Մհեր Լեւոնի Շահգելդյան
1992թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը, 1994 թ.` Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հատուկ դասընթացները, 1996 թ.` Հայկական մենեջմենթի կենտրոնը (CEMA): Փիլիսոփա: Քաղաքական գիտությունների թեկնածու: Ավելի քան 40 գիտական աշխատությունների հեղինակ:
1984-1985թթ. աշխատել է Երեւանի էլեկտրալամպերի գործարանում փորձարկող:
1985-1987թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1992-1995 թթ. սովորել է ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնի ասպիրանտուրայում: 1993 թ. աշխատել է ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնում, 1993-1995 թթ. Մանկավարժական գիտությունների ԳՀԻ-ում՝ հասարակական գիտությունների բաժնի գիտաշխատող, 1995-1998 թթ. Հեռուստառադիոպետվարչության հասարակական-քաղաքական հաղորդումների բաժնում` մեկնաբան: 1996-1998 թթ. եղել է «Հորիզոն» իրավական եւ քաղաքական ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, 1998-2000 թթ.` Հայաստանի ազգային ռադիոյի արտասահմանի համար տրվող հաղորդումների խմբագրության գլխավոր խմբագիր, 2000-2002 թթ.` Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի փոխնախագահ:
2002-2003 թթ.` ԱԺ պատգամավոր (ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով):
ՕԵ խմբակցության անդամ:
2003թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով: Մինչեւ 2006թ. մայիսի 25-ը ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, այնուհետեւ` նույն հանձնաժողովի անդամ: ՕԵ խմբակցության անդամ: ՕԵԿ փոխնախագահ:

Mr. Shahgeldyan graduated from Yerevan State University in 1992, attended speĀ­cial courses at the American University of Armenia in 1994 and at the Armenian Center of Management (CEMA) in 1996. He is a philosopher, PhD of Political Sciences and author of more than 40 scientific studies.
2002-2003 was his first term as a deputy of the NA (from the proportional list of the Rule of Law Party) and he was a member of the Rule of Law Faction.
On May 25, 2003 he was reelected to the NA from the proportional list of the Rule of Law Party. Till May 25, 2006 he was  the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs. Currently he is a member of the same Commitee.  He is a member of the Rule of Law Faction and vice president of the Rule of Law Party.