Արտաշես Մամիկոնի Գեղամյան
1971թ. ավարտել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի էլեկտրատեխնիկական ֆակուլտետը: Ճարտարագետ-էլեկտրիկ: 1988-1990թթ. եղել է ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի ունկնդիր (Մոսկվա):
1971-1978թթ. աշխատել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի էլեկտրատեխնիկական ֆակուլտետի կոմերիտական կազմակերպության ազատված քարտուղար, Կարելիայի Ինքնավար Հանրապետությունում Հայաստանի հանրապետական ուսանողական շինջոկատի հրամանատար, ՀԼԿԵՄ կենտկոմում հրահանգիչ, Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի կոմերիտական կազմակերպության առաջին քարտուղար, ՀԼԿԵՄ կենտկոմի ուսանող երիտասարդության բաժնի վարիչ: 1979-1987թթ. Հայաստանի  կոմկուսի կենտկոմի ապարատում աշխատել է հրահանգիչ, սեկտորի վարիչ, տեսուչ, կենտկոմի առաջին քարտուղարի օգնական, կուսակցական-կազմակերպական աշխատանքների բաժնի վարիչի առաջին տեղակալ: 1987-1989թթ.` ՀԿԿ Երեւանի Մաշտոցի կուսշրջկոմի առաջին քարտուղար: 1989-1990թթ. եղել է Երեւանի քաղաքապետ: 1991-1995թթ.` «Անդրնավթգազշին» ԲԸ դիտորդական խմբի անդամ, հիմնադրել է «Պրոմեթեւս» հայկական ունիվերսալ սակարանը, «21-րդ դար»  ՍՊԸ-ն, եղել է այդ հիմնարկների գլխավոր տնօրեն:
1997թ. հիմնադրել եւ գլխավորում է «Ազգային Միաբանություն կուսակցությունը»:
1998, 2003 եւ 2008թթ. եղել է ՀՀ նախագահի թեկնածու:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 7 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Իրավունք եւ միաբանություն» դաշինք): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իրավունք եւ միաբանություն» խմբակցության ղեկավար:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր /համամասնական ընտրակարգ,  ԱՄ կուսակցություն/: ԱՄ խմբակցության ղեկավար: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության, «Պառլամենտականները գլոբալ գործողության համար» միջազգային խորհրդարանական կազմակերպության անդամ:

Национальное Единение (НЕ)
В 1971г. окончил электротехнический факультет Ереванского политехнического института им. К. Маркса. Инженер-электрик.
1988 -1990гг. - слушатель Академии общественных наук при ЦК КПСС  (Москва).
1971-1978гг. – освобожденный секретарь комсомольской организации электротехнического факультета Политехнического института им. К. Маркса, командир Республиканского студенческого строительного отряда Армении в Карельской Автономной Республике, инструктор ЦК ЛКСМА, первый секретарь комсомольской организации Политехнического института им. К.Маркса, заведующий отделом студенческой молодежи ЦК ЛКСМА
1979-1987гг. - инструктор, заведующий сектором, инспектор в Аппарате ЦК КП Армении, помощник первого секретаря ЦК КПА, первый заместитель заведующего отделом партийно-организационных работ ЦК КПА.
1987-1989гг. - первый секретарь Маштоцкого райкома КПА г. Еревана.
1989-1990гг. - мэр города Еревана.
1991-1995гг. - член наблюдательной группы АО “Закнефтегазстрой”, учредитель армянской универсальной биржи “Прометей”, ООО “21 век”, генеральный директор этих учреждений.
В 1997г. основал и возглавляет партию “Национальное Единение”.
В 1998, 2003 и 2008гг. - кандидат в Президенты РА.
1995-1999гг. - депутат НС (избирательный округ №007). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС.
1999-2003 г. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, блок “Право и Единение”). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Руководитель фракции “Право и Единение”.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, партия “Национальное Единение”). Руководитель фракции “Национальное Единение”. Член Парламентской Ассамблеи Совета Европы, член делегации РА на Парламентской Ассамблее ОБСЕ, член международной парламентской организации “Парламентарии за глобализацию”.