Ռուդիկ Գեորգիի Հովսեփյան
1962թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը, 1974 թ.՝ Մոսկվայի կինոսցենարիստների եւ բեմադրիչների երկամյա բարձրագույն դասընթացները: Ճարտարագետ-երկրաբան: Կինոթատերագիր, գրող:
1962-1964թթ. Թուրքմենիայում եւ Հայաստանում աշխատել է երկրաբան: 1965-1966թթ. եղել է «Ավանգարդ» թերթի բաժնի վարիչ, 1966-1969թթ.՝ «Գրական թերթի» թղթակից, 1970-1974թթ.՝ «Սովետական գրականություն» ամսագրի բաժնի վարիչ:
1975-1976թթ. հեռուստառադիոպետկոմում եղել է գլխավոր խմբագիր: 1976-1979թթ. աշխատել է «Եթերում է Երեւանը» թերթի խմբագրությունում, 1980թ.՝ «Սովետական գրականություն» ամսագրի բաժնի վարիչ, 1982-1987թթ.՝ «Սովետական գրող» հրատարակչության բաժնի վարիչ, գլխավոր խմբագիր: 1987-1988թթ. եղել է Հայաստանի գրողների միության քարտուղար, 1989թ.՝ «Նորք» ամսագրի գլխավոր խմբագիր:
2000-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ: ՀՅԴ անդամ:

Рудик Георгиевич Овсепян
В 1962 г. окончил Ереванский государственный университет, в 1974 г.– Высшие двухгодичные курсы киносценаристов и постановщиков (Москва). Инженер-геолог. Кинодраматург, писатель.
В 1962-1964 гг. работал геологом в Туркменистане и в Армении.
В 1965-1966 гг. был заведующим отделом газеты “Авангард”, в 1966-1969 гг. корреспондент газеты “Гракан терт”, в 1970-1974 гг. заведующий отделом журнала “Советакан граканутюн”.
В 1975-1976 гг. был главным редактором Гостелерадио Армении. В 1976-1979 гг. работал в редакции газеты “В эфире Ереван”, в 1980 г. заведующий отделом журнала “Советакан граканутюн”, в 1982-1987 гг. заведующий отделом, главный редактор издательства “Советакан грох”.
В 1987-1988 гг. секретарь Сою­за писателей Армении, с 1989 г. главный редактор журнала “Норк”.
В 2000 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку АРФД. Член Постоянной комиссии по науке, образованию, культуре и вопро­сам молодежи НС. Член фракции АРФД.