National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Manvel Badeyan
District
Birth date
29.06.1957
Party
"Republican Party of Armenia" /RPA/
Faction
31.05.2012 - 02.06.2016
"Republican" (RPA) Faction  

 
Committees
22.06.2012 - 02.06.2016
Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood  (Committee Deputy Chair)
Membership
E-mail

Born on June 29, 1957 in Kamo (Gavar.)

1979 - Graduated from the Yerevan Institute of National Economy. Economist and mathematician.

1979 - Scientific associate in the Scientific Research Institute of Economics and Planning under the Armenia SSR State Plan.

1980 - 1981 - Served in the Soviet Army.

1981 - Economist in the Yerevan Lighting Plant.

1982 - 1984 - Post-graduate studies at the Yerevan Institute of National Economy.

1984 - 1992 - Senior professor at the Yerevan Institute of Animal Husbandry and Treatment.

1992 - 1995 - Head of division and later Deputy Director in the Institute of Management and Economic Reforms under the RA Government.

1995 - 1999 - Founder - Director of the company “Eurostan Ouyut.”

1999 - 2003 - Deputy of the National Assembly (proportional system, “Unity” alliance.) Vice  Chair of the   Standing Committee on Financial - Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Unity” faction.

2003 - 2007 - Deputy in the National Assembly (proportional system, RPA.) Vice Chair of the   Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly.

2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (proportional system, RPA.) Vice Chair of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly from the electoral district # 22.

Married, with five children.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS