Սամվել Պարգեւի Նիկոյան
1982-1990թթ. Երեւանի հիդրոապարատների գործարանում աշխատել է ճարտարագետ-կոնստրուկտոր, ավագ ճարտարագետ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, արտադրամասի պետ: 1995թ. եղել է Երեւանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ, 1995-1998թթ.` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի բաժնի վարիչ, 1998-2003թթ.` «Հայմամուլ» ՊՓԲԸ փոխտնօրեն:
Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրությամբ եւ առաքմամբ: ԽՍՀՄ-ում ընդհատակյա գործող Ազգային միացյալ կուսակցության (ԱՄԿ) անդամ, հետագայում` ՀՀԿ անդամ: 1997 թվականից «Երկրապահ» կամավորական միության անդամ է, 2001-2003թթ.՝ ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ, 2001 թվականից՝ ՀՀԿ խորհրդի, 2012 թվականից՝ ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ:
2010թ. ընտրվել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) խորհրդի նախագահ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված փոխառությունների, վարկերի, դրամաշնորհների եւ մարդասիրական օգնությունների օգտագործման արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ԵԱՀԿ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-18.05.2009թթ.` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ: ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար: 16.06.2008-15.09.2009թթ.` 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ: 2008-2012թթ.` Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար: 18.05.2009-06.12.2011թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
06.12.2011-31.05.2012թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահ:
2012թ. մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի եւ գործադիր մարմնի անդամ:
Պարգեւատրվել է «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով (2005թ., ՊՆ), ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ.), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ), «ԱՊՀ ՄԽՎ. 20-ամյակ» (2012թ.), «Ղազախստան. անկախության 20 տարի» (2012թ.) մեդալներով:

Born on February 13, 1958 in the village of Sarnaghbyur in the Shirak province.
1982 - 1990 - Worked as an engineer - constructor, and later as senior engineer, head of division, deputy head of production unit and head of production unit in Yerevan Hydro Apparatus Plant. 1995 - Deputy Chief Engineer in Yerevan Experimental Machinery Plant.
1998 - 2003 - Deputy Director of “Haymamul” CJSC. He was involved in the production of ammunition and their delivery during the years of Artsakh freedom fighting.  Member of National United Party (NUP) acting underground in the USSR, later member of the Republican Party of Armenia (RPA.) Member of RPA Council.
Since 2012 - Member of the RPA executive body.
2010 - Elected President of the Armenian State Engineering University Council.
2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, RPA.) Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. Member of Ad - Hoc Committee Studying the Effectiveness of the Use of Loans, Credits, Grants and Humanitarian Aid Received from Foreign States and International Organizations. Member of the Armenian delegation of OSCE Parliamentary Assembly. Member of the RPA faction. Member of the RPA Council.
June 19, 2007 - May 18, 2009 - Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. Chairman of the Ad-Hoc Accounting Committee. Secretary of RPA faction.
2008 - 2012 - Head of the Armenian delegation of Inter - Parliamentary Union.
May 18, 2009 - December 6, 2011 - Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia. Member of the RPA Council.
December 6, 2011 - May 31, 2012 - President of the National Assembly of the Republic of Armenia.
May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system, representing the Republican Party of Armenia. Member of the Standing Committee on Financial - Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction. Member of the RPA Council and Executive Body.