Ալեքսան Համբարձումի Կարապետյան
1974թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, 1989թ.՝ ԽՄԿԿ ԿԿ առընթեր Բաքվի բարձրագույն կուսակցական դպրոցը: Ճարտարագետ-տնտեսագետ:
1974-1976թթ. ԵրՊԻ ինժեներական հիդրոլոգիայի ամբիոնում աշխատել է ավագ լաբորանտ, միաժամանակ՝ ինժեներաշինարարական ֆակուլտետի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար, 1976-1980թթ.՝ ԵրՊԻ ԼԿԵՄ կոմիտեի երկրորդ, ապա առաջին քարտուղար: 1980-1985թթ. եղել է «Երեւանշին» ԱՇՄՄ կուսկոմիտեի երկրորդ, առաջին քարտուղար, 1985-1990թթ.՝ ՀԿԿ Կենտկոմի շինարարության եւ քաղաքային տնտեսության, ապա սոցիալ-տնտեսական բաժինների հրահանգիչ, 1991-1992թթ. «Պրոմեթեւս-Անդրնավթգազշին» բաժնետիրական ընկերությունում` վարչության պետ: 1992-1995թթ. աշխատել է «Քաղշին» ՇՄՄ պետի տեղակալ, միավորման առեւտրային կենտրոնի տնօրեն, 1995-1996թթ.՝ «ԱԿ եւ Կ» ՍՊԸ նախագահ, 1996-1999թթ.՝ հայ-բուլղարական «Արմբոլինվեստ» համատեղ ձեռնարկության գլխավոր տնօրեն:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր ( «Իրավունք եւ միաբանություն» դաշինքի համամասնական ընտրացուցակով): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իրավունք եւ միաբանություն» խմբակցության անդամ: «Ազգային միաբանություն» հասարակական-քաղաքական կազմակերպության փոխնախագահ:

Алексан Амбарцумович Карапетян
В 1974 г. окончил Ереванский политехнический институт, в 1989 г. – Бакинскую высшую партийную школу при ЦК КПСС. Инженер-экономист.
В 1974-1976 гг. работал старшим лаборантом кафедры инженерной гидрологии ЕрПИ, одновременно секретарь комитета ЛКСМ инженерно­строительного факультета, в 1976-1980 гг. второй, затем первый секретарь комитета ЛКСМ ЕрПИ.
В 1980-1985 гг. второй, затем первый секретарь партко­ма ПСМО “Ереванстрой”, в 1985-1990 гг. инструктор отдела строительства и городского хозяйства, затем социально-хозяйственного отдела ЦК КПА, в 1991­1992 гг. начальник управления АО “Прометей-Закнефтегазстрой”.
В 1992-1995 гг. работал заместителем начальника, директором коммерческого центра СМО “Горстрой”, в 1995-1996 гг. председатель ООО “АК и К”, в 1996-1999 гг. гене­ральный директор армяно-болгарского СП “Армболинвест”.
В 1999-2003 гг. депутат НС по пропорциональному избирательному списку блока “Право и Единение”. Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции “Право и Единение”.