National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Aragats Akhoyan

Born on August 29, 1962 in Dzorap village of the Ashtarak region.

1982 - 1984 - Served in the Soviet Army.

1985 - Graduated from the  Yerevan Terlemezyan Art College.

1985 - 1987 - Worked as Publishing Editor in “Hayfilm ” Studio.

1992 - 1999 - Dealt with constructive work in the RF.

1999 - 2001 - Head of the Economic Department of “HSBC Bank Armenia” CJSC.

2001 - 2002 - Founder - Manager of the “Spitak Tnak” constructive LLC.

2003 - 2004 - Founder - Manager of “ITARKO CONSTRUCTION” CJSC.

2004 - up to now - Founder - Manager of “Hayk Arshin” LLC then President of the “Hayk Arshin” LLC.

December 15, 2010 - May 31, 2012 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, PAP.)

February 4, 2011 - May 31, 2012 - Member of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the “Prosperous Armenia” party.

Married, with three children.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS