Գալուստ Գրիգորի Սահակյան
1970-1972թթ. Երեւանի մետաքսի կոմբինատում եղել է փականագործ: 1972-1991թթ. աշխատել է կրթական համակարգում. թիվ 30 դպրոցում՝ ուսուցիչ, թիվ 94 եւ թիվ 153 դպրոցներում՝ տնօրենի տեղակալ, թիվ 3 եւ թիվ 185 դպրոցներում՝ տնօրեն: 1991-1996թթ. եղել է Երեւանի Մաշտոցի շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ, առաջին տեղակալ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 32 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր («Միասնություն» դաշինքի համամասնական ընտրացուցակով): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա ղեկավար: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:

Галуст Григорович Саакян
В 1972­1991 гг. работал в системе образования: учитель в школе N30, заместитель директора в школах N 94 и N153, директор в школах N 3 и N185.
В 1991-1996 гг. заместитель председателя, первый заместитель председателя исполкома Маштоцкого райсовета г. Еревана.
В 1995-1999 гг. депутат НС (избирательный округ N 32). Член Постоянной комиссии по вопросам науки, об­разования, культуры и молодежи НС. Член фракции “Республика”, затем депутатской группы “Еркрапа”.
В 1999-2003 гг. депутат НС по пропорциональному избирательному списку блока “Единство”. Заместитель председателя постоянной комиссии по вопросам науки, об­разования, культуры и молодежи НС. Член, затем руководитель фракции “Единство”.