National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Armen MARTIROSYAN
District
Birth date
30.09.1973
Party
"Heritage" Party
Factions
07.06.2007 - 08.09.2008
"Heritage" Faction  
08.09.2008 - 09.09.2009
"Heritage" Faction   (Head)
09.09.2009
"Heritage" Faction  
Committees
Membership
E-mail

Born on September 30, 1973 in Yerevan.

1994 - graduated from the Combat Sports faculty of the Armenian State Institute of Physical Training. He is a judo coach, teacher of physical training, candidate of pedagogical sciences, senior professor.

1994-1995 - served in the Armed forces of the Republic of Armenia.

1995-2001  - worked in the Armenian State Institute of Physical Training as professor.  2001-2007  - worked as assistant (senior professor), 2002-2004 - worked as head of the division of Foreign Relations. 2011 - docent.

He is an author of 20 scientific articles, theses and a school textbook.

On May 12, 2007 he was elected as a Deputy of the National Assembly by proportional electoral system from the Heritage party. He is a member of the Heritage party board.

He is married with two children.















NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS