Մանվել Անդրանիկի Ղազարյան
Աշխատել է ապրանքագետ, տնտեսագետ, հաշվապահ: 1991-1992թթ. եղել է Արարատի թռչնաբուծական ֆաբրիկայի տնօրեն, 1993-1997թթ.՝ Վեդու գինու գործարանի տնօրեն, 1997թ.՝ նույն ԲԲԸ խորհրդի նախագահ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 33 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 24 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ:
2007թ. մայիսի 12-ին  Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել թիվ 18 ընտրատարածքից:
Պարգեւատրվել է «Մայրական երախտագիտություն» (2000թ.), ԼՂՀ «Արիության» (2000թ.), «Շուշիի ազատագրման համար» (2001թ.), «Արիության համար» (2001թ.) «Մարշալ Բաղրամյան» (2001թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2005թ.) եւ «Մարտական ծառայության» (2007թ.) մեդալներով, ինչպես նաեւ Արցախյան ազատամարտիկների միության նախագահի պատվոգրով:

Born on May 2, 1961 in the village of Vanashen in the Ararat region.
1980 - 1982 - served in the Soviet Army. He worked as a commodity specialist, economist and accountant. 1991-1992 - the director of the Ararat Poultry Factory. 1993-1997 - the director of Vedi Wine Factory, 1997 - the president of Vedi Wine Factory OJSC.
1999-2003 - a Deputy of the National Assembly (electoral district # 33) member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly and a member of the Unity Faction.
2003-2007 - a Deputy in the National Assembly (electoral district #24) Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the RPA Faction.
On May 12, 2007 he was elected as a Deputy of the national Assembly from electoral district #18.
He was awarded medals of “Motherly Gratitude” (2000,) NKR “Courage” (2000,) “For Freedom of Shushi” (2001,) “For courage” (2001,) “Marshal Baghramyan” (2001,) “Garegin Nzdeh” (2005) and “Fighting Service” (2007,) as well as awarded diploma of the President of the Council of Artsakh Freedom Fighters. Since 2002 – member of the council of industrials and businessmen of the Republic of Armenia and member of the Olympic Committee of the Republic of Armenia.