National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
Armenian Russian English French
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Competition Council  |   Links
 
Artur Gevorgyan
Sequential number
Birth date
01.04.1975
Party
"Republican Party of Armenia" /RPA/
Faction
18.05.2017 - 04.06.2018
"Republican Party of Armenia" Faction  
Committee
24.05.2017 - 15.06.2018
Standing Committee on Economic Affairs  
E-mail

Born on April 1, 1975 in Yerevan.

1994 - 1996 - Served in the Armed Forces of the Republic of Armenia.

2000 - Graduated from the Armenian State Institute of Physical Culture. Boxing Coach-teacher.

2015 - Masters Degree of the Division of International Relations of the Faculty of International Relations of the Yerevan State University.

Since 1987 - Boxer.

1989 - Winner of the USSR Youth Championship. Master of Sports.

1996 - Fifth place at the XXVI Olympic Games in Atlanta. Master of Sports of International Grade.

1998 - Winner of European Championship. Bronze Medal.

2000 - Participated in the Olympic Games in Sydney.

2001 - 2003 - Professional boxer in the USA.

1997 - 2001 - Coach at the Yerevan sports club “Labor Reserves.”

2005 - 2008 - Deputy Mayor of the Municipal District of Davitashen in Yerevan.

May 18, 2008 - Elected Mayor of the Community District of Davitashen.

2009 - 2012 - Head of the Administrative District of Davitashen in Yerevan.

Member of the RPA Council, Head of the RPA Council of Davitashe Territorial Organization.

2012 - 2017 - Elected Member of the National Assembly from the electoral district #5. Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction.

April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly by the territorial electoral list of the electoral district #2 of the RPA.

2011 - Awarded with the Gold Medal of the Mayor of Yerevan.

Married, with three children.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations   |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS