Ծնվել է 1968թ. օգոստոսի 19-ին Երեւանում:
2002թ. ավարտել է Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան: Տնտեսագետ: Պարգեւատրվել է Հայաստանի Հանրապետությունում օլիմպիական շարժման զարգացմանը մատուցած ծառայությունների համար մեդալով (2002թ.):
1988-1990թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1990թ. աշխատել է «Սանտեխարտադրում» գործարանում վարպետ, 1993թ.` մետաղական կոնստրուկցիաների արտադրամասի պետ: 1994-2003թթ. զբաղվել է մասնավոր գործունեությամբ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (14 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (7 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում չի ընդգրկվել:

Самвел Лиминдрович Алексанян
В 2002г. окончил Армянскую сельскохозяйственную академию. Экономист. Награжден медалью “За заслуги в развитии олимпийского движения в РА” (2002).
1988 -1990гг.  - служба в Советской Армии.
В 1990г. - мастер на заводе “Сантехпроизводство”, а в 1993 г. начальник цеха металлоконструкций.
1994-2003гг. - занимался частным предпринимательством
2003-2007гг. -  депутат НС (избирательный округ №14). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Во фракциях и депутатской группе не состоял. Беспартийный
2007-2012гг. - депутат НС (избирательный округ №007). 19.06.2007-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС. Во фракциях не состоял. Беспартийный.