Ստեփան Հրաչիկի Զաքարյան
1978թ. ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտը: Բեմադրիչ: Արձակագիր, թատերագիր, հրապարակախոս: Հայաստանի գրողների միության անդամ:
1978-1979թթ. եղել է Հրազդանի շրջանային մշակույթի տան ժողթատրոնի բեմադրիչ, Աղավնաձոր գյուղի միջնակարգ դպրոցում ուսուցիչ, 1979-1981թթ. հեռուստատեսային ֆիլմերի «Երեւան» ստուդիայում` բեմադրիչի ընթերակա, 1981-1983թթ.՝ «Պիոներ» ամսագրի գրական աշխատող, արձակի բաժնի վարիչ: 1983-1993թթ. հեռուստառադիոպետվարչությունում աշխատել է խմբագիր, բաժնի վարիչ, գլխավոր խմբագիր, 1993-1995թթ.՝ հեռուստառադիոպետվարչության նախագահի տեղակալ, 1995-1996թթ.՝ Հայաստանի պետական ռադիոընկերության գլխավոր տնօրեն, 1997-1998թթ.՝ Երեւանի քաղաքապետարանի մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի վարչության պետ:
1999թ. նոյեմբերին 5-ից ԱԺ պատգամավոր է «Միասնություն» դաշինքի համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ: ՀԺԿ վարչության քարտուղար:

Степан Грачевич Закарян
В 1978 г. окончил Армянский государственный педагогический институт им. Х. Абовяна. Режиссер. Прозаик, театровед, публицист. Член Союза писателей Армении.
В 1978-1979 гг. был режиссером народного театра Разданского районного Дома культуры, учителем в средней школе с. Ахавнадзор.
В 1979-1981 гг. ассистент режиссера студии телефильмов “Ереван”, в 1981-1983 гг. литсотрудник журнала “Пионер”, заведующий отделом прозы.
В 1983-1993 гг. редактор, заведующий отделом, главный редактор в Гостелерадио, в 1993-1995 гг. заведующий отделом драматических передач, заместитель председателя Гостеле­радио, в 1995-1996 гг. генеральный директор Госрадио Армении, в 1997-1998 гг. начальник управления культуры, спорта и вопросам молодежи мэрии г. Еревана.
В 1999-2003 гг. депутат НС по пропорциональному избирательному списку блока “Единство”. Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции “Единство”, затем депутатской группы “Голос народа”.