Սամվել Միսակի Բալասանյան
1976թ. ավարտել է Լենինականի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտը, 1983թ.` Մոսկվայի սննդի արդյունաբերության ինստիտուտը: Մանկավարժ-մաթեմատիկոս: Սննդի տեխնոլոգ:
1976-1977թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1977թ. Լենինականի գարեջրի գործարանում աշխատել է բանվոր, 1978թ. հրուշակեղենի ֆաբրիկայում՝ տեխնոլոգ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր ( թիվ 63 ընտրատարածք): ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի, ապա արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Կայունություն», ապա Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:

Самвел Мисакович Баласанян
В 1976 г. окончил Ленинаканский государственный педагогический институт им. М. Налбандяна, в 1983 г. – Московский институт пищевой промышленности. Педагог-математик.Технолог-пищевик.
В 1977 г. был рабочим на Ленинаканском пивоваренном заводе, в 1978 г. технолог на кондитерской фабрике.
В 1992-1999 гг. директор пивоваренного завода.
В 1999-2003 гг. депутат НС (избирательный округ N 63). Член Постоянной комиссии по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы НС, затем Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член фракции “Стабильность”, впоследствии фракции “Аграрно-Промышленное народное объединение”.