Արաիկ Ռաֆայելի Հովհաննիսյան
1981-1986թթ. սովորել եւ ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի տեխնիկական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը` ստանալով էլեկտրոնային տեխնիկայի ինժեների որակավորում: Միաժամանակ` 1982-1984թթ., սովորել եւ գերազանցությամբ ավարտել է Հասարակական մասնագիտությունների ֆակուլտետը եւ ստացել դասախոս-միջազգայնագետի որակավորում:
1986-1994թթ. աշխատել է «Անի» գիտահետազոտական միավորումում` որպես ինժեներ, առաջատար մասնագետ, ԼԿԵՄ քարտուղար, 1994-2001թթ.` Երեւանի քաղաքապետարանում` առաջին կարգի մասնագետ, գլխավոր մասնագետ:
1996թ., 1999թ., 2002թ. եւ 2005թ. չորս անգամ անընդմեջ ընտրվել է Երեւանի Շենգավիթ համայնքի ավագանու անդամ:
2000թ.` Հայաստանի ավագանիների ասոցիացիայի նախագահ:
1999-2008թթ. մասնակցել է Եվրամիության, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, գերմանական GTZ, ամերիկյան URBAN, RTI եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների կողմից իրականացված ծրագրերին` որպես ծրագրի ղեկավար, դասախոս, խորհրդատու:
2001թ. մասնակցել է Քեմբրիջ քաղաքում անցկացված «Հակամարտությունների կարգավորման եւ խաղաղության հաստատման»` «Ժողովրդավարական առաջնորդության զարգացման» ծրագրին:
2001 թվականից մասնակցել է ՀՀ Նախագահին առընթեր տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներին:
2002 թվականից «Ավագանի+» թերթի խմբագրական խորհրդի նախագահ է:
2003թ. ընդգրկվել է Եվրոպայի խորհրդի` ուսումնական ծրագրերի պլանավորման եւ անցկացման աշխատանքային խմբում:
2004 թվականից «Միավորված քաղաքներ եւ տեղական իշխանություններ» համաշխարհային կազմակերպության Համաշխարհային խորհրդի եւ Գործադիր կոմիտեի անդամ է:
2005թ. մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի Եվրոպական կառույցներին ինտեգրման հարցերի ժամանակավոր հանձնաժողովի աշխատանքներին:
2006թ. համայնքի հիմնախնդիրների լուծման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կայացման գործում ներդրած ավանդի համար պարգեւատրվել է Գարեգին Նժդեհի անվան ոսկե հուշամեդալով, նրան շնորհվել է Շենգավիթ համայնքի պատվավոր քաղաքացու կոչում:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ստեղծման 15-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ 2011թ. պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով: 2006թ. ընտրվել է «Հազարամյակի մարտահրավեր Հիմնադրամ-Հայաստան» ծրագրի շահառուների խորհրդի անդամ, 2007թ.` նաեւ կառավարման խորհրդի անդամ:
2008-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 09.09.2008-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:

Араик Рафаелович Оганесян
1981-1986 гг. учился и окончил Факультет технической кибернетики Ереванского политехнического института, получив квалификацию инженера электронной техники. Одновременно в 1982-1984 гг. учился и с отличием окончил Факультет общественных профессий и получил квалификацию лектора-международника.
1986-1994 гг. - инженер, ведущий специалист, секретарь комитета ЛКСМ научно-исследовательского объединения "Ани".
1994-2001 гг. -  специалист первого класса, главний специалист в мэрии г. Еревана.
1996г., 1999г., 2002г. и 2005г. - четырежды избирался членом муниципального совета муниципального округа Шенгавит г. Еревана.
В 2000г. – председатель Ассоциации муниципальных советов Армении.
1999-2008гг. - участие в программах, реализуемых Евросоветом, АМР США, GTZ Германии, американской URBAN, RTI и другими международными организациями в качестве руководителя программы, лектора, советника.
В  2001 году участвовал в программе "Развитие демократического лидерства" по программе "Урегулирование конфликтов и утверждение мира", проходящей в городе Кембридже.
В 2001 году участвовал в работе Постоянной комиссии по вопросам местного самоуправления при Президенте РА.
С 2002 года - председатель редакционного совета газеты "Авагани+".
В 2003 году включен в рабочую группу по планированию и проведению образовательных программ Совета Европы.
С 2004 года лен Всемирного совета и Исполнительного комитета всемирной организации "Объединенные города и местная власть".
В 2005 году участвовал в работе Временной комиссии по вопросам интеграции в европейские структуры НС.
В 2006 году избран членом Совета заинтересованных лиц, в 2007 г.-  членом Совета управления программы Фонда "Вызовы тысячилетия"-Армения.
В 2006 году награжден Золотой юбилейной медалью имени Гарегина Нждея за вклад в решение проблем муниципалитета и становление органов местного самоуправления, также присвоено звание почетного гражданина Шенгавитского муниципального округа.
В 2011 году награжден Медалью Почета Национального Собрания РА в связи с 15-летним юбилеем создания органов местного самоуправления .
2008-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). 09.09.2008-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по вопросам территориального управления и местного самоуправления НС.