Մհեր Լեւոնի Շահգելդյան
1992թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը, 1994 թ.` Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հատուկ դասընթացները, 1996 թ.` Հայկական մենեջմենթի կենտրոնը (CEMA): Փիլիսոփա: Քաղաքական գիտությունների թեկնածու: Ավելի քան 40 գիտական աշխատությունների հեղինակ:
1984-1985թթ. աշխատել է Երեւանի էլեկտրալամպերի գործարանում փորձարկող:
1985-1987թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1992-1995 թթ. սովորել է ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնի ասպիրանտուրայում: 1993 թ. աշխատել է ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնում, 1993-1995 թթ. Մանկավարժական գիտությունների ԳՀԻ-ում՝ հասարակական գիտությունների բաժնի գիտաշխատող, 1995-1998 թթ. Հեռուստառադիոպետվարչության հասարակական-քաղաքական հաղորդումների բաժնում` մեկնաբան: 1996-1998 թթ. եղել է «Հորիզոն» իրավական եւ քաղաքական ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, 1998-2000 թթ.` Հայաստանի ազգային ռադիոյի արտասահմանի համար տրվող հաղորդումների խմբագրության գլխավոր խմբագիր, 2000-2002 թթ.` Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի փոխնախագահ:
2002-2003 թթ.` ԱԺ պատգամավոր (ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով):
ՕԵ խմբակցության անդամ:
2003թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով: Մինչեւ 2006թ. մայիսի 25-ը ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, այնուհետեւ` նույն հանձնաժողովի անդամ: ՕԵ խմբակցության անդամ: ՕԵԿ փոխնախագահ:

Мгер Левонович Шахгельдян
В 1992 г. окончил Ереванский государственный университет, в 1994 г.– спецкурс Американского университета Армении, в 1996 г. –Армянский центр менеджмента (СЕМА). Философ. Кандидат политических наук. Автор свыше 40 научных трудов.
В 1984-1985 гг. работал испытателем на Ереванском электроламповом заводе.
В 1992-1995 гг. учился в аспи­рантуре кафедры политологии ЕГУ.
В 1993 г. работал на кафедре политологии ЕГУ , в 1993-1995 гг. научный сотрудник отдела общественных наук НИИ пе-дагогических наук, в 1995-1998 гг. комментатор в отделе общественно-политических передач Гостелерадиоуправления.
В 1996-1998 гг. директор Центра правовых и политических стратегических исследований “Оризон”, в 1998-2000 гг. главный редактор редакции иновещания Национального радио Армении, в 2000­-2002 гг. вице-президент Французского университета Армении. В 2002-2003 гг. депутат НС по пропорциональному избирательному списку партии “Оринац Еркир”. Член фракции “Оринац Еркир”.
25 мая 2003 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку партии “Оринац Еркир”. Председатель Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС, с 25 мая 2006 года член этой же Комиссии. Член фракции “Ори­нац Еркир”. Заместитель председателя партии “Оринац Еркир”.