովի աշխատակազմի տնտեսագիտական վերլուծության վարչության պետ։ 1994-1996թթ. ընտրվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի վարչության անդամ։ 2003-2007թթ. եղել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի ֆինանսահաշվային ամբիոնի վարիչ:
Տնտեսական զարգացման հիմնախնդիրների լուծմանը նվիրված հետազոտությունների համար 1980թ. հասարակական գիտությունների գծով արժանացել է Համամիութենական մրցանակաբաշխության  դափնեկրի կոչման:
ՌԴ բնական գիտությունների ակադեմիայի անդամ, ՀՀ ինժեներական ակադեմիայի թղթակից-անդամ:
Ավելի քան 130 հրապարակումների հեղինակ է:
Երկու անգամ ընտրվել է Երեւանի խորհրդային շրջանի շրջխորհրդի պատգամավոր:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր   (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք)։ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ։ «Միասնություն» խմբակցության անդամ։

по экономическим вопросам  (Заместитель Председателя Комиссии)
В 1971 г. окончил факультет технической кибернетики Ереванского политехнического института, в 1977 г. – аспирантуру Института экономики Сибирского отделения АН СССР. Инженер-электрик доктор экономических наук, профессор.
1971-1974 гг. - работал в качестве старшего инженера в Ереванском научно-исследовательском институте математических машин, в 1977-1993 гг. – старшим научным сотрудником, заведующим сектором, заведующим отделом, заместителем директора по научной работе Научно-исследовательского института экономики и планирования Госплана Армении, в 1993-1999 гг. - заведующим социально-экономическим отделом Аппарата Верховного Совета РА, затем начальником Управления экономического анализа Аппарата Национального Собрания. В 1994-1996 гг. избирался членом правления Центрального банка РА.
2003-2007 гг. являлся заведующим кафедрой финансов и учета экономического факультета ЕГУ.
В 1980 г. за исследования, посвященные решению проблем экономического развития, удостоен звания лауреата Всесоюзного конкурса в области общественных наук.
Член Академии естественных наук РФ, член-корреспондент Инженерной академии РА.
Дважды избирался депутатом районного Совета Советского района г. Еревана.
1999-2003 гг. депутат НС (по пропорциональной избирательной системе, союз "Миаснутюн"). Являлся членом Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции "Миаснутюн" ("Единство").
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии "Баргавач Айастан" ("Процветающая Армения").